» »

Intel dosegel končno hitrost

Intel dosegel končno hitrost

PC World - Po pričakovanjih je Intel danes predstavil procesor Pentium 4 570 s frekvenco 3,8 GHz. Procesor naj bi tako doživel zadnje zvišanje frekvence, saj Intel meni, da povečevanje ni več smotrno, saj procesorji že tako oddajajo veliko toplote in porabljajo veliko električne energije, kar pa pomeni, da so potrebna še dolgotrajnejša (in dražja) testiranja.

Intel bo procesorjem P4 v prvi polovici leta 2005 tako dodal več predpomnilnika (2 MB namesto 1 MB), kar je hladnejši [8-)] in predvsem lažji način za povišanje hitrosti.

62 komentarjev

«
1
2

Apple ::

Hmm, AMD jih bo ziher spet šišnil :D
LP, Apple

Tilen ::

Ja AMD se ma "fore" pri mhz. >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

CaqKa ::

na podlagi česa bi jih naj šišnil?

Bistri007 ::

To je žalosten dan za kompjuteraše. Tudi AMD fane. Mislite da bo pa AMD pri zviševanju takta potegnil zajca iz rokava, al kaj? Oni se vrtijo že dve leti okrog 2GHz kot mačka okoli vrele kaše 8-)

Mislite da ne bi tudi pri AMD imeli rajši imeli hladnotekočih procesorjev na 4.0GHz? Intel je pač zadel fizikalno omejitev, ki je ne more premagati noben $ več.

Pa to je žalostno. Iz 130nm-->90nm so naredili 3.2GHz --> 3.8GHz.
Bi kdo uganil kaj bo naredil AMD? Iz 2.4GHz na 3.0GHz???

Pa tudi pri RAMu je žalostno. Jaz sem kupil 512MB ECC DDR266 [reg] tri leta nazaj za 22kSIT.
A dobim danes za ta denar štirikrat več štirikrat hitrejšega rama? Koliko košta 2048MB ECC DDR II 533 rama

Tu ni nobenega razloga za fešto. Razen če si tehnofob. :\
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

RejZoR ::

Pri AMD ne moremo več govort v klasičnih MHz,ker niso ekvivalentni dejanski zmogljivosti.
Recimo AthlonXP 2400+ je bil po hitrosti enak oz malce boljši od Pentium 2400MHz,pa je deloval le pri 2GHz. To ni isto.
AMD pol spravi na 3GHz pa bo dejanska zmogljivost še vedno dosegala ~4GHz. Temu se reče optimizacija jedra,ki pa AMDju prav fino uspeva. Intel pa je slišal le za daljše cevovode in višje frekvence,to je več ali manj vse.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

der_Alte ::

Se kdo še spomne kako je Intel "obljubljal" da je NetBurst nekaj "super-duper" in da tudi 10GHz ni več daleč. >:D P4 se je izkazal za slepo ulico. P3 ga bo v "nategnjeni" (P-M) verziji pokončal. Res krasno. Ni čudno, da so procesorji dragi. Le kam bi prišli, če bi Intel denar namesto v razvoj P4, dal v razvoj P-M? ;)

ripmork ::

zakaj potem ne spustijo frekvenc,pa dajo 15 MB predpomnilnika?>:D

Thomas ::

Vprašanje je, koliko dolarjev me stane 1020 bitflipsov.

GHz ali THz so podrejena spremenljivka.

gumby ::

počasi bo treba začet razmišljat, ne pa samo navijat (skoraj) 30 let staro tehnologijo... kdaj je že izšel prvi 8086?

Keyser Soze ::

Pač AMD že ima PR Intel ga bo pa uvedel šele sedaj. Samo pomoje to ni maks. frekvenca, ki je možna. So pač zadeli ob eno oviro, ki trenutno ni premagljiva. Trenutno.

Sedaj je pa glavno to, da začnejo padat cene procesorjem. To bi bilo fajn, ja.

