» »

Fizika pomoč

Fizika pomoč

whatever55 ::

A bi kdo mi naredu uslugo in rešu tole nalogico pa mal povedal kako je to dobil:

13. Po klancu potiskamo 500 N težko telo. Pravokotna komponenta teže na klancu meri 300 N, vzporedna komponenta s klancem pa 400 N. S kolikšno silo moramo vleèi telo, ce deluje sila trenja 120 N?

7. Po klancu z naklonskim kotom 30o potiskamo telo z maso 60 kg 10 m dalec. Pravokotna komponenta teže na klancu meri 519 N, s klancem vzporedna komponenta pa 300 N. Koliko dela opravimo, ce deluje sila trenja 110 N.

pa še eno:

na ravnini je zaboj z maso 400g ki je z vrvico povezan preko škripca z 50 g težko utežjo.
Kakšen je pospešek zaboja če zanemarimo trenje?


________zaboj_______'škripec



'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' UTEŽ

Hvala.

mchaber ::

na ravnini je zaboj z maso 400g ki je z vrvico povezan preko škripca z 50 g težko utežjo.
Kakšen je pospešek zaboja če zanemarimo trenje?

Pospešek zaboja je enak pospešku uteži.
m = masa obeh teles = 450g = 0,45kg
F = 0,5N
a = ?

a=F/m
a=1,1m/s2

13. Po klancu potiskamo 500 N težko telo. Pravokotna komponenta teže na klancu meri 300 N, vzporedna komponenta s klancem pa 400 N. S kolikšno silo moramo vleèi telo, ce deluje sila trenja 120 N?

Pravokotna komponenta ne važno, važna je samo vzporedna in trenje.
400N+120=520N
Vleči moramo z najmanj 520N.

7. Po klancu z naklonskim kotom 30o potiskamo telo z maso 60 kg 10 m dalec. Pravokotna komponenta teže na klancu meri 519 N, s klancem vzporedna komponenta pa 300 N. Koliko dela opravimo, ce deluje sila trenja 110 N.

410N*10m = 4100J?

Za zadnji 13. in 7. nisem 100%0:)

moj_nick ::

Predpostavljam, da pri 13. in 7. potiskaš po klancu navzgor ;)

13.Gibanje zavirata dve sili - dinamična komponenta (vzporedna s klancem) in trenje. Da bi se lahko telo enakomerno gibalo, bi morala vektorska vsota zgornjih dveh sil in sile roke = 0, zato je sila roke enaka 400N + 120N = 520N

7. Spet je tu enaka situacija kot zgoraj, ko imamo dinamično komponento in trenje. Po enakem principu izračunamo silo roke: 300N + 110N = 410N.
Za delo potrebujemo še pot, ki je s = 10m in potem izračunamo po formuli A = F * s

A = 410N * 10 m = 4100Nm


pa še ena:

Pri tej nalogi se uporablja formula F = m * a, pri čemer je F rezultanta (teža uteži), m masa celotnega sistema (masa zaboja + masa uteži v kg), a pa pospešek, ki ga potrebuješ.

a = F / m
a = 0,49N / 0,45kg
a = 1,09 m / s^2
110111001001010001010000

whatever55 ::

Ej res super oba sta prav naredila. Res hvala.

whatever55 ::

Še ena:

Reka ima hitrost 1 m/s, čoln pa ima na mirni vodi hitrost 3m/s

Kakšna je hitrost čolna če se giblje pravokotno na tok reke??






Hvala lepa.

Zgodovina sprememb…

OwcA ::

To je pa že čista lenoba.
V kolikor ti morebiti res ne gre, naimg: pitagorov izrek.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

whatever55 ::

Te spet ne morem pogruntat:

5. Cestna svetilka visi na sredi 10 m dolge žice, ki je napeta čez cesto. Zaradi teže (30N) svetilke se žica za toliko povesi da pride sredina za 30 cm niže kot oba konca. Kako močno je napeta žica?

10. Na tiru ki je nagnjen za 10o, stoji 1 tono težak voziček. S kolikšno silo moraš pridržati voziček da ne zdrsne do po klancu, ampak obstane na miru. Trenja ni!l

Hvala.



Uf to bi pa lahko se spomnu. Sem zabit res.

snow ::

10. F = m * g * sin(10) ;((
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

iskra ::

Kaj pa če bi ti malo pogledal kako Kladnikovo knjigo namesto, da visiš na internetu? :\ To so čisto osnovni primeri. Če boš lahko sam oblvadal te, potem boš lahko v nadaljnje celo sam rešil kako nalogo.

Pa nauči se uporabljati kotne funcije, pitagorov ter sinusni izrek - to so osnovna matematična orodja, ki ti pridejo VEDNO prav.

Še strojniški namig: sile se skozi žice, palice in vrvi prenašajo samo vzdolž le-teh. Če upoštevaš to pri nalogi z žico, si naredil 4/5 naloge.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

whatever55 ::

Jaz rešujem naloge iz učbenika naredim jih5 pa pridem do ene ki je ne znam, pogledam v učbenik, kjer je razloženo tako da bi moral že znat če hičem razumet, tukaj pa lahko za konkreten primer vprašam in potem upoštevam tak postopek pri vseh nalogah takega tipa.

