» »

Napajalnik za TEC element

Napajalnik za TEC element

AvAkI ::

Doma imam racunalniskih napajalnik, ki bi ga uporabil za poganjanje peltier-ja.
Specifikacije napajalnika:
+12v/15A
+5v/40A
+3.3v/20A

Specifikacije peltierja oz. TEC elementa:
Vmax=15v
Imax=16,1A

Ko TEC prikljucim na 12v linijo, se ta zniza na 10,6v zaradi proste 5v linije. Zanima me kaj naj prikljucim na 5v linijo, da bo 12v linija res 12v... bo kaksen 100 Ohm uporcek prisel prav?
Kaksna bi najbolje zgladil napetost na 12v iniji? (kondenzator, stabilizator,...)

Bi mogoce lahko povezal 3,3v linijo z 12v linijo, da dobim 15,3v?

Že vnaprej se zahvaljujem ta pomoč!

madviper ::

Mislim, da en 100 ohmski uporček ne bo dovolj! Mal preračunaj!
Aja, tud moč mora bit dost velika, zaradi tokov!

12V linije ni treba stabiliziat, je že stabilizirana!!!

Če povežeš +12V in +3,3V dobiš +8,7V ne pa +15,3V. Ne moreš to seštevati. Šlo bi, če bi povezal +12V in -3,3V potem bi dobil 15,3V.

Mislim, da je 12V čist dost, sam neko breme za na 5V linijo moraš dodat! Upor mora biti okoli 1000 ohm. Tak čist za rezervo. Sam za moč še nisem ziher, če bo dost 1/4W. Raje daj 1W upor, stane pa ribližno 100 SIT.

Če sem se kje zmoto, me naj nekdo popravi. Nisem šel vse natančno preračunavat.

Lp, madviper
I'd like to do something crazy!

Jackal ::

Glede napajanja peltier elementa je najboljše, da si prebereš tale članek.

Tako se lepo vidi zakaj je tako pomembno, da TEC napajaš z nazivno napetostjo.

Na tvojem mestu bi za napajanje uporabil en 12V toroidni transformator (za tako moč kot jo rabiš bi bil verjetno kar drag - med nekaj nad 5k), usmernik in par gladilnih kondenzatorjev.
Računalniški napajalniki pa za napajanje peltierjev niso tako primerni. Razen, če modificiraš 12V linijo na 15V, samo bi imel potem spet probleme s padcem napetosti.

Azrael ::

Upor na 5V linijo daj 5.1 Ω, moči 7.5W ali več, lahko pa tudi avtomobilsko 12V žarnico 55-65W.

Ali si samo z eno rumeno in črno žico prikloil peltier ? Uporabi raje več žic, manjši padec napetosti na vodnikih.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

AvAkI ::

Hvala za pomoč vsem!:)

@Jackal: Tisto moram še prebrat, thx.
Glede na vaše odgovore, bi bilo najboljše narediti novi napajalnik. V mislih imam enega, ki omogoča nastavljanje: 0-24v in ima največjo izhodno moč recimo 25A. Koliko bi to vse skupaj priblizno prislo? - bi se sploh izplačalo to početi?

Danes sem dobil 19000uF /45V kondenzator, zato me zanima če bo dober za glajenje napetosti?

Brane2 ::

Jaz bi na tvojem mestu v ta namen predelal računalniški napajalnik.

Bile bi potrebne zelo solidne predelave, bi pa potem stvar špilala, kot se spodobi.

Čiso tako za info, moral bi:

-izpuliti glavni trafo v njem, ga razstaviti, odstraniti nekaj navitij in predelati 12V navitje

-predelati krmilno elektroniko in si vdelati regulacijo napetosti

-zamenjati vse kondije v 12 veji z višjenapetostnimi

Vse druge variante se mi zdijo mimo zato, ker rabiš razmeroma veliko moč in zanjo niso primerni homemade linearni napajalniki, ker bi se preveč greli. Lhako bi jih sicer hladil, a to bi bil tu še dodaten glavobol.

Sploh pa bi na tvojem mestu vse skupja premislil še enkrat. Si zher,d ase to vse splača ?

