» »

Obrazložitev ankete

Obrazložitev ankete

Slo-Tech - Včeraj sem videl, da nekateri niste bili zadovoljni z anketo, češ da je slabo zastavljena ter ne da vedeti, o čem sprašuje. Torej, izkoristimo pravico pisanja novic ter razložimo anketo kar na prvi strani.

Torej, v forumu se vsake toliko pojavijo uporabniki, ki mislijo, da imamo vsi širokopasovni internet ter ločljivost ekrana nastavljeno na 1920×1400 točk. Tako kot odgovor na neko temo vnesejo 10 takih sličic, ki nenormalno raztegnejo vsebino foruma ter povzročijo forumašem na navadni telefonski liniji pravi mali glavobol.

Na dlani se ponuja ena rešitev, podana v HTML standardu. Če imate vi ločljivost, recimo, nastavljeno na 1024×768 točk, ter neka Pametna Žvau™ v forum pošlje sliko, široko 1400 točk, vam bo to raztegnilo celotno stran. No, HTML omogoča to, da brskalnik prisili v neraztegovanje strani. Pozitivna stran vsega je to, da vam zadeve ne bo raztegnil ter boste lahko brali forum nemoteno. Negativna je pa ta, da boste videli samo tisti del slike, ki se prileže vaši ločljivosti. Ravno zaradi te dileme smo dali to anketo včeraj na stran. Odločite se pa vi. Kaj vam je ljubše? Da bo forum berljiv 24/7, ali da boste morali ob morebitnem Umu™, ki bo kot odgovor na temo prilepil veliko slikico, za normalno branje odgovorov uporabljati spodnji drsnik? [:D]

Dodatek by Primoz: ker nimamo neskončno diska ter ne želimo postati free image hosting provider, odpadejo vse ideje z resizanjem slik in hranjenjem le-teh na Slo-Techu ipd. Odločiti se je potrebno samo ali je bolje vse uporabnike prisiliti v uporabo normalnih slikic ali pa bomo vsi "trpeli" pri scrollanju.

47 komentarjev

darh ::

sliko se da nastavit atribut width na neko procentualno in to bi moglo rešt problem...
Excuses are useless! Results are priceless!

Marjan ::

Ma ja! Ti, obe rešitvi nista dobri. Slika, ki je večja od X*Y točk naj se zmanjša na x*y točk.

Pa je.

Jebiveter ::

Kaj pa ce bi se dalo en filter v forum (ki ga lahko uporabniki nastavljejo sami po potrebi), ki vse slike z sirino vecjo od recimo 800 pik zmanjsa (ohrani razmerja) ali pa jih preprosto ne prikaze. Tako lahko uporabnik ce zeli videti sliko klikne na neko "ikono" in se mu slika prikaze v posebej oknu. Tako bi se dodatno profitirali uporabniki dialupa (kot sem tudi sam) saj se ne bi po nepotrebnem nalagale glomazne slike hkrati pa bi lahko normalno brali vsebino.

To rezanje slik na desni strani mi pa sploh ni vsec! ;(
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

mrTwelveTrees ::



>>>

Kva je zdej, ne mi rečt, da ne obstaja skripta ali karkoli , da bi se slika AUTOMATIČNO prilagodila ločljivosti ekrana ???

halo ! da se slika zmanjša

pa ne mi rečt da se to ne da


<<<

SkyNet ::

NAj bo tko kot je zdej...
Za tistih par pixlov, pa navadni modemski uporabik tako ali tako ne bo utrpel večjih posledic.
Če so notri velike slike bo počakal toliko da se naloži text, potem pa ustavi nalaganje.
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

Gandalfar ::

No, HTML omogoča to, da brskalnik prisili v neraztegovanje strani


pa se zmeraj ne dojemam. Torej ce se odlocim da mi odreze potem ni sans, da jaz vidim celo sliko, nic drsnika pa to?

Bane_ ::

najbolj je to da bi se slika pomansla!A se to da no sej tolk se ne spoznam!Sam mi je res grozn k morm sm pa ke premikat da lohk berem1!;(( ;(( ;(( ;(( ;((
Pa da ga izradim sa čekičem za intel pa se to ne pomaga!

