»

V ZDA poraba gospodinjstev za pretočne storitve ža pada

Slo-Tech - Število ponudnikov pretočnih storitev se povečuje, hkrati pa rastejo tudi cene. Potrošniki nad tem niso navdušeni, zato se je onstran Luže že začelo krčenje proračuna gospodinjstev za pretočne storitve. Lani so zanje potrošili četrtino manj denarja kot leto pred tem.

Na Reviews.org so v raziskavi tisoč gospodinjstev preverili, koliko odštejejo za različne vrste povezljivosti. Stroški niso nizki, absolutne številke pa so za slovenske razmere manj uporabne. Povedni pa so trendi, ki kažejo navzdol. Lani so za pretočne storitve Američani v povprečju odšteli 42 dolarjev, še leto pred tem pa 55 dolarjev. Razlika je očitna.

Razlogov je več in to so relevantni tudi za naše kraje. Eden izmed pomembnih dejavnikov je tako imenovana utrujenost ali zasičenost (streaming fatigue), ki jo povzroča veliko število storitev, med katerimi se morajo potrošniki odločati. Drugi razlog je naraščanje cen, saj na primer osnovni paket Netflixa brez oglasov v ZDA stane že 15 dolarjev na mesec, zaradi česar...

125 komentarjev

Amazon Prime Video dobiva oglase oziroma se draži

Slo-Tech - Amazon je potrdil, kar so napovedali že jeseni. Storitev Amazon Prime Video bo natanko čez mesec dni, torej 29. januarja prihodnje leto, dobila oglase. Spočetka je bilo samoumevno, da so plačljive pretočne storitve na voljo brez oglasov, a naraščajoči stroški so ponudnike prisilili v kreativno iskanje dodatnega zaslužka. Cene bi lahko preprosto povišali, a ker bi naročniki to lahko negativno sprejeli, so podražitev raje zakamuflirali v oglase. Amazon Prime Video dobiva v osnovni verziji oglase, kdor pa bo želel še naprej brez njih, bo moral doplačati tri dolarje ali evre mesečno.

Ob tem velja povedati, da Amazon še zdaleč ni edini, ki ima tovrstne zamisli. HBO Max, Peacock in Paramount+ so v minulih mesecih vsi uvedli najcenejšo naročnino z oglasi, medtem ko je Netflix to storil že lani. Drugi storitve preprosto dražijo, denimo Disney+ in Hulu, ki sta se podražila za tri oziroma štiri dolarje. Tudi Apple TV+ je ubral podobno taktiko podražitev.

Amazon bo torej od 29. januarja de...

25 komentarjev

Amazon razmišlja o pretočni storitvi z oglasi

The Wall Street Journal - Amazon namerava slediti Netflixu in uvesti cenejšo verzijo svoje pretočne storitve Prime Video, piše The Wall Street Journal. Za zdaj ni še nič gotovega, saj so pogovori v začetni fazi, a naj bi bil Amazonov interes velik. Razlogov ima veliko.

Čeprav so v podjetju težki časi, zaradi česar so nedavno odpustili več deset tisoč ljudi, ostaja oglaševanje pomembna svetla točka. Če želi Amazon več prihodkov, mora prodati več oglasov, po možnosti pa pridobiti še kakšnega naročnika, zlasti iz demografske skupine, ki se tega trenutno ne privošči. Navsezadnje je Amazon v prvem letošnjem kvartalu samo z oglasi zaslužil 9,5 milijarde dolarjev, kar je petino več kot v enakem obdobju lani. S tem je tretji največji igralec na trgu, takoj za Googlom in Meto (Facebook). In to kljub temu, da ima še ogromen trg, kamor ni posegal - v izvirne serije in filme.

Oglaševalci so po neuradnih podatkih prav tako naklonjeni uvedbi cenejše, z oglasi podprte verzije pretočnih storitev. Na platformi Prime Video...

2 komentarja

CNN+ propadel po rekordno kratkem času

vir: CNN
CNN - Zgolj dober mesec po zagonu novičarske pretočne storitve CNN+ bo ta 30. aprila ugasnila, med razloge pa je poleg srdite tekme med pretočnimi servisi mogoče šteti tudi organizacijsko kolobocijo ob združitvi WarnerMedie in Discoveryja.

Ko je 29. marca luč sveta ugledal pretočni servis CNN+, ga je strokovna javnost opazovala z velikim zanimanjem. V nasprotju z velikani, kot so Netflix, Disney+ ali HBO Max, namreč CNN+ ponuja izključno novičarske ter informativne vsebine. Ne samo, da je s tem že v štartu prikrajšan v primerjavi s konkurenco na že precej zasičenem trgu pretočnih storitev, ampak povrhu vsega ponuja stvari, za katere je malokdo pripravljen plačevati dodatno - in to 6 dolarjev mesečno. Še posebno pa v času, ko se morajo tudi ugledne novinarske hiše boriti za slehernega kupca. Zato ni presenetljivo, da servis ni dosegel predvidenih 150.000 naročnikov v prvem mesecu, temveč jih v teh dneh beleži zgolj dobrih 10.000. Tako je kar logična novica, da se projekt že po dobrem...

26 komentarjev

Število naročnin na pretočne storitve preseglo milijardo

Slo-Tech - V minulem letu so naročnine na pretočne storitve prvikrat v zgodovini presegle milijardo uporabnikov, v letnem poročilu ugotavlja Motion Pictures Association. Število naročnin je lani doseglo 1,1 milijarde dolarjev, kar predstavlja 26-odstotno rast. Zrcalna slika pa je s prodajo vstopnic za kinematografe, ki je upadla za 72 odstotkov z 42 milijard dolarjev v letu 2019 na 12 milijard milijard dolarjev lani. Drastično poslabšanje ni presenetljivo, saj so bili lani zaradi pandemije številni kinematografi po svetu več mesecev zaprti. Največji trgi so namreč ZDA, Kanada, Kitajska, Japonska in Francija, ki so bili vsi močno prizadeti zaradi bolezni. V Aziji, zlasti na Kitajskem, se položaj počasi normalizira in se v kino hodi že normalno, medtem ko je v Severni Ameriki in Evropi življenje še vedno precej omejeno.

Tudi če seštejemo zaslužke v kinematografih in domače oziroma mobilne nakupe zabave, je rezultat negativen. Z dobrih 98 milijard dolarjev predlani se je lani obseg skrčil na 81...

0 komentarjev

Prihodki ameriške glasbene industrije iz pretočnih vsebin lani že vodilni

Slo-Tech - Ameriška cehovska organizacija glasbene industrija (RIAA) je v letnem poročilu za minulo leto ugotovila, da je delež prihodkov iz prodaje pretočnih vsebin (streaming) lani prvikrat presegel 50 odstotkov. Streaming je z naročninami in oglasi lani ustvaril 51 odstotkov prihodkov oziroma 3,9 milijarde dolarjev. Leto pred tem je na streaming odpadla zgolj tretjina prihodkov.

Večino povišanja pripisujejo porasti priljubljenosti plačljivih storitev, kot denimo Spotify ali Apple Music. Prihodki od teh storitev so se lani več kot podvojili in so dosegli 2,5 milijarde dolarjev. V povprečju jih je uporabljalo 22,6 milijona naročnikov, torej je vsak zanje letno zapravil dobrih 100 dolarjev. Predlani je bilo naročnikov zgolj 10,8 milijona.

Upada pa priljubljenost drugih digitalnih načinov distribucije, ki jih v primerjavi s...

13 komentarjev