»

Minulih 12 mesecev je bilo 1,5 °C pretoplih

Slo-Tech - Evropski projekt C3S (Copernicus Climate Change Service) ugotavlja, da je za nami temperaturno rekordno leto. Letošnji junij je bil že 13. zaporedni mesec, ko je bila globalna temperatura višja kot kadarkoli v istem obdobju leta po letu 1850. V primerjavi z referenčnim obdobjem ERA5, ki zajema podatke iz predindustrijske dobe v letih 1850-1900, je bil junij za 1,5 °C toplejši. To je že dvanajsti mesec zapovrstjo, ki je bil vsaj 1,5 °C toplejši od reference. Minulih dvanajst mesecev je tudi najtoplejših, odkar merimo temperaturo, in sicer v povprečju 1,64 °C toplejših od predindustrijskega povprečja.

V Evropi je bil odklon malce večji od globalnega povprečja, sicer pa je bil to drugi najtoplejši junij v Evropi. Pretoplo je bilo v Srednji in jugovzhodni Evropi, pa v večjem delu Severne Amerike, Brazilije, Sibirije, severne Afrike in Antarktike. Vzhodni ekvatorialni Pacifik je bil zaradi nastajajoče La Niñe nekoliko hladnejši.

Pretopli so tudi oceani. Povprečna temperatura oceanov...

57 komentarjev

Junij tudi uradno najtoplejši junij, odkar merimo

Slo-Tech - Minuli teden je ameriška agencija za oceane in ozračje (NOAA) potrdila, da je bil letošnji junij najtoplejši junij, odkar sistematično merimo temperaturo na planetu. Hkrati so se ledeniki najbolj skrčili. Povprečna temperatura letošnjega junija je za 1,05 °C presegla povprečne temperature iz preteklosti. Dosedanjega rekorderja, ki je bil junija 2020, smo letos presegli za 0,13 °C. To je 47. zaporedni junij in kar 532. zaporedni mesec, ki je toplejši od povprečja 20. stoletja.

Ker se letos krepi pojav El Nino, so temperature pričakovano visoke. To se še zlasti pozna v oceanih, ki se nebrzdano segrevajo. Letošnji junij je bil za oceane celo najtoplejši med vsemi meseci v zadnjih 174 letih. Zanimivo pa je, da je bil letošnji junij tudi eden najbolj namočenih, a lokalni pojavi so seveda lahko drugačni. Najbolj očitno je bilo to letos v Kanadi, kjer je zaradi suhega in toplega vremena divjalo več gozdnih požarov.

Za zdaj kaže, da bo tudi letošnji julij blizu rekordov. NASA ocenjuje,...

45 komentarjev

Po globalno povprečni zimi in pomladi, v Evropi drugi najtoplejši junij

Slo-Tech - Po najbolj vročem letu 2020, ko se niti trend še ni začel obračati, so sedaj znani podatki za prvo polovico aktualnega leta. Zima je bila zgolj nekoliko toplejša od povprečja, že maja in junija pa so se vrnili rekordi.

Januarja so bile temperature (v globalnem povprečju) 0,43 °C nad povprečjem 1980-2010, s čimer je bil to šesti najtoplejši januar. Februarja, marca in aprila je bilo odstopanje manjše, in sicer zgolj 0,2 °C nad povprečjem istega obdobja (1980-2010). Tudi v Evropi so bili prvi trije meseci docela povprečni, april pa je bil celo najhladnejši po letu 2003. Tudi maja so bile globalne temperature povprečne, v Evropi pa je bilo precej prehladno za ta letni čas.

Junij je ponovno postregel z rekordi. Skupaj z junijem 2018 je bil četrti najtoplejši v zgodovini meritev. V Severni Ameriki je bil celo najtoplejši doslej, v Evropi pa drugi najtoplejši. V Severni Ameriki so postavili precej absolutnih temperaturnih rekordov, v Evropi pa junijskih. Ekstremno vroče je bilo tudi v...

39 komentarjev

Julij 2020 drugi ali tretji najtoplejši, od kar merimo

Slo-Tech - Minuli mesec je bil drugi najtoplejši mesec, od kar sistematično merimo temperaturo planeta, je sporočila ameriška oceanografska organizacija (NOAA). Globalna povprečna temperatura je bila 16,72 °C, kar je 0,92 °C nad povprečjem 20. stoletja. Tako vroče je bilo že julija 2016, s katerim si letošnji julij deli drugo mesto na seznamu najtoplejših. Lanski julij je bil le malenkostno toplejši (0,01 °C od letošnjega).