Screamboy ::

hjao saj majo sam ne dajo ven kake močnješe to je glih tu je sam denar prodajajjo lepo eno mesec
3800 čez en mesec zvišajo predpomnilnik naslenji mesec izdajo 3900 pa tko naprej tako da tu je sam denar

Myth ::

O nizjih cenah P4 lahko samo sanjamo tu v SLO.
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Reycis ::

Meni se zdi, da ze eno leto capljamo nekje na mestu kar se procesorjev tice. Moja primarna masina se je v zadnjem letu zredila za 800 GB diskovja, upgradal sem na 2 GB rama, na Radeona 9800PRO, 22" monitor, ohisje za 40 jurjev, in se mnogo, zares mnogo druge opreme....
A procesor mam se vedno eno leto in pol star AMD 2400+ na 2 GHz. Takrat sem dal zanj 30 jurjev, zdaj stane se vedno 24 jurjev. Enostavno ni CPUja, ki bi bil dovolj hitrejsi, da bi opraviceval ceno nakupa. Predvsem opazam, da cene niso sle dol. AMD preoblaci stare procesorje in jim dviguje PR (naprimer semproni) in dodaja cache in nova podnozja za 64bitne CPUje... Intel se tega ne dela.
Torej.... se cakamo... jaz osebno predvsem na nizje cene CPUjev na socketu 939.

dr.J ::

" na podlagi česa bi jih naj šišnil? "

Na podlagi Athlona 64. Zmogljivostno ga je že, zdaj se mora to še odraziti v zadostni količini $. To priznava tudi sam Intel.

AMD je zaenkrat dobil bitko. Tudi dvojedrni procesorji bodo prej AMDjevi.

NO, ne smemo pozabiti na Suna z Niagaro. Bo še zanimivo.

CaqKa ::

nič ni dobil bitke. v celeron in pentium m procesorjih je več potenciala kot pa v amdjih.

Zheegec ::

Več potenciala že... Samo pa Pentium M potrebuje hitrejši FSB (zaenkrat še ne pri 2GHz), integriran memory kontroler in pa še Strained Silicon On Insulator... pa je že skoraj Athlon64. Še AMD64 manjka :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

AtaStrumf ::

Celeron? Ma dej ne seri CaqKa!

Bistri007 ::

Jaz pa mislim, da ima Pentium M arhitektura (Pentium III+) več potenciala.
P-M je pri 2 GHz hitrejši od A64 2 GHz in hladneje teče.
Poleg tega Intel za ta procesor ni uporabil SOI niti integriranega dvokanalnega pomnilnika (kar AMD je).

Na žalost se hercev ne da več tako zlahka povečevati. Zgleda da bo res treba dati več počasnih jedrc skupaj, s skupnim L2/3 cachem in dostopom do pomnilnika.

Na koliko Herzov mislite da bo AMD nateral A64 na 90nm? Pa ne mi za odgovor rečt, da bo v eno pakengo dal dve jedrci. Saj se ne pogovarjamo koliko kostanjev [rjavih zadev] je v olupki [zeleni igličasti stvari], ampak kako vroči so.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Dr_M ::

v P-M je res veliko potenciala, AMPAK:

855 chipset je pac mobilni (razvit za potrebe notebookov), kar je avtomatsko 20-30% nizji preformance. taka stvar nima kej pocet v desktop racunalniku. da ne govorimo o ceni.
se pravi, nujna zamenjava chipseta, desktop verzija, brez nepotrebne navlake. in logicno, vsaj 50% nizja cena napram 855.

drugo...FSB na 200mhz (QDR 800)! 100mhz (QDR 400) na desktopu? ja, ja seveda.

tretje...ja spustit P-M ceno za 50%. ne za 49%, ampak MIN 50%, raj 60, da ga bo sploh kdo kupu.... pa frekvence vsaj 1.8GHz dalje.

no, pod takimi pogoji pa se lahko pogovarjamo, o ksni konkurenci AMDju. sam predn bo tole intel (ce bo) pokapiru, bo AMD dodelu K8 u nulo ze, pa verjetn bo ze na obzorju K9.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Dr_M ::

P-M je pri 2 GHz hitrejši od A64 2 GHz in hladneje teče.

hja...za prvo si jest nebi upu trdit. drugo pa....HALO P-M je biu razvit za PRENOSNIKE!!! A STEKAS?!
K8 je pa za serverje in desktop. VELIKA RAZLIKA.
poleg tega, je pri A64 vsteta ze moc, ki jo rabi integrirani pomnilniski kontroler , medtem ko pri intelovih procesorjih tega NI!!

no pa ena primerjava med destop (mobile) procesorjem in namensko mobilnim procesorjem.

