»

Rusko vesoljsko plovilo ima zopet težave s puščanjem hladilne tekočine

vir: NASA
NASA - Po decembrskem uhajanju hladilne tekočine iz plovila Sojuz, priključenega na ISS, je podobna tegoba udarila še eno rusko vesoljsko plovilo, tokrat tovornega Progressa.

Konec lanskega leta je vesoljski sprehod kozmonavtov Sergeja Prokopjeva in Dimitrija Petelina z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) prekinil neprijeten dogodek, saj je iz zunanjega hladilnega tokokroga plovila Sojuz ušla hladilna tekočina, ki sicer odvaja toploto od naprave. Da bi bila mera polna, je bilo to plovilo namenjeno skorajšnjemu povratku obeh kozmonavtov in pa ameriškega astronavta Franka Rubia nazaj na Zemljo. Rusi so pojasnili, da naj bi bil za nezgodo kriv zadetek mikrometeoroida. Luknja in posledična popolna izguba hladilne tekočine sta plovilo napravili neuporabno, zato bodo za transport omenjene trojice na ISS ta mesec poslali novega Sojuza (brez posadke), povratek pa naj bi izpeljali v prihodnjih mesecih. Poškodovani Sojuz bo verjetno proti Zemlji padel marca.

Toda še preden so pristojni razrešili...

12 komentarjev

Rusija bo na ISS po posadko poslala novega sojuza

Slo-Tech - Ruska vesoljska agencije je danes sporočila, da bodo prihodnje mesec na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) poslali novo plovilo sojuz, ki bo na Zemljo pripeljalo dva ruska in enega ameriška astronavta. Kapsula Sojuz MS-22, ki jih je pripeljala tja, je namreč izgubila hladilno tekočino v zunanjem plašču, zato povratni let z njo ne bi bil varen. Čeprav luknjica meri manj kot milimeter, izdolbel pa jo je mikrometeorid, je to dovolj, da je ušlo vso hladilno sredstvo. Zato bo tja 20. februarja poletel Sojuz MS-23.

Ta bi po prvotnih načrtih moral poleteti marca in tja peljati novo posadko, a so se načrti sedaj morali spremeniti. Sojuzi so sicer edina plovila, ki jih ima Rusija na razpolago za dostavo posadk do ISS. Ko so leta 2011 nehali leteti raketoplani Space Shuttle, so bila to nekaj let tudi sploh edina plovila, ki so vozila ljudi v vesolje. Medtem se bo poškodovani Sojuz MS-22 na Zemljo vrnil brez posadke, a s tovorom, ki ni zelo občutljiv na temperature.

Čeprav trenutno na ISS...

1 komentar

V Sojuzu MS-22 odkrili luknjo, ki je ne bodo popravljali

Slo-Tech - Po podrobnem pregledu so ruski strokovnjaki ugotovili, zakaj je Sojuz MS-22, ki je trenutno spojen z Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), izgubil vso hladilno tekočine iz zunanjega tokokroga. Predvsem pa so se odločili, da napake ne bodo odpravljali, ker da ni kritična. V nedeljo so z robotsko roko Canadarm2 pregledali zadnji del sojuza in našli 0,8 milimetra široko luknjo, skozi katero je iztekla hladilna tekočina. To je bila edina poškodba, ki so jo odkrili med pregledom.

Tudi zato so se odločili, da sojuz ne potrebuje kakšnih nujnih popravil ali ukrepov. Za zdaj tako ostajata le dve možnosti. Bodisi bodo tri prebivalce ISS, ki so tja prispeli s sojuzom septembra letos, z istim plovilom tudi odpeljali domov bodisi bodo v ta namen na ISS poslali Sojuz MS-23. V skrajnem primeru bi ta lahko poletel že 19. februarja, a bi to povzročilo dodatne stroške, čemur se želijo izogniti. Roskozmus zato želi astronavte vrniti kar z istim plovilom.

Sojuzi so žilava plovila, ki prebrodijo tudi...

7 komentarjev

Sojuzu na ISS iztekla hladilna tekočina zunanjega krogotoka

NASA - Nadaljuje se ugotavljanje vzroka in posledic puščanja hladilne tekočine iz vesoljskega plovila sojuz (Sojuz MS-22), ki so ga opazili v noči na četrtek, ko je bil sojuz že spojen z Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) in je bil načrtovan kasneje odpovedani vesoljski sprehod ruskih kozmonavtov Sergeja Prokopjeva in Dimitrija Petelina. Skupaj z ameriškim astronavtom Frankom Rubiom so na ISS pripotovali 21. septembra letos v tem istem sojuzu.

Roskozmos je ugotovil, da hladilna tekočina curlja iz zunanjega hladilnega krogotoka. Da nekaj teče iz sojuza, so opazili v četrtek ob 1.45 zjutraj po slovenskem času. Tedaj sta se kozmonavta že pripravljala na vesoljski sprehod, med katerim bi prestavili grelno telo iz modula Rassvet v Nauko. A še preden sta se podala iz ISS, so ruski kontrolorji na posnetkih opazili neznano substanco, ki izteka iz zadnjega dela sojuza. Hkrati so senzorji zaznali znižanje tlaka v zunanjem hladilnem krogotoku. Puščanje se je ustavilo šele, ko je hladilne tekočine...

1 komentar

Prvi Sojuz brez posadke po 33 letih s seboj nosi robota

vir: Space
Space - V četrtek je z izstrelišča Bajkonur v vesolje uspešno poletela raketa Sojuz-2.1a. V orbito je ponesla plovilo Sojuz MS-14, ki je prvo po 33 letih, na katerem ni žive posadke. Namesto tega je v poveljnikovem sedežu robot Skybot F-850, s katerim Rusi začenjajo preizkušanje svojih humanoidnih robotov na Mednarodni vesoljski postaji.

Ruska vesoljska agencija Roscosmos posadke na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) prevaža s plovili Sojuz, ki jih v krožnico ponese istoimenska nosilna raketa. V zadnjih desetletjih so uporabljali raketo Sojuz-FG, ki pa jo načenjajo leta, zato skušajo preiti na novejši tip Sojuz-2.1a. Toda ena od izstrelitev te rakete, pred štirimi leti, se je končala z eksplozijo, v kateri so izgubili tovorni modul Progress 59. Zato so pri živih...

8 komentarjev

Sojuz uspešno izstreljen

Izstrelitev

CNet - Včeraj ob 20.09 uri po srednjeevropskem času so s kazahstanskega izstrelišča Bajkonur izstreliti vesoljsko plovilo Sojuz. Misija Sojuz TMA-20 je v vesolje ponesla tročlansko posadko, ki bo predvidoma v petek prispela na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS). Posadko sestavljajo Dimitrij Kondratjev iz ruske vesoljske agencije, Paolo Nespoli iz evropske in Catherine Coleman iz ameriške.

Misija se je sicer začela z nekaj težavami že na Zemlji, saj je bilo plovilo poškodovano pri prevozu na kozmodrom 5. oktobra. Ugotovili so, da je poškodovan spustni modul, zato so ga morali zamenjati z rezervnim, ki je bil prvotno namenjen za naslednjo misijo leta 2011.

V vesolju bodo imeli kar precej...

5 komentarjev