» »

Koliko električne energije pokuri povprečen računalnik

Koliko električne energije pokuri povprečen računalnik

Moonman ::

Naprava s katero je bilo merjenje opravljeno:

(enofazni števec;) )

Stanje števca pred testom 7176,75kWh.

Stanje števca po testu: 7177kWh


Testiranje se je začelo točno ob 20:37, končalo točno ob 21:37.
Poganjal sem prime (large FFT's) in 3dmark2001 (looping)

Sistem (nenavit)
Venice 3200+, Neo2, 2x512mb ram, 9800xt, 160gb + 40gb disk, dvdrw, cdrw
Tagan 380W
17'' CRT

Rezultati so samo okvirni, ker je števec narejen za merilno območje 10 - 30 A, toliko pa naši mlinčki ne "žrejo" (hvalabogu;) )

edit: pozabil na monitor
lp


  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

tiborrr ::

250W na uro... hmm, not that much :D. To nase stiri zarnice v kuhni vec porabijo (ljubkovalno ime za ta luster je "černobil").
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Dr_M ::

od tega 100W porabi 17" crt :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

tiborrr ::

Itak ;)
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

gumby ::

btw je stevec lezal na mizi ko si testiral?

Moonman ::

"btw je stevec lezal na mizi ko si testiral?"

Med testom je bil števec obešen, torej v takem položaju kot je v električni omarici.
Ležal je le med slikanjem.

Danes bom probal še koliko porabi navita mašina ob polni obremenitvi.


__luka__ ::

a se ti ne zdi da je samo en racunalnik premal za natancno merjenje, saj je kot si rekel merilno obmocje med 10 in 30A
IMO bi mogel to merit in preimerjat z digitalnim vatmetrom

ps. lahko probas samo ampermeter ponucat, napetost je pa itak 220v, pa iz tega zracunas. IMO dost bolj natancno
the truth is out there

Azrael ::

@dumbo911

Ne, nobene digitalne šare zraven, samo več možnosti za napako prinese. Mogoče bi bilo vredno meritve ponoviti še z analognim Wattmetrom, da bi videl kdaj so špice, vendar je problem, da je do tega inštrumenta še težje pridt, kot do števca el. energije.

BTW. Izračun P= U x I daje pri switcher napajalnikih prevelik rezultat.

@Moonman

Res sem vesel, da si se odločil pomeriti porabo preko števca. Rezultat je pričakovan, čeprav bodo eni kot vedno razočarani, ker comp brez monitorja ne žge vsaj 330W oz. toliko kot kažejo razne (slaboumne) tabele.
Nekoč je bil Slo-tech.

beerhunter ::

Ja, uporaba tazgale števca je kar pravilna izbira, sej ne gre tolk za natančnost meritve v W, pač pa koliko dejansko števec nameri, ker Elektro obračunava po takih števcih (pa tud če kažejo 10% drugače od enega naj-naj digitalnega instrumenta).

Mogoče bi le časovni interval povečal, n.pr. 24 ur, pa mogoče en mesec. Samo pri enomesečnemu intervalu bi si moral zapisovat čas, kdaj je računalnik vklopljen. Razen če ga ne misliš pustiti vklopljenega cel mesec.
-----
"Gee, I thought we'd be a lot higher at MECO!"
Steven Hawley after STS-41D's pad abort 4 seconds before liftoff

bond007 ::

No tudi jaz sem hotel izmeriti porabo sistema na malo drugačen sistem. Pogumen kot sem, sem šel v podalšek - 220V >:D , v katerega imam vkloplen monitor in računalnik zaporedno vezat ampermeter na fazo (modra žica), da bi ugotovil koliko toka si potegneta monitor in računalnik. Multimeter je bil nastavljen na izmenični tok z območjem do 10A. No multimeter je kazal nihanje od 0,02 do 0,08.

Ve kdo mogoče, zakaj se na tak način ne da izmerit točno toka, ki teče skozi ampermeter. Na elektro-n sem bral, da naj bi bili problemi, ker napetost ni čista sinusna. Sem mogoče kaj narobe zvezal?

