»

Nova Zelandija želi pritegniti digitalne nomade

Slo-Tech - Nova Zelandija se pridružuje državam, ki želijo pritegniti digitalne nomade, zato bodo omehčali pogoje za pridobitev vizumov za začasno bivanje v državi. Odslej bo s turističnim vizumom možno v državi ostati 90 dni in pri tem delati za tujega delodajalca, ne da bi v državi plačevali lokalne davke na prihodke.

Možno bo tudi podaljšanje do 9 mesecev, a bo po treh mesecih treba plačati dohodnine na tuje zaslužke. S to spremembo želijo v državi vzpodbuditi turizem in pritok denarja. Pred epidemijo covida je bila Nova Zelandija turistični velikan, a se odslej prihodki še niso vrnili na predepidemične ravni. Leta 2019 so prihodki od turizma znašali 40,9 milijarde dolarjev, leta 2023 pa le 37,7 milijarde dolarjev.

Ministrica za gospodarsko rast Nicola Willis je dejala, da bodo s tem povečali priljubljenost države. Samo od prodaje sami sebi, torej od notranjega trga, se standard v državi ne bo povišal, je prepričana. Lani je država zabeležila največji upad BDP med vsemi razvitimi...

31 komentarjev

Japonska pripravlja vizume za digitalne nomade

Slo-Tech - Čedalje več držav razmišlja o uvedbi vizumov, ki so namenjeni digitalnim nomadom. Po Južni Koreji bo šestmesečne vizume sedaj uvedla tudi Japonska, so včeraj sporočili z njihovega urada za imigracije. Zakonodaja je trenutno v javni obravnavi, veljati pa naj bi začela konec marca.

Trenutno Japonska nima enostavnega načina, ki bi tujcem med kratkotrajnim bivanjem omogočil začasno delo, tudi če gre za tuje delodajalce izven Japonske. V praksi se zato največkrat uporablja turistični vizum, ki omogoča 90-dnevno bivanje, a prepoveduje delo. V praksi je to seveda skoraj nemogoče preverjati, kadar gre za delo na daljavo za tuje delodajalce. In prav takšnim nomadom bodo namenjeni novi vizumi.

Za pridobitev novega vizuma bodo morali prosilci izkazati letni prihodek od tujih delodajalcev v višini 10 milijonov jenov, kar je približno 60.000 evrov, in urejeno zdravstveno zavarovanje. Če bo slednje veljalo tudi za njihove družinske člane, bodo lahko v državi legalno bivali tudi ti. Hkrati bodo...

30 komentarjev

Južna Koreja uvaja vizume za digitalne nomade

Slo-Tech - V Južni Koreji bodo z začetkom novega leta uvedli vizum za digitalne nomade, ki je namenjen zaposlenim, ki lahko delo opravljajo na daljavo in pri tem dobro zaslužijo. Vizumi bodo omogočali povsem legano delo iz Južne Koreje za največ dve leti, kar bo bistveno enostavneje kot doslej, ko so morali digitalni nomadi vstopati kot turisti. Pogoji za novi vizum so predvsem finančni: letni zaslužek bo moral znašati vsaj 84,96 milijona vonov (60 tisoč evrov), kar je dvakrat več od povprečnega bruto nacionalnega dohodka (GNI).

Za digitalni vizum bo moč zaprositi na konzularnih predstavništvih države, poleg dokazila o zadostnem zaslužku pa je potrebna še pogodba o zaposlitvi, potrdilo iz kazenske evidence in urejeno zdravstveno zavarovanje s kritjem za tujino v višini vsaj 70 tisoč evrov, kar omogoča zdravljenje in vrnitev v domovino v primeru hude bolezni. Novi vizumi so namenjeni polnoletnim, ki lahko s seboj preselijo tudi zakonca in mladoletne otroke. Z vizumom se ne bo možno potegovati...

12 komentarjev

Apple na Novi Zelandiji desetletje ni plačal nič davka na dobiček

Slo-Tech - Apple tudi na Novi Zelandiji izkorišča metode, ki jih skoraj povsod po svetu uporabljajo multinacionalke, da se izognejo plačilu davkov. Kot poroča New Zeland Herald, Apple v zadnjih desetih letih na Novi Zelandiji ni plačal nič davka na dobiček, čeprav so imeli 4,2 milijarde dolarjev prihodkov in verjetno niso poslovali sebi v izgubo. V tem času so sicer plačali 37 milijonov dolarjev davkov, a so ti romali v Avstralijo. Če bi Apple na Novi Zelandiji prikazoval normalno bruto maržo kot drugod po svetu, bi bil plačal 356 milijonov dolarjev davkov od leta 2007.

Apple se je na očitke odzval z izjavo, da se pri poslovanju na Novi Zelandiji držijo zakonodaje, v podrobnosti pa niso šli. Dodali so še, da izdelke ustvarjajo, načrtujejo in proizvajajo v ZDA, kjer zato...

93 komentarjev

Nova Zelandija prepovedala programske patente

Slo-Tech - Dve leti nazaj, ko se je Nova Zelandija spravljala novelirat svoj patentni zakon, je v državi nastopila vidna javna debata o tem, kaj naj naredijo s programskimi patenti. Večina domače industrije si je želela, da programske opreme ne bi bilo mogoče patentirati, in vlada je naposled popustila ter umaknila svoj izvorni amandma, s katerim bi programsko opremo (pod psevdonimom "embedded software") izrecno vključili v seznam patentabilnih izumov. Omenjeni amandma so spisali lobisti tujih tehnoloških gigantov, ki bi tudi največ pridobili z ohranitvijo/ojačitvijo zaščite svojega IP portfelja.

Zdaj, dve leti kasneje, so jo s tega seznama izrecno izvzeli in programsko kodo klasificirali kot...

9 komentarjev

Nova Zelandija uvaja filtriranje

Ars Technica - Naslednja država na seznamu grobarjev internetne svobode je Nova Zelandija. V tej otoški državi na drugem koncu sveta so vzpostavili sistem filtriranja na internetu, ki ga že uporabljata dva izmed njihovih ponudnikov interneta (ISP). Sestavili so tako imenovano črno listo, kjer je več tisoč naslovov spletnih strani z otroško pornografijo, zoofilijo in drugimi ilegalnimi vsebinami. Te so v papirnati in mesni izdaji na Novi Zelandiji prepovedane že več let, sedaj pa so prepoved razširili še na splet.

Za filter skrbi vlada, sodelovanje ISP-jev pa...

50 komentarjev