»

Nemški parlament bo začel uporabljati e-pošto namesto telefaksov

Slo-Tech - V Nemčiji ima še vedno velika večina podjetij telefakse, marsikod pa jih celo še redno uporabljajo. Več kot štiri petine nemških podjetij jih še uporablja, od tega tretjina pogosto ali zelo pogosto. Šele sedaj pa se je nemški parlament odločil, da sami ne bodo več uporabljali telefaksov. Do konca meseca jih bo bundestag zamenjal z elektronsko pošto (ki jo seveda že uporabljajo).

Še pred petimi leti je bil telefaks v nemškem parlamentu ključno orodje. Poslanci so na primer poslanska vprašanja vladi zastavljali prek telefaksa, pri čemer je bil eden izmed argumentov tudi veljavnost. Enako veljalo tudi za vsa druga opravila, na primer razne predloge, zahtevke in podobno. Natisnjen in podpisan dokument, ki so ga poslali po faksu, je imel pravno veljavnost, elektronska sporočila pa tedaj še ni. Da se bodo lahko znebili telefaksov, so morali najprej popraviti zakonodajo.

Parlament seveda ni edina nemška institucija, ki se še vedno močno naslanja na staro tehnologijo. Tudi v vojski so...

25 komentarjev

Nemčija želi Apple prisiliti v odprtje dostopa do NFC

Slo-Tech - Pristojni odbor nemškega parlamenta je ta teden sprejel novelo zakona o preprečevanju pranja denarja , ki bo imela pomembne posledice tudi za Apple, njegovo storitev Apple Pay in čipe NFC v iPhone. Doslej je Apple ljubosumno preprečeval dostop do čipov NFC v svojih telefonih, ki jih je lahko uporabljal le Apple Pay. Čeprav je sčasoma pripustil dostop tudi nekaterim drugim aplikacijam, ni bilo možno plačevati drugače kakor z Apple Payem. Sedaj se bo to moralo spremeniti.

Novi nemški zakon, ki bo začel veljati prihodnje leto, ko ga bo podprl tudi zgornji dom parlamenta, med drugim določa, da bodo morali proizvajalci telefonov dostop do čipov NFC dovoliti tudi drugim inštitucijam (bankam). Zakon sicer izrecno ne omenja Appla, a v ekosistemu Android teh problemov ni. Pri Applu pa je trenutno edini način plačevanje Apple Pay, kjer dobi Apple 0,15-odstotno provizijo. Konkurenca mora uporabljati bolj zamudne metode, denimo kode QR. Sedaj bo moral Apple tudi nemškim bankam dovoliti dostop...

13 komentarjev

Nemški parlament dovolil uporabo državnega trojanca

Frankfurter Allgemeine Zeitung - Nemški parlament je včeraj sprejel zakonodajo, ki dovoljuje uporabo državnega trojanskega konja (Bundestrojaner), s čimer želijo rešiti problem, ki ga organom pregona predstavlja naraščajoče število mobilnih aplikacij za šifrirano komuniciranje. WhatsApp, Signal in podobni programi namreč vso komunikacijo tako učinkovito zašifrirajo med pošiljateljem in prejemnikom (end-to-end), da je ni mogoče dešifrirati. Tega ne moreta storiti niti ponudnik infrastrukture ali ponudnik storitve, ker nimata ustreznih ključev. Edina možnost za prisluškovanje je zato zajem podatkov neposredno na napravi, še preden jih aplikacija šifrira (postopek imenujejo prisluškovanje na viru oziroma Quellen-Telekommunikationsüberwachung). Zato potrebujejo trojanskega konja, ki ga pritajeno...

26 komentarjev

Nemški parlament vendarle ukrotil okužbo s trojancem

Heise - Po dobrih treh mesecih so v nemškem parlamentu uspeli odstraniti okuženo programsko in strojno opremo, ki je bila kompromitirana v maja odkritem napadu na Parlakom, za katerega so Nemci obtožili Ruse, a trdih dokazov za te obbtožbe nimajo. Junija smo poročali, da se je virus v sistem zažrl globlje, kot so pričakovali, tako da tudi sredi avgusta sistema še vedno niso očistili. Dezinfekcija je morala počakati na parlamentarne počitnice in razrešitev grške krize, da so si lahko privoščili štiridnevno prekinitev elektronskih poti, potrebno za temeljito čiščenje. Parlakom so izklopili v četrtek in ga včeraj opoldne ponovno zagnali.

Kaj točno so zamenjali in prenovili, iz varnostnih razlogov niso želeli izdati. Po neuradnih informacijah so zamenjali programsko opremo...

19 komentarjev

Tri mesece po hekerskem napadu nemški parlament še vedno ranljiv

vir: Heise
Heise - Tri mesece po hekerskem napadu na nemški parlament, za katerega so Nemci obtožili Rusijo, incident še vedno ni saniran. Mesec dni po napadu je bil trojanec še vedno aktiven, njegova odstranitev pa sploh ni enostavna, ker se skriva tudi v firmwaru in drugod. Omenjala se je celo radikalna možnost, da bo treba zamenjati celoten računalniški sistem. Sedaj je vmes prišla grška kriza in računalniški sistem ostaja neočiščen in ranljiv.

Konec julija so nemške poslance obvestili, da bodo veliki postopek čiščenja in zamenjave sistema začeli danes, zaradi česar bodo do ponedeljka brez dostopa do službenega omrežja in elektronske pošte, kasneje pa bodo morali ponastaviti vsa gesla. Ker do konca avgusta v Nemčiji trajajo...

17 komentarjev

Nemški parlament menja operacijski sistem

Heise - Da Linux postaja vse bolj priljubljen sistem, gotovo ni treba posebej poudarjati. Čeprav ima med desktop uporabniki precej mizeren delež, ki po nekaterih podatkih ne presega ali komaj presega 1 % uporabnikov, pa je položaj toliko boljši na področju strežnikov, kjer je naveza Linux-Apache nepremagljiva. Lepa lastnost, ki je Linuxu omogočila uspeh pa je tudi njegova brezplačnost. Te lepe lastnosti so prepričale tudi nemški parlament, ki se je odločil, da na 150 strežnikih zamenja Micorosoftov operacijski sistem z Linuxom. Še ena zmaga za Linux? Da, majhna, a pomembna. Originalen članek je v nemščini, zato vem predlagam, da si preberete polomljeni prevod iz nemščine v angleščino.

1 komentar