»

Google v celoti prevzema razvoj AOSP

Slo-Tech - Jedro operacijskega sistema Android, ki ga predstavlja AOSP (Android Open Source Project), je na vseh androidnih telefonih enako, četudi uporabnik vidi precej različne uporabniške vmesnike. Jedro je odprtokodno z licenco Apache 2.0, glavni razvijalec pa je Google - a ni edini. To se bo sedaj spremenilo, četudi AOSP ostaja odprtokoden, uporabniki pa razlike ne bodo opazili.

AOSP ima trenutno dve veji razvoja. V javno vejo lahko prispevajo vsi in je ves čas dostopna, interna veja pa je dostopna le Googlu in preverjenim partnerjem z ustrezno licenco GMS (Google Mobile Services). Mednje sodijo na primer Samsung, Motorola in Sony. Rezultati razvoja na interni veji na koncu seveda prispejo v javnost, a se včasih pojavijo težave z združljivostjo vej. Google prispeva v obe, zunanji razvijalci pa - resda bistveno manj od Googla - le v javno verzijo.

Vse to želi Google sedaj poenostaviti tako, da bo obstajala le še interna verzija. Google pojasnjuje, da bodo po izidu nove verzije še vedno...

7 komentarjev

Google pomotoma razkril podrobnosti o iskalnem algoritmu

Slo-Tech - Google je pomotoma na Githubu objavil interne dokumente, ki pojasnjujejo oziroma dokumentirajo delovanje iskalnega algoritma. Njihovo avtentičnost je potrdil, posebej zanimivo pa je, da so bili objavljeni pod licenco Apache 2.0. Kdorkoli jih je videl in prenesel, ima torej trajno, svetovno, neekskluzivno, neodplačno, nepreklicno pravico do uporabe. Dokumenti so zato sedaj brezplačno dostopni marsikje.

Večinoma gre za dokumentacijo. Čeprav dokumenti niso popoln opis iskalnega algoritma, hkrati pa za razumevanje terjajo poznavanje delovanja algoritma, je skupnost iz njih razbrala že marsikaj. V njih je na primer 2596 modulov in 14.014 atributov (funkcionalnosti). Vse to vpliva na razvrščanje strani pri iskanju, med njimi pa je tudi nekaj funkcij, katerih obstoj je v preteklosti Google izrecno zanikal. Parameter Navboost na primer meri tudi, kako dolgo obiskovalci ostanejo na strani, potem ko jo obiščejo. Google precej teh podatkov dobi iz svojega brskalnika Chrome.

V algoritmu je...

1 komentar

Koliko bodo stale Google mobilne aplikacije v EU

The Verge - Ta teden je veliko prahu dvignila Googlova najava, da bo začel proizvajalcem mobilnih telefonov zaračunavati prednamestitev mobilnih aplikacij, ker je EU od Googla zahtevala, da neha pogojevati njihovo namestitev kot komplet. Sedaj imamo več neuradnih informacij, o kolikšnih zneskih se pogovarjamo.

Najprej razjasnimo, da sta AOSP in Google Apps dva ločena pojma, ki pa skupaj tvorita ekosistem, ki ga poznamo kot Android. AOSP (Android Open Source Project) je operacijski sistem, ki ga Google ponuja pod licenco Apache 2.0. Čeprav ga razvija Google, ni nikakor priklenjen nanj ali povezan z Googlom in njegovimi storitvami. Zato imamo tudi čisto legalne alternativne ROM-e, kot na primer bivši CyanogenMOD ali novi LineageOS. AOSP je in bo ostal brezplačen.

Druga zgodba pa je paket aplikacij...

22 komentarjev

Apple odprl kodo svojega programskega jezika Swift

The Verge - Apple je popolnoma odprl svoj novi programski jezik Swift, ki so ga predstavili lani poleti. To pomeni, da so kot odprta koda dostopni prevajalnik, knjižice in razhroščevalnik. Na voljo je pod licenco Apache 2.0, ki dovoljuje tudi komercialno uporabo.

Apple je že lani ob predstavitvi Swifta, ki je namenjen lažjemu pisanju aplikacij za Applovo strojno in programsko opremo, napovedal odprtje kode. Z današnjo potezo so potrdili, da si želijo čim več aplikacij v Swiftu, ki bi tekle tudi na Linuxu, ki je takisto podprt. Microsoft pa je že maja napovedal prevajalnik za Swift, ki bo podpiral Windows. Apple uradno ni izdal prevajalnikov za Windows ali Android, a odprtje kode pomeni, da ju bo skupnost verjetno kmalu napisala sama.
...

17 komentarjev

Izšla odprtokodna verzija HP Open webOS 1.0

Apache - Hewlett-Packard je izdal odprtokodno verzijo svojega mobilnega operacijskega sistema webOS, kar so obljubili že v začetku leta in z beta verzijo nakazali v začetku tega meseca. Sedaj je čas dozorel in pred nami je polna odprtokodna verzija Open webOS 1.0.

Pripravili so OpenEmbedded, ki omogoča poganjanje webOS v OE-emulatorju, dodali pa so tudi vse pomembne aplikacije, kot na primer brskalnik po spletu in odjemalca za elektronsko pošto. Podprta je tudi Enya2. Skupno so v zadnjih devetih mesecih izdali 450.000 vrstic kode za več kot 75 komponent, webOS pa je sedaj mogoče prenesti (port) na nove naprave, saj je objavljena koda celotnega operacijskega sistema. Hewlett-Packard je pokazal videoposnetek (glej spodaj), kako lahko to naredimo tudi na...

29 komentarjev

Microsoft odprl izvorno kodo prevajalnika jezika F#

The Register - Don Syme iz Microsofta je povedal, da je Microsoft izdal izvorno kodo prevajalnika za programski jezik F#, ki je od marca letos v paketu Visual Studio 2010, pod licenco Apache 2.0. Doslej je bila izvorna koda sicer že dostopna, a le pod licenco Microsoft Research Shared Source License Agreement, ki je dovoljevala rabo izdelka za izvedene izdelke le v nekomercialne namene. Sedanja ureditev dovoljuje tudi komercialno rabo, toda ker gre za pristop code drop, uporabniki ne bodo imeli dostopa do glavnega debla razvoja, možnosti izboljševanja in popravljanja ali odločanja o prihodnosti. Nadzor nad prihodnjimi verzijami ostaja ekskluzivno pri Microsoftu.

18 komentarjev