» »

GeForce FX 5600U@Extreme OC

GeForce FX 5600U@Extreme OC

«
1
2

AvAkI ::

Odlocil sem se, da bom mojo graficno kartico navil do konca, ker je trenutno najšibkejša točka mojega PC-ja in ker mi je navijanje pri srcu.
Grafična kartica pa je Inno 3D GeForce FX 5600 Ultra 128MB.

Uporabil bi peltier in doma narejen vodni blok za hlajenje GPU-ja in RAM-ov.

Načrt(po točkah):
1. Brušenje GPU-ja, ker je konkaven.
2. Izdelava vodnega bloka
3. Postavitev hlajenja s peltier-jem in vodnim blokom(izolacija,...)
4. Volt mod

Vse pa bi lepo poslikal in prikazal tukaj na ST-u!

Tako torej...

Trenutno sem šele na zacetku in mi kartica deluje z stock hladilnikom na samo 366Mhz/750Mhz. Po dveh urah poganjanja 3d Marka 2003 pa se tako segreje, da se zacnejo pojavljati kar konkretni artefakti.

Trenutno kupujem TEC, zato me zanima, ce bo 156W dovolj, če ga bom poganjal na 12v na ločenem napajalniku. Po izračunu bo potem deloval z 'samo' 117W.
Čez vikend pride na vrsto brušenje GPU-ja, potem pa izdelava bloka. Upam da bom cez kaksne 3 tedne zadevo koncal, odvisno tudi od testov...

OwcA ::

TEC je več kot zadosti močen.

Lahko upamo na kakšna prva mesta na ORB-u? ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Moonman ::

Držim pesti za visoko uvrstitev:))

Kakšni rami so na grafični?
Nekje sem bral, da je rekord za 5600 ultra postavljen z grafično, ki ima gddr3 rame. Mislim, da je bi macci.
Ne me držat za besedo. Nisem 100%.

Poročaj in ne pozabi slikati dokazni material. :D

lp


AvAkI ::

@OwcA: Upam na najboljše. Sedaj se s tem ne bom obremenjeval, najprej bo treba grafično naviti kolikor se pač da, nato pa pride se 3DMark na vrsto...

@Moonman: Kolikor je meni znano, je pri FX-ih bolj vazna frekvenca GPU-ja, kot RAM-a. Gor je 2.8ns BGA ram. stock: GPU=350Mhz; RAM=700Mhz;

AvAkI ::

Danes sem želel opraviti brušenje GPU-ja, ampak sem ugotovil, da sem ostal brez brusnega papirja. Torej pred drugim tednom ne bo nic.
Lepo bi bilo tudi merjenje temparature z stock hlajenjem, H2O ter nenazadnje z TEC-om.

Na Cool-PC sem gledal te LCD merilce:
- Revoltec LCD termometer
- LCD termometer za vodo/zrak, črne barve
pa se ne morem odlociti, katerega bi vzel.

Kaj predlagate? - Mogoce kaksnega tretjega?

AvAkI ::

Nihče ne ve? Če je tako, pa bom vzel kar od Revoltec-a, ker ima manjsi senzor.:)

Moonman ::

Kaj vse boš uporabil pri tem OC popotovanju? (keri proc, plato, etc, ...)

lp


Boki_ ::

V bistvu se mi zdi malo nesmilelno to "OC popotovanje". Že zaradi tega, k je grafa švoh.
I'm back

AvAkI ::

@Moonman:
-AMD Athlon XP 1700+@2400Mhz 1.75v; gre tudi na vec, ampak dokler ne bom hladil MOSFET-ov, bo tako
-NFII Ultra Infinity
-512MB RAM Twister PC3200
*CPU&NB sta vodno hlajena

@Tom DeLonge: Ravno zaradi tega, ker je grafa 'svoh' sem se odlocil to poceti, ce bi imel kaksno boljso tega ne bi pocel.

