» »

Frekvencni Generator ???

Frekvencni Generator ???

iNN ::

Am, rabu bi eno razlago o tem kaj je frekvencni generator in za kaj ga potrebujemo ? (??naj bi generiral frekvenco ???)

hanzeljn ::

na izhodu frekvenčnega generatorja je napetost raznih oblik (sinusna, trikotna, pravokotna, žagasta) in frekvenc.
Uporablja se za razne meritve v elektroniki.
Brez osciloskopa je uporaba zelo omejena.

iNN ::

aha, tnx, samo al bi mi lahko bolj natancno povedov kaksne meritve, pa dau kaksne primer al pa dva ? PROSIM

jjohny ::

hanzeljn,
po moje si ti opisal funkcijski generator. Kaj je frekv. generator jaz ne vem.

lp, jani

slawc ::

kaj je frekvencni generator? Kaj ti pa ime pove? Generator -> proizvajalec, dajalec
Frekvenca -> frekvenca ti pove kolikokrat v sekundi se dolocen pojav ponovi.

frekvencni generator ali generator frekvenc je prakticno drugo ime za funkcijski generator, saj funkcijskemu poleg oblike signala spreminjas tudi frekvenco.

Meritve? Recimo meritve kapacitivnosti, induktivnosti. Potem recimo kalibriranje sond osciloskopa.
vsak racunalnik bi bil brez frekvencnega generatorja (no pa dajalnika ure, spet neko drugo ime) popolnoma neuporaben -> tisti GHz, MHz, ki jih zasledis, to je to.
LP, Slawc

tx-z ::

mogoče je mislu tist, k prklopš na zvočnik in pol daš določeno frekvenco pa igra...mogoče.. :\
tx-z

iNN ::

aha tnx, ceprav sem za prvi odstavek tvojga posta vedu ze prej (generator, frekvenca) ni mi blo jasn tist z meritvami

BluPhenix ::

Frekvencni generator pa ni drugo ime za dajalnik ure - clock generator. Sta podobna, nikakor pa ni isto.

Funkcijski generator se pa veliko uporablja pri testiranju vezij. Nactrovales ojacevalnikov naprimer brez funkcijskega generatorja nima kaj delati....

iNN ::

Torej, funkiski generator, generira razlicne oblike sinusov, kvadtarni, trikotni, zagasti,..., Frekvencni generator pa generira frekvenco, naprimer 50 Hz, 100Hz, 500Hz, .... Ce sem prav razumel vse skupaj, am, kaj pa je to induktivnost?? (neka fizikalna velicina ???)

Brane2 ::

Mislim, da je tudi tu za zmedo odgovoren faktor Toporišič.

Oba izraza imata neko zgodovinsk ozadje, brez katerih sta v današnjem času čudna.

Včasih je bilo težko (ali vsaj težje kot danes) kakovostno generirati nesinusni signal z določeno frekvenco.

Zato so se kao taboljši inštrumenti, ki so poleg sinusa znali dati od sebe tudi kako četverko, trikotnik ali žago, imenovali funkcijsi generator.

To zaradi tega, ker so kao znali generirati različne matematične funkcije in ne samo sinusni signal.

Frekvenčni generator pa označuje napravi, ki daje od sebe ponavljajoči se signal, kateremu lahko nastavljamo frekvenco, ne pa oblike.

Danes je šla elektronika toliko naprej, da pod funkcijski generator pojmujemo napravo, ki ji sami lahko sprogramiramo funkcijo, ki naj jo ponavlja in te uboge četverke, trikotnika in žage niti ne štejemo za neko posebno nobel zadevo.


Poleg tega, večinoma nas zanimajo sinusna oblika ali četverka. Sinus nas zanima v analognih zadevah, ko recimo preizkušamo filtre, četverka pa za krmiljenej digitalnih zadev. Pri ostalih oblikah načeloma ni požegnanih oblik in ni pametnega razloga, zakaj bi denimo vedno rabili žago. Lahko da kje prav pride, še zdaleč pa ne vedno.

No, v glavnem to je to. Funkcijski generator zna generirat več oblik, frekvenčni pa eno, čeprav delitev ni ostra in tudi pri frekvenčnem generatorju ni že po defaultu podano, katera je ta oblika. Lahko je sinus, ali pa kaj povsem drugega...

iNN ::

.... Ce sem prav razumel vse skupaj, am, kaj pa je to induktivnost?? (neka fizikalna velicina ???)

Brane2 ::

Glede induktivnosti naj me kdo popravi, če bo kaj narobe, je že kar nekaj let, odkar sem to nazadnje prespal na predavanjih... :D

V glavnem, induktivost je sposobnost opazovanega elementa/sklopa/česarkoli že, da spremembo toka skozi sebe nalaga v magnetno polje in obratno- da sprememba v magnetnem polju povzroča spremebo tok skozi element.

Ko elektron potuje v prostoru, nastaja okrog njega magnetno polje. To se spreminja z njegovo hitrostjo.Ko elektron pospeši, polje okrog njega naraste in obratno. Poleg tega ima polje povratni vpliv na elektron. Če elektron pospešuje, nato pa s pospeševanjem prenehamo, bo okolišnje magnetno polje poskušalo ohraniti njegovo hitrost. Za to v vakuumu ni težav, vendar bi ob trku ob oviro ta začutila moment elektrona+ silo magnetnega polja, ki bi ga dodatno zabila v oviro.

Tako je tudi s tokom v prevodniku. Sprememba toka povzroči spremembo magnetnega polja okrog toka in to polje se obnaša kot nekakšna dodatna utež-poskuša s svojim vplivom ohraniti trenutno vrednost toka. Sposobnost elementa nalaganja in jemanja energije iz magnetnaga polja imenujemo induktivnost.

Upam, da je tole vsaj približno pravilno... :\

madviper ::

Brane2: Sedi, odlično povedano :D ! Ni te potrebno popravljat, ker si povedal tako kot je.
I'd like to do something crazy!

iNN ::

Ej Brane2 thanks res si mi pomagov :) :) sicer sem vse skupi mogu prebrat ene 5 da sem zastekov ampak res hvala :) :)

Brane2 ::


sicer sem vse skupi mogu prebrat ene 5 da sem zastekov ampak res hvala


No, vidiš. To pomeni, da imaš zelo induktivno glavo, in sicer iz trdomagnetnega materiala.
Stvari nisi dojel, dokler nisi premagal sile intelektualnega polja med ušesi.

Sedaj, ko si dojel zadevo, je ne boš zlahka pozabil... :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

asinhronski elektromotor kot generator (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8123796 (9262) A. Smith
»

Digitalna regulacija tokovnega vira

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142654 (2228) Red_Mamba
»

Razlika med linearnim elementom in nelinearnim (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
646623 (5734) ZaphodBB
»

Resonanca pri elektriki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253305 (2844) Pyr0Beast
»

Home Made Osciloskop

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
115164 (4212) Azrael

Več podobnih tem