Tom's Hardware - Na Tom's Hardware so naredili zanimiv poskus, pri katerem so računalnik popolnoma pasivno hladili z oljem za cvrtje. Izbrali so trenutno najhitrejše komponente, ki so bile na voljo v trgovini, in jih vse skupaj, razen napajalnika in diska, zaprli v vodotesno (ali bolje rečeno oljetesno) ohišje ter ga napolnili z osmimi galonami (okrog 30 litrov) olja. Sistem se je v praksi precej dobro obnesel, testiranje je namreč pokazalo, da se zadeva ni grela nič bolj, kot bi se pri uporabi zračnega hlajenja. Vsi, ki bi podobno operacijo želeli izvesti doma, čimprej preberite originalen članek.
zanimivo, članka še nisem prebral ampak ne vidm ovire zakaj tega ne bi naredili z vodo. Če lahko komponentne dobr premažeš z snovjo ki ne prevaja toka hkrati pa ima dovolj dobro toplotno prevodnost si zadel v polno. Ampak tle ne smeš met prostora za napake, ena stvar ne štima pa gre lohk vse v pm
jaz bi uporabil destilirano vodo ker ne prevaja el.toka. sem pa tudi že razmišljal da gi pa potopil v olje in olje hladil z olnjim hladilnikom od kakega manjšega kamijončka
Koliko se spoznam na kuho se jedilno olje tudi pokvari. Tak da tole je čist brez veze. Mora bit neka sintetika, ki ne razpada pod vplivom temperature in zraka.
Edit: Destilirana voda ni dobra Preberi članek.
Never trust a computer you can't throw out a window
x800xt, saj so jo že. Pred kakim letom sem videl videoposnetek, kjer so delujoč TV potopili v brezbarvno raztopino (ki seveda ni bila voda) in je še vedno delal...
Jest bi tu naredil po vzoru transformatorske postaje. Tam je cel transformator potopljen v transformatorsko olje, pa kot zgleda električarji nimajo problemov s temperaturo.
Pred kakim letom sem že sam pomislil na nekaj takega, vendar nisem vedel, katera tekočina bi dovolj dobro odvajala toploto in bi bila izolator. Potem pa ta novica. Kuhinjsko olje.. zakaj pa ne.
Problem se seveda pojavi, ko neseš oljnato grafično kartico na garancijo...
Jaz sem imel že pleksi kišto narejeno, in motorno olje. Hladil bi pa celo plato s komponentami razen napajalca, diska pa cd. Zadeva bi verjetno super delala in atraktivno zgledala, ampak ker ves čas nekaj šarim po računalniku sem si pol nekako premislil. Pa 20l kvalitetnega sintetičnega motornega olj, ki se ne stara preveč ni ravno poceni.
aja še to, po strojniškem priročniku ima mazalno olje nekoliko večjo toplotno prevodnost (lambda) od transformatorskega, le pri napetosti preboja bi se verjetno obnesel bolje transformatorsko olje, vendar ker gre tu za male napetosti to nima veze
Prides na lana..glih neki se ti pokvar-in juhej .Gremo plavat . Drgac me pa predvsem zanima kako je s kontakti,kaj se dogaja ce tako masino uporabljas kot server..vrjetno bi se v tem plexy uhisju olje konstantno segrevalo..ceprav so kolicine ogromne
posoda naj bi mela samo 2 stranici iz pleksija, ostalo kovina, da se olje bolje hladi. Jest sem laufal nekaj časa vent v olju,da ga meša na 5-7V in proc stari napol v olju tudi za test ... ; tudi PSU se lahko fura v olju, samo mora bit tisto mineralno redko za šivalne stroje; rabiš ga pa cca, 15 litrov ..
A disk so zunaj pustili? Zakaj pa to? A niso mehanizem in plošče itak vakumsko zaprti?
In kaj potem sploh pridobimo? Naredit popolnoma tih sistem se da tudi z zračnim hlajenjem, samo disk se še vedno sliši. Če bi ga dal v olje, bi verjetno zadušil njegov zvok, kar bi bila največja prednost takega hlajenja.
Diski imajo eno malo luknjico za izenačevanje tlaka, skozi katero lahko vdre tekočina not. Jih pa ne smeš zapret, olje na ploščah pa je no-no.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
Jest sem za probo en star disk napol sklumpan probal odprtega potočit v kurilno olje; pol sem ga zagnal in imel akcijo brisanja po kuhinji ; disk je total crnu pol ...
