»

Čedalje manj kitajskih študentov v ZDA

Slo-Tech - Pred tednom dni smo ugotavljali, da zanimanje bodočih študentov iz tujine za ameriške univerze upada, lahko dodamo, da se število kitajskih študentov že pet let znižuje. Največ jih je bilo v predkovidnem akademskem letu 2019/20, ko je v ZDA študiralo 372.000 kitajskih študentov. Lani (2023/24) jih je bilo le še 277.000, trend pa se še nadaljuje.

Znižanje števila kitajskih študentov v ZDA so povzročila zaprtja držav zaradi pandemije pred petimi leti, številke pa si odtlej nikoli niso opomogle. Srednji razred na Kitajskem vidi študij v ZDA kot predrago oziroma preveč tvegano investicijo, saj lahko primerljivo izobrazbo dobijo tudi v drugih državah ali doma, mehkih prednosti študija v ZDA pa je tudi čedalje manj.

Kitajci so v ZDA začeli študirati v 70. letih minulega stoletja po odprtju države. Do danes je v ZDA študiralo okrog tri milijone Kitajcev, ki se po študiju bodisi vrnejo na Kitajsko v dobro plačane službe bodisi ostanejo v ZDA. Zlasti študentje iz višjega razreda se po...

24 komentarjev

Harvard mora odsloviti vse tuje študente

Slo-Tech - Ameriška administracija je Harvardu preklicala certifikat Student and Exchange Visitor Program, ki univerzi omogoča vpisovaje tujih študentov. Na univerzi, ki ima vpisanih več kot 6700 tujih študentov na različnih stopnjah študijah, so odločitev označili kot protizakonito in sprožili sodni spor. A če sodišče ne bo izdalo začasne odredbe ali odpravilo odločitve, ne morejo več vpisovati tujih študentov, obstoječi študentje pa se morajo prešolati, če želijo legalno ostati v ZDA.

Odločitev, ki jo je Oddelek za domovinsko varnost (DHS) sprejel v četrtek, daje Harvardu 72 ur časa za izvedbo. Pod pismo je podpisana vodja DHS Kristi Noem. V njem Harvardu očitajo nespoštovanje zakonodaje, podpihovanje terorizma, antisemitizem in sodelovanje s kitajsko komunistično partijo. Trdijo, da je kampus na Harvardu sovražno okolje za Jude, da promovira Hamas in uvaja rasistično politiko DEI (različnost, enakost, vključenost). Zaradi tega so preklicali certifikat, torej Harvard v prihodnjem letu ne...

91 komentarjev

Doktorski študenti v tujini že plačani manj od življenjskih stroškov

Slo-Tech - Doktorski študenti in tudi podoktorski sodelavci niso imeli nikoli zavidanja vrednih plač, a v zadnjih letih so se te realno še znižale. V ZDA so te praviloma že nižje od življenjskih stroškov, rožnato pa ni niti v Sloveniji. Kot ugotavljajo v Nature, plače doktorskih študentov le na dveh odstotkih ustanov presegajo izračunane življenjske stroške (kakor jih izračuna MIT-ov kalkulator). Plače doktorskih študentov in podpornega osebja na visokošolskih inštitucijah niso sledile inflaciji, kar letos ob 8-odstotni inflaciji predstavlja že velik problem. Letošnja raziskava je na primer pokazala, da za doktorski študentje entomologije na severozahodu ZDA zaslužijo dovolj za normalno preživetje, povsod drugod pa precej manj. V povprečju so njihove plače za 4000 dolarjev letno nižje od takšne, ki bi zagotavljala preživetje (living wage). Enake težave imajo v vseh vedah.

Tudi izven ZDA položaj ni dober. V Veliki Britaniji so se letos plače doktorskih študentov povišale za 2,9 odstotka, kar...

54 komentarjev

ZDA želijo blokirati TikTok

Slo-Tech - Kitajska aplikacija TikTok, ki je namenjena deljenju videoposnetkov med znanci, je tarča kritik, češ da jo kitajske oblasti uporabljajo za množično prisluškovanje. Ne glede na resničnost teh trditev ni presenetljivo, da ameriške oblasti resno razmišljajo o prepovedi uporabe te aplikacije. Zunanji minister Mike Pompeo je včeraj dejal, da resno razmišljajo o blokadi te aplikacije. Poleg ZDA so do aplikacije sumničavi tudi v drugih državah.

Indija jo je v paketu z 58 drugimi aplikacijami prepovedala minuli teden. Skupna točka vseh blokiranih aplikacij je kitajsko poreklo, saj se bojijo, da bi aplikacije predstavljale grožnjo državni varnosti in obrambi, kar je lahko kršitev indijske suverenosti in celovitosti. Seveda to ni edini razlog, saj je dva tedna pred tem izbruhnil omejen spopad na indijsko-kitajski meji, v katerem je življenje izgubilo 20 indijskih vojakov in neznano število kitajskih. Blokada kitajskih aplikacij je eden izmed protiukrepov, piše BBC.

TikTok medtem poudarja,...

45 komentarjev

Kitajski Foxconn izkorišča dijake in študente s slabo plačano prakso

Slo-Tech - Ni neznano, da so delovni pogoji v kitajskih tovarnah, ki za zahodne znamke proizvajajo elektroniko, izjemno slabi, o čemer smo že večkrat pisali. Kot najbolj razvpit primer se navaja kitajsko podjetje Foxconn, ki zaposluje 1,3 milijona ljudi in proizvaja elektroniko za Apple, Amazon, HP in mnoga druga podjetja. Na dan prihajajo nove in nove obtožbe o hudih kršitvah pravic delavcev, ki so vzpodbudile celo Apple, da je napovedal neodvisni pregled kitajskih obratov svojih dobaviteljev. Medtem so v javnosti odjeknile zadnje obtožbe o izkoriščanju študentov in dijakov v Foxconnu, ki morajo v okviru obvezne prakse garati v podjetju, medtem ko si dobiček razdelijo Foxconn in napotitvene šole.

Foxconn priznava, da je v...

27 komentarjev

Ameriška višja šola potrdila desetletno virusno okužbo in krajo občutljivih osebnih podatkov

Zapečateni računalniki v učilnici, kjer so najprej odkrili okužbo.

Slo-Tech - Rektorat ameriške višje šole City College v San Franciscu je potrdil obsežno in vsaj desetletno okužbo njihovega informacijskega sistema z virosom, ki naj bi kradel občuteljive osebne podatke in jih v nočnih urah prenašal na strežnike v Rusiji in na Kitajskem. Sumijo, da so bili odtujeni prijavni podatki za spletno bančništvo, e-poštna in facebook gesla, ter drugi podatki, ki bi lahko koristili za potrebe kraje identitete. Razkritje je toliko bolj občutljivo, ker gre za eno največjih višješolskih inštitucij v državi, z letnim vpisom blizu 100 tisoč študentov in ducat campusi širom San Francisca.

Dolgotrajnost okužbe naj bi bila v veliki meri posledica sorazmerno slabega odnosa vodstva do informacijske varnosti, kar se...

13 komentarjev