» »

mnja, nakup peltilerja ???

mnja, nakup peltilerja ???

iNN ::

Odlocil sm se spustiti v mrzle vode, >:D in zdej, mam proc. Duron 1000 navitega na 1200 pri voltazi 1.85 V in temp. pr full loadu je 38 C. Trenutno mam notr vodno hlajenje. Zdej pa sm se mal ogrel za nakup peltilerja in me zanima ce se splaca, ker sm v clankih (na tej strani) zasledil da so peltilerji sicer vredu stvar vendar ce proc. oddaja prevec W toplote se stvar obrne (tam kjer je cold plate je potem hot plate) in ti ta pojav zna dodobra segreti proc. Kolk mocen pelt. bi potem rabu da bi shladu proc. na okol 0 C al pa kaksno celjzisko stopinjo pod 0. Al se mi mogoce tega sploh ne splaca kupit ? Lepo vas prosim za odgovore, mogoce da sem se kje zmotil in sem kaksen clanek prebral povrsno. Pa da je mogoce kje to ze napisano.
==

The B ::

Za ta denar in učink se ti bl splača menjat proc/plato. Pa še na elektriki in komplikacijah boš pršparu.

B
The End Is The Beginning Is The End...
http://blaze.sopca.com/

iNN ::

Plate in procesorja vsekakor ne mislim menjat, ker nimam dovolj denarja za nakup novega, torej bi lahko vsaj zvedu prosm kolk mocen pelt bi rabu pa priblizno kolk stane (v tujini in kolk tukej ?) Prosm za odgovore
==

DjTonic ::

Peltier naj bo 2x močnejši od moči, ki jo odda CPU. Se pravi, če CPU porabi 70W naj bo peltier 140W. Edino s tem boš dosegel solidne rezultate.

OZZY ::

NIMAŠ DOSTI DENARJA..

Potem pa razmisli o tem..

Za pelt rabiš vodno hlajenje....le kok to pride. Mogoče celo menjava ohišja da spraviš to notri..
Za pelt rabiš poseben napajalnik ali pa zelo močen računalniški napajalnik (posebej 12V linija)....le kok to pride...
Cena samega pelta pa je....poglej ebay...pa poštnina itd...
POtrebna je izolacija.....

hmm..le kaj se bolj splača...
Go with the flow.

MEDENA ::

dej se vidite da tipo pojma nima...kaj misliš durona navit na 3GHZ? LMAO...

Boki_ ::

Sej je reku, da ma vodno not. Sam vseeno se mu ne splača.
I'm back

iNN ::

ja medena hvala ampak vseeno, no ozzy vidm da tvoje branje ni ravno na nevemkako visoki ravni, kot sm napisu MAM vodno hlajenje, kr dobro, in napajalnik mi tut ni problem jih mam u delavnci kr ene par tko da ..., za izolacijo je tut poskbljeno mi je tipo k nam je montiru klimo dau ene super obloge k so namenjene prav temu. Se pravi da bi kupu en 150 Waten pelt. ki bi mi proc. ohladu do zeljenih rezultatov, aja medena teb bi pa priporocu da si vsaj se enkrat preberes PRAVILA OBNASANJA NA FORUMU da bos mogoce zasledil stavek da zaljenje drugih uporabnikov foruma ni dovoljeno
==

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iNN ()

iNN ::

DjTonic teb pa hvala za odgovor!:)
==

frenk ::

l!nK: a si mogoče že kaj razmišljal o phase-change sistemu?

iNN ::

Ja mam tud doma neki take sare ki bi mi mogoce koristila ce bi se spravu to delat, sam nevem se ce bi mi uspel, aja ja doma mam en sistem ki je prej hladil pijaco v sanku:D Mislim da je vse brezhibno delujoce razen tisti zrakomlat ki hladi neko radiatorju podobno stvar je izredno ogromen, vsaj meni se zdi tako. Ali bi bilo iz tega mogoce kej narest ? Kej k bi mi hladil vodo ?
==

TribesMan ::

Peltierji so stvar preteklosti. Danes so pogojno uporabni samo še na kakšnih manj požrešnih grafičnih kartah ali na čipovju matične plošče. Za procesor pa da definitivno ne priporočam. Kot prvo rabiš huronske moči da kaj pametno ohladiš, kot drugo napajalnik za tako zverino zna biti zelo drag. Poroba elektrike pa je ogromna.

