» »

Kaj pa vaše oči?

Kaj pa vaše oči?

The inquirer - Pogled na danajšnjo prvo stran Slo-techa mi ni, če sem iskren, prav nič všeč. Če našo stran spremljate redno, in posebej, če berete naš Forum, boste tako ali tako vedeli zakaj. Kljub vsemu me je pregled večine novičarskih strani precej pomiril. Zatišje je globalno. Kar pa niti tako slabo. To je namreč čas, ko mora večina urednikov novic v skrbi za svoje bralce napisati nekaj iz glave, editorial, po domače.

Tako se je Andrew Miller z Inquirerja zamislil, koliko nam pomenijo naše oči. Kot opaža, se je hitrost računalnika, v skladu z Moorovim zakonom, večala, kot je bilo pričakovati. Vendar se v času, ko se v ohišjih bohotijo najhitrejši Radeoni, ki delajo družbo zadnjim linijam Intela ali AMD-ja, kot ostanek zgodovine na veliko mizah pojavljajo nekvalitetni zasloni.

Kot ugotavlja Miller, veliko ljudi sploh ne pozna prednosti, ki nam jih nudijo grafične kartice, ali pa celo ne poskrbi, da bi še rešili prenizkih frekvenc, ki nam jih vsiljuje Microsoft. Kako pa prenizke frekvence vplivajo na oči in splošno počutje, pa lahko preverite sami.

Vsekakor razmišljanje, vredno branja. Konec koncev, laserska operacija oči stane toliko kot kvaliteten prenosnik.

38 komentarjev

Cuoresportivo ::

hja tipima prav, že sam sem ugotovil, da jih večina, sploh xp userji uporablja 60 hz-jev. Oz uporablja, mislijo, da je to največ. Pol pa mu nastaviš na 85 hz, pa že misli da si bog. Ne vem, samo na splošno si ljudje ne znajo nastavit ustreznih zaslonskih nastavitev. Tak ko sem hodil po firmah, monitorji samo "blendajo". sakokrat ko sem kam prišel, sem si nastavljal, ker, vsaj jaz, ne bi zdržal niti 5 minut, na po defaultu 60 hz-ih. Zanima me edino, kak ima kdo izkušnje z radeoni in dual view. Prej sem imel nvidio, ki je imela drugačen sistem(klon, horizontalni, vertikalni razteg).
lep pozdrav(best regards)

Odpadnik ::

Jest v službi tud furma na 60,1 Hz. Na LCDju seveda :D Doma se pa trudim da je vse na 100Hz. Enkrat sem bom sliku - 12 ur nočne za računalnikom. Ko bo 12 ur mimo, bom sliku pa pokazu. Sam se ne upam v špegu pogledat - al bo poču al pa se bom sam sebe ustrašu :D
Slike povedo več kot 1.000 besed - zatorej živeli FPSji :) [Amd|Abit|ATi]
AMD Barton 2500+@2200 (11x200)|Abit NF7-S R2.0|Radeon 9800|2x512 Twinmos/Winbond

Azi ::

Jaz mam na LCD ju tudi 60 in me niti po 8 urah ne boli glava,...

Jux ::

Azi, kva si ti hud, ti maš pa LCD. in to na 60 HZ.

Ah ja, moram pritrdit zraven, redki smo ki si znamo naštimat monitor tko da nam oči ne odpadejo.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Tic ::

100 CRTjevih Hz tukajle ... Nokia :)
persona civitas ;>

Zheegec ::

100Hz CRT :D
V šoli imajo v neki učilnici CRT monitorje ki ne gredo čez 60Hz na 800*600 (še sreča da mi ni treba bit tam), tam kjer je pa naš klas je bil ša refresh na okoli 75 pa sem mislil da mi bodo oči odpadle 0:)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

CaqKa ::

na crtju sem imel 85... za lcd pa tak ni važno.
ful dobro je pomojem da bi imel na 50hz pa da pride v sofazo z kakšno flourescentko v sobi.. adijo oke :D

Jaffa ::

Kolk se men zdi, ATI-jevi gonilniki nastavijo frekvenco (in resolucijo) na monitorjevo priporočeno... Na firmi imamo monitor ki podpira 1024*768@85Hz in po ponovnem zagonu po inštalaciji je nastavljeno tako...
V igrah je pa po defaultu še zmeraj "strupenih" 60Hz...

Drugač pa če se spomnim, kako dolgo sem bulil v 60Hz na prvem monitorju (14", ki je zdaj star že dobrih 8 let), se pol ne gre čudit, zakaj imam tako močno dioptrijo...8-) Monitor je sicer podpiral 85Hz na 800*600, sam kdo je pa vedo za to...8-O
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

undefined ::

Ko sem sprva v službi zagledal 85 Hz osvežitev in kasneje ugotovil, da višje pač ne gre, sem se zgrozil. Danes pa, ko sem se že praktično privadil in skorajda ne opazim več razlike med 85 in domačimi 100+ Hz (razen če v danem momentu switcham gor pa dol), pa se zgrozim, da se mi je vid že toliko poslabšal, da niti ne opazim več utripanja, kot sem ga nekdaj.

