»

Avstralija želi prisiliti Apple v enako odprtje App Stora kot EU

Slo-Tech - Evropska regulativa, ki običajno orje ledino, se neredko prelije tudi v druge države, med katerimi so Avstralija, Kanada in Kalifornija pogosto prve. Avstralska vlada pripravlja ureditev, ki bo od Appla enako kot v EU terjala, da uporabnikom iOS omogoči nalaganje aplikacij iz drugih spletnih tržnice, ne le iz App Stora. Ne gre za kakšno posebno nenaklonjenost Applu, temveč preprosto dejstvo, da 30-odstotna provizija za nakupe v aplikacijah, ki so prenesene z App Stora, krni uporabniško izkušnjo. V aplikacijah na iOS se ni možno naročiti na Netflix ali Spotify, uporabniki Kindla ne morejo kupiti e-knjig (to morajo storiti prek računalnika) in podobno.

Avstralija je zato že konec minulega leta Applu zažugala, da ga bo označila kot platformo (designated), ki mora zagotoviti večjo združljivost in odprtost s svetom. Apple je nad zamislijo vse prej kot navdušen. Te dni so Avstralijo posvarili, naj nikakor ne jemlje evropske direktive o digitalnih trgih za zgled. Trdijo, da terja ukrepe,...

21 komentarjev

Amazon v Kindle na iOS dodal gumb Kupi knjigo

Slo-Tech - Morda se zdi nepomembna malenkost, da je Amazon v svojo aplikacijo Kindle za iOS dodal gumb za neposredni nakup knjige, a prava vest je, da je to smel storiti. Apple je bil po izgubljeni tožbi v ZDA, na katero se je sicer pritožil, prisiljen v aplikacijah dopustiti gumbe, povezave in obvestila o drugih načinih plačil izven svojega ekosistema. Eden največjih igralcev na trgu spletnih nakupov je to takoj izkoristil.

Kljub pritožbi mora Apple do meritorne odločitve sodišča spoštovati prvostopenjsko sodbo, saj ni dobil začasne odredbe. Večji pisci aplikacij so to takoj dojeli in začeli izdajati posodobitve aplikacij, ki uporabnike neposredno preusmerjajo k alternativnim načinom nakupa vsebin in storitev. S tem se izognejo plačilu 30-odstotne provizije, ki jo Apple zaračunava pri nakupih v svojem ekosistemu. Pred zadnjo sodbo so sicer dovolili še kompromisno rešitev, ker bi za plačila izven App Stora zaračunavali 27 odstotkov, kar je z upoštevanjem provizij plačilnih posrednikov za...

44 komentarjev

Sodišče v Kaliforniji močno načelo Applovo molzno kravo App Store

Slo-Tech - V sporu med Applom in Epic Games je okrožna sodnica v severni Kaliforniji Yvonne Gonzalez Rogers pritrdila slednjemu. Apple ne sme pobirati provizij od nakupov, ki jih uporabniki od avtorjev aplikacij opravijo izven App Stora. Prav tako Apple ne sme omejevati avtorjev aplikacij ali jim kako drugače preprečevati, da bi uporabnike seznanili z možnostjo nakupa naročnin in drugih storitev mimo App Stora.

Nekaj podobnega je sodišče odločilo že leta 2021, ko je ugotovilo izkoriščanje prevladujočega položaja na trgu, a dejalo, da Apple ni monopolist. Tedaj je Applu ista sodnica Applu izrecno odredila, da ukine pravila, ki prepovedujejo seznanitev uporabnikov o možnosti nakupov po drugih kanalih. V tistem primeru je šlo izključno za plačila v mobilnih igrah, ne pa za širši problem nakupov aplikacij. Apple je obveljal za zmagovalca procesa, saj jo je dobil le po prstih in izgubil v eni izmed desetih točk. A pritožila sta se oba - Apple in Epic.

Applu je sedaj ta odločitev močno škodovala....

