vir: Nvidia
Ko neko podjetje pohiti in še pred polnopravnim pregledom rezultatov v preteklem četrtletju izda njegov preliminaren povzetek, analitiki takoj zastrižejo z ušesi. V takih primerih družbe običajno želijo investitorje in partnerje opozoriti, da se nekaj ne bo povsem skladalo s pričakovanji ali napovedmi. V primeru Nvidiinega poročila, ki sicer prispe 24. tega meseca, se podrobnost skriva v prometu: v drugem četrtletju letošnjega leta so zabeležili prihodke v višini 6,7 milijarde ameriških dolarjev, kar je še vedno za 3 odstotke več glede na leto poprej, toda manj od projicirane 8,1 milijarde dolarjev. Poglavitni krivec je igričarski sektor, ki je z dobrima dvema milijardama dolarjev zabeležil kar tretjinski padec glede na lansko leto - kar je bržkone glavni razlog za zaskrbljene obraze Nvidiinih uradnikov.
Ker v omenjeni sektor spadajo igričarske grafične kartice, so nekateri že zaključili, da podatek odraža v glavnem hude pomladanske pretrese na trgu kriptovalut in posledično manjše povpraševanje ter s tem zaznavno nižanje cen grafičnih kartic v prvi polovici leta. Toda precej verjetno to ni vsa zgodba. Količina opreme za rudarjenje kriptovalet se namreč ni znižala in v bistvu še vedno malce raste. Predvsem pa ne gre pozabiti, da se je letos ohladilo skoraj celotno področje igričarske industrije kot take, ki utegne zabeležiti celo nekajodstotno skrčenje, ki bo najbolj opazno prav na področju PCja in konzol. To je posledica popandemskega odkritja ljudi, da obstaja tudi svet izven stanovanj, in težav z razvojem iger, ki so veliko večjih naslovov potisnile v prihodnje leto. In nadalje: AMD je v istem obdobju zabeležil zelo optimistične številke, tudi zaradi prodaje grafičnih čipov.
Ker je iz Nvidiinega poročila slutiti, da je podjetje med pandemijo "delalo zaloge", so se očitno kar grdo ušteli pri napovedih in temu primerno tudi izdelali preveč kartic. Za kupce pa je najpomembnejša omemba šefa družbe Jensena Huanga, da bodo morali prirediti prodajno strategijo, kar bo, upajmo, botrovalo novim znižanjem cen.