Boki_ ::

S tako grafo boš pridobil malo na zmogljivostih. V bistvu se ne gre za to. V prvem postu se reku da boš hladil s peltom. Ne splača se toliko vlagat v tako grafo, to je za početi ravno če maš močnejšo...
I'm back

Moonman ::

@Tom DeLonge
Cilj je verjetno priti čimvišje na orb lestvici v svoji kategoriji. Ko bo več časa se bom tudi sam pozabaval z gesilo 2mx.:)
Te kartice Avakiju verjetni niti ni tako škoda, saj je verjetnost za uničenje že precejšnja. Sam nebi nikoli brusil mojega x800xt pe. Vsaj še kake 2-3 mesece ne.:D

2400Mhz za to kartico verjetno ne bo ozko grlo.
Čez koliko časa lahko začnem spremljati vzpon na orbu v kategoriji amd xp + geforce 5600U?

lp


Red_Mamba ::

jaz ti lahko predelam napajalnik da bo namesto na 12V deloval na 15.6V in boš tako iztisnil 100% iz TEC-a
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

AvAkI ::

@Tom DeLonge: Sej od tega mi bodo ostali: pelt, vodni blok in se LCD termometer, katere bom lahko uporabil na kaksni mocnejsi grafilni kartici enkrat kasneje...tako, da to sploh ni toliko brezveze, vsaj zame ne.

@Moonman: V bistvu bi rad najprej graficno navil kolikor pac gre in nato bi se komaj spravil na 3DMark in na te točke...

@Red_Mamba: Bomo videli ce bo potrebno. Napajalnik za pelt pa bo EnverPower 350W, ki ima na 12v liniji 15A.

Pelt je ze narocen, brusni papir sem nabavil... ostalo se pride... mogoce se bom kar danes spravil na brusenje GPU-ja:) .

Red_Mamba ::

glede na to da imaš napajalc v delovnem stanju te nadgradnja ne pride veliko, vseeno pa kupi vsaj 10000uF/25V kondenzator in ga veži na 12V linijo. to ti je strošek največ 2kSIT. Bo pa pelt dobival lepo zglajeno napetost in ne bo izgub zaradi PWM nature izhoda PC napajalnikov.

Pa poročaj kako se bo napajalnik obnesel ker jaz imam že enega predelanega na 15.6V samo nisem ga pa še uspel preizkusiti
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

AvAkI ::

GPU sem uspešno zbrusil... Prej je delal komaj na 365Mhz, ko sem ga navil na 370Mhz, pa so se v 3DMark-u takoj začeli pojavljati artefakti. Sedaj pa je sel skozi cel 3Dmark, brez zatikanja in artefaktov....več nisem sprobal, ker je ze mal pozno in moram delat druge stvari.;)

SLIKE:















Tako... prva tocka je koncana:)) .

btw: Zakaj se ne da popravljat prejsnjih sporocil, ker bi rad dal vse slike v eno sporocilo...tako da bi bilo vse v mojem prvem sporocilu v temi. Dodal pa bi tudi opis...:\

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

SnakeBite ::

Hudo! Dobr si da si upaš to delat>:D Svaka ti čast

OwcA ::

Čas popravljanja je omejen (ne vem natančno koliko, njega dni je bilo 2 uri).
ČE si zelo želiš, ti bo eden od moderatorjev prestavil.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

AvAkI ::

@OwcA: OK. Naj bo tako kot je.

Danes sem dobil pelt 156W, meri pa 50*50mm. Termometer pa pride drugi teden... Do vikenda bom(o):D poizkusil narediti nacrt za hlajenje. V mislih pa imam hladiti GPU&RAM s TEC-om.
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

Moonman ::

Kako pa boš hladil gpu & ram s peltierjem? A imaš kakšen komad bakra, ki pogriva vse skupaj?
Koliko si dal za pelt?


AvAkI ::

@Moonman: Pelt je stal 10k SIT.

Ideja o hlajenju pa je sledeča... Uporabil bi dve bakreni plošči, katere bi hladil pelt oz. voda.

Najprej je treba uskladiti visine BGA cipov in GPU-ja...




Končni izdelek pa bi bil podoben temu.




