»

NASA z laserjem z Zemlje poklicala v vesolje

Slo-Tech - NASA je s postaje LCOT (Low-Cost Optical Terminal) na Zemlji uspela vzpostaviti povezavo s TBIRD (TeraByte Infrared Delivery) na satelitu v nizki orbiti. LCOT je oddajal dovolj intenzivno, da je TBIRD identificiral laserski žarek in obdržal povezavo tri minute. Da je povezava uspela, je moral LCOT žarek usmerjati z natančnostjo enega miliradiana.

Misija TBIRD je trajala dve leti in se je končala sredi septembra letos. V tem času je NASA večkrat uspešno preizkusila vzpostavljanje povezav, najvišja dosežena prepustnost pa je znašala 200 gigabitov na sekundo. V treh minutah, kolikor je trajala povezala v zadnjem preizkusu, bi lahko pretočili pet terabajtov podatkov, kar je dovolj za prenos podatkov, ki jih sateliti ali vesoljske postaje zbirajo med opravljanjem znanstvenih eksperimentov.

NASA v okviru projekta SCaN (Space Communications and Navigation) raziskuje možnosti za širokopasovno komunikacijo s plovili in sateliti v različnih orbitah. Optične komunikacije, ki potekajo z...

2 komentarja

Psyche gre na šestletno pot na asteroid

Slo-Tech - NASA je danes v vesolje uspešno izstrelila plovilo Psyche, ki bo šest let potovalo do istoimenskega asteroida v asteroidnem pasu. Motorje so zagnali ob 16.19 po slovenskem času v Kennedyjevem vesoljskem centru na Floridi. Za vzlet je poskrbela SpaceX-ova raketa Falcon Heavy. Če bo šlo vse po načrtih, bo plovilo asteroid prestreglo julija 2029, nato pa ga bo saj 26 mesecev analiziralo z več višin in zornih kotov s tremi glavnimi instrumenti. V tem času bo asteroid poslikalo, naredilo zemljevid in ugotovilo njegovo sestavo.

Psyche je asteroid, ki meri 173 kilometrov po najdaljši dimenziji. Znanstveniki so ugotovili, da vsebuje velike količine
železa in drugih kovin. Najverjetneje gre za ostanek iz zgodnje dobe Osončja pred 4,5 milijardami let, bržčas za del jedra planetezimala iz železa. Pot do njega bo trajala bistveno dlje, kot bi naivno sklepali iz njegove lokacije v asteroidnem pasu onkraj Marsa. Plovilo bo na poti naredilo dva polna "kroga", pri čemer si bo pomagalo z...

4 komentarji

Sonda Lucy odšla na dvanajstletno pot

vir: NASA
NASA - Včeraj so iz Cape Canaverala izstrelili Nasino sondo Lucy, ki bo v naslednjem ducatu let obiskala sedem asteroidov, od tega šesterico trojancev v Jupitrovi krožnici okoli sonca.

Naše osončje poleg večjih teles, kot so planeti in njihove lune, sestavlja še vrsta manjših, a ravno tako zanimivih objektov. Mednje spadajo tudi tako imenovani trojanski asteroidi, ki si z večjimi objekti delijo njihovo krožnico na poti okoli še večjih teles, kot je Sonce. To pomeni, da se nahajajo v Lagrangeevih točkah L4 ali L5 planeta, kjer so si gravitacijski sili planeta in Sonca ter centrifugalna sila v ravnovesju. Takšnih asteroidov naj bi bilo več kot milijon; popisanih je približno 7000, velika večina jih dela družbo Jupitru, nekaj jih imajo Mars, Neptun in Uran, vsaj enega tudi Zemlja. Jupitrovi trojanci se delijo na "grški" tabor, ki nosi imena junakov starogrške strani v Iliadi in potuje pred planetom, in pa "trojanski" tabor, z imeni junakov Troje, ki Jupitru sledi.

Ti na videz neugledni...

