The Register - Pol leta je naokoli, odkar smo zadnjikrat naredili pregled najhitrejših superračunalnikov na našem planetu, tako da je čas za novega. Včeraj se je v Hamburgu začela konferenca ISC (International Supercomputing Conference), kjer so med drugim predstavili tudi 33. verzijo seznama prvih 500 najhitrejših superračunalnikov na svetu.
Na prvem mestu ni prišlo do spremembe, saj še vedno vodi IBM-ov BladeCenter QS22/LS21, to je Roadrunner v Laboratoriju Los Alamos, z 129.600 jedri AMD Opteron in IBM QS22, ki je zmogel 1105 teraflopov in za to porabi 2483 kW. Sledi mu Cray XT5 QC s 150.152 jedri, 1059 teraflopi in porabo kar 6951 kW. Do spremembe pa je prišlo na tretjem mestu, kamor se je zavihtel Jugene, ki so ga za nemški Forschungszentrum Jülich sestavili IBM-ovci iz BlueGene/P in ki združuje 294.917 PowerPC-jev 450, ki tečejo vsak s 3,4 GHz, kar skupaj nanese 825 teraflopov. Še en novinec med deseterico je iz iste nemške ustanove, ki je letos pošteno segla v žep in nadgradila svoja superračunalnika. Juropa se je namreč z 274 teraflopi uvrstila na deseto mesto.
Heh. Med prvih 10, se intel pojavi samo 2x. Ostalo pa AMD in PowerPC.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Zakaj ženejo Linux? A se ne hvalijo pri Sunu z boljšim urejevalnikom spomina in svetovnim rekordom v integer, dual precission fp? Zraven tega dobiš ZFS, Dtrace itd. Če je problem kompatibilnost programov, zakaj ne FBSD, ki ma vse bonbone Solarisa, lnx programe pa žene isto hitro. Zdaj, ko ne ženejo več specialnih OS-ov na njih, a je kaka primerjalna študija ker OS je boljši al kr vržejo gor prvo zastonjsko distro, ki jo vidijo?
Po moje je OS precej nebistven del vsega. Imaš pač nek dedicated program, ali nekaj dedicated programov, ki jih gor ženeš in kakšnih hudih zahtev po uslugah OS-a niti ni.
Pri OS je potrebno imeti porihtano, ker je načeloma zaželeno, da je izkoriščenost vseh sredstev optimalna, sistem pa stabilen in uporaben. Oziroma se OS niti več ne izpostavlja, ker vsi relevanti OS BP prebavljajo komunikacijske protokole in lokalno paralelno procesiranje.
Marsikoga zna presuniti dejstvo, da vpreženi cpu-ji meljejo zgolj osnovne podatkovne tipe...:P Če obstajajo hitre in poskočne povezave, potem se končni vsebinski kontekst lahko gradi zgolj pri osrednji delovni postaji, povedati mislim, da je zato lahko logika procesiranja praktično enaka tisti izpred 20-30 let.
Zanimivo bi bilo omeniti tudi to, da je ena izmed nalog superračunalnika ta, da se določene vrednosti na izbranih pomnilniških lokacijah pojavljajo/osvežujejo prej/z višjo frekvenco.
OS postane bistven, ko delujemo na ravni večih (tudi oddaljenih) uporabnikov in ko so v igro V/I naprave.
kok ma pa en E8600 al pa Q9550 floating operations? a obstaj kakšem meter na netu
drugo kar je me zanima kako ma lahko superračunalnik s 129 600 jedri porabo 2483kW. Če predpostavimo, da vso energijo v PC porabijo proci je to poraba 2 483 000 /129 600 je to 19W na proc kar je božjastno malo, glede na to da ima obicen proc 60-80W
kok ma pa en E8600 al pa Q9550 floating operations? a obstaj kakšem meter na netu
drugo kar je me zanima kako ma lahko superračunalnik s 129 600 jedri porabo 2483kW. Če predpostavimo, da vso energijo v PC porabijo proci je to poraba 2 483 000 /129 600 je to 19W na proc kar je božjastno malo, glede na to da ima obicen proc 60-80W
rečmo da ma quad 80 /4(jedra) = 20 . sicer je bolj 120 ampak dobr po tem sistemu pomoje računajo.
Thomas> Ja, tako je. Ker skoraj ne potrebujejo OS-a, superračunalniki vzameje kar Linux.
Ker potrebujejo OS, kjer lahko enostavno naredijo bypass operacijo okoli kode, ki jim je odveč, vzamejo kar Linux.
jmakov> Zakaj ženejo Linux? A se ne hvalijo pri Sunu z boljšim urejevalnikom spomina in svetovnim rekordom v integer, dual precission fp? Zraven tega dobiš ZFS, Dtrace itd. Če je problem kompatibilnost programov, zakaj ne FBSD, ki ma vse bonbone Solarisa, lnx programe pa žene isto hitro.
Ker vsega tega ne potrebujejo. Večina potrebuje kvaliteten NUMA stack in dobro podporo za interconnect naprave (razne infinibande in podobno), česar noben od konkurenčnih OSov ne ponuja, sploh pa ne na način, ko lahko iz huge kernela izpuliš praktično 99% funkcionalnosti, ki je ne potrebuješ.