» »

Filesharing in XP, Simple filesharing na OFF !

Filesharing in XP, Simple filesharing na OFF !

slokii ::

Pozdravljeni!
Zanima me ali mi lahko kdo malo razlozi kako lahko nastavis sharing dolocenega direktorija, tako da bi bil dostopen recimo samo enemu uporabniku na domaci mrezi.

Stvar je sledeca. Imam 2 racunalnika - na obeh je XP Pro (oba sta clana omrezne skupine WORKGROUP). Rad bi tako razdelelil pravice dostopa, da bi lahko iz enega racunalnika dostopal na svoje dokumente (npr: kar celo mapo Documents and Settings) na drugem racunalniku z vsemi praicami, drugi uporabniki mreze pa tega ne bi mogli.

Mislim, da to ni mogoce ce imas vklopnjen "Use simple file sharing", ker potem lahko do direktorija dostopajo vsi v mrezi.
Zato sem ga poskusal izklopit in v Permissions dodat uporabnika (npr racunalnik2\moj_username), pa to ne gre, ker lahko izbiram samo med uporabniki ki imajo racune na racunalniku1(na tem bi sharal direktorij).
Ali je torej edina resitev da naredim nov racun, ki bo imel enak username kot ga imam na racunalniku2??

upam da nisem prevec zabluzil :)
hvala za pomoc!

ShowDown ::

desni klik na mapo ki jo želiš shareat potem pa Lastnosti->Sharing->naprej pa boš sam zagotvo vedel

slokii ::

ShowDown: :\ hmm.. nekak nisi prebral posta pomojem. Ce pa si ga pa se opravicujem in te prosim, da mi bolj podrobno razlozis kako naj SAMO ENEMU uporabniku dovolim ogled in urejanje dolocene mape.

sgdjkdlsugi4 ::

Na racunalniku z direktorijem, ki ga zelis shareati pojdi na Computer Management / Local Users and Groups in tam naredi userja (ime mora biti isto uporabniskemu imenu na drugem racunalniku). Nato desni klik na mapo in pod Permissions odstrani vse razen tistega Userja ki si ga na novo kreiral in mu daj pac vse pravice.

lopov ::

Ne rabis delati novega uporabnika --> pravice za lokalni direktorij nastavi samo zase in ne pozabi si dodeliti gesla --> brez gesla to ne deluje !!!

Na drugi masini (oz katerikoli, povezani v to mrezo) se poklikas do svoje masine in te ne bo spustilo naprej, dokler ne bos vnesel imena in gesla.

Ker gre zate pravzaprav ne rabis ustvarjati novih uporabnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

slokii ::

@lopov: ne deluje. Ko se zelim iz My Network Places povezat na ta sharan direktorij, mi napise da Ni dosegljiv, in da morda nimam dovoljenja za uporabljam ta mrezni resource. (Access is denied) :( :( :(

res je, da moje uporabnisko ime na obeh racunalnikih NI ENAKO!
Pomojem je finta v tem, da ko tam v Sharing zavihku dodam userja -sebe, lahko izbiram samo med userji na lokalnem racunalniku (torej racunalniku na katerem se nahajam s tem direktorjijem)- V Location je samo en racunalnik. In ko dodam userja, pred userjem pise: RACUNALNIK1/Uporabnik_jaz
Mislim, da je to problem, ker nekako sploh ne dovoli uporabnika iz mreze, da bi se povezal na to. S simple filesharingom je seveda vse brez problemov.

@maddog: tudi to ne dela :(

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slokii ()

lopov ::

Kadar imas vklopljen "Simple" se prijavis kot gost (guest).

Ravno to, da imas razlicni uporabniski imeni je sploh super -- vsaj ne pride do zmede, ce bi slucajno bilo enako ime in razlicno geslo.

Se ti sploh pojavi login panela?

Poskusi drugace:

Na racunalu, kjer bi rad dostopal izberi
Tools -> Map Network Drive -> izberi masino

1. namig: ko si naredil "share" si ga poimenoval (ce si delil My Documents si share poimenoval recimo "MyEyesOnly", ves pa tudi ime masine (recimo Micka)-- torej tu v polje "folder" vtipkas \\Micka\MyEyesOnly

--> pred imenom masine 2x \, med imenom in sharom pa 1 \

--> nujno klikni se spodaj kjer pise "connect using different user name" --> na ta nacin se ne bo poskusal prijaviti kot guest, kar naredi po defaultu ...