A je drugače snow prav naredil?

Še zmer une z žico ne znam naredit lahko bi ugibal 3 ure in uganil enkrat samo mam preveč takoh nalog. Učbeniki za fiziko so pa itak vsi en k vredni.

Zdaj mam pa sam še eno nalogo za uprašat:

Jahač z maso 0.1 kg in hitrostjo 0.2m/s trči v jahača z maso 0.15 kg. Po trku ima prvi jahač hitrost 0.05 m/s v nespremenjeni smeri. Kolikšna je potem hitrost drugega?




Sicer pa mi je fizika problem ker mam v podzavesti to da je v praksi to nemogoče zračunat in mi je brezveze. Sploh pa kje je že kdo videl dva jahača ki se zabijeta sploh pa tako lepo kot tu piše in kje je kakšen gladek klanec ki je točno pod kotom 10 stopinj od vznožja do vrha?

Zgodovina sprememb…

McHusch ::

Najprej se nauči teorijo, nato pa k nalogam. Če naloge takoj ne znaš, ne poglej v rešitve in ne sprašuj po forumu. Premisli, v katerem poglavju je zastavljena in katere prijeme moraš uporabiti. Če še vedno ne gre, pusti, da "odleži", sicer se fizike ne boš naučil.

Pri zadnji nalogi uporabi ohranitev gibalne količine sistema.

iskra ::

Govoriš o idealnem klancu pod kotom 10° brez trenja: v fiziki se primere iz narave približa idealnim primerom, katere je nato veliko lažje fizikalno opisati (in so obenem primerljivi z naravo) in nato tudi obravnavati. Bi raje imel klanec, ki se spreminja z neko funkcijo in ima glede na to funkcijo še neko funkcijo, ki predstavlja koeficient trenja in se nato zafrkaval z odvodi in integrali? Mislim, da ne. :\

Kladnik je že leta nazaj izdal več knjig, ki se vsaka poglablja v svoje del Fizike. Tudi tako z imenom Statika in kinematika boš dobil in verjemi, Kladnik zna razložiti stvari. Če ne se lahko tudi mirne duše obrneš na učiteljico/a, ki so na tem svetu za to, da nam pomagajo razumeti.

Tudi meni ni šla fizika vedno gladko od rok pa sem jo moral sprejeti za svojo, ker se z njo srečujem na vsakem koraku strojne fakultete.

Za snov, s katero imaš trenutno opravka, si poglej tole knjigo:
Rudolf Kladnik, Fizika za srednješolce 1: gibanje, sila, snov, 1997
Asistent fizike na Fakulteti za strojništvo, dr. Miran Kokol, je letos izdal knjigo Zbirka rešenih nalog iz fizike, ki te bo poleg Kladnika zagotovo popeljala do veleznanja računskega dela fizike.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

whatever55 ::

Žal imam poravni izpit pojutrišnjem tako da ne pride u poštev nobena knjiga.
Pomagalo bi mi precej če bi mi kdo rešil zastavljene naloge, ker potem itak takoj znam.

McHusch ::

Pa si ti ziher, da boš v prvem roku naredil ... Ne vem, ne vem ...

whatever55 ::

Ja hvala za vzpodbudo.

Kaj pa mislite da pride vpoštev pri ustem delu popravnega? Ker mi recimo spraševanja nismo imeli tako da ne vem kaj bi lahko bilo.

V prvem roku pa bom naredil k ostale stvari znam.

flipflop ::

Najbrž teorija,oziroma bo rekel da popravi tisto kar je bilo na pisnem narobe.

whatever55 ::

Aja pol k sem na pisnem narobe naredu, bom na ustnem pa kar znal popravit tisto al kaj?8-O

A ni tudi nekaj takega da če pišem 50 % ne rabim sploh iti na ustnega ker sem že dosegel mejo?

In kakšno je razmerje med pisnim in ustnim delom?

whatever55 ::

Hvala vam za pomoč ena naloga od teh nalog je bila tudi na popravnem izpitu, ki se ga opravil z oceno 2. Pisno sem dobil 3 ustno pa seveda 1.

snow ::

No kul. ;)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

parisjan ::

Naloga na FŠ. Mi lahko kdo pomaga .Naloga je pri biomehaniki .

Pack pri hokeju drsi po ledu s hitrostjo v= 20 m/s .Zaleti se v ograjo pod kotom fi=25 stopinj.Izračunaj velikost hitrosti po trku odbojni kot , če je kvaliteta trka enaka 0,7,koeficient trenja med ograjo in packom pa 0,3.pack obravnavaj kot točkasto telo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika ; premo gibanje ( UNI)

Oddelek: Šola
192362 (1621) TheKekec
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111791 (9486) lebdim
»

fizika

Oddelek: Šola
6641 (531) onCloud9
»

[Fizika] Sile (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7412705 (11794) seminal
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52803 (2735) Princo22

Več podobnih tem