»

Po izsiljevalskem napadu na bolnišnico hekerji objavili gole fotografije bolníce

Slo-Tech - Februarja letos (6.2.2023) so hekerji z izsiljevalskim virusom napadli računalniško omrežje sistema bolnišnic v Pensilvaniji (Lehigh Valley Health Network) in zahtevali izplačilo odkupnine. Javnost je bila o vdoru obveščena 20. februarja letos. Upravljavci so se odločili, da temu ne ugodijo, kar je sicer v skladu s priporočili varnostnih služb in strokovnjakov. A napadalci iz skupine BlackCat (znana tudi kot ALPHV) so zato začeli objavljati ukradene podatke.

Med njimi so tudi osebni podatki 75.000 ljudi, ki so jih obsevali na onkološkem oddelku. V informacijskem sistemu so imeli shranjene tudi posnetke golih bolnikov, ne da bi ti sploh vedeli, da so jih bili fotografirali. Hekerji so posnetke pridobili in zagrozili z javno objavo, na kar se vodstvo LVHN ni odzvalo, zato so jih potem resnično javno priobčili. Zato je ena izmed bolnic (s prikritim imenom Jane Doe) vložila tožbo zoper LVHN, ker so njene slike sedaj objavljene na internetnih forumih. Prav tak so odtekle osebne...

36 komentarjev

FBI za napad na naftovod obtožil DarkSide, slednji posredno priznal nespamet

Slo-Tech - FBI je včeraj uradno potrdil, da je hekerska skupina DarkSide odgovorna za napad na Colonial Pipeline, zaradi česar so morali začasno ustaviti transport goriv po največjem ameriškem naftovodu, ki z nafto, kerozinom in bencinom oskrbuje polovico vzhodne obale. Podrobnosti zaradi interesa preiskave FBI ne razkriva.

Upravljavec naftovoda je po zaustaviti naftovoda začel odpravljati težave zaradi vdora in nekaj krajših linij že zagnal, preostanek pa naj bi bil delujoč do konca tedna. V vmesnem času se lahko poraba goriv pokriva iz lokalnih rezerv in povečanega klasičnega transporta, potem pa bi grozilo večje povišanje cen. Maloprodajne cene goriva so na prizadetih območjih že porasle za okrog 2-4 odstotke, v celotni državi pa za slab odstotek. Glavni problem niso osebni avtomobili, temveč letališča, ki imajo lastnih rezerv za 3-5 dni, ter cestni tovorni promet. V primerjavi s situacijo pred desetletji je ZDA to pot praktično samozadostna glede proizvodnje goriv, a so rafinerije...

11 komentarjev

Hekerski napadi na bolnišnice in raziskovalne ustanove za covid-19 se nadaljujejo

Slo-Tech - Hekerji iz Rusije in Severne Koreje so v zadnjem času izvedli več hekerskih napadov na podjetja in ustanove, ki se ukvarjajo z raziskavami covida-19, razvojem cepiva in testov, kliničnimi raziskavami ipd. Tarče so v ZDA, Kanadi, Franciji, Indiji in Južni Koreji, izvajajo pa jih skupine, ki so jih v Microsoftu poimenovali Strontium, Zinc in Cerium. Gre za z vladami Rusije in Severne Koreje povezane hekerje, ki delajo po državnih ukazih, trdi Microsoft.

To niso osamljeni primeri, zgolj najnovejši. V bližnji preteklosti so hekerji napadli tudi več sto bolnišnic v ZDA, univerzitetno bolnišnico v češkem Brnu, pariški sistem bolnišnic, španske bolnišnice, tajske bolnišnice, klinike v Teksasu in celo Svetovno zdravstveno organizacijo. V Nemčiji je zaradi hekerskega napada, ki je terjal preusmeritev rešilnega vozila v drugo bolnišnico, po nekaterih podatkih pacientka celo umrla.

V najnovejši seriji napadov so ciljali sedem podjetij, ki neposredno sodelujejo v raziskavah covida-19....

20 komentarjev

Bolnik umrl med hekerskim napadom na bolnišnico

Slo-Tech - V univerzitetnem kliničnem centru v Düsseldorfu so imeli od minulega četrtka težave zaradi hekerskega napada z izsiljevalskim virusom, ki so se končale tragično. Bolnica v kritičnem stanju, ki je zaradi nedelujočih sistemov niso mogli sprejeti, temveč so jo preusmerili v drugo bolnišnico, je kmalu zatem umrla. Hekerji so bolnišnico napadli po pomoti in so po opozorilu policije napad prekinili in posredovali ključe za odklep šifriranih datotek.

