vir: NASA
Konec lanskega leta je vesoljski sprehod kozmonavtov Sergeja Prokopjeva in Dimitrija Petelina z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) prekinil neprijeten dogodek, saj je iz zunanjega hladilnega tokokroga plovila Sojuz ušla hladilna tekočina, ki sicer odvaja toploto od naprave. Da bi bila mera polna, je bilo to plovilo namenjeno skorajšnjemu povratku obeh kozmonavtov in pa ameriškega astronavta Franka Rubia nazaj na Zemljo. Rusi so pojasnili, da naj bi bil za nezgodo kriv zadetek mikrometeoroida. Luknja in posledična popolna izguba hladilne tekočine sta plovilo napravili neuporabno, zato bodo za transport omenjene trojice na ISS ta mesec poslali novega Sojuza (brez posadke), povratek pa naj bi izpeljali v prihodnjih mesecih. Poškodovani Sojuz bo verjetno proti Zemlji padel marca.
Toda še preden so pristojni razrešili omenjeno neprijetnost, je že udarila nova. V soboto so namreč iz Roscosmosa sporočili, da je hladilna tekočina - na zelo podoben način kot decembra - ušla še iz tovornega plovila Progress, ki je prav tako priklopljeno na postajo. Dogodek se je pripetil med priklapljanjem drugega enakega Progressa, s katerim zaenkrat ni problemov. Tako Rusi kot Američani pomirjajo, da je tudi tokrat luknja očitno omejena na zunanji hladilni tokokrog plovila in ni nevarnosti po izgubi zračnega tlaka na sami postaji. To pot težava tudi ne pomeni takšnih operativnih nevšečnosti, saj je bilo to plovilo namenjeno odstranjevanju odpadkov z zgorenjem v orbiti, naslednji teden, in je bilo z njimi že naloženo, tako da bo verjetno nalogo opravilo ne glede na puščanje.
Kljub temu pa pripetljaj sproža številna vprašanja in postavlja tako Ruse kot Američane v neprijetno situacijo. Precej neverjetno se zdi, da bi tudi tokrat mikrometeoroid zadel ravno rusko plovilo in ga poškodoval na povsem enak način; navsezadnje Rusi sploh niso predložili dokazov, da je decembra res šlo za takšen zadetek. Preprostejša razlaga gre v smeri konstrukcijske napake, ki bi lahko bila posledica pešajočih ruskih virov v luči vojne v Ukrajini. To pa postavlja pod vprašaj nadaljnje nemoteno sodelovanje obeh agencij, čeprav Rusi zatrjujejo, da sprememb programa Mednarodne vesoljske postaje ne bo.