4 komentarji

NASA je uspešno pobrala vzorec kamnin s površja asteroida

sonda OSIRIS-REx

vir: NASA
NASA - Malo pred preteklo polnočjo po našem času se je Nasino vesoljsko plovilo OSIRIS-REx na hitro dotaknilo asteroida Bennu in uspešno pobralo vzorec njegovih kamnin, kar je prvi ameriški uspeh te sorte. Ko bodo raziskovalci ugotovili, koliko materiala so pridobili, bo verjetno že sledila triletna pot domov na Zemljo.

Pri pobiranjih kamnov s tal asteroidov so nesporni prvaki zaenkrat Japonci s sondama Hayabusa - druga od njiju se ravnokar vrača domov s koščkom asteroida Ryugu. Te vandrajoče vesoljske zaplate kamenja so tarča človekovega raziskovanja zato, ker gre za ostanke grajenja našega osončja, ki nam lahko marsikaj povedo o njegovi sestavi in nemara tudi izvoru življenja. Pred več kot desetletjem so si tako v agenciji NASA za tarčo odprave izbrali približno 500 metrov velik asteroid Bennu. Gre za Zemlji bližnji asteroid, trenutno na razdalji dobrih 320 milijonov kilometrov, ki se bo sicer v prihodnjem stoletju prisvaljkal tudi nevarno blizu modremu planetu. Po sestavi je malce...

7 komentarjev

Po 11 letih v asteroidnem pasu zaspala Dawn

Slo-Tech - Po enajstih letih je utihnila sonda Dawn, ki je od septembra 2007 do danes prepotovala 6,9 milijarde kilometrov. Na pot so jo poslali, da bi izvedeli več o asteroidnem pasu in pritlikavih planetih Vesta in Cerera. Svojo pot je sklenila v orbiti okrog Cerere, kjer bo tiho ostala več desetletij. NASA ocenjuje, da obstaja 99 odstotkov možnosti, da bo Dawn krožila okrog Cerere še vsaj 50 let. Zadnji signal je na Zemljo poslala včeraj, sedaj pa ji je zmanjkalo goriva. Kako je videti smrt plovila, so v NASA doživeto opisali.

V svoji zgodovini je Dawn postavila precej mejnikov. Med drugim je...

3 komentarji

Tudi nemški rover uspešno pristal na asteroidu Ryugu

Slo-Tech - Po načrtu je tudi večji desetkilogramski rover MASCOT uspešno pristal na asteroidu Ryugu, kamor sta se pred dvema tednoma uspešno ugnezdili vozili Rover-1A in Rover-1B, ki tehtata vsak dober kilogram. MASCOT, ki so ga s pomočjo Francozov razvili Nemci, uporablja le baterije, zato lahko deluje vsega en dan. Za pristanek se je sonda Hayabusa 2 približala površju na vsega 50 metrov (sicer kroži 20 kilometrov nad površjem) in spustila MASCOT-a, da je padel na asteroid. Spričo šibke gravitacije se je nežno dotaknil površja. Vodja projekta MASCOT Tra-Mi Ho je dejal, da bolje ne bi moglo iti.

Sedaj je MASCOT že utihnil, ker je imel dovolj energije za manj kot cel dan delovanja. V tem času je uporabljal svoje štiri instrumente: kamero...

2 komentarja

Vrnite nam planet Pluton!

vir: NASA
Phys.org - Ko so leta 2006 Plutonu odvzeli status planeta in ga uvrstili v novo skupino pritlikavih planetov, so nekateri to vzeli zelo osebno. Toda Mednarodna astronomska zveza (IAU) je bila neomajna, saj Pluton ni izpolnjeval treh pogojev nove definicije planeta. Sedaj pa so znanstveniki s floridske univerze v Orlandu ponovno načeli to temo, ko trdijo, da mora Pluton spet postati planet.

Po veljavni definiciji je planet telo, ki v stabilni orbiti kroži okrog Sonca, je zaradi lastne gravitacije zavzelo sferično obliko (je v hidrostatičnem ravnovesju) in ki je s svojo gravitacij počistilo okoliško orbito. Slednja točka, ki je Pluton ne izpolnjuje, pomeni, da je v svoji orbiti planet gravitacijsko dominanten in da so vsa znatna...

11 komentarjev