»

Kitajski zeleni jez pod drobnogledom

Ars Technica - Kitajska vlada je prejšnji teden smrtno resno napovedala, da bodo morali poslej vsi prodani računalniški sistemi nameščeno posebno programsko opremo z imenom Zeleni jez. Ta bo vsakokrat s spleta prenesla seznam prepovedanih strani in uporabnikom preprečevala dostop do njih, po uradni razlagi zato, da bi mladega kitajskega človeka obvarovali pred pogrošnostjo zahodnih vsebin. Raziskovalci na University of Michigan so analizirali progam in ugotovili, da je v njem kar nekaj varnostnih pomanjkljivosti, ki jih lahko zle strani izkoristijo za izvajanje zlonamerne kode na računalniku.

Ugotovili so, da je v program vgrajen filter za slike, besedil in URL-je. Slikovni filter uporablja knjižice OpenCV za detekcijo slik z veliko površine v kožni barvi, kar bi utegnilo predstavljati pornografski material in jih cenzurira. Tekstovni filter ne le primerja besede s prepovedanimi, temveč vsebuje tudi algoritem za analizo sobesedila. Raziskovalcem je uspelo izrabiti buffer overflow v filtru...

22 komentarjev

Vista (x64) bo zahtevala digitalno podpisane gonilnike

Microsoft - Ali pa, žal, pa ne bo mogoče uporabiti vaše nove naprave. Sploh. Kot nam je vsem znano, je bilo mogoče v Windows XP še naložiti nepodpisane gonilnike na računalnik, ob tem pa smo bili le opozorjeni. V Microsoftovem najnovejšem operacijskem sistemu pa naj bi temu naredili konec v prid večje varnosti, saj naj bi tako preprečili zaganjanje ZlobneKode v jedro operacijskega sistema.

Kakor je to razvidno na Microsoftovi strani, to pomeni, da mora avtor gonilnika zaprositi Microsoft, da mu dodeli certifikat za gonilnik. Čeprav MS izda certifikat zastonj, pa je predpogoj zanj VeriSignov certifikat (VeriSign Class 3 Commercial Software Publisher Certificate), katerega pa je potrebno plačati.

Zagovorniki pravic uporabnika že komentirajo potezo Microsofta kot še en korak k uresničevanju koncepta " trusted computing", polega tega pa se postavlja tudi vprašanje, kako se bodo izdelovalci strojne opreme na to odzvali. Vaše mnenje?

94 komentarjev

Trinajstletnik izključen iz šole

Slo-Tech -

Nek oče je želel biti dober oče, zato je svojega sina poučil o splošnih računalniških osnovah. Med drugim pa mu je tudi pokazal, kako lahko z DOS ukazom pošiljaš sporočila prek mreže.

Sine pa je navdušen nad odkritjem to zadevo pokazal svojim prijateljem v šoli. Ob tem je približno 80 računalnikov prejelo sporočilo "Hey!", med drugim tudi ravnateljevo, ki pa je sporočilo preprosto ignoriral.

Toda šolska administratorica in učiteljica je zadevo vzela resno in storilca vprašala, če je to res on naredil in ga povprasala kako, potem pa ukrepala naprej. Zadevo je prignala tako daleč, da je bil sine za tri dni izključen iz šole.

Ob vsem tem se avtor prispevka sprašuje, kaj je otrok sploh storil napak. Ni poslal sporočila z "grdimi besedami", ni uporabljal kake ZlobneKode™, samo pognal je vgrajen DOS ukaz. Med drugim pa je možno t.i. "Messenger service", ki skrbi za pošiljanje in prejemanje takih sporočil, tudi izklopiti. Klik!

Kaj pa vi, že znate pošiljati sporočila prek omrežja?

69 komentarjev

Mozilla Thunderbird 0.4

Mozilla.Lugos.Si - Izšla je nova različica samostoječega™ poštnega odjemalca, iztrganega iz Mozilline kodne osnove in delujočega na raznovrstnih operacijskih sistmih. Govora je seveda o Mozilla Thunderbirdu, zmogljivem poštnem odjemalcu, ki se lahko pohvali z nadzorom nad odpadno pošto in preprečevanjem izvajanja ZlobneKode™. Nova različica vsebuje nekoliko več ličila in precej manj škodljivih hroščev, izboljšana pa je tudi povezanost z operacijskim sistemom. Slovenski paketi so na voljo tukaj, originalna angleška različica pa tu.

21 komentarjev

AVSR: zvočno-slikovna prepoznava govora

The Register - Audio Visual Speech Recognition se imenuje tehnologija izpod rešetk Intelovega razvojnega laboratorija, ki je bila izdelana v sklopu OpenCV knjižnjice (skupek kode za računalniški vid in prepoznavo obrazov).

Koda je namenjena 'branju z ustnic' in deluje na principu prepoznavanja vizualnih zajemkov izgovorjenih zlogov. Po Intelovih besedah se je metoda izkazala za veliko učinkovitejšo od klasičnih algoritmov za desintezo zvoka, saj je med drugim učinkovita tudi v območjih z visoko stopnjo hrupa. Vseeno pa kanijo tehnologijo uporabiti kot komplement zvočni prepoznavi govora, saj bi obe delovali v navezi; ako bi zvočni alogritem ne uspel pravilno razvozlati povedanega oz. bi bil v dvomih, bi na pomoč priskočil drugi [:)]. Klik!

Ah -- da ne pozabim -- najlepše pri tem pa je to, da je kupček ZlobneKode na voljo pod pogoji open-source licence.

0 komentarjev

Benjamin naskoči KaZaA

The Register - Ja, po para-diranju po Radovljici se mi jako ljubi pisat novice o -- virusih. Tokratni skupek ZlobneKode™ se predstavlja pod več kot 1.000 naslovi glasb, programja ali filmovja. Ko ga uporabnik Dolnaloži ter požene, ustvari mapo (ter da v 'share'), od koder zopet preži na morebitne nepazljive mozoljavčke (in njihove očete). No, virus sicer ni ravno razdiralne narave, pač pa uporabniku kaj rad postreže s pop-up okenci. Komercializacija? Klik!

5 komentarjev