» »

E-uprava ponuja dostop do registra prebivalstva

E-uprava ponuja dostop do registra prebivalstva

MNZ - Notranje ministrstvo nam je v okviru E-uprave ponudilo novo storitev -- možnost vpogleda v Centralni register prebivalstva (CRP) prek spleta. Gre za bazo osebnih podatkov o vsakem državljanu naše države (enotna matična številka občana, kraj rojstva, ime in priimek, državljanstvo, prebivališče, zakonski stan, volilna pravica in še bi lahko naštevali). Varnost je zagotovljena tako, da je vpogled omogočen le imetnikom digitalnega potrdila SIGEN-CA oz. SIGOV-CA. Za razliko od vsem znanega spletišča UDBA.NET boste imeli vpogled le v svoje podatke, čeprav zgodovina govori o vdorih v še tako zavarovane elektronske trdnjave, med katerimi pa smo Slovenci najverjetneje manj zanimivi "podatki". Sodeč po Udbovski aferi seveda z izjemo nas samih. Vladni PR.

6 komentarjev

ToniT ::

Sem šel pogledat....
V registru so vse spremembe stalnega bivališča, kdaj sem dobil EMŠO, itd...
Nič preveč pretresljivega.

poweroff ::

Jaz sem šel tudi pogledat... in zadeva zahteva samo digitalni certifikat, pa nobenega gesla. To pomeni, da če uporabnik na nekem računalniku pozabi svoj certifikat, ali pa da isto mašino uporablja več ljudi (ali pa da mu kdo podtakne kakšnega trojanca za remote access) - potem je dostop do njegovih podatkov čisto lepo odprt. Klik NLB recimo, zahteva še vpis gesla...

TheHijacker ::

In kje lahko dobiš certifikat?
http://www.google.si

chuck ::

http://vpogled-crp.gov.si/ nato klikni Pogoji uporabe. Obrazec je seveda čimbolj skrit.

Zanima me točno kaj vse je v tej bazi? ToniT lahko napišeš do konca?

mrTwelveTrees ::

men se nič ne da...

tole bojo sigurno izrablal... heckal.. bog jih nima rad

Krofojed ::

Jaz sem šel tudi pogledat... in zadeva zahteva samo digitalni certifikat, pa nobenega gesla. To pomeni, da če uporabnik na nekem računalniku pozabi svoj certifikat, ali pa da isto mašino uporablja več ljudi (ali pa da mu kdo podtakne kakšnega trojanca za remote access) - potem je dostop do njegovih podatkov čisto lepo odprt. Klik NLB recimo, zahteva še vpis gesla...

Saj ce nekje pozabis kljuc od svoje hise, ti tudi lahko kdo okrade. Ali pa imas kljucavnico, ki poleg kljuca zahteva se geslo? Z digitalnimi certifikati je pac treba ravnati enako odgovorno kot s fizicnimi kljuci. Poleg tega pa lahko certifikat zascitis z geslom (kar je resitev za racunalnike, ki jih uporablja vec ljudi). Kar se Klika tice, je pa ze tako, da je tvoj denar najbrz bolj obcutljiva zadeva kot osebni podatki.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava osebnih dokumentov - Je GDPR izbris slik možen?

Oddelek: Loža
101513 (477) Karen
»

Fotografije za dokumente - sam svoj mojster

Oddelek: Loža
157920 (7205) John Abruzzi
»

Biometricni potni listi

Oddelek: Loža
142606 (2272) mile
»

Društvo Vit za pomoč študentom

Oddelek: Loža
81055 (895) whatever
»

Biometrični potni listi tudi v Sloveniji?

Oddelek: Novice / Zasebnost
436127 (6127) Thomas

Več podobnih tem