» »

Virtualna prestolnica

Virtualna prestolnica

24 ur - Tridimenzionalni model Ljubljane, ki omogoča prikaz vseh 80.000 zgradb znotraj obroča ljubljanske obvoznice, je pripravil Oddelek za urbanizem MOL, model mesta pa je bil izdelan v sodelovanju z Geodetskim inštitutom Slovenije. Tako so se lahko mestni veljaki (vključno z županjo) s pomočjo polarizacijskih očal sprehodili po ulicah Ljubljane kar iz sejne sobe, v virtualni obliki pa so videli tudi nekatere objekte, ki so še v fazi načrtovanja. Klik!

17 komentarjev

billy ::

A za to je torej sel tisti denar, ki ga je dobila Občina od davka rekordnega dobitka lota pred par tedni.

LuiIII ::

No ja. Vse kar so napisali seveda še ni res. Kvaliteta podatkov (predvsem manjkajoče teksture) še ne mogoča izdelave modela, ki bi bil primeren za kolikor toliko realističen prikaz oz. vizualno analizo novega objekta. Je pa to seveda možno narediti. Stavbe so (razen Stolnice, ki je precej detajlna) povečini precej poenostavljeni modeli brez kakih oken in vrat,... Podatkovna sloja sta zaenkrat samo dva: barvni ortofoto in raster parcel. Sčasoma pa jih bo več. Govori se nekaj, da bomo mogoče dodali še 3D drevesa? :)) Ampak tudi brez tega je stvar videti impresivna. Deluje precej tekoče, saj se za izris uporabljata dva računalnika (eden leva slika, drugi pa desna). Če bi dodali pa še malo dinamičnih oblakov, pa kakšne Kamniške Alpe in okoliško hribovje za ozadje, pa mogoče še malo prometa (vlakci, pa avteki), pa recimo še umazano tekočo Ljubljanico,... ja potem bi bilo pa hudo. Očitno bo še veliko dela!:D

Lui

LuiIII ::

No Billy, če bi pa dobili za ta projekt vsi sodelujoči toliko denarja, bi pa verjetno sedajle lahko gledali vse tiso kar sem prej našteval, da morebiti še bomo. Pa ne samo za Ljubljano, ampak še zakakšno drugo mesto. Stvari niso tako hudo zakomplicirane. No razen fotogrametrije za Stolnico.

Lui

Thomas ::

Fotogrametrija je problem?

Ask me.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LuiIII ::

Seveda je problem, ker je časovno potratna. No vsaj v primerjavi z naravo ostalih podatkov v tem projektu. O čem govorim? O tem, da je bilo za izvrednotenje notranjosti Stolnice potrebno poslikati kar nekaj stereoparov (da ne omenjam postavitve osnolinlih točk,...), to nato skenirati, narediti model, ga generalizirati, slike normalizirati, in jih nato nalepiti nazaj,... Če to ni komplikacija, naj me koklja brcne. Saj ne rečem, lahko bi človek naredil vse v "voxelspace", a nam to ne bi čisto nič pomagalo. Rabimo namreč metrične podatke. Sicer pa, zakaj bi tebe spraševal o fotogrametriji? Se s tem ukvarjaš?

Lui

Thomas ::

Mam svoje poglede na to. Samo vidim, da te ne zanima. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WhiteAngel ::

Zanima me, a se ne bi dal naredit kamere, ka bi digitalizirala cel
objekt v naravi (npr. kamen). Se pravi, da bi imela nekej laserskih
snopov, vedela bi kje se nahajajo-koliko so narazen, potem pa
bi pošiljala žarke naokoli in osvetljevala objekt. Ta kamera bi
se potem premikala in če bi vedela, točno kje v prostoru se
nahaja in če se objekt ne bi premikal, bi potem lahko ustvarila
ta objekt v računalniškem 3d xyz prostoru, ker bi Laserji
zaznavali razdaljo od izvora, do neke točke na objektu in na
tem bi vse temeljilo. Kamera mora potem samo izvedt, kje v
prostoru so se te odbite točke nahajale in s tem bi naredila
oglišča nekega predmeta. Potem pa, več snopov, ko bi poslala,
bolj oster objekt bi na koncu dobila...
Zdej pa, če si predstavljate, bi lahko hodil po ulici in s to
kamero analiziral svet okoli tebe. Seveda bi mogla kamera točno
vedt, kje se nahaja, pa še mal domišljije bi nucov..*-=)8-D>

Thomas ::

Iz zadostnega števila navadnih slik, se da dobiti 3D model. Dovolj je, da greš z navadno kamero po ulici, hiši, cerkvi ...

