» »

XP versus 2000

XP versus 2000

InfoWorld - Kar neverjetno je, kakšne upočasnitve doživljajo nove izdaje operacijskih sistemov. Navajeni smo že, da vsak OS z izidom napove nove mejnike v hardverski požrešnosti, prinese lepši uporabniški vmesnik, več vgrajenih programov (in s tem potencialno tudi več odvečnega šodra), igric ter gonilnikov. Vas zanima, zakaj vztrajam na Windows 2000 ter nikakor nočem presedlati na Windows XP? Preberite si tale članek na Infoworldu. Primerjali so oba operacijska sistema na štirih platformah: dva sta vsebovala P4 procesor pri 1.5 GHz, eden je tiktakal na 733 megahercih na P3 arhitekturi, četrti je bil gigaherčni Pentium3 v SMP konfiguraciji. Ugotovitve so malodane presunljive. Fantje so testirali s programom Benchmark Studio Professional, kar jim je omogočilo natančne meritve izvajanja raznih programov pod težko obremenitvijo. Razlike so variirale od 11% v korist Win2000 do kar sto odstotne razlike! Niti v eni različici testa se ni dogodilo, da bi Windowsi XP vodili. Si še vedno hočete namestiti Windowse XP?

17 komentarjev

Martesan ::

Da.

mangaldar ::

hm, če bi v test vključli še windowse 3.11, bi posekali win 2000 na celi črti

minmax ::

jasno da ne... :)

bastadu ::

Sem mel XPje kak slab mesec gor, pa sem pred kakšnimi tremi tedni presedlal nazaj na 2k in ne obžalujeml....

Paramedic ::

A to pomeni da, je w2k bolj optimiziran kot XP?
;(

Jebiveter ::

To pomeni, da win2000 kot OS se vedno rulajo! MS pa je XPje izdal samo zato ker pac mora vsake toliko nekaj izdat oz. ker se leta 2002 "cudno slisi" ime Windows 2000!

Po mojem mnenju so pac Win2k najboljsi MSjev OS in res ne vidim razloga, da bi menjal z XPji!

DarkWIng ::

Jest mam XP je že kr neki časa gor(od beta2) pa mi niti na kraj pameti ne pride da bi jih zamenjal z čimerkoli... niti z win2k.

Filo ::

Men so Xp -ji čist kul in so najboljši dozdej.
JEbiveter zate ma m pa sam eno besedo oz. dve
ŠIŠKEBAB in ČEBELICA MAJA razlagi si kukr si hočeš.
Da pa ti olepšam dan, te dve besedi nimati nobene veze tko k tvoj komentar.Pa ne tega uzet osebno.:D

undefined ::

XP-ji so preveč nabloatani, to je bilo že prej jasno. Meni zaenkrat še nič ne manjka v Win2k, rock stable and bloat free, baby. :D

Lexus ::

Ni vse zlato, kar se sveti (naj bi se).

LP

Dare

JXS ::

Sergio: V testu sicer nisem zasledil ali je oz. ker SP je bil uporabljen v Win2K, predvidevam pa da je bil SP2. Zanimivo pa bi bilo videti test z win2K brez SP2. Kakor je znano, Microsoft pač ne more naredit OS ne da bi na trg poslal SP, zato malo počakajmo na SP za winXP pa bomo videli realno luč. Trenutno so pač win2k v prednosti.

undefined ::

Ja kaj, boš čakal 2 leti, da bo WinXP dobil SP2? Kaj ima to smisla? Mi hočemo videti performanse danes, ne pa v daljni prihodnosti, ko bo zunaj že Win 2002.

Sergio ::

...sicer je pa SP za WinXP že v "final state of production"... se kaksne 3 tedne pocakte :D

andrej ::

hja z testi je vedno problem...
evo zakaj je w2k hitrejsi v testih - v realni uporabi pa tega ni opazit:
1. v prvi vrsti je pocasnost zaradi raznih dodatnih efektov, ki se v realnosti sploh ne poznajo. Ok, recimo izris novega menija v XP-ji traja za 0.01 s dalje kot v w2k. med delom tega ne opazis. testni programi pa izrisejo recimo 1000 x tak meni in tukaj pa se ze opazi razlika... ampak kako realen je ta test?

2. XP imajo v sebi vkljuceno veliko optimizacijske kode, ki se zazene sele tretji dan po instalaciji. w2k tega nimajo.

3. vecina testov je sisteticnih in z realnostjo nimajo kaj dosti zveze...

4. ce novosti preklopis na w2k nacin bodo XP-ji delovali enako hitro kot w2k.

5. V ozadju XP-jev deluje se nekaj ostalih servisov (recimo System Restore), ki med obicajnim delom niti niso opazni - disk mogoce zaskrta za par sekund. Ce se to zgodi ravno med testom je rezultat bistveno slabsi...

6. pocakajmo na optimizirane driverje - predvsem graficne.

Kakolkoli ze, te performancne razlike NISO razlog, da nekdo nebi zelel pogledat XP-je. Osebno so mi vsec, in vsebujejo nekaj novih featurjev zaradi katerih ne morem vec nazaj na w2k. Ne mi pravit, da so brez veze. Probajte dat XP-je gor in kaksen mesec uporabljat novi Start meni, Remote Desktop in Fast User switching potem pa povejte ali grete nazaj na w2k... Ce daj XP-je gor za en das se ne vidis celotnega potenciala... kakorkoli, osebno sem z njimi zelo zadovoljen in na w2k vec ne grem...

Highlag ::

Mene bi bolj zanimala hitrost z office 2000.[:\]
Sploh pa mislim če so že testirali hitrost windows okolja, bi morali na obeh operacijskih sistemih uporabljati tudi enake programe.

Tr0n ::

Cudno, jaz sem pa bral en drug test, kjer WinXP zmaga skoraj na vseh testih pred Win2K.

andrej ::

saj je cisto odvisno od testa. Da se naredit test, ki ti pokaze da je nek OS bistveno hitrejsi od drugega, kar pa ne pomeni, da ma to kaj zveze z realnostjo...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konec Windows XP in začetek Windows 8.1 Update 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6723208 (19138) MrStein
»

Prenehanje podpore za Windows 2000 Server ter odjemalcema Windows 2000 in Windows XP

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
143620 (3114) Ashrack
»

Windows 2003 server standard za delovno postajo - vaše mnenje ?

Oddelek: Operacijski sistemi
91613 (1303) Ziga Dolhar
»

kateri operacijski sistem naj izberem

Oddelek: Operacijski sistemi
291963 (1276) Nerdor
»

WinXP upočasnijo sistem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
132295 (2295) slycer

Več podobnih tem