Hartware.net - Dober mesec pred uradno predstavitvijo Core 2 Duo procesorjev so se pri Intelu odločili za izboljšave sedanjih dvojedrnih Pentiumov D serije 900 temeljočih na jedru Presler. Predvidoma septembra letos bo namreč izšel nov stepping D0, ki bo zamenjal sedanjega C1, od katerega bo predvsem bolj varčen. Pentium D 960 naj bi tako z novim steppingom porabil le še 95 Wattov v primerjavi s sedanjo porabo 130 W.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Koliko pa bi to naj stalo? Ker če bo recimo 30k ali manj, potem bo totalno dober nakup!!!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
mtosev, poraba energije računalnika je daleč od tega da bi bila nezanemarljiva. Poglej si tole (žal je potrebno gledati v IE, da so slike dobro vidne):
Glede na porabo vseh ostalih komponent (recimo 120W) odpade 2/3 porabljene energije na glavni in grafični procesor (130W+80W=210W), kar pa ni zanemarljivo. Če upoštevaš da ima računalnik še zaslon, ki porabi recimo 100W in še ceno kilovatne ure za gospodinjstva (19,5 SIT/kWh) in malo preračunaš: 0.43*20=8,6sit/uro=206sit/dan=6300 sit/mesec. Seveda to velja, če bi imeli računalnik vedno vklopljen in polno obremenjen ter zaslon vedno vklopljen ampak še vedno znesek ni zanemarljiv.
Tudi v IE so slike bolj, kot ne žalost. Porabo na tak način, kot je napisano v tem članku ne boš niti določil, kaj šele izmeril z zadovoljivo točnostjo. Sploh za monitojer so pretiravanja v + in minus.
Edini način, da izmeriš resnično porabo računalnika , je uporaba števca el. energije, kot je bil npr. uporabljen tu.
Glede na novico in razmišljanje da bo P4 tako postal novi Celeron. To je vendar pričakovano, napredek gre naprej.
Nekdaj je tudi IBM trdil, da je za domač računalnik 286 procesor preveč, pa so vseeno zastareli še mnogo hitrejši procesorji od 286. Tudi današnji Conroe in Opteroni bodo čez nekaj časa postali stara počasna šara.
Počakajte na novo generacijo (DX10) grafičnih... Šušlja se od 200-300W samo za grafično. Sicer pa so stroški le en del heca... Pri 30+ stopinjah zunaj si ne želiš še 500W kaloriferja poleg sebe.
> Edini način, da izmeriš resnično porabo računalnika , je uporaba števca el. energije, kot je bil npr. uporabljen tu.
No, nisem pogledal teme, ampak pred časom sem odklopil vse v stanovanju (varovalke) in prižgan sem mel samo adsl modem in low power via epia plato + 60 gb disk => 70W. Torej, če upoštevaš še poceni tarifo, potem dobiš nekje med 500 in jurjem. Če maš običajen komp., bi morala biti poraba vsaj 2-3x večja, to se pa že kar pozna...
ADSL modem kuri okoli 10W (komplet z adapterjem). Epia naj bi porabila okoli 20W ampak je vse odvisno kakšen napajalnik si imel. Nekateri imajo pri nizkih obremenitvah katastrofalno slab izkoristek in se ti kaj lahko zgodi, da v takem primeru hud mlinček (vsaj v primerjavi z Epia) kuri samo malo več. Poglej tisto temo.
Naslednje možnosti, ki bi ti lahko porabo povečale so kakšne pozabljene naprave na stand-by ali GSM polnilec ali radio (budilka), tu vsaka zadeva lahko prinese 5 do 10W. Dodatno porabo lahko pomeni morebitna navlaženost inštalacije, če gre za novogradnjo.
A polnilec za mobilni telefon kuri štrom, če je vtaknjen v omrežje in na njem nimaš obešenega tulifona? Me zanima, ker imamo v vsaki sobi po en polnilec vtaknjen (no, štirje so vsega skupaj).
Nikakor ne toliko, kot če je vklopljen, a vendar je tokokrog praktično stalno sklenjen, zato ja, vseeno nekaj kuri in se tudi malo greje (res malo). Meni v navodilih za telefon piše, naj polnilec izklapljam iz omrežja, ko ga ne uporabljam, in to tudi delam (kada ne pozabim ).
> Naslednje možnosti, ki bi ti lahko porabo povečale so kakšne pozabljene naprave na stand-by ali GSM polnilec ali radio (budilka), tu vsaka zadeva lahko prinese 5 do 10W.
Ne, to ni bilo, sem preveril, da je na 0. Verjetno bo kriv napajalc, ki je bil za navaden desktop. Koliko pa disk kuri?
jeje997: v firefoxu mi slike niso hotle izgledati dovolj dobro, da bi se dalo iz njih kaj razbrati.
Joj kakšne burne razprave so se vnele od teh watov. Ni bil moj cilj, da natančno povem koliko vam kuri računalnik, ker je to nemogoče. Gre samo za to, da sem hotel opozoriti, da računalnik s 130W procesorjem in seveda ustrezno močnimi ostalimi komponentami in napravami porabi količino energije, ki je omembe vredna.
Nekje od 5 do 25W, odvisno od izvedbe (IDE, SCSI, MFM...), števila obratov in tudi fizične velikosti diska. Točne specifikacije se običajno najde na spletnih straneh proizvajalca diska.
BTW. Mogoče bo kdo rekel, kaj ima fizična velikost diska pri porabi? Pravzaprav nič, samo večja površina dovoli večjo porabo, brez prehudega gretja. Primeri:
- Seagate 20MB, 5.25", MFM disk polne višine (2x višina CD pogona), po specifikacijah in meritvah kuri 25W in njegova temperatura se dvigne za nekako 40°C nad okolico.
- Seagate Baraccuda 4 4GB, SCSI, 3.5", polovična višina (enaka višina kot CD pogon) 16W, njegova temperatura se brez dodatnega hlajenja tudi dvigne za 40°C nad okolico. Proizvajalec zahteva dodatno hlajenje.
Nek disk 3.5" in 1/4 višine enostavno ne sme pokuriti kaj več kot 10W, ali pa se bo pregrel, ne glede ali bo dodatno hlajen ali ne, površina diska je precej majhna.
Miniaturni 2.5" diski za notesnike iz enakega razloga ne več kot 5W
Po mojem so današnji disk kar n-krat požrešnejši. Bi mi lahko kdo povedal, kdaj se bodo P4 Dualcore ali Athlon X2 pocenili?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Nek disk 3.5" in 1/4 višine enostavno ne sme pokuriti kaj več kot 10W, ali pa se bo pregrel, ne glede ali bo dodatno hlajen ali ne, površina diska je precej majhna.
To so današnji diski. Za podrobnosti preučita podatke za dotični disk.