» »

Izšel FreeBSD 5.2

Izšel FreeBSD 5.2

OSNews - Pred dnevi je luč sveta ugledal FreeBSD 5.2. Glede na različico 5.1 ne prinaša kakšnih revolucionarnih novosti, omenimo samo izboljšano podporo diskovnim krmilnikom IDE, SATA in 802.11a/b/g, izboljšano podporo ACPI (upravljanje napajanja), odjemalsko podporo protokola NFSv4 ter najnovejše različice KDE oz. GNOME. Poskusno je dodano tudi večnitno filtriranje in usmerjanje IP prometa. Tako kot dosedanji različici 5.x tudi ta še vedno nosi oznako eksperimentalna. Za produkcijsko rabo razvijalci priporočajo preverjeno 4.9 ali katero drugo različico iz družine 4.x.

Za tiste, ki ga še ne poznate, gre za prost operacijski sistem, pred kratkim je praznoval 10. obletnico, ki se je zaradi odličnih karakteristik v obremenjenih omrežjih prijel zlasti na strežnikih, četudi je povsem uporaben za namizje. Od Linuxa se razlikuje v tem, da je nastal neodvisno od njega in pa po licenci BSD, ki je precej liberalnejša od GPL, saj dovoljuje, da lahko dele kode vključujete tudi v "zaprte" programe, kar je Apple že izkoristil pri njegovem "sorodniku" Darwinu. FreeBSD-ju je posvečena tudi stalna tema v forumu.

Oznanilo najdete tukaj tukaj. Priporočamo dolpoteg s slovenskega zrcala. Zanimivo bo spremljati, kdaj bo tudi največji proizvajalec komercialne programske opreme podlegel skominam po FreeBSD-ju ali kakšnem drugem BSD-ju.

12 komentarjev

Matri[X] ::

Zakon >:D

blabla ::

Zadnjič sem slišal, da bo FreeBSD umrl. To pa zato, ker ga nihče ne uporablja in ga bodo nehali razvijati.

NetCom ::

Jst uporabljam FreeBSD (4.8) :))

Lee_Nover ::

blabla komedijant

MrStein ::

"Zanimivo bo spremljati, kdaj bo tudi največji proizvajalec komercialne programske opreme podlegel skominam po FreeBSD-ju ali kakšnem drugem BSD-ju"

M$ je že davno "podlegel". Malo bolj natančen pogled izda, da je kar nekaj BSD kode v Windowsih.

strings %SYSTEMROOT%\system32\ftp.exe
na primer izpiše ( med drugimi ) :
@(#) Copyright (c) 1983 The Regents of the University of California.

BigWhale ::

Kje pa mislis, da so windowsi dobili TCP/IP stack? ;>

PS: Pa ne samo win, da ne bo pomote :P

Rumko ::

blabla:
jst uporabljam freebsd 4.9 :))

kdo ve kdaj bo kej stable veja petke nastala?

Road Runner ::

lepo, da je tudi o BSDju kakšna novica na slo-techu :)

jaz drugače na routerju uporabljam OpenBSD, če že ugotavlamo kok je *BSD userjev :D

jWill ::

zakon :) jaz mam strežnik s FreeBSD4.9... r0x :)

gasperino ::

Na čem mislite, da teče hotmail? :)

CaqKa ::

na računalnikih?

Tarzan ::

Jest sem bil tud včasih BSOD user>:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel FreeBSD 7.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
156036 (3453) jELKO
»

FreeBSD 5.4

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
233892 (3151) nejc_
»

Nič več hudička

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
193551 (2776) strictom

FreeBSD z ADSL kot domači router

Oddelek: Operacijski sistemi
72186 (2087) moj_nick
»

Najzaneslivejša spletna gostovanja

Oddelek: Novice / Varnost
82235 (2235) Lee_Nover

Več podobnih tem