AP News - V Pekingu in Šanghaju policija že uporablja sistem za prepoznavo posameznikov po njihovem načinu hoje, kar je prva komercialna raba takšnega pripomočka.
Zloglasni kitajski Veliki brat ima vse bolj ostre oči. Kdor se je doslej želel izmuzniti vseprisotnim kameram, si je običajno nataknil kapuco ali kako drugače skušal zakriti obrazne poteze. To pa ne bo več pomagalo, če se razmahne digitalna tehnologija za identifikacijo po načinu hoje, ki jo je letos poskusno pričela uporabljati policija v Pekingu in Šanghaju. Njen razvijalec je tamkajšnja firma Watrix, ki je prejšnji mesec zbrala novih 14,5 milijona dolarjev sredstev za dokončno lansiranje te tehnologije na trg.
Strojno prepoznavanje značilne hoje posameznika ni nova stvar in jo razvija več podjetij po svetu, a inženirji do sedaj še niso uspeli doseči dovolj velike zanesljivosti. V primerjavi s prepoznavo obraza je računsko veliko zahtevnejša, saj je vhodni podatek video in ne posamezne slike, računalnik pa mora na tej podlagi zgenerirati samosvoj model človekovega gibanja. Pri Watrixu trdijo, da so zmožni osebo prepoznati na daljavi do petdeset metrov, tudi če je h kameri obrnjena s hrbtom, s 94-odstotno zanesljivostjo. Proces sicer še ne poteka v realnem času, saj za analizo ene ure videa potrebujejo okrog deset minut.
Kitajci prav tako zagotavljajo, da je človekova hoja res lastna vsakemu posamezniku, podobno kot prstni odtisi. Vendarle pa je 94 procentov premalo, da bi lahko nekoga obsodili samo na podlagi takšne identifikacije, zato naj bi bil prijem trenutno še v vlogi pomagala.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Mogoče bi pa bilo boljše, če bi spremenili družbeni sistem. Zamenjati bi morali te majhne Hitlerje, ki nam otežujejo življenje in uvajajo totalitarni sistem.
Nič, se bomo morali pač naučiti the Keyser Soze Walk™. Res me zanima, kako (kdo) bo zgodovina interpretirala začetke tega novega fašizma.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021
Proces sicer še ne poteka v realnem času, saj za analizo ene ure videa potrebujejo okrog deset minut.
A ni to šestkrat hitreje od realnega časa?
Mogoče sem res malo nerodno napisal - fora je v tem, da sistem potrebuje neko obdobje, da zgradi dovolj opornih točk, plus kolikor je razbrati, enostavno še niso vgradili možnosti real-time cam feeda, ampak analizirajo posneti video.
Yet the vast majority of detainees have not been convicted of any crime. Instead, the Communist party relies on an arbitrary social taxonomy - referred to officially as a "social credit system" - to identify targets. Metrics such as age, faith, religious practices, foreign contacts and experience abroad sort Muslims into three levels: "safe", "normal" or "unsafe". Those labelled "unsafe" face an imminent risk of detention.
Povsod te spremljajo in glede na metrike te dajo v eno od treh grup. Res zajeban :(
Mene samo zanima, ko so rekli, da tudi, če se boš trudil drugače hoditi, da te bo sistem prepoznal. Kako?? Če boš skakal, ko zajček, te nikakor ne bo mogel sistem prepoznat ali pa, če boš "hopsal", kot smo to počeli v šoli pri telovadbi. Ne vem...ni mi jasno