Edit: sedaj vidim da moj multimeter sploh nima možnosti meriti izmenični tok, ampak samo enosmernega - ups:8). No ja, se pozna da je stal sam 2,5k sit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

Pyr0Beast ::

Evo, moj komp z ojačevalcem, 19" monitorjem, UPS-om in 600W ojačevalcem kuri 189.7W :D
Porabe se pa direkt ne da mert zato, ke nimaš več sinusoide in imaš zamik toka in frekvence.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gumby ::

>> Med testom je bil števec obešen, torej v takem položaju kot je v električni omarici.
Ležal je le med slikanjem.

pravilno. vsak instrument ima doloceno lego za tocne rezultate


>>a se ti ne zdi da je samo en racunalnik premal za natancno merjenje, saj je kot si rekel merilno obmocje med 10 in 30A
IMO bi mogel to merit in preimerjat z digitalnim vatmetrom

ti stevci so "pozegnani" s strani drzave in so merodajni instrumenti, ker se tice obracuna elektrike.
digitalni merilci so za en drek, ce na njih ne pise "true RMS", pa se pri teh sem vcasih skepticen... na koncu bo vseeno merodajen star iskrin stevec, ki ga imas v elektro omarici:|

>> ps. lahko probas samo ampermeter ponucat, napetost je pa itak 220v, pa iz tega zracunas. IMO dost bolj natancno

emm... ne. dalec od tega



bond007: navadni multimetri ne kazejo pravih rezultatov. sploh pri toku 0,02-0,08A bi lahk bil skepticen, saj to pomeni porabo nekje 5-20W...


>>Res sem vesel, da si se odločil pomeriti porabo preko števca. Rezultat je pričakovan, čeprav bodo eni kot vedno razočarani, ker comp brez monitorja ne žge vsaj 330W oz. toliko kot kažejo razne (slaboumne) tabele.

ja, eni res enacijo moc napajalnika z dejansko porabo:D

edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

balocom ::

Kje pa si staknu števec?
Ta energija, ki si jo nameru je poraba v watih, torej energija pri cosfi=1, računalniški swičer pa ziher nima cosfi=1, zato računalo ne pokuri teh 250W, ampak še kaj več (to je pa poraba v VA, kjer cos fi ni enak 1).

Ta tema je že ena četrta o porabi računala na slo-tecu:D
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Moonman ::

Števec sem staknil v garaži.;)

Mene je predvsem zanimalo koliko me stane poganjanje računalnika, zato sem zraven priključil še monitor.
Same komponente v seštevku sigurno porabijo nekaj več. Koliko? To pa prepustimo raznim online kalkulatorjem.:D


gumby ::

balocom: cos fi nima veze, ker stevec meri watte in ne volt-ampere

Odyn ::

Super tema. Končno imam nek argument, da mi ne bojo doma govoril, da gre ves denar za elektriko zaradi računalnikov :)

zbogi ::

moj komp v max obremenitvi porab tam okol 800W

Highlag ::

Moj A64 3000 z 17" CRT monotorjem, 512Rama dvema diskoma, dvema cd jema in GF6600GTX, kabel modemom in zvočniki.

Pokuri v mirovanju: 235VA, če pa je prikurjen do konca (RTHDRIBL.exe + folding): 307VA
Watov zaradi pomanjkanja cosfi ne morem podati.

Volt-Ampere ti elektro zaračuna. Tako da je ta podatek kar ustrezen.
Never trust a computer you can't throw out a window

gumby ::

>> Volt-Ampere ti elektro zaračuna. Tako da je ta podatek kar ustrezen.

ja, ce imas industrijski tok ti zaracunajo tud jalovo energijo. doma pa ne:\
a pise na stevcu kWh ali kVAh? kar poglej...

Highlag ::

My Mistake :8)
Never trust a computer you can't throw out a window

balocom ::

Tisto z cos fi-jem je blo mišljeno glede porabe ki jo je pokazal števec- povedat sem hotu da računalnik v resnic več porabi, a elektro tega ne registrinra, pa zard tega kao zadustuje 300W napajalc za vsak račnalnik.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

balocom ::

Same komponente v seštevku sigurno porabijo nekaj več. Koliko? To pa prepustimo raznim online kalkulatorjem.:D

Cos fi meter, ali pa kVAh meter.
Pa kako je štev pristal v garaži?:8)
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Azrael ::

Števec električne energije meri delovno moč - tisto, ki opravlja delo. Pri računalniku je to v večini toplota, nekaj neznatne moči gre še v mehansko delo, premikanje zraka in hrup. Brez skrbi, država in elektro nič ne šenkata.