Letos so bile posebej visoke temperature v Severni Ameriki in delu Južne Amerike, v jugovzhodni Aziji, v severnem Pacifiku in Indijskem oceanu. Hladnejša od dolgoletnega povprečja pa je bila Severna Evropa, skrajna Južna Amerika in deli Aljaske. Vseeno je bilo to dovolj, da je bil to celo najtoplejši julij za severno poloblo. Na letni ravni je prvi sedem mesecev leta 2020 za 1,05 °C toplejših od povprečja minulega stoletja, s čimer zaostaja le za prvimi sedmimi meseci leta 2016. Še vedno obstaja zelo resna možnost, da bo tudi leto 2020 na koncu najtoplejše leto doslej.

...

51 komentarjev

Letošnji januar najtoplejši od začetka meritev

Slo-Tech - Po podatkih ameriške Nacionalne oceanografske in atmosferske agencije (NOAA) je za nami najtoplejši januar, odkar organizirano merimo temperaturo na celotnem planetu. Globalna temperatura (nad kopnim in morjem) je bila januarja za 1,14 °C višja od dolgoletnega povprečja 20. stoletja, s čimer je presegla dosedanji rekord iz leta 2016. Takrat je bil januar za 1,12 °C toplejši od povprečja. Trend je očiten: vsi štirje najtoplejši januarji doslej so bili po letu 2015, najtoplejših deset pa je se zgodilo v tem tisočletju.

To seveda ne pomeni, da je bilo čisto povsod topleje od povprečja. Najbolj so se letos januarja temperature dvignile v Rusiji, Skandinaviji in vzhodni Kanadi. Zelo toplo je bilo tudi v Aziji, Indijskem oceanu, zahodnem Pacifiku, obeh Amerikah in Atlantskem oceanu. Medtem pa je bilo na Aljaski in na zahodu Kanade hladneje kot sicer. Ni presenetljivo, da je bil tudi obseg ledu na severnem tečaju rekordno majhen. Poledenitev na Arktiki je bila za 5,3 odstotka nižja od...

155 komentarjev

Za nami je najbolj vroč oktober doslej

Slo-Tech - Minuli oktober je bil globalno najtoplejši oktober, odkar sistematično spremljamo temperaturo planeta, so sporočili evropski znanstveniki. Globalna temperatura je bila za 0,69 °C nad dolgoletnim povprečjem (1981-2010) in neopazno višja (0,01 °C) od oktobra 2015, ki je bil doslej najtoplejši. Tretji najtoplejši oktober je bil leta 2017. Temperature so bile najbolj nadpovprečne v arktičnih predelih, v Avstraliji, Aziji in Evropi. Deli Severne Amerike in severna Evropa pa so bili hladnejši od povprečja.

S tem se nadaljuje letošnji trend, saj je bil tudi september najtoplejši september doslej. Ena rekorda sta pripadla tudi juniju in juliju, medtem ko je bil avgust drugi najtoplejši v zgodovini (za letom 2016). Že sedaj je jasno, da bo leto 2019 eno izmed petih najtoplejših let v zgodovini meritev, če se ne bo zgodilo kaj kataklizmičnega. Doslej so bila najbolj vroča leta 2016, 2017, 2015, 2018 in 2014. Če se zdi to zaporedje sumljivo zgoščeno proti aktualnemu času, to drži. Še več,...

238 komentarjev

Za nami je najtoplejši izmerjeni junij

Slo-Tech - Letošnji junij je poskrbel za nekaj temperaturnih rekordov, poročajo iz Copernicus Climate Change Service v okviru Evropska centra za srednjeročne vremenske napovedi. Program Copernicus je del programa za satelitsko opazovanje Zemlje in vremena, ki ga izvaja Evropska unija. Največje odstopanje od dolgoletnih povprečij smo zabeležili v Evropi, ki jo je v drugi polovici meseca doletel močan vročinski val zaradi vročega zraka, ki ga je prineslo iznad Sahare. V petih dneh vročinskega vala (25.-29. junij) so bile v zahodni in srednji Evropi (Francija, severna Španija, severna Italija, Švica, Avstrija, južna Nemčija) temperature tudi do 10 °C višje od dolgoletnega povprečja....

75 komentarjev

Lani že tretjič zapovrstjo najtoplejše leto, odkar merimo

vir: NASA
NASA - Kakor je bilo leto 2014 in potem leto 2015 najtoplejše leto od začetka organiziranih meritev, smo lani trend nadaljevali. NASA in NOAA sta iz celoletnih meritev izračunali, da je bilo leto 2016 globalno najtoplejše leto od leta 1880, ko se temperatura sistematično meri.