Maximum Power
0.8 GHz Athlon 64 mobile: 13.0 W @ 0.95 V
1.6 GHz Athlon 64 mobile: 26.0 W @ 1.10 V
1.6 GHz Athlon 64 mobile: 34.0 W @ 1.20 V
1.6 GHz Athlon 64 mobile: 43.0 W @ 1.30 V
1.8 GHz Athlon 64 mobile: 35.0 W @ 1.20 V
1.8 GHz Athlon 64 mobile: 46.0 W @ 1.30 V

6.580 W (0.09 µm @ 900 MHz @ 0.940 V @ 100 C)
6.580 W (0.09 µm @ 1000 MHz @ 0.940 V @ 100 C)
6.580 W (0.09 µm @ 1100 MHz @ 0.940 V @ 100 C)
13.392 W (0.09 µm @ 1400 MHz @ 1.116 V @ 100 C)
28.140 W (0.09 µm @ 1500 MHz @ 1.340 V @ 100 C)
28.140 W (0.09 µm @ 1600 MHz @ 1.340 V @ 100 C)
28.140 W (0.09 µm @ 1700 MHz @ 1.340 V @ 100 C)
28.140 W (0.09 µm @ 1800 MHz @ 1.340 V @ 100 C)

ceprov je tole pr intelu mal sumljivo. od 1.4GHz do 2.0GHz majo usi isto porabo...my ass.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tic ::

To gotovo ni pravilno napisano. Poraba se veča z vsakim mhz :>
persona civitas ;>

Spajky ::

Poglejte si moje analize na moji strani pod komp/benči ona dva "new" linka kar se tiče real world performance za rame in proce ... boste takoj razumeli marketinske natege ... :D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Tear_DR0P ::

Pa kaj boste s hitrejšimi procesorji fantje. Če pa jih diski in rami ne dohajajo, oziroma vodila. Najprej bo treba neki na tem delu naredit. Višjo prepustnost vodil, pol se bo pa splačal dat hitrejše procsorje vn.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Tito ::

Glede strani ne bom nič komentiral >:D ...

Glede procesorjev pa tako, da mnogi ne razumejo da se v današjih dneh vse zelo hiro suče in si danes najboljši jutri pa so tvoji izdelki popolnoma zastareli ... Gre le za to da smo ljudje tako navajeni da izdelku, ki ga kupimo in nam dobro služi zaupamo, dokler nas ne izda ... Ampak samo testi lahko dokažejo kaj dejansko je najboljše. In trenutno AMDju z 64 bitno infrastrukturo uspeva, kar ne more nihče zanikati! In če se danes kupuje sistem, se kupuje AMDja, ker Intel nima nobene pametne alternativa. Se preveč grejejo in so pač zgrešen razvoj ... :D Tudi najboljšim se to dogaja ... Sicer pa je bil že čas, da se tudi med procesorji začnejo menjavati krone! Taka vojna kot je v industriji grafičnih kartic se lepo vidi tudi v CPU industriji. Je pa res da se nekoliko počasneje spreminjajo razmere .... Ampak nas zanima le hitrost aplikacij in se za same MHZ ne zmenimo, to je pač za ljudi, ki gredo računalnike kupovat v Interspar! Torej ko se odločiš za kaj boš imel računalnik se odločiš za procesor .... Zelo preprosto in sedaj bi se skoraj v vseh prierih odločil za AMD-ja. :D

tigrr ::

Zdej nej mi pa nekdo pove, koliko % uporabnikov rabi 10^n, (n->inf ) Flopsov procesorske moči in koliko % čimmanjšo porabo.

Pomoje je v tem odgovoru tiči razlog, da se procesorji ne cenijo več tako kot v dobrih starih časih:)

Tito ::

Tear_DR0P:

Če ti ne iskoristiš vsega, ne pomeni da nihče ne potrebuje močnejših mašin ...

Imaš več razlogov zakaj boljši CPU:

- da ti aplikacije hitrej delujejo (špili, kodiranje, dekodiranje, kompailanje - če maš gentoo sploh ;) )
- da se lahko pohvališ z odličnim rezultatom v S@H, F@H, ... In podobnimi rečmi ....
- da lahko postaviš močan strežnik za čim majn denarja! V strežnikih pa potrebuješ izredno veliko procesorske moči, pa naj bo še tako mogočna mašina se ti pojavijo ogromne obremenitve ... ŠE zlasti ko imaš opravko z rahlo neoptimiziranimi podatkovnimi zbirkami (v SQL recimo)>:D ...

