»

Starship v tretje razpadel ob povratku

SpaceX - Tudi tretji polet rakete Starship se je končal podobno kot prejšnja dva: SpaceX je zabeležil bistven napredek v eksperimentiranju, toda podvig se je končal predčasno, saj sta tako nosilna raketa Super Heavy kot plovilo Starship ob povratku razpadla.

Eksperimentalni poleti podjetja SpaceX so paša za oči, malo zaradi impozantne opreme in prenosov v živo, še precej bolj pa zaradi tega, ker Elon Musk zagovarja razvojni pristop, kjer "se hitro giblje in lomi stvari", zaradi česar so zasloni radi polni ognjenih zubljev. Tako je bilo tudi pri lanskih prvih dveh poletih polne različice Starshipa, torej plovila Starship, pritrjenega na orjaško nosilno raketo Super Heavy: tako prvi kakor drugi sta se končala z eksplozijama. Tretji, ki so ga izvedli v četrtek zgodaj popoldne po našem času, ni bil tako bombastičen, a je navdušil z vrsto drugih zanimivosti. Podobno kot pri drugem poletu, so tudi pri tretjem stopnico postavili višje, saj je plovilo v vesolju prvič postorilo še nekaj dodatnih...

46 komentarjev

Starship čaka odločitev inšpektorjev

Space News - Elon Musk je v nagovoru pretekli teden pojasnil aktualno situacijo programa razvoja vesoljskega plovila Starship, a ni postregel z bistvenimi podrobnostmi ali novostmi. Usoda izstrelišča v Boca Chici je še vedno pod vprašajem, kar lahko prvi polet zavleče za več mesecev.

SpaceXovo vesoljsko plovilo Starship je v lanskem letu naposled zgledno izvedlo prve preizkuse vzletanja in (v peto) pristajanja. Sedaj so na vrsti monumentalnejši eksperimenti: orbitalna izstrelitev na raketi Falcon Super Heavy. Postavljena kompozicija že od avgusta navdušuje opazovalce v teksaški Boca Chici. Od takrat so plovilo oblekli v toplotni ščit, dela pa izvajajo predvsem na izstrelišču, na čelu s stolpom, ki ni namenjen zgolj stabilizaciji plovila in njegovi oskrbi z gorivom, temveč naj bi tudi pomagal "ujeti" potisno stopnjo ob njeni vrnitvi na tla. Sama zase je namreč zaenkrat še tako velika, da se ne morejo zanašati zgolj na nožice.



Impozantna konstrukcija je služila kot kulisa Elonu Musku, ki je v...

5 komentarjev

Starship je zopet ... ja, eksplodiral

Spaceflight Now - Nova izstrelitev prototipa SpaceXovega vesoljskega plovila Starship, a stara zgodba - tudi SN11, četrti po vrsti, je končal kot osmojena razbitina.

SpaceX prototipe svojega vesoljskega plovila Starship, s katerim namerava eventuelno doseči Mars, sedaj štanca po enega na poltretji teden. Zato smo v marcu lahko prvič videli dve izstrelitvi v istem mesecu, saj je primerku SN10, ki je poletel v začetku meseca, danes zgodaj popoldne sledil SN11. Približno ob tretji uri se je pognal z izstrelišča v teksaški Boca Chici in kot običajno poletel do višine desetih kilometrov. Sledil je sedaj tudi že znan manever obrata na trebuh in zaviranja v atmosferi, pa vrnitev v vertikalo, vžig motorjev in ... potem je 5 minut in 49 sekund po izstrelitvi zmanjkalo slike iz kamer in zaslišal se je hudo neeleganten pok. Kar pomeni, da je SN11 delil usodo vseh treh predhodnikov.

Elon Musk je čivknil, da "je vsaj krater na pravem mestu", malo pozneje pa navrgel še, da je imel motor številka 2 probleme z...

