CNet - Kot na svojem blogu poroča Charlie Paglee, naj bi neko kitajsko podjetje uspelo razvozlati Skyptov protokol za VoIP s pomočjo reverznega inženiringa. V dokaz je Paglee objavil tudi zaslonski posnetek kitajskega programa, ki je trenutno še v razvojni fazi.
O dogodku poročajo tudi drugje. Paglee je za CNet povedal, da so posledice tega razbitja za Skype in eBay, ki je Skype pred kratkim kupil, lahko uničujoče. eBay namreč namerava s svojim produktom služiti tudi s prikazovanjem oglasov, poleg tega pa Skype odjemalec uporabnikov računalnik lahko spremeni v tim. super node preko katerega se pretaka promet drugih uporabnikov. Ker super vozlišča porabljajo veliko pasovne širine, so v nekaterih podjetjih Skype že prepovedali. Razbitje protokola, ki ni bil patentno zaščiten bo lahko povezočilo pojav alternativnih odjemalcev za Skype omrežje, ki ne bodo prikazovali oglasov in ne bodo delovali kot super vozlišča. Slednje pa bi lahko močno okrnilo zanesljivost delovanja Skype omrežja.
Bo kitajska različica Skypa vsebovala tudi sistem cenzure?
No kakorkoli-komi cakam zastonske klice (100% bodo prisli kaksni programcki).Za Skype mi pa kratkomalo dol visi-kot vem se zmeraj nimajo slovenskih tel. stevilk .Sram jih bode
Upam, da ni preveč OT, sicer naj moderator prestavi.
Moja boljša polovica vsakodnevno uporablja Skype (sogovorniki iz tujine), zato je program tudi vseskozi vklopljen. Ali bi se dalo z zapiranjem portov na FW ali kako drugaće doseči, da Skype ne bi mogel delovati kot t.i. Super node?
Aljazh: superonode postane vsak računalnik, ki je v nekem času najbolj zmogljiv (CPU, bandwith). Verjetno bi se dalo z zmanjšanjem bandwitha pripeljati do tega, da ti računalnik ne bi postal nikoli supernode...
Eni so "opazovali in analizirali" signale od satelita, drugi so "opazovali in analizirali" signal od skype-a,... a zdej to pomeni da se lahko vsak signal "opazuje in analizira"? Wifi, satelitska,... ?? A slucajno obstajajo kaksni zakoni/predpisi/guideline-i ki bi to omejevali?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
Skype protokol je sicer precej problematičen iz varnostnega stališča, ravno zaradi supernodov. Če se Skype nahaja na mašini z omejenim dostopom do interneta sam odkrije mašine, kjer so restrikcije manjše in promet se potem prerouta na njih.
Zanimivo bi bilo poganjati tudi kakšen sniffer na supernodih...
Ne me jebat stari, tole pa ziher ni res. Jst se postavim z mojo_masino nekam v LJ. Vklopim wifi kartico in zacnem sniffat okrog. Ko najdem omrezje ga "opazujem in analiziram"
To je vse legalno??? (Snifam seveda kaj se dogaja na moji masini/moji wifi kartici)
Doma si kupim satelitski talar in ga obrnem proti izbranemu delu neba. Na talar priklopim moj "opazovalnik in analizator" in "opzujem in analiziram" signal ki ga dobim na mojem talarju.
Tud to je legalno???
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
Spremenimo besedico "jaz" v "država" in glej glej, od nekod se bodo pojavili e-možiclji, ki bodo zagnali vik in krik o smrtonosnosti državnega "opazovanja in analiziranja raznovrstnih signalov". Goody!
seveda lahko to delaš, saj je frekvenčni pas naravno bogastvo dan vsem :) če je pač slučajno nekaj signala prišlo na tvoj laptop potem narediš z njim kar želiš, dokler podatke uporabljaš za lastno uporebo je vredu, ko pa z njihovo uporabo škodiš drugim pa je kaznivo dejanje (naprimer kreditne kartice). Drugač se pa z orodjem ethereal da zelo vredu analizirati promet in pokaže ti clo diagrame klicov, s kolegi smo to probal, edn je vozlišče, drugi pa se nalimajo nanj, drgač nč posebnga ne vidš, mislm da bi se mogu kj bl poglobit v stvar.