Tito ::

Dva razloga za razvoj vednohitrješih procesorjev in težnja da se jih poceni:

- Vedno močnejše igre potrebujejo vedno večjo moč procesorja + grafične kartice
- Z leti se bo pasovna širina do doma tako povečala, da bi imel vsak uporabnik doma lahko strežnik, ki bo stregel vse podatke ... S tem bo moral postaviti močan sistem, da bo vse podatke lahko preprocesiral ...
- glede na paranojo, ki je posledica takozvanega "boja proti terorizmu", bomo kmalu stanovanje opremili z visokozmoglivostnim hišnim terminalom, ki bo opravljal z vsemi področji ( elektrika, varnost, glasovni ukazi morda celo primitiven AI). Torej ogrono je še reči, ki potrebujejo znatno močnejše procesorje!

Po mojem mnenju se skupaj z razvojem računalnikov razvija tudi programska oprema. Vsekakor je potrebno slediti razvoju, saj drugače bomo na koncu kot naši dedki in babice, ki se težko znajdejo v poplavi nove tehnologije ;) ...:\

Thomas ::

Tale Tito opazno napreduje v kvaliteti postov. Včasih je bil en bučman za moj okus, zdej je pa pametna glava - spet za moj okus.

Čist tko, memgrede.

nodes ::

virtualnost nam bo doma žrla CPU

fajn bi blo če bi že enkrat prišlo do refreša

morda sun

Dr_M ::

- da ti aplikacije hitrej delujejo (špili, kodiranje, dekodiranje, kompailanje - če maš gentoo sploh ;) )

to vids, sami zelo pametni razlogi, zakaj mormo zmetat miljone stran.

- da se lahko pohvališ z odličnim rezultatom v S@H, F@H, ... In podobnimi rečmi ....

NE, jest mam najdaljsega!!!! pa se mal bo zrastu, k bom spet stran vrgu miljone za novga!!!


:\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

dr.J ::

Pentium M je zaenkrat samo 32 biten. 64 bitnost pomeni precej hitrejše izvajanje programov, tako da je taka primerjava neumestna. Sploh pri dvo in večprocesorskih sistemih, kjer je AMD zmagovalec.

> sami zelo pametni razlogi, zakaj mormo zmetat miljone stran

Koliko jih šele folk zmeče dobesedno stran za windows & co. :\ . Če še računat ne znajo, pa naj bo tako.

Bistri007 ::

Ti, dr.J, tale 40h-bitnost je en velik nateg. Ja kdaj pa, lepo prosim, programi računajo z intiger številkami večjimi od milijarde??? Včasih so v Srbiji, ampak so kmalu nehali risat tiste krompirje, ko je Dragoslav Avramović uvedel Super Dinar.

Edina prednost pri hitrosti izvajanja je to, da je vsa koda lahko skompilirana s SSE2 in ni treba več ohranjati kompatibilnosti z originalnim Pentiumom 60 MHz.

Mogoče kaj koristi prinese 8 dodatnih registrov, ampak prefixiranje košta cajt, tako da (vsaj Intel) uporabo teh registrov odsvetuje.

To je v bistvu res in samo Extended Memory 64 Technology - za naslavljanje gigabajtov in terabajtov virtualne memorije. To bi se dalo izkoristiti za delo z velikimi video datotekami (od par giga naprej), tako da bi se celo datoteko pomapiralo preko paginga v spomin. Namesto da se uporablja zastarele fopen, fread in fput, fseek etc. Pa še v sredini datoteke bi se dalo s fragmentacijo datoteke hitro narediti 4K ali več luknjo. Ampak kolikor jaz to vem, tega nima ne Windows 64 beta, ne Linux.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

dr.J ::

Bistri, govoriš navijaško pro-Intel. Ne komentiraj nečesa, kar nisi sam poskusil (Athlona 64).

Razlika v hitrosti izvajanja 32 ali 64 bitnih aplikacij je občutna, tudi do 50%. (odvisno od programa in prevajalnika). Kot uporabnika HPC me to zanima in to tudi izkoriščam. Najboljša kombinacije je Athlon 64 + Intelov kompajler. >:D

Nateg prve vrste pa je hyperthreading, če smo ravno pri nategovanju.

Bistri007 ::

Dr.J: daj ti primerjaj hitrost izvajanje kode optimirane za Pentium4 (s SSE2) in tiste z EM64T.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

RejZoR ::

Athloni 64 imajo takisto SSE2...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Dr_M ::

Koliko jih šele folk zmeče dobesedno stran za windows & co. :\

definitivno raj za to, kot za neki, kar ne bom nikol izkoristil, ce pa ze, pa z nepotrebnimi stvarmi.
seveda kdaj pa kdaj odspilam ksno rundo UT2004 al pa doom3, sam to se zmeri ni zadosten razlog, da bom zmetu en kup dnarja stran, samo zato, da se bom hvalil okol kok mam hudo masino.
upam, da boste to cim prej prerastl...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Azrael ::

Aha, AMD vs Intel...