Računaj na porabo, ki bo z dosedanjih 100W skočila na skorajda 400W (ali več, če boš sekal ovinke s slabimi rešitvami), kup stroškov in le malenkost višje hitrosti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Azrael ::

Napajalnik 0-24V 25A je težak zalogaj, izgubna moč (gretje!) pri nizkih izhodnih napetostih in polnem toku lahko doseže 600W in več. So sicer finte, kako te izgube zmanjšati, samo potem napajalnik postane še malo bolj štorast. To velja, če boš delal nekaj, kjer se trafo napaja direktno iz omrežja 50Hz.

Za switcher napajalnik, podoben takemu v PC, pa boš imel težavo, kje dobiti ustrezena feritna jedra za transformatorje in dušilke, izgube pa bodo precej manjše..

Kondi pa bi bil za tvoj primer če bi z home made usmernikom napajal TEC več kot dovolj.
LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

AvAkI ::

Aha... torej ne bo slo tako lahko.

@Brane2: Ce bi predelal tale PC napajalnik, bi potem lahko delal na 15 oz. 16v? Koliko pa bi bilo treba se vloziti vanj?

hvala!

Brane2 ::

Ja, lahko bi delalo na teh napetostih. Potrebno bi bilo vložiti precej truda in nekaj malega materiala (kSIT ali dva)
On the journey of life, I chose the psycho path.

AvAkI ::

Ce bo delalo kot treba pol pa vredu. Kaj bi lahko za zacetek spremenil oz. poboljsal na napajalniku?
Obstaja mogoce kaksen guide na netu?:\

Brane2 ::

Ti nič. Daj kakemu sosedu, ki obvlada zadeve in plačaj njegove ure.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Red_Mamba ::

jaz sem že predelal napajalnik za ta namen, prodam če kupiš :D

tole je za ATX:
odstranil sem vse razen elementov na +12V in +5V in seveda +5V ki je stalno prisotna tudi ko je ugasnjen napajalnik.
zamenjal kondije z boljšimi in za višjo napetost
"popavil" upore in dodal trimer v povratni zanki, tako da se napetost dvige na 15,6V

Žal nisem imel možnosti preizkusiti napajalnika drugje kot na 80W TEC, pa še to samo par minut.

Če boš rabil kaj pomoči pa še vprašaj, je pa fino če vsaj malo štrom poznaš ker drugače boš dimne signale naredil.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Red_Mamba ::

aja pa še to naj rečem, da imaš preslab napajalnik! 15A na 12V ti pa rabiš 16 in še nekaj.

bolje bo če stakneš napajalnik ki ima vsaj 18A na +12V

ta ki ga imam jaz je iz 300W napajalnika pa je kvečjemu za 12-13A porabe.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

AvAkI ::

Na strom se ze dovolj spoznam, da bi to lahko naredil, z vasimi navodili.Cinil sem ze veliko stvari...od SMD led diod v GSM-ih pa do kaksnih drugih vecjih komponent. Doma imam zato spajkalno postajo, kjer se nastavlja T od 0-600 st. C. Lahko uporabim 6W ali 12W napajalnik ce je treba... tako da ne bo problemov.

navodila prosim....:D .

Red_Mamba ::

za začetek odstrani vse iz 3.3V linije in -5 in -12V, se pravi usmerniške diode na hladilniku, kondije, tuljave. odstraniš tudi 7905 in 7912.

za upore pa moram pogledati bolj točno, lahko pa poiščeš upor, ki gre iz +5V linije in +12V linije na TL494 čip, mislim da gre na nogico 1 ali 2 tu nekje. Vrednost uporov pa če se ne motim je ponavadi 27k in 47k ohmov ali nekaj takega, te upore povečaš pa boš dobil višjo napetost.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Red_Mamba ::

bom zatežil sosedu pa nardim eno sliko drobovja mojega usmernika
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

AvAkI ::

aha... bom jutri se mojega poslikal pa objavil slike, da bo stvar bolj jasna.:)

Brane2 ::

Če bi bil pravilno predelan, bi bil tudi 300W napajalnik lahko načeloma zadosti za recimo 18A na 15V.

Čisto navijanje 12V na 15 in več V ne bo prineslo pravega izkoristka in polne moči.

Mogoče bi se dalo kako skombinirati obstoječa navitja, a s tem bi se moral nekdo pozabavati in čisto tako z dopisnim lotanjem ne bo šlo.