Izvijajte se kakor hočete, realna poraba je taka, nič posebnega, kar lepo dokazuje, da je 99% današnjih napajalnikov navadnih smeti. Res pa je, da se taka jajčka mnogo lažje prodajo z oznako 400, 500 in več W, kot z realnimi 50 - 150W. Škoda je samo to, da stari in kvalitetni AT napajalniki na ATX ploščah niso uporabni.
Nekoč je bil Slo-tech.

balocom ::

Ma kdo cos fi meter? >:D >:D >:D
Glej, pri induktivnih in kapacitivnih bremenih cos fi ni enak 1, kar pomeni da dela na jalovno energijo, kar pa ni delovna energija ki jo registrira števec::\ :\ :)
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

gumby ::

>>Ma kdo cos fi meter?

mam, ja... a ga rabis?:P

Azrael ::

In kaj ti bo podatek o jalovi energiji, saj že kot ime pove, ne opravlja nobenega dela? O.K. lahko magneti tuljave in nepotrebno obremenjuje omrežje, samo na porabniku ni od te moči nič.

Dal ti bom primer: skozi kondenzator 100uF, pri napetosti 230V 50 Hz teče tok 7.2A, kar pomeni navidezno moč 1661VA, ampak ker je cos fi praktično nič, kondenzator ni uporaben kot grelec, če je brezhiben in na njem ni višja napetost od dovoljene.

Rač. napajalnik daje na svojih izhodih istosmerno napetost in pri istosmerni napetosti ni govora o kaknem cos fi, kar gladko ovrže možnost, da bi bil napajalnik zaradi komponent dodatno obremenjen kapacitivno ali induktivno. Lahko je obremenjen samo z ohmskim bremenom, ki se resnici na ljubo spreminja zelo hitro, ampak to je samo problem napajalnika ne meritve.
Nekoč je bil Slo-tech.

balocom ::

Števec električne energije meri delovno moč - tisto, ki opravlja delo.
Električna energija se deli na jalovno energijo, to je energija ki je induktivni števec ne more registrirati in pa delovna energija, to pa števec registrira. No računalo lafa na kar nekaj % jalovne energije, monitor ki ima za napjanje obični transformator pa lufa na okoli 50%-70% jalovne energije.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Zheegec ::

moj komp v max obremenitvi porab tam okol 800W

Ti, moj sesalec pa tudi tam nekje :D Sej tvoja kišta bi sam še krila pa turbino mogla met - then I would've seen it all :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Azrael ::

> monitor ki ima za napjanje obični transformator pa lufa na okoli 50%-70% jalovne energije.

???:\

Imaš še vedno Hercules monokromatski monitor? Danes se v monitorjih ne uporablja drugega kot switcher napajalnik.
Nekoč je bil Slo-tech.

balocom ::

Veš zakaj je PFC vezje? Zato da popravi cos fi na 1, oziroma ga enki čim bolj približa.
Vprašanje za avorja teme: Ma merjeni računalnik PFC vezje(kakršno koli)?
Tist ki ma cos fi meter nej ga veže pred svoj comp in poroča o rezultatih.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Moonman ::

Vprašanje za avorja teme: Ma merjeni računalnik PFC vezje(kakršno koli)?

Napajalnik uporabljen pri testu ima aktivno PFC vezje.

Je še kateri napajalnik s pasivnim ali celo brez PFCja, da bi potem meritev ponovil še s tistim.


balocom ::

Pasivni se dajo še dobit.

EDIT: Nisem opazil da maš tangana:8) .

Eno vprašanje: koliko bi porabil Prescot:)) .
Povečajte sliko in poglejte letnik izdelave..

