» »

Mobilni telefoni niso nevarni bencinskim črpalkam

Mobilni telefoni niso nevarni bencinskim črpalkam

The inquirer - Če ste se le poglobili v navodila za uporabo mobilnega telefona (včasih imam sicer močan občutek, da se marsikdo ni), ste gotovo prebrali opozorilo, da je uporaba mobilnega telefona prepovedana v medicinskih ustanovah, na letalih in bencinskih črpalkah. Seveda, iskre, ki množično švigajo iz telefona, bi lahko pognale črpalko v zrak. Vsaj takšno je bilo prepričanje, podkrepljeno z videoposnetkom ene od nesreč na črpalki nekje v Angliji.

Da je nevednosti dovolj in da je potrebno poiskati odgovor dilemi, ali mobilniki res lahko povzročijo vžig gorivo, so si rekli pri britanski oddaji Brainiacs. Star dostavni avto so napolnili z gorivom in hlapi, vanj vstavili šest delujočih mobilnikov in vse hkrati poklicali. Zgodilo se, po pričakovanjih, ni seveda nič.

Zanimivo je, da je bilo za vžig dovolj, če se je bakrene žice, ki je segala v notranjost vozila, dotaknil prostovoljec, oblečen v nylonska oblačila. Še klik.

Se bo ekipa na podoben način lotila tudi uporabe mobilnikov v letalih?

18 komentarjev

Dr_M ::

se pravi so oblacila bolj nevarna, kot mobilni telefoni? :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

moj_nick ::

Kdo pa je sploh mislil, da so mobilniki nevarni na črpalkah? >:D

Binji ::

Al na crpalkah ne bi smeu telefonirat?:D >:D
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Hellios ::

Torej bodo zdej prepovedal na črpalko it v najlonskih trenerkah? Če se to zgodi v Sloveniji me prav zanima kje bodo prebivalci "določenih predelov Ljubljane" kupovali bencin če ne bojo smel na črpalko it :D

speed machine ::

A ni bil stos prepovedi uporabe mobitela na bencinski v tem, da ce bi ti padel na tla, da bi lahko prislo do isker? Ne pa da same mnozicno svigajo naokoli, ko kdo poklice na mobitel.8-)

Tody ::

Zgodilo se, po pričakovanjih, in seveda nič.

Uhm malce pikolovstva ne škodi :)

Mate ::

Uporaba mobitela na letalih je prepovedana iz povsem drugega razloga, in sicer zarad elektromagnetnega valovanja, ki ga mobitel oddaja. Saj veste, zmoti ojacevalce in recimo logitechovo mx700 mis.

bf4ed ::

LOL je tisti budalo kateri je dal znak za prepoved uporabe GSM-ov na bancinski. A kaj ko pa greš pa kupiš pri njih neko lopato pa ti pade dol pa iskre švignejo.>:D

Smešni so.>:D >:D

windhunter ::

hmmmmm...

da se nebi prenaglili -

ce si pac oblecen v najlonska oblacila, lahko pride do vziga.

Poznam modela, ki je imel mobilnik v zepu, ko je tocil gorivo v svoj mlincek. Medtem ga je nekdo poklical in voila, so se mu vneli hlapi. Sicer ni bilo nic hujsega, ker hlapi takoj izgorijo, vednar dovolj da se posteno ustrasis. Pa tudi lasje bi ti sli v franze, ce bi jih zajel plamen!!!

Toliko o mobilnikih in crpalkah.

lp

freserovski ::

Petrol beware of me >:D
Jaz vedno zdaj v teh zimskih mesecih ko stopim iz avta me spajkla ko hudiča, iskre kar letijo :).
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!

Thomas ::

Me je že zmerjal nek Petrolovec, ko sem tankal in telefoniral. ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

salesky ::

Zakaj pa na novih trolah v LJ ne pustijo telefonirat? Zadnjič jst lepo pridem z GSM-om u bus pa mi šofer samo pokaže na znak naj kao neham. A bo zmedlo uno pičko ki pravi postaje? :D :D :D

Thomas ::

Mirno telefoniraš povsod, če komu ni kaj prav, naj pokliče policijo. Edino letalo in operacijska dvorana sta tabu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MrStein ::

Iz članka : "... Brainiacs, has found no evidence that mobile phones can spark an explosion".

Ja, o škodljivosti azbesta in DDT-ja tudi niso našli dokazov in so jih veselo uporabljali leta in leta.

Pomanjkanje dokaza ne pomeni avtomatično neveljavnost predpostavke.

