» »

MiniDV kamera - kako zajeti slike iz kasete?

MiniDV kamera - kako zajeti slike iz kasete?

alesk_ ::

Imam kamero (Canon MV600), ki ima tudi možnost fotografiranja. Kamera nima dodatne spominske kartice. Ko pritisnem gumb PHOTO, se na MiniDV kaseto "posname" slika. Snema se pribl. 6sek. Če sedaj zajamem posnetek na PC (preko FireWire), se normalno zajame posnetek, prav tako "fotografije". Fotografije se zajamejo v avi datoteko, in sicer to izgleda tako, da pač film tistih 6 sek. "stoji". Ker je vse, tudi fotografije zajeto kot film, je seveda kvaliteta posnetkov slaba. Glede na to, da ima kamera 800.000 slikovnih točk, bi pričakoval fotografije velikosti 1024 x 768, kar pa seveda na posnetem avi filmu ni tako. Ali bi lahko slikal v resoluciji 1024 x 768, če bi imel spominsko kartico? Ali pa se da fotografije zajeti na PC kako drugače?
Kakšen je sploh smisel "photo" gumba, če ni to nič drugega ko 6 sek mirujočega filma?

Zaenkrat toliko.

lp, Aleš

marS ::

V nekem programu za obdelavo videa zajameš ta avi in iz njega izrežeđ frame ter ga izvoziš kot sliko /jpg, tiff, bmp, png, itd...resolucija slike ti je 720x576 pixlov.
btw: tudi če bi imel spominsko kartico bi ti nardilo tako resolucijo alpa kakih 800x600.
sicer sem nekje bral da imajo nove generacije kamer tudi bolj kvalitetne ccd čipe ter da lahko narediš fotko cca 1600x1200 oz. 2,2 megapiksla ma v živo tega še nisem videl.

sigurno pa je 6sekund mirujočega filma oz zamrznjene slike ali statičnega posnetka za izvoz v sliko dosti boljše kot kak drugi gibajoči kader.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

alesk_ ::

Hvala za odgovor, toda imam še par vprašanj...

btw: tudi če bi imel spominsko kartico bi ti nardilo tako resolucijo alpa kakih 800x600.


Po čem to sklepaš? Če ima kamere CCD 800.000 pikslov, potem je po logiki največja resolucija 1024 * 768 = 786.432. Ne rečem da nimaš prav, vendar je potem brez potrebe da ima CCD 800.000. To pomeni da je izkoriščenih samo 720x576 = 414.720 pikslov, kar nadalje pomeni, da proizvajalci "zavajajo" potrošnike. Npr., kamere Digital8 imajo resolucijo 500.000 pikslov (vsaj jaz sem videl take), torej ne moreš z MiniDV kamero narediti kvalitetnejših posnetkov kot s Digital8. Ali pa se motim?

Kako pa je z MiniDV kamerami z CCD čipom 1.300.000 piksli? Ali se resolucija posnetka kaj spremeni? Npr., spet malo logike. Kaseta MiniDV ima kapaciteto npr. 60 min. Če je torej resolucija posnetka večja, je dolžina posnetka na isti kaseti krajša? :)

marS ::

hmm...se strinjam s tvojo logiko, ma 800x600 pravim zato, ker sem do zdaj videl /in delal/ samo s kamerami, ki so imele statično sliko ali pa snemanje na kartico samo 800x600 ali pa malce starejše 640x480.
btw: mogoče obstaja kak poseben software ki ti da večjo resolucijo, ma jaz sem vedno zajemal statično sliko v Premierju s standardnimi PAL DV nastavitvami 720x567. če tam izvozič frame v sliko dobiš sliko kot je frame, torej 720x576.
8-O Hja no, če bi mogoče v nastavitvah projekta v Premieru ponastavil npr. resolucijo kako nestandardno, npr. 1024x768 bi potem mogoče izvozil frame v sliko take resolucije??? nism še probal, ma mogoče se da.....
...no more heroes...
https://ilbis.com/

CaqKa ::

jaz imam na sony kameri eno photo tipko. pri tipki za vklop pa imam tri pozicije:
da deluje kot kamera
da deluje kot video predvajalnik
da deluje kot fotoaparat

v prvem primeru zapiseuje slike kot 6 sek dol film, v tretjem pa na memory stick kartico če je gor.

tak da preberi navodila.

mrbungle ::

Stvar je sledeča.
Če imaš kamero brez reže za spominsko kartico, potem ti kamera sliko zapiše na trak v enaki resoluciji, kot je DV posnetek (720×576). V tem primeru je tistih 800.000 pixlov in več povsem odveč (pri posnetku je pomembno število vodoravnih črt). Če pa imaš tudi režo s spominsko kartico, potem moraš glavni gumb preklopiti na možnost slikanja, kjer ti potem kamera slike zapisuje na spominsko kartico v izbrani resoluciji. Tu pa lahko izkoristiš celotno zmoglijivost čipa.
Ko sem pred tremi leti kupil eno JVC kamero, je bila okoli 50000 SIT cenejša od za en razred višjega modela. Kameri sta se razlikovali le po reži za spominsko kartico (pa softwear v kameri je mel možnost še za slikanje...). Drugače pa je bila elektronika enaka (npr. obe sta imeli CCd z 800.000 pixli, le da pri moji pač pri slikah ni do konca izkoriščen).
Za zajemanje slik lahko uporabiš katerikoli program za zajemanje videa. Svoj čas sem uporabljal Studio DV 7, kjer si lahko zajel sliko iz kateregakoli dela video posnetka (opcija Grab), pri tem ni bilo potrebno narediti tiste 6 sekundne slike na trak.
lp miha

PhotoBlaz ::

Imam podobno kamero MV600i .....slike lahko zajames iz posnetka preko programov,..kot so kolegi zgoraj opisali,...imas pa se opcijo, da ko kamero prikljucis na PC seveda preko FireWire-ja in takrat kliknes PHOTO ti kamera naredi lep posnetek in ga shrani nekam na disk(nek temporary folder)......to sem samo enkrat probal, vendar tako zagotovo deluje, a kaj vec ti ne znam o tem povedat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sony hdr cx 160

Oddelek: Zvok in slika
362406 (2024) krebs11
»

Pomoč pri obdelavi videa iz kamere

Oddelek: Zvok in slika
92322 (2049) branko63
»

Katero kamero kupiti

Oddelek: Kaj kupiti
395076 (3915) Gwanaroth
»

Dilema videokamera!

Oddelek: Kaj kupiti
101610 (1487) pivmik
»

Mini DV – Hi8 kamera

Oddelek: Kaj kupiti
152213 (2059) krneki

Več podobnih tem