» »

Vodno hlajenje za 2 trda diska.

Vodno hlajenje za 2 trda diska.

TheJFK ::

LP

Zaradi zelo malega (0) odziva na moj prejsnji post sem se odlocil spacati skupaj ene grafike.

Stvar je taka. Odlocil sem se utisati moje trde diske tako, da ju zaprem v zvocno izoliran
enclosure. Ker bi bil ta enclosure zvocno izoliran bi pomenilo da v njega ne bi prislo nic zraka
zatorej bi moral diska se hladiti. Zato sem se odlocil da naredim enostavno bakreno kletko
skozi katero bi sla bakrena cev z vodo (na vrhu). Kletko bi nato postavil v enclosure (zvocno
in zracno izoliran). Diski bi se privijacili na stranice te kletke. Razlog, da se diski drzijo le ob
straneh (in se ne dotikajo zgornjega dela bakrene kletke) je ta, da imajo moji IBM/Hitachi
majhno luknjico za zracenje, ki naj ne bi bila pokrita. Razlog za hlajenje zgornje strani
kletke je razmisljanje, da se vrocina vedno dviga. Tako bi se lahko vsa vrocina na koncu
odvedla na vrhu (pa tudi ob straneh naj bi se je malo preneslo na baker).

Podoben projekt lahko vidite tudi na tej strani: klik

Razlika v mojem je, da bi hladil 2 trda diska ter pa da je zelo nerestrektiven.

Ta slikica prikazuje nacrt za to kletko:



Tukaj pa je postavitev v sklopu celotnega racunala.


Zdaj pa me zanima naslednje:
A bo tale stvar sploh kaj ohladila diske? (ali je premalo restrektiven)
Je sploh zdravo za diske da jih zaprem? (ali pa rabijo za delovanje vsaj malo svezega zraka --
se posebej me skrbi kako je s tisto luknjico, ki naj bi ostala pokrita)

To je zaenkrat to. Seveda so dobrodosle tudi vse ideje in komentarji.

Hvala vnaprej za vse odgovore.

Mr.B ::

Težava je v tem, da se ti elektronika greje. Le to pa boš težko hladil vodno.

Priporočam ti sledeče.
Kupi dva aluminijska hladilnika taka ki imata rebra od 0.5 do 1 cm debela rebra . Diska montiraj med ta rebra, priporočam da je zgornji konec višje od spodnjega ali obratno, odvisno do smeri pihanja ventilatorja. Vse skupaj postavi na gumjasto podlogo, in ne direktno fiksirati na ohišje, le paziti je potrebno če boš ohišje premika. Če je prelahko palahko spodaj montiraš še kakšno ploščo spodaj na te hladilnike, in seveda pod njim mora biti guma.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

nere ::

kaj pa če bi naredil iz cele kište za računalnik en majhen hladilnik-kot tisti za hrano?

Mr.B ::

Problem bi bil kondenz.
V glavnem se disk najbolj sliši, ko prenaša vibracije na ohišje.
Idealno bi bilo vse na heatpipe pa prenos na ohišje, s tem da je ohišje s stranicami ki so hladilniki dolžine reber po 5cm. Tista zalmanova rešitev je prešvoh, razen, če zunaj montiraš ventilatorje.Dobro bi bilo da bi bila rebra tut na notranji strani ter notri dva ventilatorja ki bi krožila zrak, tako bi se temperatura od znotraj prenašala na zunanja rebra ohišja. PA v tem primeru bi bila teža ohišja taka, da se bi se vibracije diska oziroma diskov močno zmanjšala.
Pa napajalnik moraš odpreti in zamenjatil rebra z bakrenimi z L profilom, tako da nanj stično prispajkaš cevi za vodno itd....
Samo sklepam, da bi se znotrja še vedno preveč dvignila temperatura da bi moral z nečem hladiti. Recimo vodno hlajenje z hladilnikom znotraj hrmetičnega zaprtega ohišja, ki bi v tem primeru imel funkcijo odvajanja toplega zraka na vodo in prenašanje na neki zunanji hladilnik nekje na zunanji steni bajte itd
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Phoebus ::

Glede na to da se prodajajo take zadeve, nevem zakaj imate pomisleke.
Sicer se bom tudi sam lotil izdelave podobne zadeve, do takrat pa klik.

Iz slike ni težko razbrati, kako deluje.

TheJFK ::

LP

Tocno tako kot je omenil ze avtor pred mano. Pregrevanje cipovja mislim
da ne bi predstavljalo velikega problema. Mene najbolj zanima, ce je dovolj
ena cev ali imam premalo restrektivnosti in voda sploh nic ne ohladi...

Hvala

Malecky ::

Zgreseno...

smilyxx ::

Tudi po moje je tole dost nesmiselno. Najbolj važno je, da se diska hladita na čipovju. Zato bi jst na tvojmu mestu premazal spodnjo stran diskov s kakšno neprevodno pasto in med oba diska stisnil bakreno ploščo skozi katero bi tekla voda. Pa diska bi imel obešena in ne privijačena.

Lp
Save water.
drink beer.

TheJFK ::

Hmm...

Glede hlajenja spodnje strani (cipovja)... govorite vi iz izkusenj ali kar tako?

Ce ste pogledali oba linka (tistega od cool-pc in mojega) ljudje ne hladijo cipovja.
Mislim, da je stvar v tem, da je ohisje trdega diska kot nekaksen velik hladilnik, na
katerega se vsa vrocina prenese. Ce odvajamo to vrocino z ohisja uspesno
ohladimo disk. Na internetu sem videl celo nekoga, ki je naredil watter cooler in
nato vso stvar zavil v neko peno in veliko selotejpa. Diski so mu vseeno delali (pa
ni hladil spodnje strani).

smilyxx: slaba ideja... tako se skuri trdi disk

LP

Malecky ::

NAredi enostaven blok in ga daj na en HDD oz med dva diska kot v mojem primeru. Diska naj bota obrnjena en proti drugemu vmes pa blok.

Nato vse skupi fino izoliras in zadihtas in stvar je resena....ne vem zakaj je treba tolk komplicirat...

Spodnja stran ne rabi coolinga ce bo zgornja vodno hlajena ali pa prosta...Seagate BC majo spodnjo stran izolirano in to iz tovarne ven...



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako ohladit in utišat disk

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131947 (1227) egomez
»

Vodni blok za HDD (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
654969 (3870) steev
»

Vodno hlajenje trdega diska

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
121535 (1380) Keyser Soze
»

Zalman HDD Cooler - fenomen segrevanja namesto hlajenja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
412372 (1562) guest #44
»

Izdelava enega ohisja za 2 racunalnika

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
281969 (1331) Tic

Več podobnih tem