IVAS v moderni obliki
vir: Breaking DefensePred poltretjim letom je kopenski rod ameriške vojske začel kazati resno zanimanje za Microsoftove naočnike za obogateno resničnost (AR) Hololens in nastal je dogovor o razvojnem projektu, vrednem 480 milijonov ameriških dolarjev, po katerem je redmondsko podjetje vojski v dveh letih dostavilo več tisoč kosov opreme in se vrglo v razvijanje smiselnih rešitev za pehoto na tej osnovi. Naočniki so v tej vojaški izvedbi dobili ime IVAS - Integrated Visual Augmentation System. V prvi vrsti jih je bilo potrebno ojačati, tako s fizično trdnostjo kot vodoodpornostjo, zato je nova inačica, ki so jo predstavili v začetku leta, videti precej drugače od prvotne civilne. Obenem so seveda prešli tudi na različico Hololens 2, ki jo je Microsoft razvil v vmesnem času.
Včeraj so tako iz podjetja kot ameriške kopenske vojske sporočili, da podvig prehaja v naslednjo fazo - dostavljanje končnih bojnih inačic vojakom na fronti. Gre za zajetno pogodbo, ki bi lahko v največjem obsegu znašala 21,9 milijarde ameriških dolarjev za obdobje desetih let. Ker gre očitno za pogodbo vrste IDIQ (Indefinite Quantity/Indefinite Delivery), kjer točne vrednosti še niso povsem zakoličene, je trenutni znesek težko določljiv. Vemo, da osnovno obdobje traja pet let, z možnostjo podaljšanja za nadaljnjih pet. V prvem letu bodo stroški za vojsko okrog 900 milijonov dolarjev - ker vemo, da je kongres konec lanskega leta malo oklestil prvotno načrtovan obseg v vrednosti 1,1 milijarde dolarjev. Predvidena količina je 120.000 naočnikov, a še ni povsem jasno, v katerem od omenjenih obsegov.
IVAS je za ameriško pehoto v bistvu precej pomembna zadeva, ker želijo z njim dobiti univerzalen naglavni prikazovalnik za pehotnega vojščaka, ki bi vseboval vrsto funkcij. Med njimi situacijsko sliko, oziroma prikaz bojišča; pa prenos video slike iz kamer brezpilotnikov, zračnih plovil in robotov; sliko iz namerilnih naprav na orožjih; pa obenem funkcijo urjenja s pomočjo obogatene resničnosti. V Microsoftu sicer ne delijo vsi takšnega zanosa, saj smo bili pred dvema letoma, ob začetku sodelovanja z vojsko, že priča protestom zaposlenih; takrat je Satya Nadella odgovoril, da Microsoft vojskam demokratičnih držav ne more odtegniti svoje tehnologije.