Zakaj misliš, da bi olje dušilo hrup diska ? Kapljevine ja boljše prenašajo zvoke kot zrak. Mogoče bi vibracije diska dušilo, ampak čist mogoče je, da bi ga le preneslo na ohišje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
>>Jest sem za probo en star disk napol sklumpan probal odprtega potočit v kurilno olje; pol sem ga zagnal in imel akcijo brisanja po kuhinji ; disk je total crnu pol ...
ti je ze kdo omenil, da je kurilno olje vnetljivo, hlapi pa celo eksplozivni? darwin award kandidat, hehe
kako bi rekel, ... jo kako je to staro, samo očitno so komaj sedaj prišli na to idejo pri njih in še slabo so jo izvedli.
Je bil nekaj časa nazaj članek v Elektor Electronics, kjer so se tega lotili malo bolj pametno. Niso namreč uporabili jedilnega olja, ampak transformatorsko olje. Prevodnost praktično nič in boljše hladilne lastnosti. S tem, da so vse potopili v olje, tudi napajalnik in DISk. Sicer potopili so dva diska, en je zadevo preživel, drugi ne.
Mi ni jasno zakaj narediti za ta poizkus tako klasično ohišje? Sej bi lahko naredili nekaj manjšega in bolj primernega temu poizkusu, bi porabili precej manj olja.
btw ima kdo podatek o dielektricnosti olja? na podatkovnih vodilih se zaradi tega pojavijo parazitne kapacitivnosti, ki verjetno niti niso zanemarljive... sploh pri nekaj 100MHz ne
MrStein,zvok ima v tekočinah samo višjo hitrost,ne pa prenosljivost.Pol bi se v bazenu lahk pod vodo pogovarjal na 10 m in več.Tekočine zadušijo zvok seveda.
ce smo ze pri prenosu zvoka... zvok se v tekocinah bolj prevaja...primer: kiti se slisijo po vec kot 500 km dalec...
kar se pa tice hlajenja sem pa jaz tako razmisljal...kaj pa ce bi naredil "vodno hlajenje.. in potem natocil v rezevuar olje (redkejše)...prednost naj bi bila v tem da ce bi zacelo kje spuščat.. nebibilo napake kot pri vodi... pa se bolje bi hladilo...
Dinko povej mi no kaj to pomeni zvok prevaja? A misliš da bi se zvočnik pod vodo bolj slišal kot zunaj na zraku?Ker gre se zato, da tekočine zadušijo zvok,vsak ki je malo bolj zna fiziko ti lahko to potdi.
Nima olje večje viskoznosti kot voda in ga je zaradi tega težje premikat? Pa tudi v centru cevi bi se lahko precej hitro premikalo, na robu pa skoraj stalo.
Ja, ampak kiti se oglašajo na dokaj nizkih frekvencah. Prednost tiska v olju je, da se njegove vibracije ne prenašajo nikamor. Pa še to je, ti kita v vodi slišiš 500km daleč, ko pa daš glavo ven z vode pa ga ne slišiš več. Se pravi disk je v olju uho je pa izven volja, med medijema je meja. Prej bi bili vidni majhni valovčki kot pa bi slišal disk. Sicer pa lahko probaš, daš v kozarec nekaj olja in GSM noter pa se pokličeš, potem poročaj koliko si slišal ven
gunby: ampak še vedno impliciraš, da moraš dati glavo pod vodo. Sej čoln slišiš tudi zunaj. Če pa nek motor dela komplet pod vodo, ga boš ti nad vodo bolj malo slišal; enako velja, če obrneš izvor in sprejemnik.
@ Dinko: Če bi bil jaz tolk velik ko kit, bi se me tud slišal 500 km!
OK, resno. Sicer nisem nobem fizik, ampak intiutivno bi rekel, da zvok po tekočinah sicer potuje dlje/hitreje/glasneje kot po zraku, ampak ko hoče zapustit tekočino, ga pa nekako zmanjka. Torej čoln slišiš bolje, dokler imaš ušesa pod vodo; če daš ušesa ven iz vode, pa slišiš samo zvok čolna, ki prihaja po zraku, in ne tistega, ki pripotuje vso razdaljo po vodi in potem po zraku samo do tvojih ušes.
Glave v fritezo pa seveda ne bi dajal
Naj en fizik pove, zakaj se zvok zaduši pri prehodu iz vode v zrak.
Naj en fizik pove, zakaj se zvok zaduši pri prehodu iz vode v zrak.
Zvoka ne slišiš ker nastane odboj pri poskusu prehoda iz enega medija v drug. To je podobno kot pri prehodu svetlobe med dvema različnima plastema. Skratka, pride do interference(ukrivljenosti valovanja zvoka).
