Qualcomm - Pri Qualcommu so razkrili ime svoje prihodnje družine sistemskih čipov za zmogljivejše PC računalnike, ki naj bi prispela prihodnje leto: Snapdragon X.
Qualcomm je s sistemskimi čipi Snapdragon dobro utrjen na področju zmogljivejših pametnih telefonov, seveda pa si prizadeva prodreti tudi drugam, to se pravi na področje PCjev in strežnikov. Snapdragoni že poganjajo nekatere šibkejše in cenejše osebne računalnike, kot so chromebooki in Microsoftovi Surface Laptop Go. Tu gre za snapdragone 7c in 8cx, oziroma po Microsoftovem poimenovanju, čipe SQ. Vsi so šibkejše sorte, vsaj v primerjavi z izdelki na arhitekturi x86, s katerimi področje obvladujeta Intel in AMD, in zanje poganjanje nativnih aplikacij za Okna zaradi emulacije predstavlja zahtevno breme. Toda podjetje je že več let globoko v razvoju strategije, s katero želijo na področju okenskih računalnikov napraviti nekaj podobnega, kot je uspelo Applu s prelomnimi sistemskimi čipi Apple M: razvoj zmogljivih računalniških procesorjev na osnovi Armovih arhitektur, ki bi se lahko kosali s procesorji vrste x86.
Ta prizadevanja slonijo na nakupu podjetja Nuvia leta 2021, kjer je tudi več nekdanjih Applovih razvojnikov, ki so pomagali pri čipih Apple M. Zaradi tega smo lahko videli več navzkrižnih tožb, tako s strani Appla - ki pa jo je aprila letos umaknil - kakor s strani Arma. Ne glede na omenjene pravne tegobe so v Nuvii razvili novo procesorsko jedro, ki je imelo sprva kodno ime Nuvia Core, lansko leto pa so CPU poimenovali Oryon. Gre za prvo Qualcommovo procesorsko jedro po jedru Kryo pred osmimi leti. Sedaj je ime dobila celotna platforma sistemskih čipov, ki se bo imenovala Snapdragon X. Kot smo lahko pričakovali, bodo ti čipi poleg Oryona vsebovali še Qualcommovo grafično vezje, koprocesor za pospeševanje strojnega učenja (NPU) in vgrajene modeme, ki so še vedno ena poglavitnih prednosti Američanov v branži.
Še vedno pa je uganka bržkone ključna postavka: katere ase ima podjetje v rokavu glede poganjanja nativnih okenskih aplikacij na Armovih arhitekturah. Več bomo izvedeli konec tega meseca na prireditvi Snapdragon Summit.
Čez 10 let bo vse ARM, Intel kuri 200W TDP pri max, tako da ja.
Jaja, grafične pa pokurijo 300W? Po tvoji logiki bodo tudi propadli, ker grafični čipi na ARMih porabijo par watov... Pač so to različne zadeve, tudi armov X bo prabil mnogo več od trenutnih 15W, če bodo hoteli bit konkurenčni. Pač trenutno dominirajo v mobilnem prostoru in tam je 15W max.
Intel se je fajn zaštrikal, ko ni uspel zmanjšati tehnologije in še zdaj ima občutno požrešnejše čipe. Amd ima nekje 40% manj požrešne za podoben output. Seveda stvari postanejo občutno bolj potratne, ko se navijejo in high end je navit do konca.
V bistvu Intel in AMD znižujeta porabo, Qualcomm pa zvišuje performance in na koncu se bodo srečali na sredi in bodo enako hitri in enako potratni. Kar je dobro, ko bodo enkrat na istem nivoju bo tudi konkurenca res dobra.
No v bistvu se ne bodo srečali na sredi ampak bolj nizko, srečali se bodo na 9W TDP ker to je nekako max za naprave brez ventilatorjev. Qualcomm pač zvišuje performance v rangu 9W TDPja, Intel se pa približuje 9W TDPju (z ekstremnim downclockom in throtlingom sicer Intel že doseže 9W, ampak je trenutni dizajn arhitekture tak da so pod 15W Inteli bolj slabi).
RISC-V sicer rabi že kar nekaj razvoja da bo dobra izbira za general-purpuse. Za specific prupuse je dobra izbira že sedaj. Ko bo dober za general-purpuse bo tudi vsaj malo bloated, ker general-purpuse RABI bloated instruction set, taka je realnost software industrije.
Ampak ja načeloma sta oba, tako Apple kot Microsoft svoje OS sisteme mimogrede, ko sta delala podporo za ARM, naredila precej arhitecture independant. Tak da sta tako Apple kot Microsoft pripravljena da lahko dokaj hitro novo arhitekturo podpreta če se RISC-V izkaže. Linux pa itak že podpira (ampak to ne pomeni da podpira tudi Android, ker ta ima na višjem non-kernel nivoju tudi ARM dependancije).
Trenutno je ARM čisto super izbira, ker je ARM licensing cost zanemaljiv glede na ceno čipov (pri Arhitecture licenci kjer licenciraš zgolj instruction set, dodatne licence za specifične čipe so dražje).
Za Android je Google že rekel, da bodo podprli RISC-V. Predvidevam pa, da bodo pospešek dobili tudi zaradi kupa sankcij kitajcem, kar bo opozorilo tudi ostalemu svetu v razvoju.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
The Qualcomm Snapdragon X Elite still has a very long road ahead of it, and there are definitely roadblocks along the way. Apple, Intel, and AMD are all going to announce new generations of their products between now and when the Snapdragon X Elite actually ships. On top of that, Qualcomm still has an app problem on Windows. These numbers are all well and good, but they don't matter as much when you're forced to run Google Chrome in emulation.