To se pravi ce jast sniffam po signalu ki pride iz satelita do mojega talarja in ga "uporabljam za lastno uporabo" je to vredu? In ce nekomu sniffam maile preko wifija in jih uporabljam "za mojo lastno uporabo" je to tud vredu? Ce sniffanje mailov slucajno ni vredu, kje je tista meja da je sniffanje wifi povezav se vredu?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
Al pa da se drugace izrazim: Sateliti, antene,.... svetijo del spektra tako kot obcestne lucke svetilniki,... Kaj vse od te svetlobe se lahko gleda in kdaj se je treba obrnit proc? (Za obcestne lucke in svetilnike sem skor ziher da ni omejitev....)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
ravno tako wlan seva, potem opazim da je v moji bližini signal in tožim tistega ki mi seva, ker ta signal povzroča raka in ogroža moje zdravje. naj se nardi pa nevem... direktni optični link :) samo da mene ne bo motilo. sicer so pa podatki kriptirani ali pa tudi ne, stvar posameznika kako razkira vdor v svoje omrežje preko wlan
Pol je isto s sateltisko TV. Oni svetijo name, jst sniffam njihove zarke. Ce so kodirani je men vseen, ce nocejo da jih odkodiram naj svetijo drugam? Resno me zanima kaksno bi bilo pravno mnenje v taki situaciji...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
Če oddajaš signal WiFi izven svojega stanovanja je to načeloma tvoj problem in tvoja stvar, da signal ustrezno zaščitiš. Če pa se nekdo drug priklopi na tvoj router in potem preko tvoje povezave surfa, pa ti s tem dela škodo, ker ti odžira pasovno širino, katero si ti zakupil. Ali se smeš sprehajati po sosedovem stanovanju, če je le-ta pustil vrata na stežaj odprta? Poznam še en primer v zvezi s kabelsko TV. Po stanovanjskih blokih so napeljali kablovje skozi stanovanja. Nekaj stanovalcev kabelske ni naročilo, ampak je v svojem stanovanju tik ob operaterjevem kablu potegnilo še kakšen meter svojega. Ker je bil signal zadosti močan, so se programi videli čisto normalno. Pravnik je zadevo razložil tako, da se v tem primeru uporabljajo "izgube", ki v vsakem primeru izsevajo iz kabla. Dokler se fizično ne priklopiš na kabel naj to ne bi bil prekršek. Pravnik je še razložil, da je operaterjeva naloga, da prepreči izhajanje signala iz kabla.
Pol je isto s sateltisko TV. Oni svetijo name, jst sniffam njihove zarke. Ce so kodirani je men vseen, ce nocejo da jih odkodiram naj svetijo drugam? Resno me zanima kaksno bi bilo pravno mnenje v taki situaciji...
Za elektromagnetno sevanje je samo pomembno, da ne presega zakonsko določene jakosti.
Torej ce zakljucimo: Vsak je odgovoren za svoj signal. Ce ga oddaja dovolj mocno da ga vidijo drugi, ga le-te lahko mirno gledajo, opazujejo, analizirajo, dekodirajo (vse v privatne namene).
Ce pa zacnes nazaj posiljat svoje signale ki obremenjujejo naprave, linije,... pa ze povzrocas skodo in te lahko tozijo.
A je prav tko?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
Mislim, da ne smeš razbijat in dešifrirat kriptiranih podatkov (npr GSM).
Ni čisto to kar sprašuješ, ampak glej post uporabnika teka poslanega 11.08.2004 ob 20:42:06 v tej temi.
Čeprav ne vem, kje je meja med recimo temu protokolom in kriptiranimi podatki. Tako baje ni dovoljena uporaba pripomočkov za nelegalno (neplačano) gledanje kodiranih SAT in CATV signalov, čeprav za dokaj uspešno sesutje nekaterih zadostuje čisto enostaven analogni filter sestavljen iz kondenzatorjev in dušilk in izračunan po formulah elektrotehnike. Ta filter ne posega ne v protokol in ne v podatke, ampak poreže signal motenj, ki so dodane temu signalu.
Glede novice pa:
Skype v tej zadevi nima za burek, če bodo poskušali težiti tistemu crackerju, bodo na koncu lahko njemu plačevali mastno odškodnino, saj je bil on na Kitajskem pač prvi. Lahko se samo tolažijo s tem, da so Kitajci njihov izdelek šli kopirat in predelovat, kar pomeni, da le ni čisto zanič.
