»

Zoom dobiva šifrirane klice

Slo-Tech - Štiri mesece po prvi napovedi Zoom naposled le prinaša šifriranje klicev od pošiljatelja do prejemnika (end-to-end encryption, E2EE). Funkcionalnost bodo zagnali prihodnji teden, prvi mesec pa bo na voljo kot tehnični predogled. Na voljo bo vsem uporabnikom, tako plačljive kakor brezplačne različice, v klicih, ki imajo največ 200 udeležencev.

Kot pojasnjujejo, so vsi pogovori šifrirani že sedaj. Razlika bo v tem, kdo ima ključe. Trenutno ključe ustvarijo Zoomovi strežniki in jih razdelijo udeležencem, zato so komunikacije varne pred prisluškovanjem tretjih oseb, Zoom pa bi teoretično lahko poslušal. Sedaj bo protokol šifriranja ostal enak, le da bo ključe ustvaril gostitelj. Zoom bo tako le platforma za prenos šifriranih podatkov, (smiselneg) vpogleda vanje pa ne bo imel. Za zdaj bo treba E2EE izrecno omogočiti. S tem se onemogočijo določene funkcionalnosti, denimo streaming, transkripcija itd. Šifriranje uporablja algoritem AES 256-bitni GCM.

23 komentarjev

Zoom bo vendarle ponudil šifriranje end-to-end za vse

Slo-Tech - Zoom je sprva oglaševal, da so videokonferenčni klici šifrirani v celoti brez možnosti prisluškovanja (end-to-end), a je kmalu postalo jasno, da to ne drži. Zato so v začetku meseca sporočili, da bodo uvedli pravo šifriranje, ki pa bo spričo varnostnih pomislekov na voljo le uporabnikom plačljive različice. Sedaj so si premislili in ga bodo ponudili vsem.

Šifriranje end-to-end prihaja v Zoom z naslednjo beta verzijo, ki bo izšla julija letos. Še vedno se bo uporabljal algoritem AES 256 GCM. Na voljo bo vsem uporabnikom, tako plačljive kakor brezplačne verzije, bodo pa morali administratorji pogovorov to vključiti v pogovoru. Razlog je združljivost, saj šifriranje izključi možnost sodelovanja starejših odjemalcev ali klicev pred navadnih telefonskih linij. Izvršni direktor Eric Yuan je v začetku meseca pojasnjeval, da je lahko šifriranje na voljo le uporabnikom, ki izkažejo svojo identiteto, saj se tako izognejo zlorabam. To je bil tudi eden izmed razlogov, zakaj ga v brezplačni...

14 komentarjev

Zoom uporabnikom brezplačne verzije ne bo ponudil pravega šifriranja

Slo-Tech - Zoom je sprva trdil, da ima urejeno šifriranje od pošiljatelja do prejemnika (end-to-end), a smo kasneje izvedeli, da ga v resnici šele pripravlja. V obstoječi verziji ima namreč tudi Zoom ključe, zato bi lahko teoretično prisluškovali pogovorom, kar bi razveselilo zlasti organe pregona. In to bo tudi glavni razlog, da bo za uporabnike brezplačne verzije tako tudi ostalo.

Izvršni direktor Eric Yuan je potrdil, da bo pravo šifriranje na voljo le naročnikom plačljive verzije. Brezplačnim uporabnikom ga ne bodo ponudili, da bo podjetje laže sodelovalo s policijo v primeru zlorab aplikacije. Z drugimi besedami: Zoom bo imel tehnično možnost predati vsebino komunikacije. To odpira stare debate o primernosti šifriranja end-to-end, kjer prestrezanje prometa niti teoretično ni mogoče. Tako organi pregona sodnih odredb o prisluškovanju ne morejo izvesti, ker to tehnično ni možno. Rešitev te zagate je seveda bodisi namerna ošibitev šifrirnih algoritmov bodisi ukinitev šifriranja end-to-end,...

6 komentarjev

Je Apple pokleknil pred državo in potihem opustil celostno šifriranje iClouda?

vir: Flickr

vir: Reuters
Reuters - Apple je, kot je znano, trenutno zapleten v zasebnostno vojno z ameriškimi organi pregona. Ti od podjetja zahtevajo odklep dveh iPhonov, ki ju je uporabljal saudski vojak, ki je na Floridi ubil tri ameriške vojake. Tudi sicer podjetje zadnje čase gradi imidž družbe, ki prav posebno skrb namenja zasebnosti svojih uporabnikov.

Vse kaže, da v zakulisju stvari niso povsem take. Reuters je na podlagi pogovora s štirimi anonimnimi uslužbenci FBI in dvema, prav tako anonimnima zaposlenima pri Applu, izvedel, da je podjetje pred dvema letoma načrtovalo vpeljavo end-to-end enkripcije pri nalaganju podatkov z uporabniških naprav v iCloud. Ta povezava je sicer že zdaj šifrirana, a je šifrirni ključ poleg uporabnika posedoval tudi Apple, zaradi česar je lahko na zahtevo organov pregona izročil potrebne podatke. Celostno šifriranje bi v praksi pomenilo, da bi Apple popolnoma izgubil možnost dostopa do podatkov v uporabni, torej berljivi obliki.

Državni organi sicer imajo dostop do podatkov na...

21 komentarjev

Lavabit je nazaj

Slo-Tech - Varni elektronski predal Lavabit je nehal delovati avgusta 2013, ker so ameriške oblasti od podjetja izsilile šifrirne ključe, zato je ustanovitelj Ladar Levison stran zaprl, da ne bi razočaral svojih strank. Šele lani smo dobili dokaz, da so bili sumi o povezavi preiskave strani s Snowdnom utemeljeni. Ravno na inavguracijski dan novega ameriškega predsednika je Ladar Levison simbolično zagnal novo generacijo Lavabita, ki je še varnejša od predhodnika.

Levison je leta 2013 stran le ugasnil, ni pa pobrisal vseh podatkov. Zato je sedaj Lavabit nazaj za stare uporabnike. Vseh 410.000 starih uporabnikov si lahko preprosto aktivira račune, vsakdo pa si bo v prihodnosti (ne še takoj) lahko ustvaril novega. Prav tako za zdaj še ni jasno, ali bodo uporabniki dobili...

8 komentarjev

Kako so v praksi videti prometni podatki ob uporabi ZRTP šifriranih klicev

Slo-Tech - S pojavom tim. pametnih telefonov in prenosom podatkov v mobilnih omrežjih, se meja med klasičnimi telefonskimi klici in VoIP klici čedalje bolj briše. Dokončno bo zabrisana s prehodom na LTE - v prihodnosti bomo tako v mobilnih omrežjih prenašali le podatke.

Ena izmed oblik prenašanja "telefonskih" podatkov preko omrežja je tudi VoIP. VoIP (Voice over Internet Protocol) je telefonija preko internetnega protokola. Za uporabo VoIP telefonije na mobilnem omrežju potrebujemo ustrezno aplikacijo, ki analogni govorni signal pretvori v digitalni format, ga kompresira z ustreznim kodekom in podatke preko IP omrežja prenese do sogovornika na drugi strani. Seveda mora biti ustrezna aplikacija tudi na drugi strani.

Pomembno je...

55 komentarjev