Seveda bi naredil tudi nekaj modifikacij. Najprej bi bilo treba povecati prenos toplote na zadnjo stran, ampak imam ze idejo...

aja.. Potrebno je tudi izolirati celotni dve bakreni plošči od 'zgoraj'.


Vam je zadeva všeč?:D
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

Caligula ::

Daj probaj Vmod preko biosa. Link najdes v temi voltmod 6800.
Uporabi tisti tool verzijo 1.6 in povisaj voltazo svoji graficni. Na 6800 se ful pozna.
Pac shrani si originalni bios,. s tistim toolom ga patchaj in flashaj. Dela cudeze.

OZZY ::

Caligula...a si ti mal falil temo :D
Go with the flow.

Caligula ::

Ne, ker dela tist Vmod tud na tej graficni pa naj proba se prek biosa.

AvAkI ::

@Caligula: Bom poizkusil jutri.

Glede tistih dveh plošč za hlajenje... Prva plošča, ki zavzema GPU in 4BGA cipe, je nekakšen coldplate za Pelt. Zanima me koliko naj bo debela...in koliko zadnja. thx
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

tiborrr ::

Kaj res dela na 5600 tudi al kaj? Doma imam v 2nd kisti 5600XT, ki sem mu dvignil voltazo (default: 1.4V) na 1.77V in s tem dosegel 450MHz. Hardverski voltmod. Seveda je jedro pobruseno :D
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

AvAkI ::

Sem poizkusil tisti TOOL v1.5, ker v1.6 nisem najdel in sem spremenil VGPU iz 1.46v na 1.56v ter flashal. Kolikor sem opazil ni nobene razlike, kartica vec kot 370 Mhz na GPU ne dela stabilno...bo treba pravi volt mod narediti.

Sedaj pa resno fantje: Koliko debelo plošco iz bakra naj kupim za spredniji in zadnji del? V mislih imam 5mm, sam se bojim, da bo potem vse skupaj pretezko, ce štejem še težo bloka&stuff.

AvAkI ::

Kje bi lahko najdel navodila za volt-mod, ker ne najdem nic boljsega od tega, ampak je zal brez slik.:\

Caligula ::

Lahko bi prebral threade na tistem forumu.

Obe hitrosti-2D in 3D moras navit enako.
Pa cisto vse voltaze tam v tistem toolu daj na max ,ne samo 3D.

AvAkI ::

@Caligula: 3D sem dal na 1.56, 2D pa na 1.46. Bom kasneje probal dati na 1.56v tudi 2D.
Drugače pa... Kakšen voltmod guide bi prišel prav.:)

Caligula ::

Ja tam je blo precej opcij pa se je folk fajn namatral ,da je dojel, da je treba vse nabit,.. pa tud pol ko navijas-treba je 2D in 3D. Pol se pa pozna.

Ze takoj ,ce das v driverju-zaznaj optimalne frekvence, takoj visje pokaze pa najde pol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Caligula ()

tiborrr ::

Ti pravim, AvAkL, ko prebijes mojih 450 (XT jedro, verjetno malce slabse kakovosti), potem se javi :D
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

AvAkI ::

@tiborrr: Ne se bat, 450 bo ze padlo. Sicer z zracnim stock hlajenjem ne gre vec kot na 370Mhz:( .

Samo se pravi volt-mod guide mi rabi, blok bo narejen cez vikend.

AvAkI ::

I'm back!

Vodni blok je ze skoraj narejen, manjkajo mi samo se bakrene cevi. Danes sem dobil tale Revoltec-ov LCD termometer, ki pa zal ne meri pod 0C. Sicer na cool-pc pise, da meri od -40C pa do 80C, vendar ni tako. Sem se ze pozanimal...rekli so, da je opis napacen.
Kje bi lahko dobil tak termometer, ki meri tudi pod nulo?-bi se dalo tega predelat:\ ? ker ima tale termometer, zelo tanek senzor(v nasprotju z drugimi). :\

AvAkI ::

Tako... danes sem se spravil k pravemu volt-modu. Najprej sem na kartici zmeril trenutno default napetost, s pomocjo ''Reading Pointa'' in ugotovil, da je def. napetost natanko 1.45v tako v 2D kot v 3D. Tisti BIOS mod zgleda da ni kaj posebnega naredil, razen tega, da ostane napetost v 3D&2D enaka.

