»

Dvajset let po virusu ILoveYou

vir: BBC
BBC - Pred dvajsetimi leti se je po svetu množično razširil virus ILoveYou. Ni bil prvi virus na svetu, je bil pa prvi, ki je pustošil globalno. Vrhunec razmaha je dosegel 5. maja 2000, ko je okužil več kot 50 milijonov računalnikov, kar bi bilo še danes veliko, za tisti čas pa je bilo ogromno. Škoda je presegla 15 milijard dolarjev. Virus se je širil prek elektronske pošte v priponki LOVE-LETTER-FOR-YOU, ki je vsebovala virus. Datoteka vbs je bila skripta za Visual Basic, ki je ob zagonu (tehnično je šlo za črva) prepisala nekaj datotek na disku (glasbo, videoposnetke, dokumente, slike) in se potem poslala vsem v Outlookovem imeniku. Virus se je začel širiti v Manili in se je potem širil proti zahodu, ko so ljudje prihajali v službo in zaganjali svoje računalnike, na njih pa prebirali pošto. Ker je bil virus napisan v skriptnem jeziku, so ga lahko uporabniki spreminjali, zato je kmalu vzniknilo več deset variant, ki so bile često agresivnejše in so onesposobile zagon sistema.

Kdo je...

5 komentarjev

Prisluškovanje računalniku, ki nima zvočnikov ali internetne povezave

Slo-Tech - Raziskovalci z Univerze Ben Gurion v izraelskem Negevu v skupini Mordechaija Gurija so znani po odkrivanju inovativnih načinov, kako je možno komunicirati z (okuženimi) računalniki, ki niso priključeni na nobeno omrežje (air-gapped). Njihov najnovejši prototip je napad POWER-SUPPLaY, ki izkorišča zmožnost napajalnikov, da oddajajo zvoke. Te je potem možno prebrati z mikrofonom, ki je skrit v okolici.

Računalnik, ki ga napadamo, mora seveda biti nekako okužen. Ko to zagotovimo, pa zlonamerna koda spreminja interno frekvenco napajalnika, kar se odrazi tudi na grajenih transformatorjih in kondenzatorjih. Na ta način lahko spreminjamo zvok, ki ga oddaja napajalnik. Ta je v razponu med 0 in 24kHz. Napajalniki sicer nimajo delov, ki bi jih lahko direktno krmilili, a se prilagajajo porabi. V konkretnem primeru zlonamerna programska oprema (ki ne potrebuje administratorskih privilegijev) spreminja obremenitev procesorja, kar vpliva na delovanje napajalnika in zvok, ki pri tem nastaja. Kot sprejemnik lahko deluje že navaden telefon, ki ima nameščeno ustrezno aplikacijo. Podatke so uspeli prenašati s hitrostjo 50 b/s, domet pa je bil šest metrov. Je pa to seveda odvisno od hrupa v prostoru in siceršnje obremenitve procesorja. Napad je...

14 komentarjev

Amazonov podpredsednik odstopil zaradi nestrinjanja s sankcioniranjem živžgačev

vir: Vice
Vice - Amazonov podpredsednik Tim Bray je protestno odstopil zaradi načina, kako je podjetje obravnavalo zaposlene v skladiščnih in odpuščalo tiste, ki so si drznili spregovoriti. Svoje razloge, da zapušča dobro plačano delovno mesto, zaradi česar bo zgubil približno milijon dolarjev, je pojasnil na blogu. V zadnjih tednih je podjetje odpustilo vsaj tri posameznike, ki so odkrito kritizirali nekatere prakse v podjetju in se zavzemali za več zaščite za delavce.

Zgodba se začenja v letu 2019, ko je 8700 zaposlenih podpisalo odprto pismo Amazon Employees for Climate Justice, v katerem so se zavzeli, da bi tudi Amazon ukrepal v globalnem boju proti podnebnim spremembam. To je tudi vodstvo prisililo, da je predstavilo svoj načrt, a so v podjetju vseeno grozili z odpuščanjem pobudnikom akcije.

Podoben pristop je imelo podjetje tudi med zadnjo pandemijo. Posameznike, ki so spregovorili o pogojih dela in zahtevali več zaščite, je podjetje želelo očrniti in vsaj tri so tudi odpustili. Najprej so...

16 komentarjev

Hekerji vdrli v strežnike LineageOS

vir: Needpix

vir: ZDNet
ZDNet - Neznanci so minuli konec tedna vdrli v jedrno infrastrukturo LineageOSa, gre za brezplačen in odprtokodni operacijski sistem za telefone, tablice in set-top boxe, ki temelji na platformi Android. Napad se je odvil v noči s sobote na nedeljo po našem času in je bil odkrit še preden bi lahko napadalci povzročili resno škodo.

Kot so sporočili iz LineageOS, so podpisni ključi za avtentikacijo uradnih distribucij ostali nedotaknjeni, prav tako izvorna koda in posamezne graditve operacijskega sistema. So pa začasno, zaradi preiskave dogodka, ugasnili vse svoje strežnike.

Napadalci so pri napadu izkoristili nezakrpano varnostno vrzel v Saltu, torej platformi Saltstacka za upravljanje in nadzor strežnikov na daljavo. Dve taki varnostni luknji, CVE-2020-11651 in CVE-2020-11652 so prav pred dnevi razkrili pri F-Secure, njuna kombinacija lahko napadalcu omogoči da obide vpisno proceduro in na Salt master namestitvi požene poljubno programsko kodo. Popravek je že na voljo, a trenutno je na...

21 komentarjev