» »

Težave z matično Epox 8RDA+

Težave z matično Epox 8RDA+

ziciko ::

Plošča je stara 14 mes. (garancije je potekla po enem letu).

Pred nekaj dnevi sem zamenjal hladilnik procesorja in od takrat se pojavljajo težave.
Ko sem, po zamenjavi hladilnika, vklopil računalnik je čez nekaj sec plošča začela "piskat" kot pri napaki za RAM-e ali grafično kartico.
Računalnik sem ponovno odprl, odstranil grafično (ATI Radeon 9800 SE) in je ponovno vstavil v AGP režo.
Vklopil sem računalnik in je vse bilo ok.
Ko sem preklopil monitor (Samsung 173P) je spet začelo piskat. Ponovil sem prejšnjo vajo: škatlo odprl grafo ven in noter, vse je ok. Postavim škatlo pod mizo, preklopim monitor - piska.
To se je ponovilo kar nekaj krat.
Potem sem pogledal na LCD zaslon plošče in ugotovil da so se črke zaustavile na C1, kar naj bi pomenilo težave z RAM-i.
V režah imam dve čokoladici po 256MB DDR. Ploščici sta sicer različnih proizvajalcev.
Poskusil sem vaje tudi z RAM-i, končni rezultat pa je bil enak kot prej z grafiko, včasih se je zadeva zagnala, drugič pa ne.
Nazadnje sem ugotovil da, ko mi se na displeju plošče pokaže napaka C1, pritisnem "reset" in se iskanje ponovi, toda takrat ne najde napake in vse dela BP.

Ugotovil sem tudi da so na plošči trije kondenzatorji malce čudnega videza, rahlo "napihnjeni". Kondenzatorji so malo desno od AGP reže in izpod RAM-ov.
Ker sem sumil da je to vzrok nepravilnega zagona računalnika, drugih kondenzatorjev pa nisem imel, sem mašino zaštartal in nadaljeval z delom.

Čez nekaj časa (cca 5-6 ur) se je izklopil monitor.
Odprem škatlo, zaženem računalnik brez monitorja, zaslon plošče pa več niti napake ne javlja. Izpiše samo:FF. Vse druge komponente delajo: disk, ventilatorji, CD Rom, flopy, NEC... .
Poskusil sem spet nekaj vaj. Izpulil grafo: na zaslonu - FF, vzel še RAM-e ven, zaslon - FF, torej vse ok, slike na monitroju..ni, piska pa tudi ne več8-O .
Prinesem drugi monitor..enako, zamenjam napajalec - isto.

Zdaj res ne vem več kaj naj naredim, razen da zamenjam kondenzatorje.
Moram pa povedati da se zunanji videz kondenzatorjev ni spremenil od takrat ko je računalnik še delal in zdaj, ko ne dela več, oziroma ko ni slike na monitorju.
Tako kot prej, so tudi zdaj rahlo "napihnjeni", zato sumim da so krivi kondenzatorji.
Ko se mi je izklopil monitor, sem pričakoval da je enega ali več njih še bolj napihnilo, ali celo razneslo..
Da, pa še to, v sistemu nič ni navitega..
Ali je kdo morda imel enake ali podobne izkušnje.
Vsak namig bi prišel prav.
Hvala.

Tugo ::

cca 1 mesec nazaj sem imel enak problem.
nesel sem ploščo nazaj, bila je v garanciji in so popravili.

si 100%, da nima plošča 2 leti garancije, ker moja je namreč imela ;)

lp, T.

Dead_Eye ::

Pri mlacomu imajo samo 1 leto;( .
Da nisi slučajno malo okrušil procestor ko si dajal gor hladilnik? meni je duron delal še cca 1 teden preden je dokončno crknil.(ni prijeten zvok ko dajaš gor hladilnik in čuješ ko se kruši:O )

Kondenzatorji po mojem še ne bi smeli bit, ker na moji 8rda+ so imeli 3 od 4-h(tisti 2200uF ob socketu) že cedvito gor pa je še vedno vse NAVITO delalo. Poglej če imaš še kje kakšno pci grafično, meni stara gf2mx ni hotla delat na 8rda+(slab kontakt - je skozi piskalo)
The one and only

Tugo ::

Dead Eye, 2 napaki:
1.) Citiram: "Ugotovil sem tudi da so na plošči trije kondenzatorji malce čudnega videza, rahlo "napihnjeni". Kondenzatorji so malo desno od AGP reže in izpod RAM-ov. "
Torej nima veze s tvojimi kondenzatorji, ki so za napajalni del CPUja.
2.) Moja matična ima 2 leti garancije pri Mlacomu in je bila stara preko 1 leta, ko sem jo reklamiral. Na servisu so povedali, da je točno ta napaka najbolj pogosta in da nima veze katera firma matične je, ampak da pač tako pride.

lp, T.

Dead_Eye ::

Zdej ne vem kako je to v praksi, vem samo da na računu piše garancija 1 leto. Glede kondijev pa, res da so tisti 4 ob socketu povezani tako da če 1 crkne ostali kompenzirajo, samo vseeno dvomim da so krivi kondenzatorji. Lahko sicer poskusi, sej so poceni.
The one and only

bergers ::

Jaz sem mel podobno težavo pa so mi menjali celo ploščo, ker je bil nekaj skurjeno
Bergi

nec2000 ::

Garancijo imas 100% 2 leti in ne 1 leto kot ti pravis. Verjami ker sem jaz imel podoben primer!

deco16 ::

Ok sej jst nveme kaj bi blo narobe z kondenzatorji ali podobno, vem pa da če na port 80 led display piše skozi FF ne samo kr se bota pomeni da z biosem ni nekaj uredi! Za kondenzatorje pa ne vem.

ziciko ::

Hvala vsem ki ste se potrudili in se poglobili v zadevo.
Ko sem prebral prvi odgovor (Tugo) sem poklical v trgovino ki sem plato kupil (mimovrste) in vprašal koliko v resnici ima garancije.
G. ki se je oglasil, mi je povedal da misli da ima 2 leti, toda reko sem mu da zelim biti sigurn če je temu tako. Poklical me je nazaj čez nekaj minut in povedal da lahko plato pošljem nazaj, oziroma da ima garancijo 2 leti:). Tako žal ne bomo ugotovili kaj je narobe, dobra stran pa je v tem da bom dobil ispravno plato:)
Še enkrat vsem skupaj hvala za trud.
L.P.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lastniki poceni LCDjev- pozor na slabe kondije ! (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9710570 (5181) Pyr0Beast
»

Računalnik se ne zažene

Oddelek: Pomoč in nasveti
184303 (4056) hudychk
»

Vklop računalnika = nič

Oddelek: Strojna oprema
131515 (1271) Soniux
»

Nasvet glede potencialno skurjene mamaplate (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
608373 (7032) Pyr0Beast
»

Abit BX133 Raid Kondenzatorji

Oddelek: Strojna oprema
182194 (1845) Malner

Več podobnih tem