Fury ::

onemogocte direkten prikaz slik ampak samo moznost vstavljanja linkov.. to je resitev za vse!

(sic) ::

namesto direktnega vstavljanja slik bi bil en 40x40 thumbnail...
ali kaj?

jRk0 ::

to je bedna resitev. linki sux... resnicno
You fuck up once, you loose two teeth.

Predator ::

torej se naredi obcija v nastavitvah ali želiš linke ali želiš slike....

jaz osebno kadar vidim v oddelkih kjer sem moderator sliko ki raztegne forum to spremenim v link

Ziga Dolhar ::

Tole sem danes napisal pod komentarje ... pa naj dam še tu, če komu še vedno ni jasno ;)


Kako izgleda razteg verjetno veste. "Odrez" pa si predstavljajte takole (hint: css property "whitespace")

Imate okno makimizirano. Slo-Tech s tako razteza na 100 % možne širine. Danes je tako, da bi velike slike (ali dolgi kosi nepretrganega besedila) pač raztegnili slotech ter bi morali skozi celotno stran (thread v forumu) nenehno premikati okno levo in desno, da bi videli celotno vsebino.

Odrez pa bi pomenil do, da tisti del slike, ki vi sicer raztegnil slotech, sedaj kratkomalo "ostane neviden" -- se "nadaljuje" pot desnim menijem, a ni viden: je odrezan. Kratka ponazoritev...

navadno okno z vsebino ter stranskima menijema


|-----------|
| |-------| |
| |-------| |
| |-------| |
| |-------| |
|-----------|

notri damo veliko sliko, ki raztegne slotech


|--------------|
| |xxxxxxxxxx| |
| |xxxxxxxxxx| |
| |xxxxxxxxxx| |
| |xxxxxxxxxx| |
|--------------|

Sedaj pa ne bo več raztegnilo, ampak se bo odrezalo:


|-----------|
| |xxxxxxx| |
| |xxxxxxx| |
| |xxxxxxx| |
| |xxxxxxx| |
|-----------|

Desni del slike ostane neviden. (celo vidiš tako, da desno klikneš nanjo >properties > pogledaš pot do slike ter jo odpreš posebej.)


Tak da meni se zdi odrez veliko veliko praktičnejši: za razliko od raztega tudi na širokih monitorjih (1400) ne ohromi branja postov (scrollanje levo-desno čez cel thread), a do celotne slike se pride v par sekundah.

tha_man ::

Jaz sem tudi za odrez, seveda pa je še boljša rešitev da bi se slika avtomatsko zmanjšala, če je to možno nardit. Skrolanje levo-desno naredi branje postov povsem neuporabno.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

paper ::

edini sprejemljiv nacin je 'image resize', kot so ze nekateri omenili.

MadMax ::

Resize bi bila res najboljša opcija.
Toda ker programiranje ni moja močnejša stran (beri: ne vem, koliko dela bi imel Primož s tem), sem v anketi za odrez.
Zakaj? Če se nekomu ne ljubi vzet minutko časa, da bi sliko zmanjšal (da ne govorimo o Ljudekih™, ki dajo sliko 1600x1200, koristen pa je le izrez 300x200>:D ),
potem me sploh ne zanima, kaj je na sliki...

Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

CaqKa ::

resize oziroma odrez.
zakaj imamo v anketi samo ti dve bedni možnosti ko mi ne ena ne druga ne ustreza?

d-mon ::

Ko ravno govorimo o resolucijah in podobnih receh, moram omeniti eno veliko napako, ki jo dela zelo veliko strani na internetu (slo-tech ravno to ni, ker je delan za res. 800x600, ampak, ce bi imel nastavljeno resolucijo na to dimenzijo bi imel isti problem, ki ga bom sedaj opisal).

