»

Fox News bo zaradi obrekovanja plačal 788 milijonov dolarjev

Slo-Tech - Hiša Fox News Network se je poravnala s podjetjem Dominion Voting System, ki mu bo plačala 788 milijonov dolarjev zaradi žaljive obdolžitve. S tem so se izognili šesttedenskemu sodnemu procesu, ki bi se moral začeti ta teden. Prvi narok je bil načrtovan za torek, a so ga premaknili za en dan, ko je bilo jasno, da sta podjetji že zelo blizu dogovora. Porota je bila že izbrana in vse je bilo nared za začetek postopka, če ne bi danes podjetji oznanili sprave.

Bilo je jasno, da bi Fox zelo verjetno tožbo izgubil. Konec marca je sodišče že odločilo, da je Fox News objavljal lažne izjave o minulih predsedniških volitvah v ZDA. V njih so trdili, da je Dominion izvedel volilno prevaro, manipuliral z glasovi, tudi v Venezueli pomagal na oblast Chavezu in podkupoval uradnike. Sodišče je odločilo, da nobena izmed izjav ni držala. Sodišče je zato hitro izreklo sodbo, da je Fox širil neresnice. A Dominion bi sedaj moral dokazati še, da je šlo za naklepno dejanje.

Dominion pa je podjetje tožil...

46 komentarjev

Ameriški mornarici zaradi kršitev avtorskih pravic grozi plačilo 600 milijonov dolarjev

TorrentFreak - Ameriško prizivno sodišče je v tožbi nemškega proizvajalca programske opreme Bitmanagement ugotovilo, da ameriška mornarica množično krši avtorske pravice in uporablja nezakonite kopije programske opreme. Podjetje zahteva skoraj 600 milijonov dolarjev odškodnine, o čemer bo sodišče še odločilo. Primer sega v leto 2016, ko je Bitmanagement tožil mornarico zaradi nezakonite uporabe programske opreme za 3D navidezno resničnost.

Zgodba pa ima korenine v letu 2011, ko je ameriška mornarica začela testirati programski paket BS Contact. Po preliminarnih preizkusih je mornarica programski paket namestila na 558.466 računalnikov, misleč, da imajo ustrezno licenco. Namestitev so izvedli na celotno omrežje, aktivne uporabnike pa bi spremljali s programom Flexera. A takšne vseobsegajoče licence nikoli niso dobili, zato je Bitmanagement takoj, ko je za dogodke izvedel, vložil tožbo. Ključni nesporazum je nastopil, ker so licenco kupili prek prodajalca Planet 9 Studios. Prvotna licenca ni...

8 komentarjev

Vrhovno sodišče ZDA bo razsojalo, ali so API-ji zaščiteni

Slo-Tech - Vrhovno sodišče v ZDA je sporočilo, da bo sprejelo v obravnavo pritožbo v enem izmed najpomembnejših postopkov desetletja, ki ima pomembne posledice tudi za druge odločitve v sporih glede avtorskih pravic nad kodo. Gre za postopek, ki traja od leta 2010, v katerem se Oracle in Google prepirata zaradi avtorskih pravic nad knjižnicami API za Javo. Vrhovno sodišče, ki v obravnavo sprejme le dober odstotek najpomembnejših pripadlih zadev, v ostalih primerih pa zgolj potrdi sodbo sodišč druge stopnje, bo Googlovo pritožbo obravnavalo prihodnje leto.

Primer sega v leto 2010, ko je Oracle vložil tožbo zoper kršitve avtorskih pravic in patentov v Androidu. Oracle je z nakupom Suna pridobil njegove avtorske pravice in patente, ki so pokrivali Javo. Implementacija Jave v Androidu (navidezni stroj Dalvik) naj bi jih kršil, kar naj bi Google storil vedé. Google je trdil, da idej, funkcionalnosti in API-jev ni moč patentirati, kot je to urejeno tudi v Evropi. V postopku so ločili tri zadeve:...

9 komentarjev

Kitajsko vohunjenje v ZDA ima ozadje. Američane same.

Ars Technica -
Več kot desetletje je newyorško podjetje Aventura zveznim organom, med drugim tudi vojski, prodajalo varnostno opremo, ki naj bi bila domačega izvora, a se je izkazalo, da izvira s Kitajske. Šlo je za kamere, detektorje kovin in podobne izdelke, ki so bili večinoma kar dobro zamaskirani pod znamko "made in America", v zadnjem desetletju pa so jih zvezni organi pri Aventuri nakupili za okroglih 20 milijonov dolarjev. Vodstvo podjetja je šlo celo tako daleč, da je leta 2016 vladi poslalo pismo, v katerem je 12 svojih konkurentov obtožilo, da prodajajo kitajsko blago. Leta 2018 pa so katarskemu distributerju, ki je zahteval potrdilo, da so stvari zares izdelane v ZDA, v dokaz poslali fotografijo svoje domnevne proizvodnje v New Yorku, v resnici pa je šlo za posnetek kitajske tovarne.

Niso pa bili ves čas tako vestni. Eden od uporabnikov je v preteklosti dobil navodila za uporabo v kitajskem jeziku, uslužbenec vojnega letalstva pa je na zaslonu svoje telesne kamere presenečen ugledal...

40 komentarjev

Apple in Samsung po sedmih letih: konec je

vir: BBC
Bloomberg - Več kot sedem let po začetku sodne bitke zaradi kršitev zaščitenih modelov in s patentom zavarovanih oblik (design patent) sta Apple in Samsung zakopala bojno sekiro. Sodnica Lucy Koh, ki je primer vodila že na začetku, je danes sporočila, da sta ji podjetji predložili predlog sporazumne poravnave. To pomeni, da je primer iz leta 2011 končno dobil epilog, pri tem ostaja neodgovorjeno vprašanje, kolikšno odškodnino si je Apple izposloval. Podjetji podrobnosti poravnave namreč ne želita komentirati.

Primer se je začel leta 2011, ko je Apple vložil tožbo zoper Samsung, češ da je ta v svojih izdelkih neupravičeno kopiral Applov dizajn telefonov. Leta 2012 je sodišče odločilo, da mora Samsung plačati rekordno milijardo...

5 komentarjev

Hud udarec za nevtralnost interneta

vir: MSNBC
MSNBC - Ameriško prizivno sodišče je preglasovalo odločitev ameriške Zvezne komisije za telekomunikacije (FCC) z razsodbo, da FCC nima pristojnosti od ponudnikov širokopasovnega dostopa do interneta (ISP) zahtevati enakopravne obravnave vsega internega prometa, ki teče po njihovi infrastrukturi. Pobudnik je bil ISP Comcast, ki je spodbijal FCC-jevo pristojnost. Soglasna odločitev vseh treh sodnikov je hud udarec za FCC, ki si je prizadeval za uzakonitev zahteve po nevtralnosti interneta, da ne bi telekomunikacijski operaterji in ISP-ji favorizirali nekaterih vsebin na internetu na račun drugih.

...

53 komentarjev