Napad je bolnišnico docela ohromil, saj so odpadale operacije in drugi načrtovani posegi. Prizadetih je bilo 30 strežnikov informacijskega sistema v bolnišnici, ponovno vzpostavljanje sistema pa bo trajalo več tednov. To ne pomeni, da bo bolnišnica toliko časa onesposobljena; toliko časa bo trajalo, da bo čisto vse, kot je bilo pred napadom. Tiskovni predstavnik bolnišnice je zagotovil, da so med napadom še vedno skrbeli za vseh 570 hospitaliziranih bolnikov, niso pa mogli sprejemati novih ali opravljati naročenih posegov pri zunanjih...

85 komentarjev

Hekerji od argentinskega telekoma neuspešno zahtevali 7,5 milijona dolarjev

vir: ZDNet
ZDNet - Pretekli konec tedna so hekerji napadli sisteme drugega največjega argentinskega operaterja Telecom Argentina, ki ima tretjinski tržni delež. Napadalci so uspeli prevzeti nadzor nad Domain Adminom in nato namestiti izsiljevalsko programsko opremo na 18.000 delovnih postaj. Ob tem sicer ni prišlo do prekinitev zagotavljanja storitev (fiksna in mobilna telefonija, kabelska TV), so pa bile nedosegljive spletne strani. Hekerji so zahtevali 7,5 milijona dolarjev odkupnine v kriptovaluti monero (109345,35), kar se bo podvojili vsake tri dni, so dodali.

Kot poročajo viri iz podjetja in kažejo zaslonski posnetki, ki so jih na družbenih omrežjih delili nekateri zaposleni, je Telecom Argentina zaznal vdor takoj, ko se je zgodil. Zaposlene so pozvali, naj se ne povezujejo s službenim omrežjem prek VPN, naj omejijo uporabo omrežnih virov in naj ne odpirajo elektronske pošte s priponkami. Telecom Argentina incidenta sprva ni komentiral, prav tako ni razkril, ali nameravajo plačati odkupnino,...

18 komentarjev

Hekerji od univerze v San Franciscu izsilili milijon dolarjev

Slo-Tech - Izsiljevalski virus Netwalker, ki se je začel širiti v začetku tega leta, je prizadel tudi Univerzo v San Franciscu (UCSF). Na njihovi medicinski fakulteti je zašifriral datoteke na računalnikih, pred tem pa so hekerji kopije ukradli še zase. Nato so fakulteti zagrozili, da želijo tri milijone dolarjev, sicer ne bodo nikoli dobili nazaj svojih podatkov (oziroma ključa za dešifriranje), bodo pa javno objavili zbrane osebne podatke (denimo študentov). UCSF se je po pogajanjih uklonil in plačal dober milijon dolarjev.

Celotno zgodbo so od blizu spremljali novinarji BBC-ja, ki so prejeli informacijo o dogajanju. Pogajanja so potekala prek klepeta na spletni strani, podobno kot ima to urejeno veliko podjetij za pomoč uporabnikom, le da je bila ta stran na temnem delu interneta (darkweb). Glede na prihodke, ki jih ustvari UCSF, so hekerji sprva zahtevali tri milijone dolarjev, UCSF pa je ponudila štirikrat manj. Kasneje so se uskladili pri 1,14 milijona dolarjev, kar so plačali v...

7 komentarjev

Guverner New Jerseya urgentno išče programerje za COBOL

Slo-Tech - Guvernerji se običajno ne ukvarjajo s programskimi jeziki, a je v New Jerseyju tamkajšnji guverner poskrbel za presenečenje, ko je na tiskovni konferenci omenil, da v krizi zaradi koronavirusa potrebujejo zdravstvene delavce in programerje kobalta. Vsem je hitro postalo jasno, da misli na programski jezik COBOL (guverner Phil Murphy je sicer nekoč delal v Goldman Sachsu, a očitno za COBOL še ni slišal). Kako se je to lahko zgodilo, da tako nujno potrebujemo programje za obskuren jezik? Predvsem zato, ker ni tako zelo obskuren, kot se zdi.