Razen tega je prepovedana uporaba VSEH električnih naprav na baterije, to pa zato, ker če ti pade iz rok in se razleti ( samo se spomni ko ti je nazadnje mobilec na tla padel ) se pri tem lahko prekine stik med baterijo in kontakti naprave, kar obvezno povroči iskre.

Razen tega v testu mobitel ni deloval, kot med pogovorom, ampak le zvonil, kar ni čisto isto. Sicer to tak ni preveč pomembno.

Bog nas obvarji takih "znanstvenih" dokazov ...

moj_nick ::

Saj veste, zmoti ojacevalce in recimo logitechovo mx700 mis.


Jao, zato pa mam zadne cajte tuk slab aim pri et :D

Thomas ::

> Ja, o škodljivosti azbesta in DDT-ja tudi niso našli dokazov in so jih veselo uporabljali leta in leta.


En Kredibilen link o škodljivosti DDTja, bi prosu! Nasprotniki DDTja so dosti bolj škodljivi. Mnogo več ljudi je pobila prepoved DDTja kot pa DDT.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BBB ::

Ne vem, kdo se je sploh domislil tega, da mobilni telefoni povzrocajo iskrenje (ocitno se nekateri ucijo fizikalnih zakonitosti iz holivudskih filmov). Edino, kar mobilni telefoni delajo, je motenje elektronskih naprav, recimo kaksnih regulatorjev v industriji, razna elektronika v letalu, medicinske naprave, kot so srcni spodbujevalnik, dozirnik substanc v krvni obtok, ...
Pri regulaciji, se zlasti, ce je ta analogna, inducirana napetost signala, ki ga oddaja telefon, v nekaterih primerih lahko naredi sranje (tem bolj se s telefonom priblizas napravi, tem vecja napetost se v njej inducira in cim dlje si od baze postaje, z vecjo mocjo telefon oddaja). Vazno je tudi, kako so vezja zascitena pred zunanjimi signali (oklop vezja, ali povezave prek kablov delujejo kot tokovne zanke ali kot obicajne napetostne zanke, ...). Problem pa je, da pred razmahom mobilne telefonije razvijalci elektronskih naprav verjetno niso predvidevali, da bodo v njihovi blizini telefoni, ki v svoji neposredni blizini oddajajo kar mocen signal.

Moc valovanja upada s kvadratom oddaljenosti od njegovega izvora, ob izvoru valovanja pa je prisotno tudi staticno polje, ki je se mocnejse in ima zelo kratek doseg (pri dipolnih antenah je staticno polje elektricno, pri zankah (npr. pri TV antenah) pa je staticno polje magnetno). Staticno polje ne potuje skozi prostor, sestavljata obicajno dva dela, eden, ki upada s 3. potenco oddaljenosti, in drugi, ki upada s 4. potenco oddaljenosti od izvora. Z drugimi besedami, s priblizevanjem izvoru signala (k anteni) se ta clena povecujeta s 3. oz. 4. potenco in sta tik ob anteni zelo velika (presezeta tisti del, ki predstavlja valovanje, torej dinamicni del signala, ki potuje skozi prostor v neskoncnost, radialno od izvora stran).

Btw. kako signal telefona vpliva na ljudi? Jaz imam osebno izkusnjo s tem, da me je zacela boleti glava med daljsim pogovorom (z vsakim dnem bolj in hitreje, po kaksnem mesecu ze po kaksnih dveh minutah pogovora). Zato sem zacel uporabljati slusalko in problemov z glavoboli ni vec (ne rabim nikakrsne studije o skodljivosti sevanja telefonov na ljudi - meni skoduje, ce vam ne, toliko bolje).

MrStein ::

BBB : "Ne vem, kdo se je sploh domislil tega, da mobilni telefoni povzrocajo iskrenje"

MrStein : "... če pade in se razleti ... se lahko prekine stik med baterijo in kontakti naprave, kar obvezno povroči iskre."

BBB, ali trdiš, da ni res kar sem napisal, al pa samo tak nakladaš tjavendan z "težkim" poznavanjem elektromagnetnih polj itd. ?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Spet predlogi za prepoved prenosnikov v prtljagi

Oddelek: Novice / Ostale najave
114370 (3013) Raw
»

Mobilni telefoni (verjetno) ne povzročajo raka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5215975 (14597) HeMan
»

Mobilni telefoni lahko med nosečnostjo škodujejo otroku

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
286736 (5439) Luka Percic
»

Mobilni telefoni niso nevarni bencinskim črpalkam

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
182645 (2645) Tody
»

Slovenska oblast s pridom uporablja mobilne telefone

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
102321 (2321) cekr

Več podobnih tem