»

VLC bo v prihodnosti samodejno podnaslavljal

Slo-Tech - Na CES-u, ki te dni poteka v Las Vegasu, je VideoLAN, ki pripravlja priljubljeni večpredstavnostni predvajalnik VLC, predstavil prihajajočo uporabo umetne inteligence. V prihodnjih verzijah bo VLC z umetno inteligenco samodejno podnaslavljal vsebino. Model bo tekel lokalno na uporabnikovem računalniku, poleg podnaslavljanja pa bo kasneje možno tudi prevajanje.

Kdaj bo nova funkcija nared in na voljo, niso razkrili. Dejali pa so, da bodo uporabili odprtokodni jezikovni model. Več informacij naj bi razkrili kmalu, ko bodo novost predstavili tudi na svojem blogu. To bo nedvomno razveselilo milijone uporabnikov. Na CES-u so namreč razkrili tudi, da so nedavno zabeležili šest milijard prenosov VLC-ja. Nedvomno je marsikdo program prenesel večkrat in ga tudi večkrat nameščal (in nadgrajeval), a vseeno število uporabnikov raste, so dejali. To je v današnjem svetu pretočnih storitev še posebej pohvalno.

VLC je nastal leta 1996 kot študentski projekt na pariški tehnični višji šoli. Tedaj...

24 komentarjev

Izšel VLC 2.0.0

Slo-Tech - Včeraj je izšla nova verzija priljubljenega brezplačnega odprtokodnega predvajalnika vseh večpredstavnostnih datotek VLC. Po več kot desetih letih razvoja in tri leta po izidu prve stabilne verzije je namreč program prilezel do verzije 2.0, v katero so avtorji vdelali cel kup izboljšav in polovili več sto hroščev. VLC je svojo veliko priljubljenost dosegel zaradi odprtosti, brezplačnosti, prenosljivosti (na voljo je za Windows, Mac OS X, Linux, iOS, BeOS in še nekatere bolj eksotične sisteme) in celovitosti, saj z njim odpade potreba po ročnem nameščanju kodekov za predvajanje posameznih...

137 komentarjev

Pasti prenosa programske opreme iz neuradnih virov

Slo-Tech - Nevarnost, na katero tuintam opozorimo, pa bi jo veljalo omeniti večkrat, je nameščanje programske opreme iz nepreverjenih virov. Bodisi razne sumljive verzije Windows iz ruskih strani, ki so predelane, da ne potrebujejo aktivacije, bodisi na videz povsem neškodljivo programje, kot je VLC Media Player, so lahko zelo škodljivi, če prihajajo iz zaupanja nevrednih repozitorijev. Prav avtorji slednjega predvajalnika večpredstavnostnih datotek so še enkrat opozorili na težave, ki jih lahko povzročajo kopije iz čudnih virov.

VLC Media Player je primer odprtokodnega programa, ki je izdan pod licenco GPL. To pomeni, da ga lahko vsakdo predeluje po mili volji in distribuira dalje, pod pogojem da vsakokrat priloži izvorno kodo in...

24 komentarjev

Google letos ponovno prireja Summer of Code

Slo-Tech - Kot že nekaj let zapored, Google letos ponovno prireja svoj program Summer of Code, v okviru katerega Google sprejme različne odprtokodne organizacije za katere potem študentje opravljajo različne projekte. Da ne bi vse ostalo le pri pro bono opravilih, Google za vsakega študenta nameni 5500 dolarjev, od česar jih 5000 prejme študent sam, preostalih 500 pa gre mentorski organizaciji.

Za zainteresirane kandidate je daleč najbolj pomembno dobro poznavanje urnika:

  1. 8. februar - Google je prvič najavil program
  2. 8. marec - Google je začel sprejemati mentorske organizacije
  3. 12. marec - zaprtje sprejemanja vlog mentorskih organizacij
  4. 18. marec - objava seznama sprejetih mentorskih organizacij
  5. od 18. do 29. marca - študentje se pogovorijo z mentorskimi organizacijami o svojih/predlaganih idejah
  6. 29. marec - začetek sprejemanja vlog študentov
  7. 9. april - zaključek sprejemanja vlog študentov
  8. 26. april - objava sprejetih študentskih predlogov
  9. Spoznavanje z mentorji, branje dokumentacije,...

6 komentarjev

Izšel VLC 1.0.0

Slo-Tech - Po dolgih letih razvoja je danes končno izšla 1.0.0. različica programa VLC (VideoLAN Client). VLC je odprtokodni predvajalnik multimedijskih datotek, ki poleg predvajanja različnih formatov datotek omogoča tudi oddajanje preko omrežja (ang. streaming) ter snemanje na disk. Nova različica podpira številne kodeke (tudi HD codeke, vključno z Blu-Ray, Real Video 3.0 in 4.0) ter številne datotečne formate.

Program je brezplačno na voljo za okolja Linux, Windows, Mac OS X, BeOS, Syllable, BSD, MorphOS, Solaris in Zaurus. Zagnati ga je mogoče tudi iz USB ključka (kot mobilno aplikacijo).

VLC je odličen odprtokodni izdelek, ki pravzaprav nima resne konkurence, zato ga lahko le priporočamo.

116 komentarjev