Slo-Tech - Zgodba s skrivnimi čipi, ki naj bi jih Kitajci med izdelavo matičnih plošč podjetja Super Micro podtaknili nanje in s tem prisluškovali strežnikom več ameriških podjetij, se v dveh tednih še vedno ni razpletla. Nabirajo se le demantiji. Potem ko je Bloomberg minuli teden ponovil, da vztrajajo pri trditvah, noben drug medij ni uspel neodvisno preveriti navedb, nenavadno odločno in prepričljivo pa so to zanikali tudi vsi vpleteni akterji.
Precej neobičajno je Applov izvršni direktor sedaj malodane zahteval, da Bloomberg zgodbo umakne. Apple je kmalu po izidu prvega članka izdal dolg demanti, sedaj pa se je oglasil še Tim Cook. Dejal je, da v zgodbi ni ni resničnega (kar se tiče Appla) in da je edino pravilno, da jo Bloomberg umakne. Podjetja pogosto zanikajo kakšne navedbe v časnikih, precej redkeje pa pričakujejo umik in preklic članka. Apple uradno tega ni storil še nikoli.
Toda to je vse prej kot običajna zgodba. V izjemno odmevni zgodbi je Bloomberg trdil, da so kitajski vohuni kompromitirali več kot 30 ameriških podjetij in organizacij, ki uporabljajo Super Microve plošče, med njimi tudi Apple. In ko je celotna Amerika začela iskati te nesrečne prisluškovalne čipe, jih niso našli nikjer. Apple je izdal dolgo izjavo za javnost in celo pisal v Kongres, kako nič od navedenega ne drži. Čeprav je Bloomberg ugleden medij, je v konkretnem primeru čedalje manj jasno, kaj neki se je zgodilo. Bloomberg medtem vztraja, da je zgodba resnična in da ima več kot deset virov, ki so jo potrdili. Nenavadno pa je, da nobenega vira ne najde noben drugi medij.
To pa ni prvi tak primer, ki se je pripetil Bloombergu. Pred štirimi leti je Bloomberg poročal, da je NSA izrabljala hrošča heartbleed, kar so povzeli številni svetovni mediji (tudi mi). Kasneje je NSA to zanikala, Bloomberg pa o zgodbi ni nikoli več poročal (niti je ni preklical). Avtor je bil Michael Riley, ki je tudi eden izmed dveh soavtorjev zadnjega članka. Najnovejšo zgodbo zanikajo tako podjetja kakor tudi ameriške in britanske obveščevalne službe. Tudi številni varnostni strokovnjaki pravijo, da nima ravno smisla v trenutni obliki. Zdi se, da bi lahko bili v njej drobci resnici, ki pa so verjetno napihnjeni in predrugačeni. Do resnice se še nismo dokopali.
Seveda je resnično. Že iz tega fakta, da je kitajski espionaža zahoda, top prioriteta. Fabrike pa na kitajskem tudi ne odpreš, brez privolitve oblasti.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21
Kdo bo pa potem kril 40% drop delnic podjetja Supermicro?
Tisti, ki jih hoče poceni kupit.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Jaz pa verjamem da čipi so bili gor, samo kdo jih je dal gor je vprašanje (oziroma ni vprašanje, se ve; hint - niso bili rusi).
Verjetno kar američani sami, da bi lahko vohunili za vsemi (svojimi in tujimi). Tu se je bloomberg res zafrknil in javno razkril nekaj kar bi moralo ostati skrivnost. Zato tudi toliko demantijev vpletenih korporacij in inštitucij.
Ko načrtuješ vezje narediš tudi povezave med čipi, jih umestiš na plato, in potem pri izdelavi daš spisek elementov (BOM) s katerimi se opremi plata. Ni nujno da so vedno vsi elelmenti opremijo. Zato čipa ne moreš kar go dat, kaj so ga zlepili? Kam, na toaletni papir?
Kaj pa če so bili viri lažni, a prepričljivi, ki so delovali pod okriljem drugega podjetja (z namenom ekonomske obogatitve; malo verjetno) ali druge države (z namenom širjenja dezinformacij, nižanju javnega zaupanja medijem)?
Kdo bo pa potem kril 40% drop delnic podjetja Supermicro?
Haha. Evo ljudje, dokaz da je šlo za tipičn primer gospodarskega nagajanja z manipulacijo javnega mnenja.
Tudi za delnice AMD je zidovski lobi poskusal s FUD campaignom potem, ko je ostal "na suhem" po izidu Ryzena s short pozicijo ... nic novega in dalec od nekaksnega nedolznega "nagajanja"; gre za gospodarski kriminal.
Shares of Super Micro, the small server component manufacturer cited by Bloomberg as central to a spying scandal involving China, shed 41 percent Thursday.
Super Micro has denied the claims, as have Apple and AWS, who were cited in the report as having received rogue microchips capable of spying in equipment made for their data centers.
Super Micro, with a market cap just over half a billion, suffered its worst trading day since its IPO in 2007.
Shares of Super Micro, the small server component manufacturer cited by Bloomberg as central to a spying scandal involving China, shed 41 percent Thursday.
Super Micro has denied the claims, as have Apple and AWS, who were cited in the report as having received rogue microchips capable of spying in equipment made for their data centers.
Super Micro, with a market cap just over half a billion, suffered its worst trading day since its IPO in 2007.
Če bi bil Tesla bi jih še kako kaznoval ker pa niso Tesla in niso stopili na prste naftnim lobijem jim ne bo nič : ) Muska kaznujejo zarad enga čivka; njih niti če cel članek o tem napišejo pa zavedejo javnost za koliko časa že? nekaj tednov ?