Dej da vidm da je še točen priklop gor 100W žarnico in jo pusti prižgano 10 ur. Poglej napetost za katero je narjena žarnica, zmer napetost in deli zmerjeno napetost z napetostjo za katero je narejena žarnica. Rezultat pomnoži z močjo žarnice. Ta rezultat je moč žarnice pri priklopljeni napetosti. Pomnoži z destimi urami in dobiš porabo in primerjaj rezultat z namerjeno porabo. Poročaj o rezultatih.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

balocom ::

Slo-tech tema o enem napajalcu

Parkrat sem tudi opazil, da si čudno razlagate PFC. Korekcija izgubnega faktorja moči NIČ ne vpliva na izhodno moč napajalnika, ima pa velik vpliv na vhodno moč. Stvar postane problematična, ko vam elektrodistributer začne zaračunavati "jalovo" komponento moči (poleg delovne). Zaenkrat naši "hišni" števci el. enrgije odčitavajo samo delovno moč in ne jalove. Večjim porabnikom pa elektro veselo zaračunava tudi porabo jalove energije (posebni števci jalove energije) in tam je še kako pomembno ali imamo 200 PC-jev z PFC ali brez.

Malo šole:

Navidezna moč (VA) = Delovna moč (W) X Jalova moč (VAR), pri tem da X ni množenje ampak vektorski produkt dveh komponent. Med jalovo komponento in delovno komponento pa je ena zadeva, ki se ji reče cos fi . Zadeva je zanimiva le pri IZMENIČNIH napetostih, pri enosmernih napetostih je vse jasno.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Moonman ::

Zaradi letnika mislim da še vedno mora biti točen. V večini hiš tu okrog so električni števci letnika 1970-1980. V naši je letnik 1976. Zelo malo primerov je, da bi el. števec lagal.

Test z žarnico bom izvedel.


gumby ::

letnica ni tako vazna, saj gre instrument periodicno na umerjanje (na vsakih 10 let se mi zdi)

Azrael ::

Navidezna moč (VA) = Delovna moč (W) X Jalova moč (VAR), pri tem da X ni množenje ampak vektorski produkt dveh komponent. Med jalovo komponento in delovno komponento pa je ena zadeva, ki se ji reče cos fi . Zadeva je zanimiva le pri IZMENIČNIH napetostih, pri enosmernih napetostih je vse jasno.


Tole je sicer pravilno, vendar si laik lahko razlaga na napačen način. Lažje gre takole:

Navidezna moč se meri v VA (Volt Amperih) P= U * I
Delovna moč v Wattih P= U * I * cos (fi)
Jalova moč v VAr (Volt Amperih reaktivni) Q= U * I * sin (fi)

Ali kar Wiki

Števci so običajno dokaj točni, če le ni bil izpostavljen vlagi ali vročini. Imel sem števec, ki je bil nazadnje pregledan 1964 in 3 leta nazaj ni bilo posebnega odstopanja, glede na uradno požegnan števec.
Nekoč je bil Slo-tech.

TribesMan ::

Prej ste se neki kregal o cos(fi) v Moonmanovem primeru je ta od 0.96 do 0.99, ker ma aktiven PFC, torej skoraj nič jalove moči... Napajalniki z pasivnim PFCjem imajo cos(fi) okoli od 0.7 do 0.8... brez PFCja je pa kriza, kar je pač posledica switcherja...

Drgač pa lepa tema... in lepo izvedena meritev.

Moonman če se ti da, izvedi meritev še enkrat, ampak tokrat v tokokrog vklopi še en ampermeter... Pa pol zračunaj kolk je razlike med obema metodama ;) Me mal firbc matra.

Jest sem zadnjič (3 mesce nazaj) meril moč računalnika z ampermetrom in sem nameril 100W med foldanjem... in okoli 90W v idle. Grafika je bla pa na off...
Sistem je pa
Tagan 480W
A64 S939 2700MHz
2*512MB RAMa
GF 6600
Hitachi 7k250 160GB
DVDRW Liteon
TV Tuner
WiFi PCI kartica

edit: Zmeril sem tudi moč na backup mašini ki jo je poganjal en noname 400W napajalnik drgač pa Barton na nazivni frekvenci 512 RAMa disk, DVD combo, Radeon 9000Pro... in rezultat je bil 230W... seveda je bila to predvsem posledica zanič napajalnika... Pol sem šel kupit LC Power ki ima vsaj pasivni PFC... :/ pol je bla poraba okoli 140W oziroma bolj prav bo če rečem 140VA :)

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Zgodovina sprememb…

balocom ::

Nekje piše da naj bi meli LC poverji aktivni PFC:)) .
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

balocom ::

. brez PFCja je pa kriza, kar je pač posledica switcherja...
Kaj pa monitor? Sicer naj bi mmogli met račnalniki vsaj pasiven PFC po neki europski direktivi.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Moonman ::