Danes lahko rečemo za vsak procesor, da je super ali zanič, odvisno od tega za kakšno stvar se uporabi.

Glede 64 bitnikov pa Intel in MS premeteno čakata, kako se bo AMD in Linux znašel na zelo spolzkih tleh nove tehnologije, ki ima zaenkrat samo potencial in trenutno še nič uporabnega (isto kot je bil prehod iz 16 v 32 bitov pri 386) in potem ob pravem trenutku pobrati smetano, se pravi denarce. Enostavno naj se z razvojem = $$$ je*e AMD in Linux srenja, mi samo kasiramo.

BTW. Končna hitrost pred 12. leti je bila 40 MHz...

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

xenon74 ::

Tele Pentium M primerjave IMO sicer niso na mestu pa vendarle. Za razlik od intla, ki "razvija":8) kar nekaj različnih arhitektur procesorjev je AMD šel v razvoj ene arhitekture, ki jo je možno implementirati v vseh segmentih (Mobilni, Desktop replacement= DTR, Destkop in Server/ Workstation segment)

Pentium M (Dothan) 755 je 90nm procesor, ki laufa na 2GHz in je opremljen z 64Kb L1 in 2MB L2 cache. V testu na anandtechu so hitrosti med A64 3000+ (2GHz, 512Kb L2), P4 3.2 (1MB L2) in P-M 755 (2MB L2) popolnoma primerljive v office benchmarkih V workstation benchmarkih in encodingu je P-M že slabši. Po zaslugi ogromnega L2 je P-M pokazal dobre rezultate v gaming testih.
Primerjava je bila kakor se da enakovredna. v Desktop mašinah (A64 in P4) je bil radeon 9600 downclockan na mobile hitrost. Uporabljen je bil DDR-333 ram z istimi timingi ter identičen IBM disk.

Pentium-M, ki je po zasnovi zelo podoben K-7 in A-64 arhitekturi, je zelo spodoben kos vezja ni pa v nobenem primeru hitrejši od primerljivih procesorjev. Zaradi male porabe je primeren za mobilni market (21W) oz. je najboljši procesor v tem segmentu, kar pa ne pomeni, da je najboljši procesor v DTR ali Desktop segmentu. Moti predvsem cena 450$ ter velika nihanja v performancah - Nekje je zelo hiter drugje se praktično vleče v ozadju. Razlog se verjetno med drugim skriva v ogromnem L2 cache-ju.

AMD se je P-M zaenkrat približal na 35W s svojim 130nm A64-M procesorjem, kakšna bo poraba z mobilnimi A64 v 90nm bo povedal čas. Vsekakor je potrebno še enkrat omeniti da je v 35W vključeno tudi napajanje memory kontrolerja, kar ni všteto v 21W pri P-M 755.

Pentium M ima svoj razpon še vedno med 1.6- 2GHz (90nm). Praga 2GHz še ni presegel čeprav naj bi po napovedih že sredi oktobra izšel 2.1GHz P-M 765 in v začetku 2005 še P-M 770 (2,13 GHz). Glede na to da so frekvence čedalje bolj skupaj ter da smo že en mesec čez napovedano izdajo P-M 765 lahko špekuliram, da je očitno tudi ta arhitektura prišla do roba svojega razvoja. Glede na kvalitete 90nm procesa pri intlu to niti ni presenetljivo.

aja, Na GamePC.com imate desktop test Pentiuma M

še vprašanje: Kaj bi se zgodilo, če bi primerjali Athlon 64 pri 2GHz z 2MB L2 z Pentium M 2GHz z 2MB L2?

X74
http://setiweb.ssl.berkeley.edu/team_display.php?teamid=30319

dr.J ::

> primerjaj hitrost izvajanje kode optimirane za Pentium4 (s SSE2) in tiste z EM64T.

Bom, samo da najdem kako em64t mašino na reverz za poskušino. Med trenutno ponudbo pa ga v floating pointu ni čez Athlone 64. (Itanium je seveda boljši, a predrag).


> upam, da boste to cim prej prerastl...
Nekateri pač rabimo hitre procesorje za delo, ne pa za hvaljenje ali nabijanje iger.