2. namig: ko delas share celotnega diska ali particije (ne direktorija!), je v paneli ze prisoten "default share" in ima znak $ v imenu -- ta share pustis in kliknes gumb "New Share" in tam poimenujes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

slokii ::

SUPER, z MapNetworkDrive deluje.

vendar me zanima ce gre tudi brez... :) login panel, se ne pojavi, oz. vcasih se pojavi a ne morem spremeniti username = Guest (je svio)

mogoce se tukaj kak nasvet?

p.s.: ali bo npr. prijatelj ki se bo prikljucil na mojo mrezo lahko dostopal do ostalih direktorijev normalno, ali bo moral vpisat kaksen username/pass, kateri? (moj ne!)

hvala,lpl

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slokii ()

lopov ::

Gre tudi brez --> med uporabniki poisci Guest in ga "disejblaj", lahko na obeh masinah, a ti potem simple sharing ne bo deloval (ker se pac logira kot guest).

To seveda pomeni, da tvoji prijatelji ne bodo morali vec dostopati do tvojih virov brez da vpisejo ime in geslo.

Pa saj je to tudi pravilno in lahko naredijo samo 1x --> ob prijavi pac dodajo kljukico, da si zapomni geslo in to nato velja za vse vire, ki jih delis (se pravi ce delis 20 map bo potrebno v eni seji samo 1x vtipkati geslo, ko bo zelel dostopati do druge mape geslo ne bo vec potrebno).

Poleg tega je fino ce si mapirajo diske tako kot si ti naredil in jih imajo nato v My Computer in se nalozijo ob prijavi (ce je geslo shranjeno in tvoj racunalnik dela, drugace enostavno ni povezave).

Uglavnem, ko bos nekajkrat poskusil bos videl, da je simpl ko pasulj :)

lopov ::

Aja ... prijatelji in gesla.

Predlagam, da naredis novo SKUPINO (=group), recmo "prijatelji".

Nato dodas uporabnike (tvoje prijatelje, dodelis jim geslo) in jim dodelis, da so samo v grupi "prijatelji" --> po defaultu je namrec vsak uporabnik v grupi "Users" --> tu jih pac odstranis.

Nato pa naredis share in :

- za Everyone samo odstranis kljukice

- za lokalne uporabnike (recimo kar grupa Users) vse tri (Full control, Change, Read) --> najbrz bos zelel dostopati tudi ti do tega direktorija, torej se ne smes "zakleniti ven" :)

- za grupo "prijatelji" pa samo dovoljenje za branje (Read)

V kolikor rabijo pisanje v ta direktorij jim das se opcijo Change.

---

Ker je to edini direktorij, za katerega ima skupina "prijatelji" sploh kaksno dovoljenje si jih avtomaticno omejil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

slokii ::

@lopov najlepsa hvala!!
edini problem je da ne vem kje in kako dodati skupino (new group), nekje sem gledal po netu da mores met tam v System nastavljeno na to, da je racunalnik clan "domene" ne pa "workgroupa". No... nevem.

lp!

p.s.: ce izkljucim guest acc na lokalnem racunalniku nima veze. v bistvu se mi ne pojavi sploh okno za login. Tako da sem pac zadevo resil z maped network drive, kot si mi predlagal.

lopov ::

Deni klik na My Computer --> Manage

Nato na levi strani izberes "Local Users and Groups" ... in imas zabelesko za Users in za Groups.

Se to ... to nima veze z workgroup ali domeno.
Domene ne bos (najbrz) nikoli uporabljal, workgroup pa pac omeji delovno skupino racunal in nima velikega vpliva, vsaj ne pri domacih mrezah.

Pa tudi ce imas racunala v drugih skupinah kot ti (MSHome je pogosta varianta), ti jih zlista v
My network places\Entire network\Microsoft windows network

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

slokii ::

woohoo ! :D :D :D
lopov ce bi te poznal bi ti rekel da mas pir v dobrem,
tak pa ti lahko le iz srca recem HVALA! ;)

zdaj pa upam da bo zadeva delala kot je treba.
lep pozdrav. slokii


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Win server 2003 in Win XP - file sharing oz. skupna raba

Oddelek: Omrežja in internet
222198 (2069) Mitja.GTI
»

ne morem dostopat do mreznega racunalnika.

Oddelek: Pomoč in nasveti
161924 (1725) Microsoft
»

(LAN) Moj racunalnik zahteva geslo za seznam sheranih map

Oddelek: Operacijski sistemi
331617 (1277) jlpktnst
»

Mojstri še enkrat Crossover povezava - POMOČ

Oddelek: Omrežja in internet
321908 (1466) MrStein
»

WinXP pravice uporabnikov

Oddelek: Pomoč in nasveti
232475 (2052) ToniT

Več podobnih tem