Trenutno imam nastavljeno tako, da je vGPU 1.65v. S to povecavo napetosti, sem lahko GPU navil iz 370Mhz na kar 405Mhz--> 3Dmark03 gre skozi brez zatikanja/artefaktov.
Edini problem pa je, da se sedaj graficna zeloo greje. Pride namreč do 68 stopinj, merjeno iz zadnje strani PCB-ja. Na drugi strani pa je se kaksnih 5 stopinj vec>:D.

Moram cim prej usposobiti pelt&blok, pa bo zadeva se kako laufala:) !
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

Moonman ::

Lepo, da je opazen napredek.
Sem že mislim, da je karta podlegla, ker te tako dolgo ni bilo nazaj.
Kolikšna pa je razlika v marku prej / potem?


AvAkI ::

@Moonman: Hehe... kartica še dela:D Če GPU navijem iz 350 na 405 IN pustim frekvenco rama na def. frekvenci, dobim v 3DMark03 242 (+-1) tock vec. Navijanje RAM-a pa se bolj malo pozna.

Vodni blok je končno končan. Coldplate tudi, vendar sem porabil kar nekaj casa, da stvar spoliram kot treba. Sedaj manjka samo se pritrdilni mehanizem, ki ga je treba se izumit:D .

Ko bom montiral pelt in WB na kartico, bom vse poslikal in objavil...predvidoma v torek al sredo.
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

AvAkI ::

Evola... stvar je (končno) končana. Danes sem vse skupaj sestavil, slikal pa je moj brat.

Nekaj slikic pri izdelavi bloka:) :
povrtan baker...

pecenje na grelcu...>:D

lepo zacinjeno...



Današnje sestavljanje8-) :
vodni blok, coldplate in TEC

delavna miza...

spulirano...

preventiva proti kondenziranju...

TEC namazan s termalno pasto

TEC postavljen na coldplate

montaza...

vse skupaj...

zascita proti kondenziranju...

montaza hladilnega sistema...

tudi na zadnji strani je gobica...

koncna montaza

mocno privijaceno :P




Po slikah se vidi, da je na zadnji strani kartice nameščen senzor temperature. Pri poganjanju 3DMark-a pride temperatura na 58°C(TEC je izkljucen). Ce pa TEC prikljucim(uporabil sem 3300uF/25v elektrolit - drugi teden pride drugi) na 5v, se temperaura zniza na 42°C in tam tudi ostane. Na 12v se nisem dal, ker mi pade napetost na 10v....menda je potrebno obremeniti se 5v linijo, da dela v redu. - Se da mogoce s kaksnim uporom? - ker ko sem prikljucil nek el. motorcek na 5v in tec na 12v, je bila 12v linija na 11v.
Trenutno se GPU s 42°C dobro pocuti do frekvence 427Mhz, kar je vec se zacnejo pojavljati artefakti. Trenutno pa je vGPU 1.65v.... zvecer testiram dalje, ker grem na trening:) .
~*-,._.,-*~> SLOVENIA THE BEST! <~*-,._.,-*~

_spirit_ ::

Lepo narejeno Kavre!

morphling1 ::

Zelo fino, zdaj moraš samo TEC usposobit, da prideš do konkretne temperature, ker glede na njo imaš v hitrosti jedra še ogromno rezerve :))
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Tilen ::

Hudo! >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

LittleDevil ::

Čestitke, lepo narejeno še malo testiranja pa bo.

LP

AvAkI ::

Hvala vsem!