Nekako je nekdo na tem svetu kar privzel, ce ze uporabljas Windows operacijski sistem in Start vrstico, imas to vedno v spodnjem delu enkrana.
Hm...si recem.
Zakaj je pa potem Microsoft dodal opcijo, da to vrstico lahko premikamo na poljubni rob ekrana?
No recimo se vecji sov je v WinXP, kjer je ze Microsoft sam narisal osnovni skin tako kot, da je cisto logicno, da bo imel uporabnik Start vrstico spodaj.
Samo...A se je ze kdo vprasal koliko je res prostora tam spodaj, ko pa zasede en odprt program (gumb od programa) tam spodaj zelo veliko prostora, se posebno ce imas prizgan se QuickLounch toolbar. In potem prizges se en program in se en, in seveda programi so si med sabo razlicni, tako da winsi ne stackajo v skupni gumb.
Ja kar naenkrat ne vidis niti ikone programa, samo se crtice. In kaj je sedaj kateri program??? Bog ve.

No in potem sem jaz prisel na idejo. Ce postavim Start vrstico na levo ali desno stran ekrana se sirina gumbov ne bo spreminjala. Gumbi bodo en pod drugim in jih bo lahko zelo veliko, dokler jih windowsi ne bodo skrcili in naredili se enega stolpca. Tako dobis pregledno Start vrstico in lepse prekljapljas med programi, saj se tocno vidi kaj je kje (ikona + se malo teksta).

In se ena dobra lastnost take postavitve Start vrstice je ta, da je monitor dimenzij 4:3, kar pomeni da ima vec sirine kot visine.
Sedaj se lahko vprasamo, hm...zakaj ne bi zapravil malo sirine, ker jo imam vec, namesto visine, ki jo je ze tako malo glede na sirino. Ja, seveda je bolj pametno imeti Start vrstico na levi ali na desni strani, ce upostevamo se to, kajneda?

No in sedaj da preidem nazaj na web strani.

Spletni oblikovalci s kratko skripto pogledajo koliko ima uporabnik resolucijo in glede na to resolucijo oblikujejo stran.
Samo, kot pa ze vsi, ki to berete, veste kam ciljam.
Ja npr. pri meni imam resolucijo 1024x768, web stran se tudi oblikuje za to resolucijo, a moram zaradi postavitve Start vrstice vseeno scrollat stran, ker 1024 ni vec 1024 ampak malo manj, ker nekaj odzre vrstica.

In sveda je nekim spletnim oblikovalcem tudi cisto jasno, da se vedno scrolla navzdol in imas glede na to lahko vidno samo magar 1/2 zaslona, ker ti 1/2 zasede Start vrsica (da nimas tistih crtic o katerih sem prej govoril), nobeden pa ne pomisli, da bi to vrstico prestavil.

Recimo na firmi imam 16:9 monitor. Placa cez glavo v sirino, v visino ga je pa isto kot pri standarnem monitorju istih incev.

In pika na i.
Prevec se ubadate s sirino slik, ki sploh niso pomembne. Izklopite opcijo ali pa v pravilnik napisite, da so slike dovoljene samo do dolocene resolucije in kdor se pravil ne drzi...
Druga varianta je pa to, da se pred uploadom sporocila preveri, kaksna slika se je dodala, samo tu je vec programiranja.
[D-mon]

paper ::

D-Mon: ALT-TAB

totimato ::

tudi jaz sem za resize opcijo.

Naslednja težava pri odrezu bo ta: uporabnik bo prilepil preveliko sliko in ko bo videl, da je odrezana jo bo malenkost pomanjšal in prilepil še enkrat. Verjetno jo bo pomanjšal premalo in še vedno ne bo vidna. Sedaj jo bo pomanjšal še enkrat in ponovno prilepil na forum...
Glede na to, da se to dela za uporabnike na dial upu, bo ta raja gledala namesto ene prevelike slike kar tri enake (napol vidne) slike.

v razmislek.

lp

totimato

Jeebs ::

Jst glede tega ne bom kompliciral, drgač pa se mi zdi, da bi bil image resize res najbolj cool. Izpostavil pa bi eno majhno napakico ankete. Men namreč anketa vsakič, ko se na novo logiram dovoli, da ponovno glasujem. A ni to mal nelogično? 8-O
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

Tr0n ::

Saj pa mate PHP. Uporabite graficno knjizico, lepo sliko zmanjsate pa je.

Primoz ::

Enostavno je iz vidika pasovne širine in diska nesprejemljivo, da bi se VSE slike uploadale na slo-tech in predelovale (ideja je dobra.. vendar ni sredstev). Tako da imate na voljo samo tisti dve moznosti, ki sta v anketi in nic vec.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Primoz ::

Trenutni rezultat ankete:

114 - odreže
105 - raztegne

(samo prijavljeni, vsak samo enkrat)
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Tr0n ::

Kaj pa kr navadni image width & height?

