»

V Ukrajini že izpad proizvodnje neona za polprevodnike

Slo-Tech - Dva največja proizvajalca neona v Ukrajini, katere izvoz predstavlja polovico svetovne proizvodnje, sta zaradi vojne prekinila obratovanje. Po poročanju Reutersa Inga in Cryoin proizvedeta 45-54 odstotkov neona, ki se uporablja za laserje v proizvodnji polprevodnikov. Lanska poraba neona je znašala 540 ton, so ocenili analitiki v Techcetu. S tem se uresničujejo napovedi z začetka vojne.

Ingas, ki ima sedež v Maripolju, je v normalni razmerah proizvajal 15-20 tisoč kubičnih metrov neona mesečno, ki so ga izvažali zlasti v Južno Korejo, na Tajvan in Kitajsko, ter ZDA in Nemčijo. Približno tri četrtine strank so predstavljali proizvajalci polprevodnikov ali opreme zanje. Cryoin je v Odesi, proizvajal pa je okoli 10-15 tisoč kubičnih metrov neona mesečno. Proizvodnjo so prekinili že 24. februarja, ko so osebje evakuirali. Pravijo, da lahko preživijo tri mesece izpada proizvodnje, potem pa bo podjetje v težavah. Če bodo med vojno uničeni njihovi prostori, bodo težave v vsakem primeru....

5 komentarjev

Bankomati za dvig bitcoina na Otoku nezakoniti

Slo-Tech - Britanski finančni regulator Financial Conduct Authority je v petek sporočil, da so bankomati, ki strankam omogočajo nakup in prodajo kriptovalut, nezakoniti. To pomeni, da se bodo morali ti bankomati, ki v Veliki Britaniji stojijo ponekod, posloviti. Za poslovanje s kriptovalutami se je treba v Veliki Britaniji registrirati in poslovati v skladu s pravili za preprečevanje pranje denarja. Nobeno izmed podjetij, ki nudijo te storitve, ni pridobilo licence za nudenje storitev na bankomatih.

Podjetje Gidiplus je ponujalo take storitev, kar jim je regulator prepovedal. Zato so se pritožili na višje sodišče, ki pa jih je zavrnilo. Ker Gidiplus ni dobil dovoljenja FCA in ker sodišču ni mogel pokazati, kako bi lahko posloval v skladu z zakonodajo, mora prenehati nuditi storitve na bankomatih. Ključna težava je preverjanje identitete strank, ki je Gidiplus pri pologih pod 250 funtov ni izvajal dovolj podrobno, zato je obstajal nevarnost uporabe mul za premikanje večjih količin denarja....

25 komentarjev

Prodaja glasbe lani rekordna, prvikrat po letu 1996 tudi rast prodaje fizičnih nosilcev

RIAA - Že dlje časa je znan trend vračanja popularnosti gramofonskih plošč, sedaj pa se je ponovno obudilo zanimanje za zgoščenke. Ameriška cehovska organizacija glasbenih založnikov RIAA (Recording Industry Association of America) v poročilu ugotavlja, da se je lani prvič po dolgih letih prodaja glasbe na CD-jih v primerjav z letom poprej povečala.

Nazadnje so rast prodaje zgoščenk beležili leta 2004, odtlej pa je vztrajno padala. Lani so prodali za 584 milijonov dolarjev zgoščenk, kar je več kot leta 2020 (483 milijonov), a še vedno precej manj kot na primer leta 2011 (tri milijarde). Če pa seštejemo vse fizične nosilce zvoka, torej tudi gramofonske plošče, gre za prvo rast prodaje fizičnih nosilcev po letu 1996! Lani je prodaja znašala 1,65 milijarde dolarjev. Gramofonskih plošč so torej lani prodali za milijardo dolarjev, kar je skoraj dvakrat več kot leta 2020 (643 milijonov dolarjev).

V primerjavi s številkami s preloma tisočletja je prodaja fizičnih nosilcev še vedno nizka....

43 komentarjev