Tear_DR0P ::

Tito in vsi ostali zagovorniki AMD-ja, ter 64 bitnosti:
Jst mam AMD 133 - sm ga zadnič za hec dal naprodaj. Diablo 1 ga je prepoznal kot PII 200 Mhz. Dober proc ko nevem kaj. Zdej mam celerona 1.7GHz - ni slab procesor. Moja draga ma AMD Athlon 1800 +, mama isti ram, podobno grafiko, moja je ati njena je nVidia. Njen comp se prebuja 2x dlje kot moj - nasplošno je performance njene mašine za 1/3 do 1/2 slabši. Povej mi kok to, da je njen računalnik tko zanič.

64 bitnost je super ideja, vendar prava 64 bitnost. Tud jst sm že kako reč v assemblerju spisu in se mi neki sanja o tem kako delujejo registri in cache in podobne reči. in si upam rečit da tale AMD-jeva 64 bitnost ni nič vredna. Dokler je cross-breed med 32 in 64 biti ni mnogovredna. Poleg tega pa kot je že bilo v teh komentarjih rečeno. Vsi procesorji ki jih imamo (intel compatible) so 4 - bitni.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Poldi112 ::

Lahko tole o 4 bitnem Pentium 4 malo razlozis?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tito ::

Čisto tako mimogrede (off topic):

Thomas: Zdej ne vem zakaj si spremenil mnenje o meni, ker se po mojem mnenju kaj dosti nisem spremenil. Še vedno sem precej lev in še vedno vrjamem v socialno demokracijo - ampak drug del mi ni tako pomemben kot prvi >:D . In še vedno sovražim Busha. Če pa želiš znova priti v manjšino, dobrodošel med nami, črnimi rački! Vsekakor nas je vedno manj in rabimo svežega kadra ;). Pa boš lahko spet v opoziciji, če je zagovarjanje vlade naporno ... Jst sem vedno v opoziciji ... Še vsaj nekaj deset let bo tako ...

Politika ni vse, zato sem se odločil, da na internetu o politiki ne bom več izgubljal živcev. Spremljam sicer nekatere teme, a le občasno. Torej si to razlagam, kot najpametnejše je molčati ;). Lahko pa bi rekli tudi, da po tem ko dobiš žensko ne potrebuješ K**** ;). Saj veste politika je K.... :D .

Sedaj pa nazaj na procesorje ...

Mislim, da je bilo tu že skoraj vse povedano. Poglabljanje v podrobnosti nam nobenemu ne bo nič koristilo (morda se lahko kdo pohvali, da je prebral kak članek ali dva, vendar drugo vprašanje je, če zna svojo trditev pošteno argumentirati?).

Drugače pa je popolnoma nesmislno se pregovarjati kdo je najboljši ampak kako naprej? Vsekakor je popolnoma nesmislno narediti procesor, ki se bo grel kot zmešan in bomo že serijsko dobivali vodna ali še kakšna hujša hladilna sredstva. Torej problem je poraba energije in s pomanjševanjem tudi posledično temperatura na površino ... Ali se bodo odločili delati večjederne procesorje, kar bo sicer rahlo podražilo proizvodno toda dobili bomo skoraj dvakrat hitrejši procesor. Vendar se bo za delovanje porabil 2× več energije.

Torej tu pa pravim da neglede za kater računalnik je procesor ustvarjen mora težiti k tem da se bo pokurilo malo energije in da bo procesor pridobil na moči. Zakaj ni dobro raspršiti razvoj na več različnih tipov? Zaradi tega, ker imamo povsot skupni imenovalec in to je poraba energije. Na vseh je treba zmanjšati porabo in stem se bo temperatura procesorja zmanjšala. Torej zakaj delati več različnih tipov procesorjev in za to porabiti miljone dolarjev, ko pa lahko vse združiš v eno razvojno linijo.

Skratka večjederni procesorji, ki pa bodo potrebovali manj energije in se ne bodo več tako greli! Hkrati pa optimizacija in pospešen razvoj alternativnih načinov izdelava procesorjev. In morda kmalu kvantni računalniki ter morda organski, če bi biotehnologija v naslednjih letih močno napredovala se nam obetajo organski superračunalniki ...

