»

Microsoft presenetil s paketnim upravljalnikom programov

vir: Microsoft

Microsoft - Gre za orodje Windows Package Manager, ki ga je doslej pogrešal prenekateri razvijalec ali napreden uporabnik. Package managerji so sicer že dolgo v uporabi, v Windows je bil najpriljubljenejši Chocolatey, z njimi pa skorajda povsem avtomatiziramo proces nameščanja programske opreme na naprave. Vse to iz ukazne vrstice, prek orodja winget.

Ukaz "winget install rufus" bo tako sam poiskal in namestil zadnjo različico priljubljenega orodja za izdelavo zagonskih medijev. Seveda je programe mogoče nameščati, odstranjevati in nadgrajevati tudi v paketih, kar bo olajšalo življenja tistim, ki pogosto opremljajo nove naprave.

Baza razpoložljivih programov je za zdaj še bolj pičla, saj jih morajo v repozitorij naložiti razvijalci, prav tako še ni povsem jasno, kakšna bo bodoča povezava z Windows Store; ta je doslej veljal za nekakšno centralo nameščenih in razložljivih aplikacij, ki pa ni nikoli docela zaživel pri uporabnikih, niti pri Microsoftu, saj nekaterih starejših, a še vedno...

82 komentarjev

FBI še v drugo odklenil sporna iPhona, a je še vedno jezen na Apple

William Barr

vir: Ars Technica
Ars Technica - Iz FBIja so sporočili, da so po več mesecih truda naposled odklenili dva iPhona domnevnega islamskega terorista, ki je lanskega decembra na Floridi zagrešil strelski pokol. Toda dogodek ni pomiril napetih strasti med Applom in ameriškimi preiskovalnimi organi, temveč jih je še zaostril.

Letos smo bili priče ponovitvi sage, ki se je v podobni obliki odvijala že pred štirimi leti: ameriški Zvezni preiskovalni urad FBI je v roke dobil dva zaklenjena iPhona, tokrat Savdijca Mohammeda Saeeda Alshamranija, ki je 6. decembra lani v streljanju v vojaški bazi na Floridi ubil tri ljudi in jih še osem ranil. Pri zašifriranih iPhonih je mogoče geslo ugibati zgolj desetkrat, preden se podatki nepovratno izbrišejo, zato je vdiranje v takšno napravo zahtevno. Da bi si preiskovalci lahko čimprej pomagali s podatki na telefonih, so zato za pomoč vnovič prosili Apple, ki pa jim je zopet odgovoril, da v tem oziru ne more storiti ničesar, ker iPhoni, oziroma iOS, nimajo stranskih vrat, ki bi jih...

23 komentarjev

EasyJetu ukradli podatke o 9 milijonih strank

Independent - Britanski nizkocenovni prevoznik EasyJet je sporočil, da so bili v podjetju žrtev sofisticiranega informacijskega napada, v katerem so neznanci dostopali do podatkov o 9 milijonih uporabnikov, med njimi so bili tudi email naslovi in podrobnosti potovanj, kar je verjetno najhuje, med razgaljenimi podatki so bili tudi detajli o 2208 plačilnih karticah. Vodstvo podjetja je še sporočilo, da prizadete stranke že obveščajo o incidentu, izvršni direktor EasyJeta Johan Lundgren, pa se je strankam prek medijev že javno opravičil.

Druge podrobnosti o napadu, denimo kako je bil izpeljan, niti to, kdaj natanko se je primeril, za zdaj niso znane.

Za zdaj tudi ni poročil, da bi bili pridobljeni osebni podatki kakorkoli zlorabljeni, zadevo pa že preiskujejo britanski Nacionalni center za informacijsko varnost, varuh zasebnosti in tamkajšnji urad pooblaščenca za varstvo osebnih podatkov.

2 komentarja

Standardiziran SD 8.0

AnandTech - Dve leti po predstavitvi zadnjega standarda je SD Association predstavil specifikacije SD 8.0, ki bo v prihodnosti poskrbel za še hitrejše kartice SD. Po novih specifikacijah bo najvišja možna hitrost 3940 MB/s, kar bo možno s podporo PCIe 4.0. Trenutno najhitrejši standard SD Express zmore 985 MB/s, UHS-III SD pa 624 MB/s. SD Express, ki ga je prinesel SD 7.0, je premierno ponudil protokol na osnovi PCIe x1 + NVMe, ki je podoben SSD, in SDUC (SD Ultra Capacity), kjer je podprta kapaciteta do 128 TB.

Seveda bo za izrabo najvišjih hitrosti treba poskrbeti tudi za ustrezen čitalnik. Ta bo moral uporabljati dve vodili PCIe 4, sicer bo šlo pol (ali še bolj) počasneje. Same kartice pa bodo omenjeno hitrost podpirale v vseh velikostih (SDHC, SDXC in SDUC). Bodo pa uporabljale nove priključke, medtem ko je seveda standard nazaj združljiv s predhodniki. Gonilo za razvoj čedalje hitrejših kartic so seveda videovsebine in fotografije, ki z rastjo ločljivostjo postajajo čedalje potratnejše....

15 komentarjev