Programski jezik COBOL je resda star že več kot 60 let, a je še vedno marsikod v uporabi. Številni bančni sistemi in drugi podobni veliki sistemi so bili pred desetletji napisani v COBOL-u in so takšni tudi ostali. Sistem za nadomestila nezaposlenim v New Jerseyju je eden takšnih sistemov, ki so zaradi množičnih odpuščanj spričo širjenja koronavirusa in ustavitve gospodarstva zelo obremenjeni. Število vlog je naraslo za 15-krat. To terja vzdrževanje, a strokovnjakov primanjkuje.

COBOL pa danes ni več priljubljen jezik za učenje, zato je strokovnjakov čedalje manj, večina pa je že upokojenih. Zadnji veliki povratek so izvedli konec 90. let, ko je bilo treba te sisteme pripraviti na...

56 komentarjev

Hekerji napadli univerzitetni klinični center v Brnu

Slo-Tech - Drugo največjo bolnišnico na Češkem, univerzitetni klinični center v Brnu, je prizadel hekerski napad, zaradi česar so morali odpovedati vse nenujne operacije in nekatere bolnike prestaviti v druge bolnišnice. Podrobnosti o napadu še niso znane, ga je pa danes potrdil češki urad za internetno in informacijsko varnost (NÚKIB), takoj ko so izvedeli zanj. Napad je potrdil tudi češki premier Andrej Babiš.

V bolnišnici policisti, računalniških strokovnjaki in NÚKIB ugotavljajo, kaj se je zgodilo in kako čim prej vzpostaviti normalno delovanje bolnišnice. Direktor bolnišnice Jaroslav Štěrba je za češke medije dejal, da nekateri sistemi delujejo, a da je odpovedal informacijski sistem, tako da ni možno prenašati podatkov med sistemi in dostopati do baz podatkov. Poleg glavnega kliničnega centra sta prizadeti tudi pediatrična klinika in porodnišnica. Napad se je zgodil okrog 2. ure ponoči.

Bolnišnica se ni ustavila, je pa delo zaradi ročnega pisanja izvidov in receptov upočasnjeno....

67 komentarjev

Največja bolnišnica v New Jerseyju plačala odkupnino zaradi hekerskega napada

Slo-Tech - Največji sistem bolnišnic v New Jerseyju je zaradi napada z izsiljevalsko programsko opremo plačal odkupnino hekerjem, so potrdili v Hackensack Meridian Health (HMH). HMH je neprofitni zdravstveni sistem s šestimi milijardami dolarjev letnega prometa, ki vključuje 17 bolnišnic, negovalnih bolnišnic in zdravstvenih domov. Hekerski napad jih je prizadel 2. decembra letos in za pet dni popolnoma ohromil delovanje bolnišnic. Odpovedovali so posege in operacije, tudi že sprejeti bolniki so imeli težave.

Sedaj se delovanje vrača v ustaljene tirnice, k čemur je pomagalo tudi plačilo odkupnine. Po zagotovilih pristojnih ni nobenih indicev, da bi hekerji prišli do podatkov o bolnikih ali zaposlenih. So pa hekerji onesposobili sisteme za naročanje in zaračunavanje storitev, zaradi česar so odpovedali približno 100 nenujnih posegov. V bolnišnici so potrdili plačilo odkupnine, niso pa razkrili podrobnosti, torej zneska in koliko podatkov ter kako so jih obnovili. Pojasnili so, da zaradi...

30 komentarjev

Ko napade malware, se bolnišnice ustavijo

Slo-Tech - Moderne bolnišnice so že tako digitalizirane, da je njihovo delovanje brez delujočega informacijskega sistema močno moteno. V zadnjih letih to ponovno spoznavamo, kadar jih napade kakšen zlonamerni virus. Ta teden imajo težave v treh ameriških in sedmih avstralskih bolnišnicah, kjer morajo zaradi napada malwara zavračati vse bolnike razen tistih v kritičnem stanju.

Tri bolnišnice v Alabami je napadel izsiljevalski virus, katerega imena še niso razkrili. Zaradi tega so v DCH Health System, kamor sodijo bolnišnice, močno omejili obseg delovanja bolnišnic. Brez delujočega informacijskega sistema so prenehali sprejemati nove bolnike (razen tistih, ki jih ne smejo odkloniti). Prav tako odpadajo pregledi in ambulante.