Primoz ::

Gre... samo pol je treba vsako sliko downloadat.. pogledat, če je manjša.. nastavit, če je večja.. pa še user lahko naknadno sliko spreminja. Da bi jo pa pred vsakim ogledom downloadal, preveril in nastavil w&h.. je pa mal debilno.. ane?
There can be no real freedom without the freedom to fail.

PaJo ::

Najbolje kar da se odreze, ker drugace je prevec dela z vsemi slikami in podobnim.
Ali pa mogoce da se uporabniku zravne priponke slike doda kaksna opcija v stilu, pomanjsaj za 800*600 ali kaj takega, pa bi potem skripta dodala tolko manjso sirino in visino:D Pac predlog[:\]
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Justy ::

Dajte obe moznosti v osebne nastavitve...... drugace sem pa za idejo da se naredi le link do slike, ob kliku nanj pa se slika odpre v novem oknu (lahko tudi v osebnih nastavitvah - moznost linka ali ne)....

Tito ::

Lepo se odreže, če pa avtor slike hoče drugača ji pa pač nastavi velikodt...
< img src="nekaj.jpg" alt="nek opis" style="width: 120px;height:75px" > Lahko tudi v 100%..

Osnovne plošče na KT400

Ali takole... slika je majhna zato čim bolj povečaš grša je :D ...
Osnovne plošče na KT400

Zelo enostavno...

Primoz ::

Če že naredimo nastavitev... kakšen naj bo default?
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Justy ::

Default naj bo da prikaze v raztegnjenem oknu (zaradi novih userjev.... da ne bo kdo studiral kaj je narobe da ne vidi cele slike....)

AtaStrumf ::

Rezultati na strani:

odreže 47% (289)
prikaže v raztegnjenem oknu 53% (324)
Skupaj glasov: 613

Primoževi rezultati od nedolgo nazaj:

114 - odreže
105 - raztegne

Skupaj: 219

(samo prijavljeni, vsak samo enkrat)

Mene bolj skrbi kolikokrat folk glasuje pri eni anketi. Jaz vedno samo enkrat. Ne vem kaj vas sili, da kot kaže po 3x in več glasujete.

Kaboom ::

d-mon : res ja... alt+tab. drugače pa: ljudje imamo širše vidno polje levo in desno kot pa gor in dol, zato je standard 16:9 komaj pravilno narejen... tretjina višine mojega navadnega monitorja je neizkoriščena ker se mi ne da premaknit oči gor ali dol...

samo zdaj tolko govorite o tem da je opcija ko odreže dosti boljša za tiste s priprto pipico... kaj res manj slike naloži brskalnik? po moje naloži v vsakem primeru celo in potem jo odreže... isti butast način sem večkrat vido na modemu ko prideš do kake strani s thumbnaili, pa gledaš kaj se te tak dolgo nalaga vsaki 40*100 thumbnail... pol pa klikneš na njega pa sliko naloži v 0,2sec. valda, ker jo je že prej naložlo, ker se nekomu ni dalo delat thumbnailov posebej pa je samo resize uporabo...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Baja ::

atastrumf: probaj glasovati dvakrat, pa boš videl

Quickbeam ::

Ven s slikami. Za tiste ki imamo 800x600 je pol foruma neuporabnega. Komu se pa da scrolat levo desno za vsako vrstico skoz 50 postov samo zato ker je nekdo preveliko sliko nalimal. Takih tem sploh ne berem.

McHusch ::

Moje mnenje je, kot vedno pri vseh stvareh, hudo radikalno. Forum fiksne širine oz. odrežite prevelike slike. Kdor ni sposoben poiskati primerno velike slike si pač ne zasluži, da forum prikazuje njegovo sliko. Hudo nadležno je namreč scrollati pri vsakem postu, da lahko sploh prebereš kaj piše.

Airskull ::

McHusch: se popolnoma strinjam, najboljš je slike odrezat
Every word of this is a lie, and my readers should put no trust in it at all.

