Slashdot - Mednarodna ekipa znanstvenikov je danes objavila, da so opazovali največje trčenja dveh gruč galaksij doslej. Dogodek, ki ga je posnel XMM-Newton observatorij, po količini sproščene energije prekaša le Veliki Pok. Ob tem so nastale hurikanom podobne razmere z več sto milijonov stopinj vročimi udarnimi valovi, ki potujejo po vesolju in bodo skupaj s spremembami gravitacije preoblikovali obe, sedaj združeni, gruči.
Ta dogodek potrjuje hipotezo, da so največje gruče nastale z združevanjem ter da velike ves čas rastejo in požirajo druga drugo. Novonastala (združena) gruča, poimenovan Abell 754, je od zemlje oddaljen približno 800 milijonov svetlobnih let (kar je relativno "blizu"), celotno prestrukturiranje pa bo končano v nekaj tisoč milijonih let. Še Nasino poročilo ter artistični video posnetki.
Hehe, cca pol ure pred objavo novice je ravno Thomas podal primer kako izračunavajo trke galaksij!
Osupljiva animacija! Zanimivo, da se gibanje skoraj popolnoma ustavi, ko sta sredici skupaj! Do sedaj smo mislili, da gresta kar ena čez drugo... ampak očitno sta se v tem primeru jedri hitro ujeli.
Noro.
> po količini sproščene energije prekaša le Veliki Pok.
No, malce hecno formulirano, pač odvisno od števila zvezd v galaksiji...
hmm, ne razumem tega, da so opazovali trčenje, kot da bi bilo to mimogrede. a ne gre to ekstremno počasi?
kako bi recimo zgledalo na zemlji, če bi naša galaksija trčila z neko drugo? najbrž pravega trčenja ne bi niti doživeli, kaj šele preživeli?
kdaj točno se trčenje prične, oz. kdaj se pričnejo prvi efekti trčenja? kako blizu morata biti galaksiji, da se to "čuti"? kaj to pomeni za planete v sončnih sistemih? smrt? in za ostale zvezde? se kar premešajo ali tudi dejansko trčijo? planeti pa vtirijo na druge zvezde? kaos?
eh novica je tako napisana kot, da bi astronomi gledali nebo in videli dve jati galaksij, ki se približujeta in bum trčita ena ob drugo ... ulala
trčenje je bilo vidno že pred tisočletji (milijoni let) in bo vidno še tisočletja (milijone in milijone let)
zgodilo se je pa 800 miljonov let nazaj in sedaj samo sliko tega gledamo
sicer pa svetloba potuje 800 milijonov let od tam do sem in to se mi ne zdi niti približno blizu - kdo bi si mislil da je za ovinkom, ker piše "relativno blizu"
Prodajate buče, pa stte se zapičili v stavek: "kar je relativno "blizu" ". Pač je želel povedati da sta galaksiji mnogo bližje kot so bolj oddaljane galaksije. Torej relativno blizu v merilu galaksij ...
Povej recimo okoliščine. Pred mano je svinčnik in rečem da je svinčnik precej blizu, recimo pa da ga ne dosežem in morem pridet do njega ... če pa pomislimo da bi na svinčnik gledali na molekularni stopnji je zelo oddaljen od mene ... Gre le za globalno predstavo.
Tako da folk nebi mislil da se to dogaja nekje v ozadju vsega ampak je celo v bližini naše galaksije ...
> sicer pa svetloba potuje 800 milijonov let od tam do sem in to se mi ne zdi niti > približno blizu - kdo bi si mislil da je za ovinkom, ker piše "relativno blizu"
Je pa precej blizje, kot recimo 2 milijardi svetlobnih let, mar ne? ;)
vsi pišete kot da sta se zaleteli dve galaksiji...
jasno pa piše da sta se zaleteli dve jati galaksij
in pa še to - nista se zaleteli ampak sta v procesu združevanja - in če so ju šele sedaj opazil ... to pomeni da vsekakor ti dve jati ne moreta biti blizu - kaj šele da bi se dogodek zgodil pred očmi astronokmov - konec koncev se tudi zvezde ne morejo gibati z hitrostjo ki bi bila svetlobna, med samimi galaksijami so pa razdalje v stotisočih svetlobnioh let
50% zvezd galaksije konča v supermasivni črni luknji (druge) galaksije, ko se trkata. 50% jih katapultira v intergalaktični prostor. Odvisno na kateri strani se znajdeš med svojim orbitiranjem okoli galaktičnega centra. Obe supermasivni črni luknji tudi verjetno trčita.
Samo da imamo tukaj pa opravka s trkanjem tisočih galaksij.
BTW, našo Rimsko cesto čaka tako srečanje z Andromedo čez 3 milijarde let. Pol naj nas bi padlo v supermasivno (merged?) črno luknjo, pol naj bi nas izvrglo v intergalaktično temo. What do you prefer?
Anyway, jest svoj zaščitni bunker pred galaktičnimi trki že gradim!
Zanimivo, da ste to uvrstili med novice, saj je zadeva stara že približno 800 milijonov let. Avtorju novice odpustim, če prizna, da mu zgodovina ne leži najbolje.
Krasno bo, ko bo to moč opazovati z novo generacijo observatorijev (X-ray večinoma). Kaj bi se z odpravo LISA dalo dobiti kake uporabne podatke (merjenje gravitacijskih valov)?
em samo še eno vprašanje.. kako si naj predstavljam jate/gruče galaksij... mislim že to da se dve galaksiji trčita se mi zdi impresivno.. samo kaj pa je to gruča glaksij pa si ne znam predstvalja.. a obstajajo kake "vezi" med glaksijami al kako?
sam je zanimivo tole vse skupaj...ti jati galakisj sta trčili še preden je človek sploh obstajal in ko je svetloba končno prišla do nas smo že gih-tech rasa egoistov
Le škoda da si ne znam predstavljati takih razsežnosti in na žalost nisem edini.Tu vam cifre in izračuni ne povedo kaj dosti.