3 komentarji

Google izgubil proti Epic Games

Slo-Tech - V sporu med Googlom in Epic Games, ki je pred tremi leti prerasel v tožbo, je Google prepričljivo izgubil. Sodišče v Kaliforniji je v vseh točkah pritrdilo podjetju Epic Games, ki je Google obtoževalo monopolnega ravnanja in zlorabe prevladujočega položaja. Kazen in druge ukrepe bo sodišče izreklo januarja, potem ko je porota včeraj soglasno prikimiala Epic Gamesu.

Ugotovili so, da je povezovanje spletne tržnice Google Play Store in plačilnega sistema Google Play Billing nezakonita zloraba prevladujočega položaja. Jabolko spora je bila igra Fortnite in 30-odstotna provizija, ki si jo Google zaračuna od vseh nakupov prek lastnega plačilnega sistema. Epic Games je trdil, da je to nesorazmerno visoka provizija. Podobno sicer velja tudi za Applov App Store, a tam je situacija pomembno drugačna. Aplikacije na iOS brez App Stora ne morejo, medtem ko v Android lahko, le da je to manj praktično. Zato se je tudi Fortnite naposled vrnil v Play Store.

Sodišče pa sedaj ugotavlja, da Google...

23 komentarjev

Apple ne sme omejevati plačil izven App Stora

Reuters - Končala se je dolgotrajna sodna bitka med Applom in založnikom Epic Games, v kateri ni enoznačnega zmagovalca. Sodišče je razsodilo, da Apple ne sme preprečevati uporabe drugih načinov plačevanja poleg Applovega sistema (in-app purchasing), a je povedalo tudi, da Apple ni monopolist.

Apple od vseh nakupov v App Storu in prek uradnega kanala za nakupe v aplikacijah pobira 15- do 30-odstotno provizijo. Hkrati podjetjem, ki aplikacije tržijo prek App Stora, prepoveduje ponujanje alternativnih plačilnih kanalov v aplikacijah. To v praksi pomeni, da če v brezplačni aplikaciji naročnino sklenete neposredno iz aplikacije, bo Apple dobil 30-odstotni delež, če pa naročnino sklenete ločene na internetni strani, Apple tega deleža ne bo dobil. Cena pa bo v obeh primerih enaka, ker Apple to zahteva od založnika. Ko je Epic v Fortnite uvedel mikroplačila mimo App Stora, je Apple aplikacijo izbrisal, Epic Games pa vložil tožbo.

Sodnica Yvonne Gonzalez Rogers je odločila, da je Applovo...

51 komentarjev

Applu se v EU obeta preiskava zaradi pritožbe Spotifyja

Slo-Tech - Po poročanju Reutersa se v EU Applu obeta nova preiskava, ki jo bo Komisija sprožila po pritožbi, ki jo je Spotify vložil predlani. Švedsko podjetje Applu očita, da v svojem App Storu nedopustno omejuje konkurenco, saj pobira 30-odstotno provizijo na vse nakupe. Sem sodi tudi nakup naročnine na Spotify, medtem ko so nekateri ponudniki (denimo Uber) te provizije oproščeni. Zato je Spotify s kampanjo skušal prepričati ljudi, naj naročnino raje vplačajo direktno na Spotifyjevi strani, na kar je Apple odgovoril s postavljanjem tihih omejitev aplikaciji. Apple je zanikal kakršnekoli nepoštene prakse in odvrnil, da si Spotify želi obravnave, ki je na voljo le brezplačnim aplikacijam.

Evropska komisija pa meni, da je v pritožbi vsaj zrno soli, zato se pripravlja na preiskavo. Do poletja naj bi Applu poslala uradno izjavo o nasprotovanju, na kar se Apple lahko odzove. Komisije bo potem ocenila, ali se bo primer nadaljeval z uradno preiskavo. Uradne potrditve dogajanja iz Bruslja še ni....

2 komentarja