Drugače pa nikoli ne bo dovolj procesorske moči za izračunavanje vseh nezank, ki se nam porajajo. Če nič drugega je samo življenje taka neznanka, da je že samo računanje zaporedja nukleotidov v genih tako potratno, da potrebujemo za to superračunalnike ... Skratka razvoj se ne sme ustaviti ... Pa na naj ga nekaj časa vodi intel in amd kopira od njih kar je dobro, ko je njim zmankalo idej je žezlo prevzel AMD in ko mu bo pošla moč bo zopet prebit led pri intelu, ali pa se bo na prizorišču prikazal kak novi akter.

Glede na zadnje sporočilo pa je popolnoma amatersko rečeno. Ja če sta podobni konfiguraciji še ne pomeni da sta isti. Poleg tega je potrebno navesti še vsaj nekaj podatkov kot je naprimer kakšen sistem je kje, koliko je kaj dodatnih programov posneti vsepovprek, kako je z diskovji, kakšna plata je ...)

Torej samo nalaganje sistema nima nikakršne vloge pri tem. Če nič drugega, če si ne nastaviš statičnega IPja v Windowsih izgubiš vsaj 2 min pri zagonu, pa še bi se dalo najti kak bombonček.

Torej ostanimo popolnoma objektivni in priznajmo da lahko le testi pokažejo pravo stanje. Torej popolnoma enake razmere in testiraš. Poleg tega pa paleto matičnih plošč in čipovjev, ker lahko je tudi v tem težava. To nekateri ljudje testirajo po več sto konfiguracij in ne morete potem na podlagi sestrinega računalnika sklepati veleugotovitev!

KONEC 8-O

CaqKa ::

zakaj sem omenil pentiume-M in celerone-M, ziher ne zato da jih boste primerjali kr nekaj med sabo. hotu sem povedat, da če bo amd dal kak hud procesor ven lahko intel v roku enga mesca skonstruira kombinacijo današnje in pentium-m tehnologoije (doda oni 800fsb ki ste ga zgoraj omenjali in podobne zadeve). pa dobi procesor da spet amdja postavi nazaj na drugo mesto.
in ne zato ker bi bil recimo p-m boljši od kerega amdja.
važno je to da imajo tehnologijo ki se jo da spravit daleč pred konkurenco.
aja kaj je z celeron-m narobe? zelo primerljiv procesor z pentium-m je to.

Zlate ::

Sej prov ne moreš verjet, da eni bebci še zagovarjajo Intel oz. Amd procesorje!?! Pa ljudje bebavi a ne dojamete, da se ne Intel-u ne Amd-ju ne j*be za vas?
Zdej trenutno je pač Amd dosti boljši nakup kot Intel, zato pač ko kupuješ kupiš Amd. Ko bo npr. čez čas mogoče Intel boljši nakup, pač kupiš Intel. Simple as that!
Ne pa da zdele vidiš, ko neki "Intel pristaši" (kok se tole smešno-bedno sliš:D ), na vsak način trudijo dokazat, da pač Amd nima boljših procov, pa da je Intel to pa ono, pa da ma še tisto in tretje... Mislim, kaj...8-O Ljudje božji, a vam Intel plača to debilno zagovarjanje? Ker če vam, pol to razumem, drugače pa al ste neumni al pa bebav,i druge ni.
Pa da ne bo nekdo smešno sklepal, da zagovarjam Amd - trenutno je stanje tako, ko pa bo drugačno, bom pa pač kupil Intel, ali pač kakšen tretji procesor. In to je to!
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

Poldi112 ::

Zal ni tako enostavno. Ali mislis da je Intel namerno v situaciji, v kateri je. Ce bi lahko hitro dal kak kulturen izdelek na trg bi to gotovo naredil.

Edit - tole je odgovor Caqki
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tear_DR0P ::

Sem vedu da bi mogu v prejšnjem postu pojasnit.

