»

Pentium 4 631 malo drugače

Xtreme Systems - Prescott, famozno 90 nm jedro, je znano predvsem po precejšnjem segrevanju. Kljub temu so Japonci z najhitrejšim, 3,8 GHz čipom dosegli 100% navitje, kar 7,6 GHz. A Prescott se počasi poslavlja, saj prihaja Cedar Mill, sicer le pomanjšani brat, a še vedno precej hladnejši. To dokazuje tudi 3,0 GHz primerek, ki je, zopet v rokah Japoncev, dosegel zavidljivih 4,8 GHz.

Sam dosežek po eni strani ni prav nič zavidljiv, saj je bilo mnogo 3 GHz čipov navitih prek 6 GHz, a tukaj ni bil uporabljen tekoči dušik, suhi led ali kaka podobna ekstremna oblika hlajenja. Da se čip ne bi preveč spotil je skrbel Scythe-ov Ninja hladilnik, prvotno namenjen tihim, fanless sistemom. Pri takšnih hitrostih seveda ne gre brez ventilatorjev, tukaj so bili uporabljeni kar trije.

Ta dosežek je lep vpogled v bližnjo prihodnost izdelkov modrega tabora, zdaj pa je vse, kar potrebujemo za 8 GHz, Intel Pentium 4 671.

Akiba PC ter XtremeSystmes.org.

28 komentarjev

3D Mark 2001 bitka

Xtreme Systems - Mnogim obiskovalcem Xtreme Systems foruma dobro znana bitka za najvišje mesto na lestvici najhitrejših sistemov ( ORB) se zopet razvnema. Glavna akterja sta tokrat hipro5 (odlični grški navijalec Intel sistemov) ter k|ngp|n. Oba uporabljata mobilne Pentium procesorje, Dothane, razlikujeta pa se pri izbiri grafičnih kartic. Trenutno drugouvrščeni hipro5 uporablja kartico Radeon X1900XTX (jedro bije pri 900, RAM pa pri 922 MHz), 'zeleni' k|ngp|n pa 7800 GTX 512 MB. Klik! Zagtovo v kratkem lahko pričakujemo padec meje 53.000 točk v 3D Mark 2001.

Omeniti velja padec še ene meje, 16.000 točk v 3D Mark 2005. Le-to je uspelo kincu, seveda z Radeon X1900XTX, družbo pa mu je delal FX-60 pri 3,5 GHZ. Še tema na XS.org ter ORB.

14 komentarjev

Pipin odprti termin: Fansubbing

Slo-Tech - V torek 14. februarja vas ob 19.00 vabimo v Kiberpipo na predavanje Miha Jenka o Fansubbingu.

Fansubbing je primarno ljubiteljska dejavnost podnaslovitve animejev oz. japonskih risank, ki se je kot legalno vprašljiva dejavnost močno razvila preko zadnjih 25. let s koreninami razraščenimi v srcu ZDA.

Evolucija računalniških tehnologij, telekomunikacij in dobro organizirane skupnosti, ki so temelji obstoja današnjih fansubov, je privedla do ljubiteljskih izdelkov, katerih izdelava je tako rekoč brez opaznih stroškov, ki si jih ljubitelji lahko prenesejo iz Interneta, predvsem z uporabo BitTorrent tehnologije. Široka prekospletna distribucija, vedno višja kvaliteta fansubov in piratiziranje legalnih DVD natisov pa potiho ogrožajo dobiček licenčnih podjetij.

Razkrite bodo nekatere skrivnosti, ki jih uporabljajo, da lahko ljubiteljem dostavijo najboljše podnapise.

2 komentarja