The Telegraph - Ko smo konec preteklega meseca pisali o drznem načrtu evropske komisarke za digitalno agendo Neelie Kroes, kako bi odpravili mobilno gostovanje v EU in uvedli enotno ceno pogovorov znotraj EU ne glede na državo nahajanja in matičnega operaterja, se je vse skupaj zdelo zelo neverjetno. Sedaj pa je načrt dobil resno podporo in vse kaže, da se bomo že čez dobro leto v tujini pogovarjali enako drago kot doma.
Evropska komisija je izglasovala predlog, po katerem bodo do 1. julija 2014 uzakonili enake cene klicanja, ne glede na lokacijo uporabnika. Natančno besedilo predlagane uredbe bo Komisija pripravila do konca poletja. Ocenjujejo, da bodo operaterji zaradi te regulacije izgubili do dva odstotka prihodkov. Dolgoročno pa naj bi celo pridobili, saj bodo uporabniki raje in več posegali po uporabi mobilnih omrežij za klice in internet v tujini, česar doslej zaradi strahu pred vrtoglavimi računi niso množično počenjali.
Komisija tudi pravi, da je v Evropi kaos na trgu mobilnih operaterjev. Medtem ko so v ZDA le štirje veliki, jih je v Evropi več kot sto, ki vlečejo vsak na svojo stran. Trg se bo zato moral poenotiti, kar pa ne pomeni nujno konsolidacije, pravi Komisija. Če pa bo poenotenje pomenilo izoblikovanje nekaj večjih operaterjev, tudi prav, dodajajo.
Operaterji seveda nad predlogi niso navdušeni. Šef Vodafona Vittorio Colao je že februarja zahteval moratorij na nadaljnjo regulacijo (EU namreč že sedaj predpisuje najvišje dovoljene cene gostovanja, ki se vsako leto znižujejo), saj da tako stroga regulativa hromi konkurenčnost in lahko pripelje do povečane brezposelnosti v branži.
Ko imaš enkrat poslovne partnerje po več državah in ko moraš z njimi vsak dan komunicirati in to ko so na terenu (ni Skypa), ugotoviš, da je to pametna ideja. In seveda bistveno cenejša kot pa da imaš v vsaki državi svojo mini SIM centralo.
Jaz mislim, da bi bilo super če bi bila roaming cena enaka, ali minimalno višja kot pa je cena klica, ko si znotraj svoje države. Ne želim pa videti enotno ceno kar za vse države saj se standardi razlikujejo.
Ne vem kakšno ceno telefonije imajo naprimer nemci, ampak nočem plačevati telefona glede na njihov življenski standard.
"Šef Vodafona Vittorio Colao je že februarja zahteval moratorij na nadaljnjo regulacijo (EU namreč že sedaj predpisuje najvišje dovoljene cene gostovanja, ki se vsako leto znižujejo), saj da tako stroga regulativa hromi konkurenčnost in lahko pripelje do povečane brezposelnosti v branži."
Hmmm, jaz bi rekel, da ravno obratno. Operaterji se bojo morali bolj potrudit, da jih bo kdo povohal, kar pomeni, da bo konkurenčnost kvečjemu višja. Zame je to poenotenje Win-Win na dolgi rok, če gledam razmerje potrošnik-operater. Danes bi vsi radi nekaj na hitro in takoj, noben se za svoje stranke ne trudi več tako kot včasih in vsi bi bili radi miljarderji čez noč, dela pa ne bi vložili niti za promil. Pa še nekaj o omenjeni brezposelnosti v tem stavku ... delo je vedno, samo poiskat ga moraš, kako lahko sploh reče kaj takega. Taka izjava kaže na to, da ne potrebuje toliko delavcev in mu bo še vedno teklo dovolj denarja v žep, ker "je konkurenčen" oziroma z drugimi besedami - zdaj lahko nateguje porabnike po mili volji, po uredbi se bo moral pa dejansko potrudit in razvijat.
Pa sm mislila, da komisija samo predlaga zakonske akte, o zadevi pa odločata parlament in svet eu. Oziroma v skrajne primeru (če pride do tretje obravnave) tudi spravni odbor. Malo prehitevajo stvari. ČE bo šel ta predlog skozi in bosta parlament in svet eu uspela spisat skupno zakonsko besedilo...
Do not take life too seriously. You will never get out of it alive.
Elbert Hubbard
Kot so že pred menoj napisali: upam, da ne bo tako, da bo cena povsod enaka, ker tudi standard ni povsod enak.