To je le pri 85 Hz. Kako pa je s tistimi, ki laufajo monitorje že cel lajf na 75Hz ali celo 60Hz, pa sploh pomisliti nočem. :)

Odpadnik ::

Tko kur si se navadu na 85Hz se boš lohka kmalu navadil na očala.:\
Slike povedo več kot 1.000 besed - zatorej živeli FPSji :) [Amd|Abit|ATi]
AMD Barton 2500+@2200 (11x200)|Abit NF7-S R2.0|Radeon 9800|2x512 Twinmos/Winbond

undefined ::

> Tko kur si se navadu na 85Hz se boš lohka kmalu navadil na očala.

Točno to je moj point. Kaj bo pa potem s tistimi, ki so se navadli na 60 Hz? :D

ender ::

Mene vsi čudno gledajo, ker je prva stvar, ki jo naredim ko se usedem za računalnik, da grem spremenit frekvenco... "A ti vidš razliko?!" 85 Hz je absolutni minimum ki ga prenesem, pa še to mi preveč utripa... K sreči imam doma že skoraj 2 leti LCD.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Freelancer ::

No ja, LCDji so zaenkrat se predragi (glede na kvaliteto) za moj okus. Doma nikol ne uporabljam refresha manjsega od 120Hz :) Drugac pa manjse refreshe opazis potem, ko se na visje navadis, oz. zacnes mal pazit na take stvari... Tako potem 85Hz nekoga moti, drugega pa spet ne. Je pa tud res, da dolocen refresh na 15" al pa 19" ni isto ;)

undefined ::

> Mene vsi čudno gledajo, ker je prva stvar, ki jo naredim ko se usedem za računalnik, da grem spremenit frekvenco... "A ti vidš razliko?!" 85 Hz je absolutni minimum ki ga prenesem, pa še to mi preveč utripa...

Ista zgodba pri meni. Saj pravim, prav grozno se počutim, da ne vidim več 85 Hz utripat. :)

Mate ::

tud 100 Hz pr men ;) Iiyama VM Pro450.
Sicer pa 60 pa 75 sta samomor. 75 uporabim le, ce rabim 1920*1440 ker pac ne gre vec, pa se to ne za vec k pol ure.
Ce je pa na 19" refresh 85 pa pogruntam po ene petih minutah ponavad, predvsem k iz temnega ozadja zamenjas na svetlejse, al pa k mal stran pogledas.

Treba bo dobit kaksnega 19" LCDja, k bo lepo zmogu 1600*1200.

OldSkul ::

Jap jaz uporabljam 120Hz na 19" CRT monitorji.Prej ko sem uporabljal 85Hz me je tako glava bolela da sem še tudi k zdravniku, no zdaj že več kot 2 leti imam na 120Hz nastavljeno in problemov ni več.
Moram pa še povedat da mi niti 100Hz ni zadostovalo ampak samo 120Hz.

C_maniak ::

pri meni je dost 85 Hz, ker med 85 pa 100 sploh ne opazim razlike. sicer bi meu na 100 vseeno, ampak je slika pol slabša. je pa res mučno, ko pideš pol h kakemu, pa na 60 Hz laufa...8-O pol mu pa prestavim na 85, pa tipson praša: "ko si si pa naredu, a je kej drgač?!! sploh ne vem kak lahk 60 hz gledajo. sam na manjših monitorjih še gre. spomnem se, da je blo na prejšnjem 14" (640x480) 60 Hz "dost", pol pa ko sm zamenju za 17" sm pa sam pizdu ka zdej to tak utripa:)

Dr_M ::

zame je optimum nekje med 85 in 95hz, ker se pri visanju frekvence opazno slabsa ostrost slike (CRT). in to cist pr useh monitorjih. od unih najslabsih do najbolsih daimondtron. 100hz je nekak max kar se se da gledat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

SkyNet ::

Vem da sem nekje zasledil, da je 85Hz priporočena frekvenca. Kar je vel je nepotrebno in kar manj slabo za oči. Jaz sem sice nekaj časa vedno imel na 1024*768 na 85Hz in sem živel dobro. Vednar sem potreboval malo več prostora in sem prestavil na 1152*864 in 78Hz osveževanjem kar je maximum pri tem monitorju na tej resoluciji. Nič se mi ne zdi narobe s tem, ampak sem se odločil da ko delam z photoshopom in podobnim prešaltam na 1152, medtem ko je za ircanje in surfanje po netu bolje če ostanem pri 1024:D
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

skyy779 ::

100 Hz CRT8-)

enkrat mi je kolega zrihtal da sem prišel v njegovo firmo "pohitrit" majhno omrežje računalnikov, pa sem še dvignil vsem frekvenco na monitorjih:D iz 60 na 85. folk ni mogu verjet! čez teden dni sem dobil informacijo da polovice ljudi ne boli več glava:))

Matri[X] ::

Nadeneš si očala z antirefleksnimi šipcami in ti lahko gledaš 17" 60Hz monitor 14ur na dan brez glavobola, za povrh vsega pa teram monitor do konca kar se tiče resolucije. Tako sam počnem že 7let. Očala sem nosil že prej. Dobil sem jih pa zaradi televizije.