Nekoč so bili štiribitni procesorji. In ljudje ki so jih uporabljali niso živeli srečno do konca svojih dni.>:D
Na tržišču sta bila: motorola s svojim superduper procesorjem, za katerega žal ne vem več kako se mu je reklo, ki je bil blazno zmogljiv, pregrešno drag - prav tako drag je bil softver, vendar kdor si ga je lahko privoščil, ga je imel, ter Intel s vojim poceni kupčkom žic, ki je za malo denarja zadovoljivo opravljal svoje delo, softwer pa je bil cel črviv, vendar za kaj boljšega ni bilo denarja. Pa so uporabniki sklenili da za svojo srečo potrebujejo 8 bitno čipovje, saj s tem pridobijo blazno pohitritev procesorja. Eni so gonili kako je boljša motorola, draga ko žafran, drugi kako je zaradi svoje cene boljši ničvredni intel. No vsekakor sta oba izdelala svojega paradnega konja. Motorola je šla in je razvila povsem nov procesor, ki s starim ni imel nič skupnega. Pospešitev je bila takojšnja in blazna, težava je bila le v tem da star softwer ni deloval na novem mlinčku, tako da je upgrade koštal pol bogastva. Intel pa je svoj kupček žic, ki že tako ali tako ni dobro delal, zgolj nadgradil, sestavil ga je v dvojni procesor, kajti 2x4 biti še vedno znesejo 8 bitov. Nov procesor je bil zopet poceni, poleg tega pa si lahko uporabljal svoj star softwer, pa čeprav ni delal dobro.
No danes motorolo poznamo zgolj kot izdelovalca superduper procesorjev za stogonamenske naprave, kot so mobiteli, pralni stroji in podobono. Intel pa svoj 4 na n bitni procesor, ki je že malce bolj ugleden kupček žic, na katerem pa še vedno deluje nezanesljiva programska oprema uspešno prodaja nam, računalničarjem. In tako še vedno ne živimo srečno do konca svojih dni, za razliko od ponudnikov 4 na n bitnih procesorjev in črvive programske opreme.

Upam da je bilo branje zanimivo in poučno, linkov nimam (kot vedno) sem pa prepričan, da nisem endini ki ve da x86 pomeni isto kot 8086 jr.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

AtaStrumf ::

CaqKa pozabil si dodati m poleg celerona, Celi-M je verjetno dost cool, čeprav govorim na pamet.

Tear_DR0P, če ti trdiš, da je tvoj Celi 1,7 Ghz hitrejši od AXP 1800+, pol mora bit pa nekaj hudo narobe z Athlonom. Verjetno tvoja draga veliko hodi po straneh s sumljivo vsebino in se je okužila z celiom kupom spyware-a, ker druge logične razlage enostavno ne more bit. Sem prejšnji teden nalagal winse čist na frišno na Celi-ja 1,7 Willamete-a, ta največje sranje, kar jih je in se nisem mogel načuditi, kolk je počasno to. In to so bili gor frišni windowsi!

Zlate AMD-ju in Intel-u smo še kako pomembni, to bodi prepričan. Drugače pa ne bi zapravljali milijonov za to, da nas obvestijo o svojih novih izdelkih. Ker se pa ti odločaš samo na osnovi tega, kateri proc je najboljši pa si lepo prosim nabavi FX-55 ali P4 570J, ti izbiraj.

64 bitnost pri AMD-ju in EMT al kakorkoli je že Intel to poimenoval, je itak bolj marketinški nateg, ampak ima vsaj nekaj dejanskega potenciala (prvi korak v pravo smer if you will), koliko in kdaj je pa vprašanje. Tudi prvi MMX pri Intel-u je bil neuporaben, pa je bil povsod na nalepkah gor, da se je raja naslajala nad tem kolk cool mašino majo. To je bila definitivno najboljša AMD-jeva tehnološko-marketinška poteza ever.

Glede mixa dothan-a in P4, mixajte raje olje in ogenj, vodo v 96% žvepleno kislino, ... you get the point.

Eh, dost bo, ne da se mi več.

Myth ::

Eni so tukaj takšni strokovnjaki glede tega okoli teh procesorjev, da me zanima, če obstaja kakšna tema na s-t-ju, kjer se tako poglabljate? Zanimivo branje ;)

p.s.:kakšen link bi bil uporaben...

en LP
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Poldi112 ::

Teardrop, to da je procesor zdruzljiv se ne pomeni da so se vedno 4 bitni. Vse kar je zastarelo je, ki pa se itak emulira. Ze 386 je imela vec nacinov delovanja. V zascitenem (mislim da se mu je tako reklo) je delovala kot 386. Nezdruzljiva za nazaj in hitrejsa. Isto kot danes. amd64 lahko furas v 64 bitnem ali 32 bitnem nacinu. To da je zdruzljiv za nazaj se ne pomeni da je samo malo overclockan 4004.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD izdal nova Phenoma II (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
548641 (6369) rgv45vg4t335
»

Intel predstavil nove procesorje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
548536 (5798) Azrael
»

Večina AM2 plošč ne podpira Phenom procesorjev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
13511955 (8145) x45
»

AMD Phenom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
6210036 (6196) Brane2
»

Intel Prescott, Socket T (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
906599 (4431) Zheegec

Več podobnih tem