Hja, tam pise da poslusas lahko kar hoces, posiljatelj signala ga pa lahko zakodira da zagotovi zasebnost. Kaj pa ce je kodiranje tako kilavo da ga lahko razvolas? Al je po zakonu prepovedano poskusat razvozlavat kodiranja (za lastno potrebo)?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
ampak glej ga zlomka GSM signal so ravno tko razbil zlo hitr, a3 a5 in a8 šifriranja, pa se ni noben prtožvov, tud dost bl zaščitena tetra se razbije, če maš denar, s tem ti policija nič ne more, je njihov problem če so slabo zaščiteni, seveda te potem lovijo zarad tega kaj si slišov oziroma škodu njim ker te zarad prisluškovanja niso mogl ujet :) če se ti pa nekdo prklopi na wlan ki seva izvn bajte, jah tvoj problem ane im je pač uspel, zmajšov bi moč, al pa ga sploh ne uporablov, sj obstajajo kabli za to, zakonsko pa tud ni dovoljeno v nekaterih primerih da se preveč seva ali moti druge signale (konc koncv mikrovalovka moti wlan..in bi ihpotemtakem mogl ukint :))) pomoje dešifriranje, krekanje itd. v lastne namene nebi smev bit problem, tko kot pr igrcah, kupš orginal in jo skrekaš da nrdiš varnostno kopijo zase, to je kul, da pa jo naprej talaš pa se že dela škoda al tko nekak
sicer je pa stvar posameznika, kako ravna z občutljivimi podatki in kako ih zaščiti. lep primer je, ko je kitajska letalska družba dala ponudbo za nakup večjega števila letal, ameriška vlada je pri tem pomagala Boeingu pri prisluškovanju, tako so izvedl ceno od Airbusa in dal sami za malenkost nižjo ponudbo od airbusa, s tem je bil airbus ubistvu oškodovan za ogromne denarje, pa se noben ne sekira preveč
Če jaz razbijem WEP kodiran signal od sosedovega wlana sem kazensko odgovoren zaradi vdora v zasebnost soseda. Nisem pa odgovoren proizvajalci wlan naprave in "izumitelju" WEP algoritma.
Kar pomeni, da si v primeru Skypa odgovoren avtorjem programa (ker niso mogli tržiti reklam ali pa si celo ti klical iz njihovega omrežja na njihove stroške) IN drugim uporabnikom (ker si uporabljal njihove gajbe kot supernode, sam pa nikoli nisi bil supernode) ali ... ali kako drugače?
če ima nekdo nezaščiten wlan, in slučajno snifam, potem nism jst kriv da dobim njegovo sranje tud na svoj komp, če sm recimo slučajno hotu neko drugo omrežje analizirati, potem mi je to omrežje usiljeno. zaenkrat sm vidu le eno tožbo in obtožbo na račun uporabljanja wlan, ko sta 2 mladca v bližini veleblagovnic nekako podtaknila programe, ki so shranjevali in potem pošiljali številke kreditnih kartic napadalcu....kazn je pa nekaj let čuze, ker sta kekca bla že na pogojnem.
seveda pa je pri nas nekaj zakon ki itak vse prepoveduje nekaj pa njegova izvedba, ki je tako kot v alkoholnem in kadilskem zakonu skoraj nična.
sicer bi pa skype protokol lahk nardil javn oziroma ga patentiral, kajti problem nejavnih protokolov in kriptiranj je, da če ga nekdo razbije je potem večja škoda, zakonsko pa niso zaščiteni ker načeloma ne obstajajo
Glede reklam je res malo tricky. Glede klicanja na njihove stroške je pa stvar jasna - klici so brezplačni, če bi pa našel način kako pretentati SkypeOut, je pa to vdor in spet kaznivo.
OChack: za vsako patento območje ja. Izven tega tvoja stvar pač ni patentirana. Zato lahko kitajci tudi delajo klone marsikatere stvari popolnoma legalno. Če ti torej nekaj izumiš in plačaš samo slovenski patent... niti avstrijcu al madžaru ne boš nič mogel, če ta tvoj produkt prekopirajo. Če pa ta produkt patentirajo worldwide si pa itak v riti. Patenti so pa svinjsko dragi.
sploh ne vem zakaj bi karkol tle patentiral ker niso nic izumil kar bi lahko patentiral.vse kar majo oni je uspesen servis ki temelji na tehnologijah,ki so ze obstajale prej.
pa kar se dokaza tice: mislm da lhko takle dokaz cist vsak user slo-techa skup spravi...ce ne zarad druzga razloga lahko zarad reklame.svoje podjetje lepo objavs das url do strani...proizvoda ti sploh ni treba vn vrzt ker reces da bi meu prevec problema s skypove strani...ampak mas pa druge stvari,ki se jih splaca kupt.bolse reklame skor ne mors dobit...razn ce bin laden v naslednjem govoru rece da telefonira s tvojim programom.
pa se zmer so na zacetku ponujal software,ki ga niso sami nardil tko da...phuck them
Patentiranje algoritmov, protokolov, programov ... ne velja čisto nič. Tega ni mogoče patentirati. Razen v ZDA seveda in potem velja samo tam. Evropa (hvala bogu) ne omogoča patentiranja idej.