Person ::

V naši šoli je tud blo vse na 60Hz, pol sem pa lepo prestavil na 85Hz, ker bi drgač popi**il:)
Povrhu je bil pa še kontrast nastavljen na 0%, osvetljenost pa na 100%, grrrrrrrrrrrr;((
( obratno je čist kul, pač odvisno je tud od monitorja)
Let's make something useful!

Zheegec ::

Za tiste, ki imate igre še vedno na 60Hz -- dajte si že refresh oferride nastaviti v DxDiag
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

pivmik ::

Jazst mam 100Hz osveževanje 19" monitor.

Bolj kot oči me skrbijo ušesa kater neprestano motijo:
1. Grafična (ta nove grafične sux, star niso rbile niti hladilnih reber)
2. Disk (visokofrkvenčno piskanje ni muzika za ušesa)
3. Napajalnik (velik, okoren, vroč in glasen, komaj čakam BTX)
4. Procesor (Gospod Zalman na srečo nudi skoraj neslišno pihljanje)

Omejeno nastaljanje frekvence v Windowsih je pa res bedarija, a lahko kdo toži MS?
Še dobro da obsataja RefreshLock, ki je nujnik takoj po novi inštalacijo Windowsov.
LP, Gregor GRE^

BaRtMaN ::

Al pa uporabite RefreshForce!

P.S.: RefreshLock je delo istega avtorja. :D

para! ::

105Hz CRT.
Death before dishonor!

Dr_M ::

ze dooolga leta uporabljam powerstrip. sicer pa zakaj se vedno spravljate na MS ce mate pa vi slabe monitorje?!
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

pivmik ::

Zato ker tudi če imamo super mega ultra monitorje MICROSOFT nastavi osveževanje na bogih 75 Hz.
LP, Gregor GRE^

C_maniak ::

60 hz, ne 75... ko bi vsaj 75 blo, ja...

Dr_M ::

sej ti nihce ne brani da nastavis na vec kot 60hz.rajt?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

para! ::

Privzeta nastavitev je logična, saj nekaterim monitor ne "potegne" več kot 60Hz.

Na, recimo, 100Hz bi imeli "out of range" error na monitorju.

Lp
Death before dishonor!

C_maniak ::

ma ja, to je res. pr xp-ju je v redu zrihtano to. Ka pa 98? tam pa mislim, da se ne da...

CaqKa ::

alien3001 :
kje v dxdiag se pa to nastavi?
jaz tega namreč nisem našel.

C_maniak ::

"More Help" jeziček
tazadna opcija

:)

chuck ::

Jst mam 85 pri 1600x1200 na 22" Vision Master Pro 512.
Sem probal več, vendar slika ni več tako ostra. Pri 1280 gre na 100Mhz, vendar sem se že preveč navadil na visoko resolucijo.

PS: IIyama 20"+ monitorji so se ful pocenili.

JohnyB ::

Samsung SyncMaster 959

1280x1024@100Hz
Apple iMac

Mr.B ::

Če imate jajc monitorje je vaša stvar, pa seveda jajc proizvajalca vaše grafike, ki po defoltu ne zna prebrati informacije iz monitorja, če seveda ima gonilnike za grafiko.
Po defoltu ko jaz inštaleram XP-je, in ko XP-ji rečejo da bo nastavi delovno okolje je vedno 85Hz refresh rate. Šele ko grem ročno nastavljati zadeve mi spremeni refresh rate na 75Hz oz 60Hz. Samo večina uporabnikov itak ne zna več kot samo resolucijo spremeniti, to je pa njihov problem. Pri nas to stane 7.000 Sit , kot tudi sorazmerno v Evropi kot tudi drugje po svetu...Je pa res da se s servisom vsak lolek ukvarja, zato pa je ponavadi zastonj.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

C_maniak ::

7k za kaj? za nastavitev refresh rate-a?? rofl!!:D
tudi če nimaš kur***ga monitorja in grafične, ti nastavi 60 hz po defaultu. no, vsaj meni, ne vem kak tebi ne...:|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Digitalne pravice

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
123421 (2595) A. Smith
»

Zaščiteni CD-ji? Ste prepričani?

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
142467 (2467) bradek
»

Finci bodo povezovali Irak

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
62510 (2510) frenk
»

Procesorske vojne je konec (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
844727 (4727) ||_^_||
»

O AMD-ju in njegovi prihodnosti

Oddelek: Novice / Procesorji
272003 (2003) Pyr0Beast

Več podobnih tem