Če se že greš ekstremista pojdi na phasechange.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

OZZY ::

to da maš vodno sem spregledal...se zgodi..
Go with the flow.

iNN ::

Oprosceno:D :D
==

iNN ::

frenk: al bi lahko iz tiste zgoraj napisane krame kej sestavu ?
==

frenk ::

seveda bi lahko...samo spremenil bi kapilaro in dodal evaporator, s katerim greš lahko direktno na cpu, ali pa z njim hladiš vodo in s to vodo cpu...jest priporočam direktno hlajenje cpu-ja:)

iNN ::

Ej tnx, bom mal se pogledu za nacrtu pa se spravu delat 8-) Jest upam da bo slo vse po sreci :) A te lahko na zasebna sporocila kontaktiram ce bom mel tezave ?
==

frenk ::

ti kr:)...lahko pa tud na 031 522 836, ker zasebna sporočila bol mal spremljam, ker zadne cajte samo še delam:D

burkiburke ::

evo še mene :D. Pred kratkim sem dobil ponudbo za Peltiere (TEC), ki naj bi bili primereni za uporabo v novejših računalnikih, pomeni močni >:D . Itak da smo Peltiere pustili postrani zaradi komplikacij in ker so "prešvoh", ampak me zdaj spet mal mika :) . V ponudbi so:
TEC2S-40-40-100/74
key data:
maximum cooling power: Qmax 100.0W
maximum temperature difference: DTmax 73.6K
at Q  0 and IDTmax 9.0A
Umax 17.1V
thermal and electrical data:
thermal force: a 0.0530 V
resistance: r 1.47 W
thermal conductivity: g 0.811 WK
mechanical data: LxBxH 40x40x3,5mm

TEC2S-40-40-155/68
maximum cooling power: Qmax 154.7W
maximum temperature difference: DTmax 68.2K
at Q  0 and IDTmax 13.9A
Umax 17.5V
50x50x3mm

TEC2H-50-50-207/62
key data:
maximum cooling power: Qmax 206.6W
maximum temperature difference: DTmax 67.9K
at Q  0 and IDTmax 19.6A
Umax 16.7V
50x50x3mm

TEC2H-50-50-274/62
maximum cooling power: Qmax 274.3W
maximum temperature difference: DTmax 62.4K
at Q  0 and IDTmax 26.4A
Umax 16.8V
50x50x3,1mm

TEC2H-62-62-339/77
maximum cooling power: Qmax 338.9W
maximum temperature difference: DTmax 77.2K
at Q  0 and IDTmax 27.7A
Umax 29.2V
62x62x3,9mm

TEC2H-62-62-437/75
maximum cooling power: Qmax 437.3W
maximum temperature difference: DTmax 74.5K
at Q  0 and IDTmax 25.2A
Umax 26.7V
62x62x3,5mm

TEC- od 100W do 274W bi pomojem lahko poganjal kakšen napajalnik, ki ima zadosti močno 12V linijo ala LC Power 550W, seveda bi mogel biti samo v ta namen :D .

TribesMan ::

TEC- od 100W do 274W bi pomojem lahko poganjal kakšen napajalnik, ki ima zadosti močno 12V linijo ala LC Power 550W, seveda bi mogel biti samo v ta namen :D .


To pa ne bi bila najboljsa ideja. Kot prvo napetost 12V iz napajalnika je prenizka za ta TEC in bi izgubil nekje polovico efekta (moc pada s kvadratom padanja mapetosti), kot drugo ATX napajalniki morajo imeti obremenjene vse linije vsaj minimalno (nekaj amperov na linijo) drugace zna kaj pokati :D And you dont want to do that.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

OZZY ::

DA maš tega 300 ali pa 400w pelta.. pa da laufaš 27/7 na max...Le kak bi bil račun za elektriko.

Ja pa še to...Pol ti pozimi sobe ni več treba ogrevat na noben drug način, poleti maš pa savno.

Samo vodno hlajenje je nezmožno odvset 500w toplote zato me prav zanima s čim bi to lahko šlo.
Go with the flow.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OZZY ()

dxx ::

Sej tle se vam je že mal zmešal:\ . 500W8-O za peltir 300w računalnik, grafične fx6800 velik W. Kolko pride pa pol račun za elektriko?:(

DjTonic ::

DA maš tega 300 ali pa 400w pelta.. pa da laufaš 27/7 na max...Le kak bi bil račun za elektriko.

To je bolj namenjeno raznim hard benchmarkom za par testov. 24/7 ne rabiš tega. Drugače pa bi z kakšnim Water Chilerjem lahko kr fino hladil tudi kakšen močnejši peltieer. Sicer pa me že dolgo mika en run z Dry Ice-om @ -70 >:D

QuickShot ::

Samo vodno hlajenje je nezmožno odvset 500w toplote zato me prav zanima s čim bi to lahko šlo.


