» »

Napster umrl

Napster umrl

Tech Report - Nekoč je bil Napster, na katerem je tekla preprodaja MP3-jev kot nora. Čeprav so razne založbe naznanjale, da je Napster nezakonit in da je izmenjavanje datotek MP3 nelegalno ali vsaj napol legalno, se uporabniki nismo sekirali kaj preveč (saj veste, da je tisto, kar je nezakonito najslajše ). Izmenjava je tekla naprej, ljudje so lahko brezplačno prihajali do dobre glasbe in življenje je bilo za odtenek lepše kot prej. Tudi valjanje po sodiščih Napsterja kar lep čas ni ogrozilo ... Potem pa je prišlo tisto, česar smo se ljudje najbolj bali. Sodišče je spoznalo podjetje Napster za krivo, največji absurd poleg tega pa je bil, da je Napster vzpostavil zavezništvo z založbo Bertlsman. Da z Napsterjem nekaj ni v redu, smo lahko ugotovili nekega dne, ko so zaloge glasbe čez noč skopnele iz gromozanskih 4000 gigabajtov (4 terabajte ) na borih 200-300 gigabajtov. Naslovi skladb, ki jih je bilo prej mogoče dobiti na precej lahek način so postali redki. Ker ljudje niso več našli nič pametnega so začeli odhajati in konec je bil tukaj. Trenutno lahko rečem, da je dobri stari Napster mrtev. Čeprav lahko še danes dostopate do tega servisa in se počutite blažene, naj vam povem, da je to samo pogorišče nekdaj precej mogočnega sistema. Poleg tega je Napster postal igračka v roki velikih glasbenih založnikov in sodišča, zato si ne upa niti pisniti. V najslabšem primeru se lahko zgodi, da Napster enostavno izključijo, v najboljšem primeru pa lahko živi naprej, vendar le kot storitev, za katero je treba odšteti nekaj denarja. Obstajala je tudi možnost, da celoten strežnik prenesejo na Kitajsko ali kako drugo državo, kjer so avtorske pravice redka ptica selivka, vendar iz te moke gotovo ne bo kruha, saj je za take rešitve prepozno (morda se celo motim, kdo ve? ). Kaj pa alternative? Alternative obstajajo, vendar gotovo še dolgo časa ne bodo dosegle slave Napsterja. WinMX me ni navdušil, večina drugih posnemovalcev tudi ne. V preteklosti je bilo slišati govorice o Gnutelli, ki naj bi za razliko od Napsterja uporabljala popolnoma razpršeno delovanje (ne potrebuje nekega osrednjega strežnika), vendar se je tudi izkazala za bolj ubogo rešitev. Stvar sem preizkusil, vendar je bil odzivni čas slab (da najdeš neko datoteko je trajalo preveč časa), pa tudi prenosni časi so bili slabi (tam okoli 1 KB na sekundo). Problem raznih Napsterskih alternativ je predvsem v (ne)delovanje le teh. Vrnimo se spet k osrednji temi. Napster kot plačniški sistem? Hja, stvar izgleda obetavno, vendar se gotovo ne bo obnesla. Pomislite, članarina+telefonski impulzi= veliko denarja. Ker nas je večina škrtih (saj vemo, da poleg ilegalnega najslajše tudi tisto, kar je zastonj ), nam ne preostane skoraj nič. Strani z MP3 datotekami so izumrle, stari Napster je propadel, preostane nam še Audiogalaxy.com; tega uporablja kar nekaj ljudi, pa tudi dobro so založeni z MP3 fajli. Potrebujete samo programček, ki ga snamete iz iste strani in že lahko obujate stare spomine. Vsaj nekaj. Vendar o tem kdaj drugič.
Novico sem sestavil na podlagi lastnega razmišljanja, če pa si želite izvedeti še kaj več o tej temi, se odpravite sem.

14 komentarjev

sifu ::

ja jest bi sam reku da se lohk napster skrije pred audiogalaxy in winmx-om......

ce pogledamo napster kot program je biu vedno peace of shit...ce se samo spomnim njegovih resume moznosti me prime srat

audiogalaxy bi ga pofuru po celi crti pa tud ce ga neb tozil

mojsterpeter ::

kako je kej s tem Audiogalaxy-em - a se dobi dost muske?; kaj pa slovenski komadi?sam zaenkrat uporabljam Napster program in Napigatorjev seznam strežnikov - nekateri majo od 4000 do 9000 GB fajlov kar se mi zdi kar ok; slabost je zanič Napster program ter to da se težko dobi slovenske komade;a obstaja kak slovenski server?

FireSnake ::

Jaz uporabljam Morpheusa pa sem zadovoljen z njim :)
Pa tudi kaaza ni slaba :P

D.J. ::

audiogalaxy rules>:D

blank3_ ::

Kazza = Morpheous

Mene bolj zanima zakva en server ne nesejo na Kitajsko? Kva jim je to tolk problem... Alpa nej en kitajc nardi P2P program...

asteroidk ::

morpheus ma dost stvari gor.. od mp3jou prek filmou(videospotov) do slik,... uredu zadevca.. men kr fajn laufa...

dlljanje je pa deljeno (fajl vlece iz vec sourcou hkrati) in gre dokaj hitreje...:D

ziga7 ::

res skoda napsterja....pa ne takega, kot je obstajal v zadnjih nekaj mesecih, ampak starega, recimo vsaj od septembra. takrat se je dalo se normalno dl-jat

kar se tice AG: dokler ni mnozica spoznala kaj nudi Ag je bilo vse ql, tut hitrost je bila spodobna, sedaj pa je posteno u spolovilu. vedno vec uporabnikov dela gneco. sam raje uporabljam KaAzaA

sleby ::

lepsE, ne lepsI

sleby ::

btw .. problem je v tem, da ne delujejo !?!?!? jest uporablam winMx in cist zmeri do zdej mi je delu kokr je treba .

Hellios ::

Čist tko Napster je že plačljiv, sm zadnič šel na server pa mi je napisu da moram dobit novo verzijo ker moja ne podpira plačljivosi in potem me je server izklopu, najbolj se mi zdi še to da DL iz http ker lahko uporablajš resume-edino to sem pogrešal pri Napsterju ki je učasih imel tud 7000 gb pol pa samo še 180

CyberPuppy ::

Meni se zdi še najboljša rešitev program KaZaA. Z njim lahko iščeš različne tipe datotek, prenosni časi niso zanemarljivi, pa tudi zelo stabilen je.[:\]

slycer ::

ja, ja, pač se zgodi, če človek napiše 10 novic na dan :). Če najdete napako me opozorite. Aja nisem rekel, da so vsi posnemovalci zanič, samo nekateri so pa res taki, da se človek samo zjoka (Gnutella...).

mojsterpeter ::

Napster kot program (2.0beta7) se da še zmeri uporablat s pomočjo Napigatorja ki ti poišče alternativne serverje

element ::

Probite aimsterja, lahko preklapljaš med napsterjem in aimsterjem, pa še prenosi so hitri (me dela 7.8KB/s (ISDN)) :D.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Metallica spreminja svoje mnenje

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
61774 (1774) pivmik
»

MusicNet: glasba na podlagi naročniškega sistema

Oddelek: Novice / Ostale najave
82335 (2335) element
»

Napster!!

Oddelek: Omrežja in internet
151922 (1468) element
»

Ali slo tech podpira zaščito avtorskih pravic?

Oddelek: Loža
301582 (1177) Uporabnik
»

Glasbena industrija zavrnila ponudbo Napsterja

Oddelek: Novice / Ostale najave
71838 (1838) McHregec

Več podobnih tem