Kar se pa tiče olja! Vsak izolator ima svojo prebojno napetost, ki pa je zelo pomembna. Če vas zanima pa se meri v voltih na meter (V/m). Skratka prebojne napetosti: transformatorskega olja je cca 300KV/cm zrak je cca 30KV/cm za čisto destilirano vodo pa še nisem slišal ker je to namreč totalni lapsus. Je res da je voda slabše prevodna čim bolj čista je, toda še vedno prevaja.
Pa še za tistega laika ki je omenjal kapacitivnost, namreč pri visokih frekvencah navidezni kondenzator odpade. To pa je pri nekje 10MHz in več. Torej ni panike za parazitne kapacitivnosti.
>>namreč pri visokih frekvencah navidezni kondenzator odpade. To pa je pri nekje 10MHz in več. Torej ni panike za parazitne kapacitivnosti.
tale je malo bosa... paraziti postanejo vedno bolj izraziti z visanjem frekvence. pri gigahercih se ze vsak pikofarad zelo pozna, v jedrih visokofrekvenchih cipov se pa itak v femto- in atofaradih pogovarjajo
med linijami na tiskahih ploscah so parazitne kapacitivnosti, te so upostevane pri dizajnu.
Ja postanejo vedno bolj opazni, ker predstavljajo kratke stike. Tako recimo patazitna kapacitivnost med neko nogico in maso pri visokih frekvencah predstavlja spoj nogice na maso. Enako velja za vse ostale stvari. Skratka niso parazitne kapacitivnosti le med nogicami, ampak med nogicami in vsem kar jih obkroža.
Torej parazitne kapacitivnosti so pri visokih frekvencah resen in realen problem.
In tisto so parazitne kapacitivnosti, ne navidezne. Nič niso navidezne, so res tam, le do določenih frekvenc nas ne brigajo. Tako da ne pretiravati z uporabo besede laičnost...
EDIT: sej ni treba nekih visokofrekvenčnih zadev gledat, še pri navadnih operacijskih ojačevalnikih so problematične parazitne kapacitivnosti, ker zmanjšujejo ojačanje op. oj., dokler ne gre popolnoma na 0, pri zelo visokih frekvencah.
Nisem omenjal da obstaja popolni izolator, ker to vem da ne. Celo nasprotno. Še povdaril sem da se izolativnost meri s prebojno napetostjo, ki pa ja pri kakšnih super kondenzatorjih okrog 8MV/cm. Parazitna kapa citivnost ali navidezni kondenzator je isto, ker ta kondenzator ni fizični prilotan, pač pa je pojav ki se pojavi zaradi kopičenja naboja na določenem mestu. Ampak to je že preveč za razlagat, razen če neštudirate elektronike. Tko da sebe nebi štel med lajike! LP Geny!
Geny, ne se bat nisi edini ki študira elektroniko tukaj. Jaz sem ti samo napisal, da malo moderiraj uporabo besede laičnost, ko nekdo omeni, da je parazitna kapacitivnost pri visokih frekvencah problem. Če študiraš elektroniko, bi moral to vedeti, ne pa napisati tisto kar si ti napisal.
Kaj res sedaj na fakulteti uporabljajo pojem navidezni kondenzator? To prvič slišim, pri nas je bilo vedno parazitna kapacitivnost, ker lepo opiše za kaj se gre. Kondenzator je beseda za fizični element, tak, ki ima dve prevodni plošči in vmes dielektrik in je zapakiran v neko ohišje (razen specialni kondenzatorji, ki pa se jim tudi velikokrat reče ________ kapacitivni elementi, recimo elementi s spremenljivo kapacitivnostjo, kot pa spremenljivi kondenzator). Kapacitivnost pa opisuje pojav. Zato jaz vedno rečem parazitna kapacitivnost in mislim da večina ljudi.
pojav ki se pojavi zaradi kopičenja naboja na določenem mestu
Tudi ta izraz, sicer pravilen, se mi zdi nekako neposrečen. Nekdo bi namreč lahko razumel, da se parazitne kapacitivnosti pojavijo le pod določenimi pogoji, kar pa ni nujno res. Parazitna kapacitivnost je povsod tam, kjer sta dve prevodni "plošči" na različnih potencialih in imata kakršen koli dielektrik vmes. To je tako malo bolj splošno. Pod določenimi pogoji pa začnejo vplivati.
Sicer pa ni treba študirat elektroniko da to raumeš, splošno poznavanje fizike je dovolj, saj ni nekaj pretirano kompliciranega.