Test no.2
Stanje števca: 22:28 7177,1 kWh
23:28 7177,36kWh
ura             I(A)         U(V)       P(VA)
------------------------------------------
22:28         1,18         228          269
22:33         1,14         231          263
22:38         1,28         225          288
22:43         1,2          228          273
22:48         1,12         229          256
22:53         1,12         228          255
22:58         1,11         229          254
23:03         1,14         231          263
23:08         1,1          228          250
23:13         1,09         232          252
23:18         1,1          233          256
23:23         1,16         229          265
23:28         1,15         232          266
-----------------------------------------

Konfiguracija in nastavitve enaki kot pri prvem testu.

edit: Zakaj mi tabelo skup potegne? V predogledu je OK.

edit by TribesMan: Sem uredil tabelo, pa dodal izračunano moč...


Zgodovina sprememb…

bond007 ::

Skoraj enaki rezultati pri obeh metodah. Lahko teste izvedeš še z navitim računalnikom?

TribesMan ::

Moonman hvala za lepo opravljeno meritev. Metodi res data zelo podobne rezultate. Zgleda da ma Tagan res dober cos(fi)... pa tud v ekranu ni nobenih pretresljivih jalovih tokov.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

balocom ::

Kaj pa test z žarnico?:8)
Števec pokaže 105% povprečne moči čez celo uro v primerjavi z merjenjem A metra(kakšen inštrument pa?:8) )
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Moonman ::

Žarnica bo (ko najdem "fasungo":| )

Za merjenje toka sem uporabljal tokovne klešče (HC 649AB), za merjenje napetosti pa Fluke (T5-600).


balocom ::

Conradov merilc
Kaj pa to?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Spajky ::

Jest sem že pred časom meril porabo tako, da sem vse porabnike odklopil, da je tista plošča v el.števcu mirovala; pol sem priklopil nekaj porabnikov z znano porabo (150W žarnico, 2KW bojler ipd.) in preštel koliko obratov je naredila ploščica v določenem času in potem pač preračunal, koliko W ima 1 obrat. Pa sem zračunal, da mi komp pije v idle okoli 60W, 70Wfull load, CRT monitor pa še cca.100W; se pravi skupaj okoli cca.165W, ma pa moj sistem relativno skromno porabo ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

bili_39 ::

Navidezna moč (VA) = Delovna moč (W) X Jalova moč (VAR), pri tem da X ni množenje ampak vektorski produkt dveh komponent. Med jalovo komponento in delovno komponento pa je ena zadeva, ki se ji reče cos fi . Zadeva je zanimiva le pri IZMENIČNIH napetostih, pri enosmernih napetostih je vse jasno.


...tole je seveda pravilno...



Tole seveda ni pravilno!!

BigHugo ::

Pyr0Beast: Porabe se pa direkt ne da mert zato, ke nimaš več sinusoide in imaš zamik toka in frekvence.

Oslarija. primerjaš hruške in jabolke.

balocom: Električna energija se deli na jalovno energijo, to je energija ki je induktivni števec ne more registrirati in pa delovna energija, to pa števec registrira. ..

Oslarija, seveda obstajajo tudi števci jalove energije.

Malo šole: Navidezna moč (VA) = Delovna moč (W) X Jalova moč (VAR), pri tem da X ni množenje ampak vektorski produkt dveh komponent. Med jalovo komponento in delovno komponento pa je ena zadeva, ki se ji reče cos fi . Zadeva je zanimiva le pri IZMENIČNIH napetostih, pri enosmernih napetostih je vse jasno.

To se pa res vidi, da si ti bolj malo hodil v šolo. Ta trditev je seveda napačna.

Še malo, pa bodo temelji elektrotehnike postavljeni na glavo. Fantje, dajte preden pišete take neumnosti, poglejte v kaki učbenik ali elektrotehniški priročnik.
LP BigHugo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13732834 (26383) oemdzi
»

delovna moč-na žarnici

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212944 (2403) bili_39
»

induktivno breme in elektrarne

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
53686 (3604) Highlag
»

Koliko elektrike porabi rač

Oddelek: Strojna oprema
208863 (8180) gumby
»

Napajalnik LC Power LC 6550 550W kupiti ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
575489 (4179) Dr_M

Več podobnih tem