Ampak, potem pa to pomeni tudi to, da lahko jazgrem kupit en paket v Romunijo (predvidimo, da imajo tam en res ugoden paket) in ga nemoteno uporabljam.
Tudi tole me skrbi:
Če pa bo poenotenje pomenilo izoblikovanje nekaj večjih operaterjev, tudi prav, dodajajo.
Zakaj bi sedaj morala biti cena povsod enaka? Gre se samo zato, da ti ne zaračunajo imaginarno X dražje od nacionalnih tarif (za kar ni bilo nobenega razloga), kar so počeli doslej.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Zakaj bi sedaj morala biti cena povsod enaka? Gre se samo zato, da ti ne zaračunajo imaginarno X dražje od nacionalnih tarif (za kar ni bilo nobenega razloga), kar so počeli doslej.
Meni se tudi zdi, da bi moralo biti tako. Če imam jaz X paket in kličem nekoga za X centov/minuto (če sva oba) v Sloveniji, ga bom za isto ceno klical tudi, če bo v tujini ...
Namesto dviga cen bi lahko uvedli tudi ameriski sistem, kjer se enakovredno placuje odhodne in prihodne klice.
Niti ni nujno Ameriški sistem. Point ameriškega sistema je, da so cene odvisne samo od operaterja, pri katerem imaš naročnino in ne od cene tistega uproabnika, ki ga kličeš, zakaj bi jaz polačeval več, če je pa tisti, ki ga kličem na nekem operaterju, ki zaračuna dragi dohodni klic...
Ampak, da so cene neodvisne od operaterja klicočega sploh ne rabiš Ameriškega sistema. Zadosti je že sistem, ki ga misli EU uvesti in sicer, da je cena zaključevanja klica tako minimalna, da je cena v bistvu dejansko odvisna samo od tvojega operaterja. Z tem predlogom bi med drugim tudi to rešili.
Kot so že pred menoj napisali: upam, da ne bo tako, da bo cena povsod enaka, ker tudi standard ni povsod enak.
Ampak, potem pa to pomeni tudi to, da lahko jazgrem kupit en paket v Romunijo (predvidimo, da imajo tam en res ugoden paket) in ga nemoteno uporabljam.
Tudi tole me skrbi:
Če pa bo poenotenje pomenilo izoblikovanje nekaj večjih operaterjev, tudi prav, dodajajo.
Lahko je s tujim K po koprivah mlatit.
Če bo storitev tebi po godu, zakaj pa ne? Če se bodo v Romuniji bolj potrudili za tvoje potrebe po telekomunikaciji, zakaj pa ne bi oni dobili plačila za svoj trud, ki ga nekdo drug recimo ni vložil. Seveda se bodo najbrž operaterji vsaj toliko potrudili, da svoje ovčice obdržijo na svojem pašniku in bo ob sklenitvi naročniškega razmerja potrebno dokazovati, da živiš in delaš v državi, kjer sklepaš pogodbo.
Točno tako! Ne si želet situacije, kot je v ZDA. Danes se stvari čist lepo rešuje z wi-fijem in Skype-om. Kar se mene tiče, je to poseg v konkurenčnost in vsaj na prvi pogled (nisem kaj analiziral, a ne:)) je to korak nazaj.
A bomo prišli do situacije, ko bodo operaterji od proizvajalcev mobilnikov zahtevali posebne tipe sim kartic oz. celo njihovo hardwersko vgradnjo, kot to v ZDA počne Verizon? Z mobilnikom, ki ga kupiš v njegovi akciji, ne moreš prestopit na nobenega drugega operaterja. Telefoni niso zaklenjeni ampak sploh nimajo vložišča za sim kartico, ki je kar strojno vgrajena in nevidna.
Je pa res, da bo verjetno vedno kdo želel napadati z vso silo, kot v Sloveniji počne BOB. BOB v Avstriji celo ponuja ti. GigaBOB - 9GB prenosa mesečno za 8.8€. Morda bodo imeli tudi tovrstni ponudniki "lažje delo".
Vseeno mi je malo čudno, da se v prosti ekonomiji toliko predpisuje, kaj se sme in kaj ne.
Ne? V ZDA lahko vzameš naročnino v New Yorku pa letiš v Californio in boš še vedno enako plačeval. Pri nas greš pa čez mejo, počekiraš maile in twitter pa maš v par minutah večji račun kot doma cel mesec... Mislim, da je očitno, da v tem primeru trg pač ne deluje.