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LuiIII ::

WhiteAngel:
Podobne stvari že obstajajo. To so recimo laserski 3D skenerji. Samo tam je vse skupaj obrnjeno: okoli predmeta se giblje laser s pomočjo katerega se določajo razdalja do mesta osvetlitve. Ke se laser giblje okoli predmeta in zraven še gor in dol, dobimo na ta način 3D model objekta. Do tu so stvari še razmeroma enostavne. Prava znanost pa je potem tak model poenostaviti oz. parametrizirati.
Tako kot si si ti zamislil stvar, pa lahko tudi že delujejo. Lep primer je npr. lasersko skeniranje površja z letalom. V letalu so GPS sprejemniki, ki zbirajo podatke o lokaciji letala in pa laser. Z GPS dobimo podatke o položaju in rotacijah letala (na cm natančno), z laserjem in sprejemnikom pa razdalje. Če pa je poleg laserja še navadna CCD kamera visoke resolucije, dobimo pa direktno še sliko površja. Nato jo na dobljeni model višin "prelepimo" in dobimo zelo lep in natančen 3D posnetek stanja. Hudo v redu in hudo drago!
Thomas:
Ja res je da se s dovolj velikim številom slik da konstruirati model objekta. Tu je samo še nekaj potrebnih pogojev:
- Slike se morajo med seboj paroma dovolj prekrivati (vsaj 50% za enostavno uporabo)
- Kamera mora biti metrično izvrednotena. Lahko pozabiš na zoom. Fiksna gorišnica, podatki o posameznih popačenjih objektiva (matrika),...
- Za absolutno orientacijo objekta mora obstojati dovolj danih točk na objektu (in s tem na slikah), da se ga da orientirati v nekem koordinatnem sistemu.

Lui

Thomas ::

Če je software, ki dela konvertacijo iz slik v 3D model dost dober, lahko vračuna tudi popačenja zaradi lečja. Točke pa lahko avtomatično določa.

To obstaja.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LuiIII ::

Seveda da obstoja tak software. Pri točkah pa si imel verjetno v mislih avtokorelacijske točke. Absolutne moraš pa, če hočeš seveda imeti absolutno orientiran model, vseeno postaviti.

Lojze

viper ::

Luill: Lojze? A delas na kartografiji? Pol se pa poznamo ... :)
I've got spinning wheels, baby! Heck let's do this!

poweroff ::

Zivjo bratranec (Lui)! :D Predvidevam da si an tem ljubljanskem projektu tudi ti sodeloval?

LuiIII ::

Viper?
Seveda, da delam v kartografiji! Me pa prav zanima kdo si ti? Mislim in mislim, pa nobene ideje ni.
Matthai:
Jaz sem sicer bolj malo sodeloval pri tem projektu. Zato pa se bolj ukvarjam s 3D prostorskimi podatki, vizualizacijami, DMR, sencenje, obdelava rastrov in seveda izdelava kart.

Pozdrav
Lui

viper ::

No, me veseli ... jaz sem pa Poldi, Fotogrametrija :)
I've got spinning wheels, baby! Heck let's do this!

LuiIII ::

Živijo Poldi!

Pri ugibanju si bil moja prva izbira! Hudo!

Lui

Senitel ::

www.debevec.org <- Mnogo zanimimivih zadev kar se tiče pridobivanja podatkov iz slik in pa HDRI-ja (High Dynamic Range Images).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Korekcijska očala (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
569512 (3390) Tessi
»

Strah pred umetno inteligenco je odveč (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5913335 (11119) Cange
»

Vodna črpalka

Oddelek: Kaj kupiti
322471 (1872) Tic
»

Kje kupiti....

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131358 (1175) reXor
»

mobitel

Oddelek: Kaj kupiti
211928 (1641) ns-miha

Več podobnih tem