Zdiš se mi hudo optimističen s tem tvojim "znanjem o cinjenju". Mej kje v bližini gasilni aparat in očala na nosu.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

AvAkI ::

@Brane2: Hotel sem samo povedati, da pri elektroniki nisem tako 'trd' in bi lahko predelal napajalnik z vasimi navodili;)

Slike so TU, ker drugace zal ni slo.(drugje ni placa, tukaj pa hotlinking ni dovoljen)

Za zacetek bi bil zadovoljen, ce bi lahko dobil izhodno napetost ~15v, ker je sedaj samo 10,6v.:)

Highlag ::

Tele tvoje slikice niso ravno dosegljive. ;)
Never trust a computer you can't throw out a window

AvAkI ::

Kako da ne...meni delajo:\
Ta hosting ima neke omejitve...mogoce dela takole:
http://www.longbow46.00freehost.com/ind...
al pa
-> do 07.jpg

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AvAkI ()

Azrael ::

Slike sem prenesel na strežnik, tako da se ne boste kregali ali hosting dela ali ne.

Klik za večjo sliko 1

Klik za večjo sliko 2

Klik za večjo sliko 3

Klik za večjo sliko 4

Klik za večjo sliko 5

Klik za večjo sliko 6

Klik za večjo sliko 7

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

AvAkI ::

Hvala Azrael!

Torej Red_Mamba...

AvAkI ::

Je tale vodic vredu za izdelavo napajalnika?

Tukaj tudi pise nekaj o napajalnikih za TEC-e...

_Dejan_ ::

Če bi jst delu tak napajalnik bi kupu en 300W/12V trafo, en 25-35A greatz in en elektrolitski kondenzator z veliko kapacitivnostjo to zvezal in priključil na TEC-a. Na greatz(mostič) bi dal eno veliko hladilno rebro.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

AvAkI ::

Tisti guide na overclockers.com niti ni tako slab... vendar je treba narisati se vezje, ker je tam samo shema. Ce stvar dela, bi se jo kar lotil:) .

_Dejan_ ::

ja sej moj primer je podoben oz. isti kot tam prikazuje shema sam da se mi zdi da je tam uoprabljen 120VAC trafo tle pa tabš 220VAC trafo.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

smilyxx ::

Ok jst planiram dat 2 PSUja v komp. Potem morem na drugmu obremenit 5V linijo? Drugi napajalnik je 120W se mi zdi, microatx.

Lp
Save water.
drink beer.

AvAkI ::

Da ne odpiram nove teme...
Na graficni kartici so se mi zaceli greti(do75st.) transformatorji, ker imam narejen voltmod. Zanimam me če bi se kaj spremenilo, če bi jih zamenjal z višjenapetostnimi IN ali bi bilo mogoče bojše povečati kapacitivnost ali ne?

slika...


Že vnaprej se vam zahvaljujem!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

_Dejan_ ::

Če jih boš zamenjal z višje napetostnim ne bo nič narobe(bodo večjo napetost zdržali) klede večje kapacitivnosti ti pa ne morm pomagat ker ne vem za kaj se uporabljajo ti kondenzatorji. Če so za kakšno napajanje ramov gpuja.. pol jih lahko zamenjaš z drugimi z višjo kapacitivnostjo in ti bojo bolj gladili napetost, s tem pa je tudi bolj stabilna nap.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

AvAkI ::

thx OwcA:)

@_Dejan_: hmm... meni se zdijo, da so namenjeni napajalnemu delu kartice. Veraj sem jih tudi zamenjal in sicer 470uF/16v-->470uF/63v in 1000uF/10v--->1000uF/25v. Opazil nisem nobene razlike v delovanju, mogoce so se tej novi kondenzatorji segreli za kakšno stopinjo manj. Mislim da je kje drugje problem. Pod tistima dvema kondenzatorjema, ki sta označena z rdečim krogom sta dva elementa kvadrataste oblike, v njih pa je nek valj. Menda je tole kako navitje oz. dušilka... V glavnem se ta dva elementa MOČNO segrevata. Bi se jih dalo zamenjat ali ne? Na vsakemu je oznaka: "XFMRS in "1R5M".