Jebiveter ::

Sej ni na skodi "lastnik" slike temvec tisti, ki si zeli sliko ogledat.

Po moje je najboljeomejit velikost slike. Ce ima slika vec kot 640px v sirino je pac ne prikaze in da eno ikono, ki jo potem lahko kliknes.
To se potem izvaja preverjanje ob zahtevi prikaza slike (ki se itak obdeluje na serverju). Ce je uporabnik nastavil omejitev vecjo kot je slika potem le-to prikaze, ce ne pa le ikono.
Simpl as that!:D
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Gandalfar ::

Jebiveter: se enkrat .. slike NISO na s-t serverju in tudi ne bodo

ragnarock ::

Saj za to slikam ni potrebno biti na slo-techu. To kar on misli je, da skripta zazna, če dimenzije slike presegajo določeno omejitev, in v primeru preseganja le-to nadomesti z ikono (ne thumbnail) oz. linkom. Če pa slika ne presega določene omejitve, jo pa prikaže. :D

CaqKa ::

točno tak..
samo če se ne motim je primoz rekel da more sliko najprej downloadat da vidi sploh kak vlka je... em kaj, če pa pregleda filesize? filesize se pa verjetno da nekak z get pogledat, ali ne?
jaz bi tudi rajši kot odrez imel ikonico ali pa link namesto slike.

Primoz ::

In kaj mi filesize pove o širini slike?
There can be no real freedom without the freedom to fail.

ragnarock ::

No verjetno je mislil dimenzije... ...a se da?

CaqKa ::

ja če boš filesize vedo pol ne rabiš downloadat kolkor vem... filesize pa ti že pove nekaj o sliki... ker so pa slike ponavadi v razmerjih 4:3 bo slika verjetno taka ne pa 100 px * 3000 px al se ne strinjaš?
jpg se omeji na enih 70 kb ali več... bmpje itak sploh vse, gife pa na tam do 50 kb verjetno?!?

Primoz ::

A vi sploh veste, kolk široka je lahko 70k jpeg slika?
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Opkow ::

Naredi dve jpeg sliki velikosti 1000x1000 pixlov 72 dpi (RGB)
prva naj bo cist bela
druga naj vsebuje 2 M barv z odtenki, prelivi in podobno
obe posnemi na disk z max kvaliteto kompresije.
In kaj ugotvis?
prva je velika 100 KB
druga 1125 KB
Cifre so napisane na pamet.. A dejansko se izzide tako...
In kaj ti pove velikost v KB za dimnezijo slike? NIC!

Jaz predlagam, da ima uporabnik v svojih nastavitvah moznost izbire:
1. slika mu raztegne forum
2. slika se odreze
3. slika se skrci na velikost thumbnaila dolocene velikosti

V primeru 2 in 3 bi user moral kliknit na sliko, ki bi se mu prikazala v novem oknu, da bi jo videl v normalni velikosti..

McHusch ::

Killer: In kako bi ti izvedel točko 3, če slike niso na S-T serverju?

Opkow ::

Je vnaprej dolocena. Recimo 30x30 pixlov tok da priblizn vidis kaj predstavlja. Ali pa imas moznost dolocit sam. Nima veze ce jo popaci... Kliknes nanjo in jo vidis tako kot je treba.. :)
Fizicno je slika mnogo vecja, ali manjsa. HTML jo prilagodi na doloceno velikost (kao "thumbnail")!

Lahko bi dodali se 4. moznost za userje na dialup-u.
In sicer se mu slike prikazejo kot linki, tako da se mu ne bi nalagalo po nepotrebnem...

S tem bi pokrili "vse" zelje userjev. Noben ne bi bil nezadovoljen (upam.. :) ).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Prijavljanje napak (strani: 1 2 3 470 71 72 73 )

Oddelek: Slo-Tech
3649488395 (2442) mtosev
»

Kakšnih sprememb si želite? (strani: 1 2 )

Oddelek: Slo-Tech
928081 (6456) Bor H
»

Ikonce pod nicki (strani: 1 2 )

Oddelek: Slo-Tech
996405 (4740) V-i-p
»

Obrazložitev ankete

Oddelek: Novice / Obvestila
472489 (2489) d-mon

Več podobnih tem