Vseeno mi je malo čudno, da se v prosti ekonomiji toliko predpisuje, kaj se sme in kaj ne.
Toliko idoktrinacije dandanes, kako je prosti trg alfa in omega, da ni čudno, da je vsem ljudem to čudno.
Čeprav pa se strinjam, ne znajo z simpl predpisi rešit zadevo, pa komplicirajo in določajo direktno cene. To naj bi sicer olajšalo prehod in bi sčasoma ne rabili več določati cen z strani EU, edini predpis bi tako lahko ščasoma postal, da je trg enoten, ter v primeru roaminga, da veleprodajna cena(roaming) NE SME biti višja od maloprodajne(prodaja končnim strankam direktno). Vse ostalo bo pa konkurenca poštimala.
@ Točno tako! Ne si želet situacije, kot je v ZDA. Danes se stvari čist lepo rešuje z wi-fijem in Skype-om. Kar se mene tiče, je to poseg v konkurenčnost in vsaj na prvi pogled (nisem kaj analiziral, a ne:)) je to korak nazaj.
Wifi je v zahodni Evropi večinoma plačljiv.
Ni tako lahko dostopen kot v Slo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."
Pri nas lahko tudi greš s primorske na gorenjsko pa boš enako plačeval.
Kar je isto kot z enega konca NY na drugega.
EU wide naročnine bi bile awsm, vsaj z vidika podatkov. Za klice mi je zaenkrat vseeno :D Potem bi tudi Google Navigation, Maps in podobne zadeve postale uporabne.
naj naredijo enotno eu omrežje, ponudniki pa naj samo zakupijo del kapacitete omrežja, tako dobljen denar pa se porabi za vzdrževanje in nadgradnje omrežja
nima smisla, da mora vsak ponudnik gradit/vzdrževat svoje omrežje
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)
@ Točno tako! Ne si želet situacije, kot je v ZDA. Danes se stvari čist lepo rešuje z wi-fijem in Skype-om. Kar se mene tiče, je to poseg v konkurenčnost in vsaj na prvi pogled (nisem kaj analiziral, a ne:)) je to korak nazaj.
Wifi je v zahodni Evropi večinoma plačljiv.
Ni tako lahko dostopen kot v Slo ...
Ej smo bili lani en tedne po balkanu pa samo na Hrvaškem (tisto noč ko smo spali, sicer se je našlo) nismo imeli free (oz. v ceno vključenega) WiFi-ja. Sicer pa na praktično vsakem postanku v Srbiji, Makedoniji, Albaniji in Črni Gori ni bilo problemov z internetom.
No, če se zmanjšpa število operaterjev v EU za faktor 4 imamo še vedno okoli 25 operaterjev, tak da konsolidacija sama po sebi ni problem, sam ne sme iti predaleč.
Cel pointenotnega trga in poceni roaminga pa je v bistvu to, da konsolidacija sploh ni potrebna. Ker lahko operater čisto lepo živi z omrežjem v eni državi in najemom omrežja(roaming) v drugih državah.
To ja ameriko mejmo da bomo še dohodne SMS-e plačevali.
Saj nizka cena telefonije bi bla fajn, samo manjše število operaterjev pa ne vem no.
Mnja, sploh ko bi na slovenski trg lahko uleteli Nemci in Angleži s svojimi cenovno recimo da približno enako dragimi paketi, na katerih bi bili telefoni celo subvencionirani, ne pa 'subvencionirani' na ceno proste prodaje v Nemčiji...
... če samo pomislim, kako so recimo že leta 2000 čez mejo v Avstriji "zastonj" (nič ni zastonj; pač vezava) talali telefone (in to ne kar neke, npr. Sonny Ericsson T28) ob sklenitvi "normalne" naročnine (in mislim da je bila samo 12 mesečna vezava, ne 24)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Ocitno imamo precej razlicne izkusnje. Moram rect da recimo v Berlinu ali npr. Parizu je bil ves wifi pod kodo. Saj ce si sedel v lokalu so ti jo brez problema dali, ampak da bi lahko to uporabljal kot vsednevno dosegljivost je zame neuporabno.
Sedaj pa je načrt dobil resno podporo in vse kaže, da se bomo že čez dobro leto v tujini pogovarjali enako drago kot doma.
Da, vendar mobilni operaterji sedaj to tako razumejo, da bo doma enako drago kot prej v tujini ... bojda naj bi že bil trend naraščanja cen domačih mobilnih operaterjev, ki se tudi vse bolj radi zgledujejo po ZDA
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).