23 komentarjev

Starship v tretje končno pristal ... in eksplodiral malo pozneje

pristajanje SN10

vir: Ars Technica
Spaceflight Now - Nekaj po polnoči po našem času so pri SpaceXu izvedli tretji polet prototipa vesoljskega plovila Starship. V nasprotju z dvema predhodnikoma je SN10 preživel pristajanje, a je eksplodiral nekaj minut kasneje.

Pred skoraj natančno mesecem dni se je Starshipov prototip SN9 bombastično srečal s tlemi in ponovil decembrsko usodo SN8. Takrat ga je na sosednjem stojalu že opazoval naslednik, SN10, ki so mu za podobne sorte podvig namenili začetek marca. Poleteti bi načeloma moral včeraj, a je prišlo do manjše napake na motorju, ki je postopek zavlekla, tako da so izstrelitev izvedli danes, petnajst minut čez polnoč po našem času. Tudi SN10 je praktično brezhibno vzletel, se povzpel do višine desetih kilometrov in izvedel spust "na trebuhu". Opazovalci so zadrževali dih v zadnji fazi, ki je prejšnja dva primerka nista prestala v enem kosu. Toda na SN10 so tako krmilne površine kot motorji delovali po načrtih in plovilo se je, sicer ne povsem mehko, uspelo spustiti na ploščad v teksaški...

22 komentarjev

Musk pokazal novo generacijo Neuralinkovega možganskega vsadka

vir: CNET
STAT - V Neuralinku, firmi Elona Muska za razvoj strojnih vmesnikov med računalnikom in človeškim živčevjem, so pokazali napredek v času od lanskega prvega razkritja svoje tehnologije. Možganski vsadek so uspeli pomanjšati in ga sedaj pretežno testirajo na prašičih.

Elon Musk je Neuralink pred štirimi leti ustanovil z namenom razvoja možganskih in živčnih vsadkov, ki bi živčne signale prevajali v strojni jezik in tako krmilili naprave, v bolj fantastičnih željah pa človeku celo omogočili spajanje z umetno inteligenco. Dobro leto dni je preteklo, odkar je možakar prvič odprl sicer dobro zapahnjena vrata podjetja. Takrat je pokazal inovativne mehke elektrode in stroj za njihovo hitro, robotizirano vsajanje v možgane. Znanstveni dokument okoli iznajdb je bil nato oktobra tudi objavljen v reviji Journal of Medical Internet Research. V petek je sledila osvežitev situacije, ki so jo priredili na sedežu podjetja v San Franciscu (skrajšani video povzetek). Musku je družbo od vsega začetka delal...

20 komentarjev

Starship je uspešno poskočil

Ars Technica - SpaceXu je ponoči v Boca Chici uspelo grob prototip Starshipa, SN5, končno odlepiti od tal in uspešno izvesti vzlet do višine 150 metrov ter pristanek.

SpaceX te dni novice polni predvsem spričo uspešne izstrelitve s človeško posadko in pa nadležnih komunikacijskih satelitov, toda Elon Musk in druščina obenem zrejo že daleč naprej. Tam v daljavi se izrisuje vesoljska ladja Starship, ki jo SpaceX snuje za polete s posadko na Luno, Mars in morda še dlje. Njen razvoj je precej samosvoj, saj so se v ameriški firmi odločili za zelo hitro in množično testiranje mnogoterih prototipov, namesto previdnejšega in bolj premišljenega postopka, kot je to sicer v navadi pri razvoju vesoljskih plovil. S tem se nadejajo hitrejšega razvoja, ki pa je hkrati tudi bolj tvegan: dva prototipa sta tako v preteklih mesecih že končala v eksploziji ter imploziji. In pa - ker so omenjeni prototipi kar se da okleščeni, so starshipi trenutno videti kot predimenzionirani bojlerji, saj vsebujejo zgolj en motor...