_Dejan_ ::

Meni zgledata tista elementa kot dušilka. Če je tisto res dušilka pol se da zamenjat samo morš vedet kakšno induktivnost imata pol pa daš notr enakega samo da zdrži večjo moč. Vendar bosta dušilki veliko večji od sedanjih, zato jih boš moral verjetno dat na žičke in nekako pritrdit na kartico( pomoje najlažje z pištolo za toplo leplenje-plastika)
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

_Dejan_ ::

a lahko tiste elemente bližje slikaš?
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

AvAkI ::

@_Dejan_: Upam da ti bo tale slika dovolj dobra, drugače grem narediti novo.
S L I K A

p.s.: Hvala za tvojo pomoč.
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

_Dejan_ ::

Zdele sm mal gledu kaj naj bi tadva elementa bila in sem našu sam to:
PDF 1
PDF 2

Jst mislm da gre za drug primerek. To je tuljavica:
OCL: 1,5uH +/-20% @100kHz 0,25V 0ADC
DCR: 3,0 mOhms MAX

Lahko zamenjaš samo ima delovno območje od -40C do 150C, tko da pomoje ni tak problem.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

AvAkI ::

Hmm... kolikor se meni zdi ima tale dusilka cez 100 st. C. S katero pa bi jo lahko zamenjal? Samo da provam, če se sploh kaj spremeni.
Tisti kondenzatorji so menda na napajalnem delu kartice, kar pomeni da bi jih lahko zamenjal z višje kapacitivnimi...mogoče bom proval, ker se sedaj kar grejejo (60-70st.).

_Dejan_ ::

Najbolj da zmerš temperaturo in vidiš kako je
Jst nebi menjal teh dveh dušilk. Če pa misliš menjat pa menjej za eno z podobnimi karakteristikami samo da zdrži večjo moč.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Brane2 ::

Avakl:

Po končani frizuri, boš kartico ruknu u kanto al jo boš prodal "na kilo" ? :\

Mene bi zanimalo mogoče kaj malenkosti z nje...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

AvAkI ::

@Brane2: Zakaj pa predvidevas, da bo stvar ''izdihnila''? Vse kar sem do sedaj naredil na njej, modificiral, izboljšal... je reversible, ane?

lolz:)
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

Brane2 ::

Zato, ker ne moreš teh stvareh spreminjat kar tako na slepo.

To, da se ti sedaj grejeta gladilna kondija in dušilka (trafo ?) že pomeni, da je nekaj narobe.

Za rešitev problema bi moral vedeti kako je switcher narejen, ugotoviti vzrok gretja in ozka grla ter se nato lotiti predelave.

Takele napamet rešitve bodo hitro povzročile konkretno škodo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

AvAkI ::

Še nekaj me zanima.

Do sedaj sem imel peltier 156W prikljucen na 5v linijo od napajalnika, ki ima na 5v liniji 40A. Ker bi rad dosegel nižjo temperaturo grafične(vsaj za test), sem poizkusil peltier prikljuciti na akumulator od avtomobila. Z instrumentom sem izmeril napetost 12,7v ob delovanju pa 12,5v. Temperature so ostele enake, sploh ni bilo razlike med 5v in 12v.
Po logiki ne bi smelo biti tako, ali pač?:\
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

Brane2 ::

Kako pa hladiš peltier oziroa na koliko se segreje toplejša stran ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

AvAkI ::

@Brane2: Peltier hladim z vodo...vodnim blokom torej. Temperatura na topli strani pa je enaka temperaturi vode, mogoce malo vec. Čez 35 st. C nikakor ne pride. Točno žal ne vem, ker nisem posebej meril.

Malo čudno se mi zdi, da iz 5v na 12v ne bi bilo nikakršne razlike.

Imajo žice kakšen poseben vpliv?
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

Brane2 ::

Koliko pa naj bi imel na hladni strani in kako veš da ni nobene razlike ?

Kakšen termometr uporabljaš za merjenje- vdelan v CPu ali zunanji ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

AvAkI ::

Imam digitalni termometer od revolteca. Senzor pa se nahaja na mrzli strani peltierja. Ob uporabi 5v ali 12v linije je Tmax 18,5 st. C.
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

Pyr0Beast ::

Kakšen mraz uzunej, folk se pa s peltierji preserava. :D



Glede grafe; Zrihtej ji en ventilator, da piha čez dušilko/kondenzatorje. Dokler se vsaj malo ne bos poglobil v delovanje svitcherja lahko zelo vrjetno kaj uniciš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LCD Monitor brez napajalnika - kakšnega kupiti?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
162419 (2058) Azrael
»

Navaden ATX sem predelal da dela na 12V vhodu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
416828 (5079) DimmniBurek
»

pomagajte-napajalnik/pretvornik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
657390 (6993) A. Smith
»

LEDice na 12V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
302160 (1562) Pudding

Več podobnih tem