Ma vodno hlajenje lahko odvede po par kilovatov toplote, samo imeti moraš velik kiler od avta, edino vprašanje je, če bi vodni blok zmogel, verjetno bi rabil kakšnega specialno velikega.

TribesMan ::

Ni nujno da je velik blok. Važna je zasnova. Velika stična površina, premišljen pretok vode in take stvar delajo čudeže.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Zgodovina sprememb…

frenk ::

burkiburke: dej povej kolk pride tist 400 pa še nekj watt-ni pelt...upam da ni to miljone:\

Boki_ ::

Mislim da je okrog 30k, zdi se mi da približno 32k.
I'm back

frenk ::

http://www.eureca.de/pdf/peltierelement/Consumer.pdf

...če bi oni tole lahko k nam poslal, pa če bi bilo malo večje naročilo, bi bil jest zelo vesel>:D...dejte folk naj se nas 25 nabere:)

p.s.: če bi jih vzeli nad 25 bi jest kr 2:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: frenk ()

TribesMan ::

Edini peltier ki bi mene zanimal bi moral imeti naslednje specifikacija:

Nazivna napetost 5V
Max napetost: 6V
Hladilna moč: 50W
Nazivni tok: 10A
Dimenzije: 30*30*Debelina poljubna

Dal bi ga seveda na NB in priklopil direktno na 5V linijo iz napajalnika, saj je ta linija pri meni skorajda neobremenjena, Tagan pa ima specifikacije 48A na 5V liniji... Tako da komot furam gor en tak peltierček, pa še ostane ogromno... karkoli več kot to je pa čist brezveze... ker pokuri preveč štroma.

Če že hočte mraz naredite phasechange.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Boki_ ::

Ja, če bi ga mel na NBju, bi moral met potem tut za CPU eno dobro hlajenje, drgač kaj bi ti koristu na NBju, če ne bi mel skoraj extreme OCja.
I'm back

iNN ::

frenk jest sm za :D
==

burkiburke ::

Jo, ja ene cca 10 bi nas se moglo zbrat in mogoče bi dobili kakšno boljšo ceno in poštnina se ne bi tolk poznala... Jaz bi tudi enega vzel:D . Verjetno tega od 274W.

iNN ::

Dejmo fantje se nekej se vas naj nabere :D
==

DjTonic ::

No ja, če se jih bo našlo 24 bom jaz tisti 25 :D Drugače pa zaenkrat ostajam na vodi, naslednje leto pa morda prešaltam na Phasechange Direct Die (CPU).

EX-B ::

Uuu, good ol' peltiers.. Sva imela s frendom vcasih postavljen sistem s pelti.. Jaz sem imel Cellya 300A, ki je laufal na 663Mhz (ali tam okoli nekje, toliko casa nazaj ze, da na pamet pisem) pri temp okoli 10C, frend pa je mel mislm da cellya 733 takrat.. Navit tud zelo. Oba sva imela 156W peltierje, ce se prav spomnim specifikacij so ble nekaj takega: 50x50x5mm, 16V in okoli 20A toka. Morala sva imet posebej napajalnika samo za peltierje, vse je blo treba izolirat okoli procesorja, dobro vodno.. Jaz naprimer sem hladil graficno, NB in CPU s peltom, pa na vodnem dva radiatorja (Oplova, bakrena) pasivno hlajena, pa je komaj sfolgalo.. Temp vode spomladi ko se ni blo vroce okoli 30C. Najmanjsa temp dosezena na procesorju pri 663Mhz je bla -5C, ampak zato sem moral najprej prizgat vodno hlajenje in peltier, pustit kakih 5 mins da se je fajn ohladilo in potem prizgat kisto. Potem je nekje drzala od -5C do 0C stalno.. Drugace pa do 10C. Fajne stvarce so teli pelti, ampak kolk to stroma pozre! Nepredstavljivo.. Pa poseben napajalnik je nujen.. Pa kondenzacija.. Jaz sem sicer dokaj dobro izoliral, frend pa ne.. Je narazen vzel in vidi vse mokro spodaj.. Cudno da ni nic crklo ;)
Lp. EX-B


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

GeForce FX 5600U@Extreme OC (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
856561 (4165) BlueFire
»

peltier element

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
352275 (1891) Eru
»

vodno hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
646342 (5079) LordWorm
»

Kaj pravite na tole !

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
382501 (1714) element
»

Pelt 75W

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
181566 (1395) morphling1

Več podobnih tem