16 komentarjev

SpaceX uvaja vesoljski turizem na ISS

Slo-Tech - Prvo potovanje naj bi se odvilo v drugi polovici prihodnjega leta, novost pa je posledica lanskoletne odločitve NASE, da Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) odpre tudi za bolj komercialne dejavnosti. Ameriška vesoljska agencija za nočitev (pa tudi za souporabo vsega drugega tam gori) zaračuna 35.000 ameriških dolarjev na noč. A to seveda ni najdražji del aranžmaja, ki ga trži SpaceX. Ta se je v ta namen povezal s startupom Axiom Space, ki bo skrbel za vso logistiko vesoljskega turizma. Levji delež od 55 milijonov, kolikor vam za potovanje zaračunajo, bo pobral kar sam SpaceX za sedež v kapsuli Crew Dragon, ki jezdi njihovi raketi Falcon 9. Celotno potovanje bo trajalo deset dni, od česar se dva dneva nanašata na potovanje do ISS in nazaj.

Potniško kapsulo Crew Dragon in njen sistem za prekinitev poleta in reševanje posadke so sicer uspešno preizkusili v začetku leta. V njej je prostora za tri turiste, četrti sedež pa je namenjen SpaceXovemu astronavtu, ki bo tudi poveljnik poleta....

9 komentarjev

Elon Musk: Starship bo v pol leta v orbiti

Starship, ob njej pa mnogo manjši Falcon 1. Vir: SpaceX

Slo-Tech - "Tole bo zvenelo popolnoma noro, a Starship bo v šestih mesecih prvikrat utirjen v orbito," je v živem prenosu iz teksaške Boca Chice napovedal Elon Musk, izvršni direktor podjetja SpaceX. V resnici na dogodku nismo izvedeli kaj pretresljivo novega, le to, da bodo njihovi štirje prototipi medplanetarne vesoljske ladje, ki jo je mogoče ponovno uporabiti, v naslednjih mesecih najprej opravili dva podorbitalna testna poleta do višine okoli 20.000 metrov, nato pa se prvič utirili tudi v orbito.

Starship naj bi v naslednjih letih človeštvu omogočil potovanja, denimo do Lune ali Marsa, pri čemer bo vesoljsko vozilo s sabo lahko nosilo tudi do 100 ton tovora in kakih sto potnikov. To naj bi dosegli tako, da bo plovilo bo takoj po vzletu dotočilo gorivo prek tankerjev, ki bodo krožili okoli Zemlje. Starship bo za razliko od prejšnjih načrtov oblečen v nerjaveče jeklo, namesto v ogljikova vlakna, plovilo bo v višino merilo kakih 50 m, s premerom 9 m in nosilnostjo okoli 150 ton. V...

30 komentarjev

SpaceXov Starhopper uspešno prestal drugi preizkus

vir: Space
Space - SpaceXov raketni letalnik Starhopper, za preizkušanje motorja Raptor, je uspešno opravil "poskok" do višine 150 metrov in mehak pristanek, s čimer se zaključuje prva faza testnih poletov v razvoju vesoljskega plovila Starship, s katerim namerava Elon Musk kolonizirati Mars.

SpaceXovi načrti potovanja z ljudmi na Mars slonijo na vesoljski ladji Starship, ki so jo prvič predstavili pred dvema letoma in je torej še globoko v razvojni fazi. Toda napredek je zelo nagel in vse od začetka letošnjega leta imamo priložnost spremljati testiranja raketnega motorja Raptor, ki bo poganjal tako plovilo Starship kot njegovo nosilno raketo Falcon Super Heavy. Februarja so motor prvič vžgali, nakar so ga montirali na platformo Starhopper za prva leteča testiranja. Ta niso...

12 komentarjev

SpaceX odpušča, da bo vitkejši

Los Angeles Times - SpaceX bo odpustil desetino svojih zaposlenih, so v petek z elektronsko pošto sporočili zaposlenim. Operativna direktorica Gwynne Shotwell je v sporočilu zapisala, da je reorganizacija v vitkejše podjetje nujna, če naj SpaceX še naprej zagotavlja storitve svojim naročnikom ter razvija medplanetarna plovila in satelitski internet. To pomeni, da bo delo izgubilo približno 600 ljudi.