Podobne težave imajo tudi v Avstraliji, kjer je prizadetih sedem bolnišnic v zvezni državi Viktorija. Zaradi okužbe z izsiljevalsko programsko opremo so morali izključiti del računalniških sistemov, ki se nanašajo na kartone pacientov, naročanje in upravljanje. Kjer je to...

25 komentarjev

Večina strokovnjakov za izsiljevalske viruse v resnici plača izsiljevalcem

Slo-Tech - Kakor se sta razširili količina izsiljevalske programske opreme in pogostost napadov z njo, tako so kot gobe po dežju zrasla tudi podjetja, ki se ukvarjajo z reševanjem in obnavljanjem zaklenjenih podatkov. Obljubljajo, da bodo dešifrirala zaklenjene podatke, da žrtvam ne bi bilo treba plačati odkupnine izsiljevalcem. A v praksi je resnica drugačna, razkriva ProPublica. Večina teh podjetij v resnici zgolj pobere provizijo in plača odkupnino. Praksa ni nezakonita, je pa zavajajoča.

V letih 2015-2018 je po svetu lomastil tudi izsiljevalski virus SamSam, ki je napadal različne organizacije, tudi bolnišnice in vodovodne sisteme. Napadalci so nabrali za vsaj šest milijonov dolarjev odkupnine, preden so lani novembra ameriški preiskovalci odkrili...

17 komentarjev

Univerza v Calgaryju izsiljevalcem plačala 14.000 evrov

Slo-Tech - Da izsiljevalski virusi postajajo čedalje resnejši problem priča tudi naraščajoče število organizacij, ki po okužbi raje plačajo odkupnino, kot da bi tvegale izgubo primarnih podatkov in obnavljanje iz - očitno nezanesljivih - varnostnih kopij. Univerza v Calgaryju je naslednja na seznamu žrtev.

Kot je sporočila njihov prodekanja za finančno poslovanje, so se v zadnjih 10 dneh ukvarjali z vdorom v informacijski sistem, ki so ga končali s plačilom 20.000 kanadskih dolarjev (14.000 evrov) odkupnine. Del napada je bila tudi izsiljevalska programska oprema, ki jim je zašifrirala pomembne podatke. S plačilom odkupnine so prejeli dešifrirne ključe, sedaj pa se njihov informacijski oddelek ukvarja z obnavljanjem podatkov in čiščenjem sistemov. Primer so prijavili...

21 komentarjev

Nov kriptovirus Locky na pohodu, napada tudi bolnišnice

Slo-Tech - Izsiljevalski virusi (ransomware) postajajo čedalje večja nadloga, saj ne izbirajo tarč, temveč nekritično zašifrirajo podatke na vseh sistemih, na katere se uspejo prebiti, ter potem izsiljujejo. Žrtve so tudi bolnišnice, in sicer je po losangeleški bolnišnici sedaj izredno stanje tudi v Hendersonu v Kentuckyju, kjer imajo podobne nevšečnosti. To pot se širi nov virus Locky, ki je prispel tudi v Slovenijo.

Omenjeno bolnišnico v Kentuckyju je Locky prizadel včeraj, zato so morali izključiti vse namizne računalnike in preiti na papirni način dela, kar je povzročilo velike zamude. Vodja informacijskega sistema v bolnišnici Jamie Reid pojasnjuje, da so ostali brez nekaterih dokumentov, ki jih je virus zašifriral, za odklep pa terja štiri bitcoine oziroma okrog 1600 dolarjev....

79 komentarjev

Losangeleška bolnišnica plačala odkupnino zaradi hekerskega napada

Los Angeles Times - Losangeleško bolnišnico Hollywood Presbyterian Medical Center je presenetil novodobni hekerski napad, v katerem so napadalci naposled dosegli plačilo odkupnine. Napad se je zgodil že v začetku meseca, a ga do rešitve problema niso obešali na veliki zvon. Kljub podpori FBI, lokalne policije in računalniški strokovnjakov iz podjetij za računalniško forenziko je bolnica napadalcem plačala približno 17.000 dolarjev odkupnine v bitcoinih. Preiskava se seveda nadaljuje.

Sprva naj bi bili hekerji zahtevali nerealnih 9000 bitcoinov, ki so po trenutnih tržnih tečajih vredni okrog 3,6 milijona dolarjev. Uspeli so namreč okužiti informacijsko omrežje, zaradi česar je bila bolnišnica nekaj časa paralizirana. Oddelka za radiologijo in onkologijo sta bila nekaj dni zaprta,...

35 komentarjev