Tako... zadevo sem malo stestiral pri frekvenci GPU/RAM=427/702.
Vendar sem prisel do nekakšnega problema. Ko imam peltier prikljucen na 5v, se temperatura na zadnji strani graficne ob poganjanju 3dmark-a ustali na 45°C. Ce pa prikljucim peltier na 10,6V, se temperatura ustali na 43°C.
Temperatura vodnega bloka pa ni niti 45 stopinj.
Mislil sem, da bom prisel pod nulo, ampak niti pod sobno temperaturo ne gre8-O.

Kaj bi lahko bilo narobe? - Je vseeno na keteri molex od napajalnika prikljucim pelt?
...

Hvala za morebitno pomoč!:\

Tilen ::

Preslab napajalnik? :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Dr_M ::

Mislil sem, da bom prisel pod nulo, ampak niti pod sobno temperaturo ne gre.

s peltierjem? sej se hecas, ane??:\

drugac pa...rabs en stabilen napajalnik z izhodno napetostjo 14V, da bo pelt delu na cim vecji moci. potem lahko pricakujes ksne nizje teperature.
btw...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Jackal ::

Si prepričan, da peltier res dobro sedi na jedru? Vsa tista pena okoli mi nakazije malo drugače.
Sicer pa peltier pokaže svojo pravo moč šele na nazivni napetosti (ki je če se motim ponavadi 18V)

Boki_ ::

Ne vem ali imaš, ker nism bral vsega, ampak za pelt potrebuješ posebej napajalnik, k ma 12V linijo zmodano na 15,6V.
I'm back

AvAkI ::

hmm.
Specifikacije napajalnika:
+12v/15A
+5v/40A
+3.3v/ 20A
Ne bi rekel, da je presvoh.

Sedaj sem vzel hladilni sistem dol iz graficne in sem preveril stik s GPU-jem. Bil je dober. Za provat, sem "v zraku" pustil delovati vodni blok in TEC na 5v, coldplate je prisel na 6,5 st. C (po 20min.), na 10,68v(ne 12, ker je padec napetosti zaradi proste 5v linije, ce prikljucim disk, se dvigne na 11,46v) pa je coldplate prisel na 5,8 st. C.
Vodni blok pa je mlacen oz. ima malo visjo temperaturo od vode!

Malo cudno to, na netu sem videl slike, kako lahko 80w peltier prikljucen na 12v ohladi coldplate na negativno temperaturo in poleg nastane tudi led!:\


Je mogoce kaksna razlika v prikljucitvi pelta? rdečo žico sem dal na +, modro pa na -.

TribesMan ::

Če maš peltier z nazivno napetostjo 15V in ga laufaš na 10V to pomeni da ima samo 40% nazivne moči hlajenja... torej 80W -> 30W... kar je pa precej malo :D in ni čudno zakaj take temperature... če hočeš dobre rezultate si najprej poštimaj hlajenje... vsekakor pa je z takim peltierjem doseči bližino ledišča... vse je seveda odvisno od temperaure vode... sam glede na porabo tvojega GPUja in ob vodi okoli 25°C je možno dobit 0°C... manj pa težko...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

AvAkI ::

Moj pelt je 156W. Ce ga laufam na 10,6v in je Vmax=15v, pride 41%=>64W...mislim da je vec kot dovoj, da ohladi coldplate na nulo oz. manj.;)

TribesMan ::

najbrž ni čist zadost... glede na to da imaš navit GPU ki odda od oka ene 40-50W toplote... kar pomeni da lahko naredi nekako toliko efekta kot navaden zračen hladilnik... če hočeš met kej efekta od peltierja moraš imet vsaj 2* toliko moči kot je disapacije GPUja... torej 80-100W... kar je več je še toliko bolje...
Merjenje temp na zadnji strani kartice pa itaq nima smisla... meri v bližini jedra na sprednji strani.

LP

TrivesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napajalnik za TEC element

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
453772 (3030) Pyr0Beast
»

s pelitierjem pod 0°C

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131473 (1206) DominusSLO
»

Flešanje gf4 420??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
633712 (2969) Keki
»

peltier element

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
352271 (1887) Eru
»

Peltier!!!

Oddelek: Navijanje
151380 (1161) metro

Več podobnih tem