Leto 2019 bo za SpaceX bržkone prelomno, saj bodo po predvidevanjih letos prvikrat v vesolje poslali človeka. Podjetje je po zagotovilih ustanovitelja Elona Muska v dobri finančni kondiciji, a sta vzpostavitev satelitskega interneta in prevoz ljudi na druge planete velika in smela cilja, ki sta v preteklosti že spravila v stečaj podjetja. SpaceX poizkuša oboje in da ga ne bi doletela...

12 komentarjev

Bliža se dan, ko bo NASA spet vozila ljudi v vesolje

Slo-Tech - Ko je raketoplan Atlantis 21. julija 2011 pristal v Kennedyjevem vesoljskem središču na Floridi, se je svet znašel v nenavadni situaciji. Na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) so ljudi vozili le še Rusi, saj Američani prvikrat po dolgih desetletjih niso imeli plovila, ki bi bilo sposobno varno prepeljati ljudi v vesolje. Raketoplani so postali predragi in prenevarni, zato so se v NASI odločili, da bodo priložnost dali zasebnim podjetjem, ki so z velikimi državnimi vložki razvijala rakete in plovila za prevoz ljudi v vesolje. Toda ker razvoj ni končan, to že sedem let za NASO (in ostale vesoljske agencije po svetu) počno Rusi. In to ni poceni, saj sedež stane dobrih 70 milijonov dolarjev.

Tovor za NASO na ISS sicer...

54 komentarjev

Falcon 9 eksplodiral, oskrbovalna misija na vesoljsko postajo neuspešna

Falcon 9 je tik pred ločitvijo prve stopnje eksplodiral

Slo-Tech - Podjetje SpaceX, ki za NASO po pogodbi opravlja komercialni prevoz tovora na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), je pred nekaj minutami izgubilo raketo Falcon 9 v1.1 in posledično celotno misijo CRS-7. Približno poltretjo minuto po vzletu, ko je raketa dosegla točko največjega zračnega upora, jo je razneslo. Raketa Falcon 9 in plovilo Dragon sta v celoti uničena, misija CRS-7 pa neuspešna. SpaceX je začel analizo telemetričnih podatkov, na predvideno mesto padca v morje pa so že poslali preiskovalne ekipe, ki bodo skušale ugotoviti razlog za izgubo plovila.

Prvih šest misij CRS, s katerimi SpaceX vozi tovor na ISS, je bilo uspešnih. Program CRS, ki za SpaceX do konca prihodnjega obsega skupno 12 misij, je zato NASA podaljšala z razpisom za CRS 2 za obdobje v letih 2017-2024....

18 komentarjev

Izstrelitev vesoljske tovorne ladje Dragon uspešna, mehak pristanek Falcona 9 pa ne

Space - Podjetje SpaceX, ki ima tehnologijo za transport tovora na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), je včeraj ob 10.47 uri po slovenskem času z raketo Falcon 9 proti ISS izstrelilo tovorno ladjo Dragon; gre za misijo Commercial Resupply Service 5 v sklopu 12 naročenih misij, ki jih je NASA plačala z 1,6 milijarde dolarjev. Izstrelitev je uspela in Dragon se bo jutri spojil z ISS, kamor bo prepeljal 2360 kilogramov zalog in opreme, kar je za SpaceX že skoraj rutinsko početje. Pomembnejši je bil drugi cilj, saj so poizkusili uloviti izrabljeno prvo stopnjo rakete na plavajoči morski ploščadi oziroma ladji brez posadke (drone ship). Ta del ni šel po pričakovanjih.

Stopenjske rakete so še vedno edini način za izstrelitev tovora v orbito. SpaceX si prizadeva ustvariti...

33 komentarjev