Lanska povprečna temperatura je bila za 0,99 °C višja od povprečja iz sredine 20. stoletja - kar je za 0,09 °C več kot predlani. Da je bilo leto 2016 najtoplejše potrjujeta tako NASA kakor NOAA, ki podatke zbirata in obdelujeta povsem neodvisno. Vroče je bilo skozi celo leto. Od januarja do septembra (razen junija) so bili čisto vsi meseci najtoplejši v zgodovini, oktober, november in december pa so bili drugi najtoplejši meseci v zgodovini - gledano primerjalno iste mesece. Oscilacija El...

65 komentarjev

Avgust najtoplejši mesec v zgodovini

NASA - Nadaljujejo se temperaturni rekordi, ki se letos vrstijo mesec za mesecem, zaradi katerih je leto 2016 doslej prepričljivo najtoplejše leto na Zemlji od začetka organiziranih meritev temperature ozračja. Po podatkih NASE je bil avgust 2016 najtoplejši avgust v zadnjih 136 letih, odkar imamo zanesljive podatke o temperaturi na Zemlji.

Od doslej rekordnega avgusta 2014 je bil toplejši za 0,16 °C, od dolgoletnega povprečja 1951-1980 pa za 0,98 °C. Običajno je najtoplejši mesec na Zemlji julij, ko je poletje na severni poluti, kjer je manj vode in več kopnega, na vrhuncu, a je letos avgust z njim izenačen. To z drugimi besedami pomeni tudi, da sta bila letošnja julija in avgust...

97 komentarjev

Januar nov rekordno topel mesec

NASA - Komaj smo si oddahnili od vročega leta 2015, ki je bilo po meritvah svetovnih meteoroloških organizacij globalno najtoplejše leto od začetka organiziranih meritev, že smo dočakali nov rekord. Sveži podatki iz NASE kažejo, da je bil januar 2016 najtoplejši januar od leta 1880. Prav tako nosi naziv najtoplejšega meseca v zgodovini, če gledamo odklon temperature od povprečja za isti mesec za leta 1951-1980.

Globalna temperatura je bila letos od tega povprečja višja za 1,13 °C, medtem ko je dosedanji rekord znašal 0,97 °C in je bil dosežen januarja 2007. Pomembno vlogo je igral El Nino, ki je januarja dosegel svoj vrhunec, a lahko 80 odstotkov segrevanja pripišemo...

48 komentarjev

Leta 2015 najtoplejše od začetka meritev

Slo-Tech - Ameriška oceanografska in podnebna agencija je izmerila, da je bilo leto 2015 najtoplejše leto na Zemlji, od kar sistematično merimo temperaturo. S tem smo nadaljevali trend, saj je bilo tudi leto 2014 dotlej najtoplejše leto. Prav tako je bil december 2015 najtoplejši mesec v zgodovini. NOAA analizira podatke od leta 1880, vsako leto pa objavi podrobno poročilo.

Povprečna temperatura je bila 2015 za 0,90 °C višja, kot znaša povprečje v 20. stoletju, kar je za 0,16 °C več od povprečja v letu 2014. To je tudi najvišja razlika, s katero je katerokoli leto preseglo dotedanji rekord. To je povprečna temperatura na kopnem in morju. Povprečno je bilo kopno sicer za 1,33 °C toplejše...

91 komentarjev

Leto 2014 najtoplejše v zgodovini organiziranih meritev

Slo-Tech - Medtem ko smo lani poročali o enem najtoplejših let v moderni zgodovini, najnovejši podatki kažejo, da je bilo leto 2014 najtoplejše leto na Zemlji, odkar organizirano in sistematično merimo temperaturo na planetu. To potrjujejo podatki ameriške oceanografske in podnebne agencije (NOAA), vesoljske agencije NASA in japonske meteorološke agencije. Podatke britanske meteorološke agencije še čakamo.

Podatki omenjenih agencij segajo do leta 1880, najtoplejša pa so prav zadnja leta. Zadnjih deset najtoplejših let v zgodovini se je zvrstilo po letu 1998. Dosedanji rekord je bil dosežen prav v letu 1998, leto 2014 pa je bilo še malce toplejše (za 0,05 °C). Japonska meteorološka agencija je izračunala, da je bilo leto 2014 za 0,63 °C toplejše...

41 komentarjev